Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kpss ortaöğretim atamaları nasıl oluyor

  1 ziyaretçi

  kpss ortaöğretim atamaları nasıl oluyor Ne90'dan bulabilirsiniz

  Merkezi Atama Nedir? Personel Alımı Nasıl Yapılır?

  Merkezi Atama Nedir? Personel Alımı Nasıl Yapılır?

   Merkezi atama nedir? sorusu ile sık sık karşılaşmaktayız. Öncelikle memur olmak için merkezi atamaya ihtiyaç olduğunu belirtmek isteriz.

  ÖSYM yerleştirme puanı ile yapılan atamaya "Merkezi Atama" denilmektedir. Özellikle memur olmayı isteyen kişilerin merkezi atama hakkında her detayı bilmesi gerekmektedir. Genellikle Haziran ve Kasım aylarında yıl içerisinde 2 kere gerçekleşen bir personel alımı atamasıdır.

  1 kere sınava katılan adaylar, 2 yıl boyunca aynı puan üzerinden atama imkanı elde eder. Peki, merkezi atama nasıl yapılıyor?

  Merkezi Memur Alımı ve Ataması Nasıl Yapılıyor?

  Merak edilen diğer bir soru da "Merkezi atama nasıl yapılır?" oluyor. Merkezi atama, ÖSYM üzerinden KPSS sınavı ile gerçekleşen bir atama türüdür. Adayın aldığı puan doğrultusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından atama gerçekleşmektedir.

  Tüm kamu kurumları için gerekli olan personel talebi üzerine belirlenen ay da merkezi atama yapılır. Merkezi atama her yıl Haziran ve Kasım ayı olmak üzere senede 2 kez yapılmaktadır.

  Dolayısı ile kontenjan talebinde bulunan kurum, ikinci kez talepte bulunmayabilir. Sınava giren kişiler puanları üzerinden sözlü mülakata katılım sağlar.

  Her sene milyonları aşkın genç ve işsizler bu sınava hazırlanmaktadır. Kişiler geleceklerini garanti altına almak için memur olmayı hedefliyor ve merkezi sınavına giriyor.

  Merkezi Atama Başvuru Şartları

  KPSS merkezi atama başvuru şartları aşağıda yer alıyor.

  Başvuru yapacak adayın kadrolara ait nitelikleri taşıması gerekmektedir.

  Kadrolara göre eğitim düzeyi dikkate alınmalıdır.

  Ortaöğretim mezunu kişilerin KPSSP94 puanına sahip olması gerekmektedir.

  Önlinsans mezunu kişilerin KPSSP93 puanına sahip olması gerekmektedir.

  Lisans mezunu kişilerin KPSSP3 puanına sahip olması gerekmektedir.

  18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

  T.C vatandaşı olmak gerekmektedir.
  Askerlik yapmış olmak ya da tescil ettirmiş olmak gerekmektedir.

  Kamu haklarından mahrum olmamak gerekmektedir.

  Güvenlik soruşturması yapılmış olmak gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : kamupersonelialim.com

  Merkezi Atama Nedir? Merkezi Atama Nasıl Yapılır?

  Merkezi Atama Nedir? Merkezi Atama Nasıl Yapılır?

  Özellikle söz konusu memurluk olduğu zaman merkezi atama kelime grubu çok sık öne çıkar. Bunun ne anlama geldiği ve nasıl yapıldığı merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Daha çok memur olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerektiği konular arasında yer almaktadır.

   Merkezi Atama Nedir?

   Devlet Personel Başkanlığı kapsamında ülke genelinde yer alan tüm kamu kurumları üzerinden, personel talebi toplayarak oluşturulan liste kapsamında, gerekli kontenjanları ÖSYM ile yerleştirme yapılmasına merkezi atama denir. Genel olarak Kasım ve Haziran olmak üzere yıl içerisinde 2 kez bu atama gerçekleştirilmektedir. 1 kez sınava giren kişiler genelde 2 yıl boyunca aynı puan üzerinden merkezi atama için imkan yakalar.

   Merkezi Atama Nasıl Yapılır?

   Merak edilen konular arasında merkezi atamanın nasıl yapıldığı geliyor. Bu atama öncelikle ÖSYM üzerinden yapılacak KPSS sınavı ile gerçekleştirilir. Alınan puan doğrultusunda Devlet Personel Başkanlığı üzerinden atama sağlanmaktadır. Bütün kamu kurumları için gerekli personel talebi üzerine yılbaşında ve belirlenmiş ay doğrultusunda atama gerçekleştirilir.

   Her sene Haziran ve Kasım olmak üzere iki ay üzerinden atama yapılır. Bu doğrultuda kontenjan talebinde bulunan kurum, bir sonraki atama için bu talepte bulunmayabilir. Sınava giren kişilerin aldıkları puan ile beraber sözlü mülakat üzerinden yapılacak işlem doğrultusunda atama sağlanmaktadır. Her sene milyonlarca genç ve işsiz, bu sınav için yıl boyunca hazırlanır. Bir memurluk sınavı olduğu için geleceği garanti alma konusunda oldukça önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  KPSS Memurluk Kursları

  KPSS Memurluk Kursları

  KPSS-B Grubu Hakkında

  KPSS-B Grubu Hakkında

  Tüm lisans mezunları ya da mezun olabilecek durumda olan tüm adaylar KPSS B Lisans sınavına girebilir. KPSS-B kadrolarına alımlar çift yıllarda yapılır. Bu nedenle; A Grubu Kadrolar ile Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Kadrolarına başvurmayacak adayların 2019 KPSS'ye girmeleri gerekmemektedir. Çift yıl puanları A grubu, B grubu ve öğretmenlik atamalarında kullanılmaktadır.

  Tek yıllarda yapılan KPSS'ye sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilirken, çift yıllarda yapılan KPSS'ye lise, ön lisans ve lisans mezunları katılabilmektedir.

  B Grubu (Lisans) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılır. Kurumsal atamalar da dediğimiz ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır.

  B Grubu Lisans kadrolarına P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir. Örneğin, 2016 KPSS B (Lisans) puanı 2018 KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerlidir. 2018 KPSS-Lisans sonuçlarıyla geçerliliğini yitirmiştir.

  B grubu mesleklerinden birine atanmak isteyen tüm adaylar KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girmek zorundadırlar.

  KPSS Ortaöğretim

  KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez.

  KPSS Ön Lisans

  Ön lisans 2. sınıf okuyanlar ile ön lisans mezunları çiftli yıllarda yapılan KPSS’ye girebilirler. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS'ye, isterlerse de lisans KPSS'ye girebilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans/ortaöğretim sınavına giremez.

  KPSS Lisans

  KPSS Lisans sınavına, herhangi bir bölümde lisans programı okuyan 3 ve 4. sınıf öğrencileri ve lisans mezunları girebilir.

  Sınava Girmek İçin Mezun Olmak Şart Mı?

  Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğu için, sınava girecek adayda mezuniyet şartı aranmaz. Ancak tercih işlemlerinin yapılacağı son tarih itibariyle mezun olmak gerekir.

  2022 KPSS Ne Zaman?

  ÖSYM 2022 Sınav Takvimine göre

  2022-KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) 18 Eylül 2022,

  2022-KPSS Alan Bilgisi oturumlarının 24-25 Eylül 2022,

  2022-KPSS ÖABT’nin 2 Ekim 2022,

  2022-KPSS Ön Lisans Sınavının 9 Ekim 2022, 

  tarihlerinde yapılacaktır.

  KPSS B Memurluk (Lisans) Kadroları

  A Grubu kadrolarından farklı olarak tüm lisans bölümleri B Grubu kadroları oluşturur. Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans kadrolarıdır.

  Genel Yetenek Genel Kültür soru sayıları ve testlerin cevaplama süreleri aşağıdaki şekilde olacaktır:

  KPSS P3 Puanıyla Başvuru Yapabileceğiniz Bazı kurum ve Kadroları

  • Gümrük Müsteşarlığı
  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
  • Maliye Bakanlığı
  • Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
  • T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
  • Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
  • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
  • Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
  • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
  • Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
  • Orman Genel Müdürlüğü
  • Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
  • Makina Kimya Endüstrisi
  • Adalet Bakanlığı Adliyeler (Kâtiplik, Mübaşir, İnfaz koruma…)
  • Polislik (POMEM)
  • TSK (Sözleşmeli subay, astsubay, uzman çavuş)

  Yazı kaynağı : www.pegemakademi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap