Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kpss ortaöğretim imam hatip mezunları nereleri tercih edebilir

  1 ziyaretçi

  kpss ortaöğretim imam hatip mezunları nereleri tercih edebilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  İmam Hatip Mezunları KPSS'de Nereleri Tercih Edebilir?

  İmam Hatip Mezunları KPSS'de Nereleri Tercih Edebilir? | Öğrenci Gazetesi

  İmam Hatip Mezunları KPSS'de Nereleri Tercih Edebilir? | Öğrenci Gazetesi

  Son yıllar da İmam Hatip mezunları alımlarında kadrolar arttırılınca İmam Hatip okumak isteyen ve okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra KPSS sınavına girip nereleri tercih edebileceklerini merak ediyor. Bizde bu makalemizde İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir? sorusunun yanıtını cevaplandırdık. Gelin hep birlikte tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

  KPSS Merkezi Atama Nedir?

  KPSS merkezi atama lise mezunlarının girebileceği 2 yıl bir yapılan KPSS ortaöğretim sınavıdır. İmam Hatip lisesi mezunları KPSS ortaöğretim sınavı girip 2049 nitelik kodlu kadrolara başvuruda bulunabilir. Ayrıca İmam Hatip lisesi mezunları KPSS ”Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)” sınavına katılıp yeterli puanı alarak Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı özel kadrolara yerleşebilmektedir.

  KPSS DHBT Sınavı Nedir?

  KPSS DHBT sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlara personel alımı için yapılan sınavdır. Bu sınava İmam Hatip mezunları, İlahiyat mezunları (2 ve 4 yıllık) , islami ilimler bölümü mezunları ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları başvurabiliyor. Bu sınava girmeye hak kazanmanız için KPSS’den belli bir baraj puanı almanız gerekiyor. Bazen 50, bazen 60 olarak belirlenen baraj puanını aşanlar DHBT sınavına katılarak Diyanet’in açtığı kadrolara atanma şansına sahip olabilirler.

  KPSS ortaöğretim oturumunda barajı aşıp DHBT’de de yeterli puanı alanlar aşağıda belirttiğimiz kadrolara veya iş ilanlarına başvurabilirler:

  Diyanet İşleri Başkanlığı ilana çıktığı kadrolara alım yapmak için sadece yazılı sınavlarda alınan puanlara bakmıyor. Açılan kadrolara atanmanız için mülakatta da başarılı olmanız gerekir. diyanet İşleri genellikle alım yapacağı kişi sayısının üç katı kadar adayı mülakata çağırır. Bu mülakatlarda alınan puanlar da dikkate alınarak atamalar yapılır.

  2001 nitelik kodu: herhangi bir liseden mezun olma şartıdır. İmam Hatip lisesi mezunları yukarıdaki atamalarında dışında bu kadrolara başvuruda bulunabilir.

  Bildiğiniz gibi meslek İmam hatip okullarında eskiden uygulanmakta olan katsayı farkı tamamen kaldırılmıştır. Bu yüzden, bu liselerden mezun olan tüm öğrenciler, istediği üniversite bölümünü, herhangi bir puan kırılması yaşamadan tercih edebilir. Ancak bunun için, tercih etmeyi düşündükleri bölümlerle ilgili LYS sınavlarına da girmeleri gerekmektedir. Kısacası, imam hatip öğrencileri, mezun olduklarında imam veya vaiz oldukları gibi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olabildikleri gibi doktor, hemşire, öğretmen, mühendis, mimar, arkeolog, beden eğitimi öğretmeni, odyolog, psikolog vb. de olabilirler. Bu konu ile ilgili hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır.

  Yazı kaynağı : ogrencigazetesi.com

  İmam Hatip Mezunları KPSS-DHBT'de Nereleri Tercih Edebilir? - DHBT Okulu

  İmam Hatip Mezunları KPSS-DHBT'de Nereleri Tercih Edebilir? - DHBT Okulu

  Her geçen sene sayısı artan İmam Hatip Lisesi mezunları hem merkezi atamalar ile çeşitli kadrolara atanabilmekte hem de ”Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)” sınavına katılıp yeterli puanı alarak Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı özel kadrolara yerleşebilmektedir.

  Merkezi Atama Nedir?

  Merkezi atama dediğimiz şey şudur: Ortaöğretim KPSS oturumu yapılır. Adayların puanı açıklandıktan sonra atama dönemlerinde ÖSYM tarafından ihtiyaç duyulan kadrolar/kontenjanlar belirlenir. Ve çeşitli lise/alan/dal mezunları kendileri için ayrılan kadroları tercih ederek bu alanlara yerleşir. Örneğin İmam Hatip Lisesi mezunları 2049 nitelik kodlu kadrolara başvurur. Şayet rakiplerinden daha yüksek puan aldıysa o kadroya yerleşir. Merkezi alımlarda 2049 kodu ile, çeşitli üniversitelere ”Gassal” alımı yapılmaktadır. DHBT sınavına hiç girmeden bu Gassal kadrolarını tercih edebiliyorsunuz. Ancak KPSS taban puanları genellikle yüksek oluyor ve alım sayısı da çok az.

  DHBT Sınavı Nedir?

  Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlara personel alımı için yapılan sınavdır. Bu sınava İmam Hatip mezunları, İlahiyat mezunları (2 ve 4 yıllık) , islami ilimler bölümü mezunları ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları başvurabiliyor. Bu sınava girmeye hak kazanmanız için KPSS’den belli bir baraj puanı almanız gerekiyor. Bazen 50, bazen 60 olarak belirlenen baraj puanını aşanlar DHBT sınavına katılarak Diyanet’in açtığı kadrolara atanma şansına sahip olabilirler.

  DHBT Sınavı Ne İşe Yarar, Bu Sınav ile Nereye Atanılır?

  KPSS ortaöğretim oturumunda barajı aşıp DHBT’de de yeterli puanı alanlar aşağıda belirttiğimiz kadrolara veya iş ilanlarına başvurabilirler:

  -İmam-Hatip
  -Kayyım
  -Kuran Kursu Öğreticisi
  -Müezzin

  DHBT için KPSS’de Hangi Puan Türü Dikkate Alınır?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi yani DHBT sınavına hem lise mezunları, hem 2 yıllık mezunları hem de 4 yıllık mezunları başvurabiliyor. Hepsinin de KPSS’de belli bir puan almış olması gerekiyor. Lise mezunlarının KPSS122, önlisans mezunlarının KPSS123, lisans mezunlarının ise KPSS124 puan türünde barajı aşmış olmaları gerekir ki DHBT’ye başvurabilsinler.

  DHBT ve Mülakat?

  Diyanet İşleri Başkanlığı ilana çıktığı kadrolara alım yapmak için sadece yazılı sınavlarda alınan puanlara bakmıyor. Açılan kadrolara atanmanız için mülakatta da başarılı olmanız gerekir. diyanet İşleri genellikle alım yapacağı kişi sayısının üç katı kadar adayı mülakata çağırır. Bu mülakatlarda alınan puanlar da dikkate alınarak atamalar yapılır.

  2001 Nitelik Koduna Sahip Kadrolar?

  KPSS atamalarında, hangi lise veya daldan mezun olduğuna bakılmaksızın tüm lise mezunlarının başvurabildiği kadroları belirten nitelik kodu 2001 nitelik kodudur. Sadece bu şartı bulunan kadrolara bütün lise mezunları başvurabildiği gibi İHL mezunları da başvurmaktadır. Tercih yaparken 2001 kodlu kadroları tercih edebilirsiniz; ancak bu nitelik kodu dışında aranan şartlar, sertifikalar olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekir.

  Yazı kaynağı : www.dhbtokulu.com

  İmam Hatip Lisesi mezunları hangi kurumlara girebilir?

  İmam Hatip Lisesi mezunları hangi kurumlara girebilir?

  İmam Hatip Lisesi mezunları hangi kurumlara girebilir? İmam Hatip Lisesi Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir 2017? İmam Hatip Lisesi Mezunları İş İmkanları Nelerdir? İmam Hatip Lisesi mezunları kaç puanla, hangi kurumlara atanabilir? İmam Hatip Lisesi Mezunları hangi bölümleri tercih edebilir?

  GENEL BİLGİLER:

  …Kamu Personeli Seçme Sınavı Ortaöğretim (Lise ve dengi okullar) mezunları için yapılarak geçtiğimiz günlerde sınav sonuçları açıklandı. 3.287.124 adayın puanının açıklandığı sınavda, adayların merakla beklediği soru: aldıkları puanla bir kamu kurum veya kuruluşuna personel olarak atanıp atanamayacakları yönünde oldu. Peki ya İmam Hatip Liseleri?Merkezi yerleştirmelerde atama yapılacak kadro saysının her geçen yıl azalarak devam etmesi adaylar üzerindeki endişeyi arttıran etmen olarak ön plana çıkıyor. Bir hafta sonra gelecek kılavuzdaki ortaöğretim okullarından mezun olanlara yönelik açılacak kadro sayısının merakla beklendiği şu süreçte, Tercihini Yap! ailesi olarak İmam Hatip Lisesi mezunlarına yönelik kadroları inceliyoruz.

  İmam Hatip Lisesi mezunlarının merkezi yerleştirmelere göre atanma durumları nedir? Merkezi atamalarda İHL mezunlarına yönelik özel kadrolar açılıyor mu? Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Vakfı gibi kurumlarda açıktan atama yapılan kadrolar nelerdir? Bu kadroların başvuru şartları nelerdir? Kurumların açıktan alımlarında son yapılan mülakat sınavlarında taban puanlar nedir? Mülakatlara kaç kişi katılabiliyor? Bu gibi soruları İmam Hatip Lisesi mezunlarının tamamının merak ettiğini biliyoruz. Bizde sorumluluğumuz ve misyonumuz gereği İHL mezunlarının tercihlerini kolaylaştırmak adına bu çalışmayı sizlere sunuyoruz.

  DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ NEDİR? ATAMALARDA NE İŞE YARAR?

  Kamu Personeli Seçme Sınavları tamamlandıktan sonra ÖSYM tarafından dini öğrenim gören en az lise mezunlarının girmesi zorunlu sınavdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na müezzin-kayyım, imam-hatip ve Kur’an kursu öğrencisi olarak ilk defa açıktan ve sözleşmeli olarak atanabilmek için girilmesi gereken sınavdır. Bu sınav 2014 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ÖSYM’ye yaptırılmaktadır. Sınavın geçerlilik süresi iki yıldır.

  Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına katılabilmek için: İmam Hatip Lisesi, İlahiyat Önlisans programı veya İlahiyat fakültesi, İslami İlimler fakültesi, Eğitim Fakültelerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu olmak gerekmektedir. Bu okullardan mezun olmayanlar sınava başvuru yapamazlar. Başka bir liseden mezun olanların açıköğretim ile İHL’den fark derslerini vererek İmam Hatip Lisesi mezunu olmaları mümkündür. ÖSYM tarafından DHBT 2016 sınavı 4 Aralık Pazar günü yapılmış ve sonuçları açıklanmıştır. Bu sınavda adaylara 40 soru sorularak 60 dakikalık süre verilmiştir. Tüm öğrenim düzeyleri için sorulan sorulardan 20 tanesi temel din bilgisini içermiştir.

  2014 yılında gerçekleştirilen DHBT sınavı sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı 2 kez kadrolu İmam-Hatip ve 3 kez de sözleşmeli İmam-Hatip personel alımına çıkmıştır. DHBT sınavı sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan İmam-Hatip alımlarına KADROLU ve SÖZLEŞMELİ olarak başvurabilmek için: Lisans mezunları KPSSP124 puan türünden, Önlisans mezunları KPSSP123 puan türünden ve Ortaöğretim mezunları KPSSP122 puan türünden en az 60 puan almaları gerekmektedir. Bazı sözleşmeli alımlarda taban puan 50 olarak da belirlenmiştir. Kontenjanların, Diyanet İşleri Başkanlığı sitesi içerisinde duyurular kısmında yer aldığı liste de, her bölüm için 3 katı kadar aday sözlü mülakat sınavına çağrılmaktadır.

  2014 DHBT sınavı sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan alımlar ve bu alımlara ilişkin taban puanlar:1- İmam-Hatip kadrolarına 2014 yılında yapılan KADROLU alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122’den en az 60 puan almak gerekmektedir.)İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 5 kişi için mülakata çağrılan 15. adayın puanı: 91,48147. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise 92,34463 olarak belirlenmiştir.İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 20 kişi için mülakata çağrılan 60. adayın puanı: 82,26544. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise85,24924 olarak belirlenmiştir.2- İmam-Hatip kadrolarına 2015 yılında yapılan SÖZLEŞMELİ alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122’den en az 50 puan almak gerekmektedir.)İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 250 kişi için mülakata çağrılan 750. adayın puanı: 82,74873. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 83,00008 olarak belirlenmiştir.İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 1.900 kişi için mülakata çağrılan 5.700. adayın puanı: 50,45806. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 63,10701 olarak belirlenmiştir.

  Kadrolu Alımlara İlişkin Taban Puanları

  3- İmam-Hatip kadrolarına 2015 yılında yapılan KADROLU alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122’den en az 60 puan almak gerekmektedir.)İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 35 kişi için mülakata çağrılan 105. adayın puanı: 86,94810. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 87,70649 olarak belirlenmiştir.İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 60 kişi için mülakata çağrılan 180. adayın puanı: 77,50417. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 88,19439 olarak belirlenmiştir.4- İmam-Hatip kadrolarına 2016 yılında yapılan SÖZLEŞMELİ alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122’den en az 60 puan almak gerekmektedir.)İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 70 kişi için mülakata çağrılan 210. adayın puanı: 84,44998.​ En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 84,67688 olarak belirlenmiştir.İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 300 kişi için mülakata çağrılan 600. adayın puanı: 66,64995. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 68,27628 olarak belirlenmiştir.

  2016/2 Sözleşmeli Alım Taban Puanları

  5- İmam-Hatip kadrolarına 2016/2 yılında yapılan SÖZLEŞMELİ alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122’den en az 50 puan almak gerekmektedir.)İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 1.000 kişi için mülakata çağrılan 3.000. adayın puanı: 75,66834.​En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 81,15341 olarak belirlenmiştir.İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 1.975 kişi için mülakata çağrılan 5.925 adayın puanı: 50,05425. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 58,58629 olarak belirlenmiştir.Aşağıda yer alan kadrolar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan açıktan personel alımına ilişkin ve DHBT sınavından bağımsız kadroları içermektedir. KPSS P3, P93 ve P94 puanları ile başvuru yapılabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.tercihiniyap.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap