Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kredi çekmek için kredi puanı kaç olmalı

  1 ziyaretçi

  kredi çekmek için kredi puanı kaç olmalı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

  Kredi notu geniş bir skalada incelenir ve müşteriler risk durumlarına göre gruplara ayrılır. Bu skaladaki kredi skoru değerleri 0 ile 1900 arasında değişir. Doğrusal olarak ilerler ve en düşük not 0 iken en yükseği 1900 olarak kabul edilir. Findeks kredi puanınız 1900’e ne kadar yakın olursa kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali o kadar artar.

  Kredi skorunuzun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Bu puan genellikle daha önce bankalarla ilişki kurmamış kişilere ait olur ve dolayısıyla bankalar, 0 puana sahip kişilerin risk durumundan emin olamaz. Kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

  Findeks kredi notu aralıkları ve değerlendirildikleri risk grupları şöyledir:

  Kolaylıkla kredi alabilecek kişiler, kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlardır. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en çok tereddütte kaldığı grup, 1100-1499 arası puana sahip az riskli gruptur. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabilir. Bu durumda değerlendirmeyi farklı kriterlere göre yapabilir.

  Bu noktada unutmamanız gereken şu ki, kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

  Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Bankalar, kredi başvurularını pek çok kritere göre değerlendirse de en belirleyici unsur Findeks kredi notudur. Bu notun hesaplanma sürecinde ise birden fazla belirleyici unsur vardır. Başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

  Findeks hesaplama ölçütleri ve oranları şöyledir:

  Findeks Nedir?

  Findeks, bankalar ile olan ilişkinizden doğan ve başvuru sürecinizi doğrudan etkileyen kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayan online platformdur. 11 Nisan 1995 tarihinde, Türkiye’nin 9 öncü bankasının ortaklığı ile kurulmuş, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hizmete açılmıştır. 2019 yılının sonu itibariyle Findeks üyesi bankaların sayısı 46’ya ulaşmıştır. Onlarca finansal kurumun da dahil olduğu toplam üye sayısı 164’tür.

  BDDK ve bağımsız şirketler tarafından denetlenen bu platformu kullanmak son derece güvenlidir. Kredi başvuruları öncesinde kullanılması ise söz konusu kredinin onaylanma ihtimali ile ilgili bilgi verir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Findeks kredi notu nedir?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

  Findeks Kredi Notu Öğrenme

  Findeks kredi notu öğrenme işleminin en kolay yolu, BDDK’nın bir hizmeti olan Findeks. Findeks raporu için Findeks’in web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca pek çok banka da bu hizmeti vermektedir. Müşterisi olduğunuz bankalar ile iletişime geçerek kredi skorunuzu öğrenebilmeniz de mümkündür.

  Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

  Eğer Findeks raporu sonucunda aldığınız sonuçlar kredi notunuzun düşük olduğunu gösteriyorsa, ihtiyaç duyduğunuz nakit desteğini alamazsınız. Bu durumda bankacılık işlemlerindeki davranışlarınız ile puanınızı yükseltmeniz mümkün. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

  Kredi skorunuzu yükseltmenizin en etkili yolu, düzenli ödemeler yapmanızdır. Puanınız belirlenirken kredi ve kredi kartı borçlarınızı ne düzende ödediğinize dikkat edildiği için bu önemli bir kriterdir. Ayrıca mevcut bir borcunuz varsa, bu borcunuzu da minimuma indirmelisiniz. Borcunuz azaldıkça notunuz yükselir. Bu süreçte başvuru için acele etmemelisiniz. Sık sık başvuru yapmanız sonuca etki etmeyeceği için öncelikle gerekli şartları karşılamanız gerekmektedir.

  Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notunuz sık sık değişmez. Bankalarla olan ilişkinizin başladığı andan puanınızı hesapladığınız güne kadar olan sürenin tamamını kapsar. Bu süreçte uzun vadeli ya da devamlılığı olan bir ödemeniz bulunabilir. Dolayısıyla ödemenin tamamlanmasına kadar geçecek uzun sürede kredi notunuz değişmeyebilir. İhtiyaç halinde kredi notu hesaplama işlemleriniz için kullanabileceğiniz en verimli platform, Kredi Kayıt Bürosu destekli Findeks internet sitesidir. Findeks notunuzu öğrendikten alabileceğiniz kredileri hesaplayabilmek için kredi hesaplama araçlarımızdan faydalanabilirsiniz.

  Findeks Risk Raporu Nedir?

  Findeks raporu, ilişkide bulunduğunuz tüm bankalardaki kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarınızın durumunu toplu olarak görebileceğiniz bir rapordur. Toplam borcunuzu, limitlerinizi ve ödeme rutininizi bu rapor üzerinden takip edebilirsiniz. Findeks kredi raporunun içerdiği bazı bilgiler şöyledir:

  Yazı kaynağı : www.hangikredi.com

  İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

  İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

  Ülkemizde, çeşitli algoritmalardan geçerek oluşan bireysel kredi notu 1 ile başlayıp, 1900’e kadar devam eder. Bu puanlama sistemine göre en riskli gruba girenler 1 – 699 puan, en az riskli gruba girenler ise 1700 - 1900 puan arasında yer alır. Sıfır (0) ise kişinin bankalar ile hiçbir çalışması olmadığı anlamına gelir.

  1- 699 puan aralığı: En düşük not aralığıdır, kredi alma olasılığı neredeyse yok gibidir. Bu durumun sebebi daha önce bankalar ile çalışmasında çeşitli gecikmelerin yaşamasından kaynaklanmaktadır.

  700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması yalnız kefil veya ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

  1100 - 1499 puan aralığı: Az risk grubuna sahiptir. Büyük olasılıkla kredi alabilir. Ancak, kefil istenebilir.

  1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

  1700 - 1900 puan aralığı: En rahat kredi alabilecek gruptur.

  Eğer kredi notunuz “Çok Riskli” ve “Orta Riskli” grup içerisinde yer alıyorsa, kredi başvurusunda bulunmak için kredi notunuzun yükselmesini beklemeniz, daha doğru bir yol olacaktır. 

  En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

  *Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.

  İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

  Sorunsuz bir şekilde bireysel kredi kullanmak için kredi notunun kaç olması gerektiği çokça sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olunan banka, kredi tutaru ve gelir durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, kredi notu 1500 ve üzeri olan kişilerin ihtiyaç kredisi kullanması mümkündür denilebilir. 

  İhtiyaç kredisinde en fazla kaç taksit yapıldığını öğrenmek için ihtiyaç kredisi taksit sayısı sayfamızı ziyaret edin.

  Kredi Notu ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

  Kredi notu, bankaların kredi değerlendirme ölçütleri arasında en önemli kriterlerinden biridir. Bu konuyu daha iyi anlamak için Kredi Kayıt Bürosu ve Kredi Notu kavramlarının ne olduğuna bakmak gerekirse;

  Kredi Kayıt Bürosu (KKB): Kredi Kayıt Bürosu (KKB), ülkemizde önde gelen dokuz bankanın 1995 yılında kurduğu, 2019 yılı içerisinde toplam 158 üyesi bulunan Türkiye’nin tek kredi bürosudur. 

  Kredi Notu: Anlaşmalı bankalar arasında müşteri bilgilerinin, KKB’nin veri tabanında toplanması sonucunda belirli bir algoritma ile puanlama sistemine çevrilmesidir.

  Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

  * Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

  Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

  Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu'na bağlı bir kurum olan Findeks üzerinden ya da bankalar aracılığı ile belirli bir ücret karşılığında öğrenilebilir. Bu sayede kişi bankaların görmüş olduğu finansal geçmişini görerek, ihtiyaç kredi taleplerini buna göre şekillendirebilir.  

  (Ek Bilgi) Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

  Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan kişilere kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek.

  Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi veren bankalar yazımızı inceleyin. 

  Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

  Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Başlıca bu faktörler; aylık net gelir, otomatik ödeme talimatları, banka hesabı hareketleri olsa da kredi notunu etkileyen en önemli unsur kişinin kredi geçmişidir. Kişiler borçlarını geri ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getirmemeleri durumunda kredi notları düşerken, zamanında borçlarını ödemeleri durumunda ise kredi notları yükselir. Bundan dolayı kredi notunu yükseltmek isteyen bir kişi, banka kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapması gerekir.

  Kredi notu yükseltme ile alakalı daha detaylı bilgi için kredi notu nasıl yükseltilir sayfamızı inceleyin.

  Yazı kaynağı : www.hesapkurdu.com

  Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

  Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

  Yatırımlarımızda veya planladığımız bir satınalmada kredi kullanımı birçoğumuzun başvurduğu finansal bir işlemdir. Kredi alabilmek için ise aranan en önemli şartlardan biri başvuran kişinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Bireylerin bankacılık işlemlerindeki performansı ile belirlenen kredi notu zaman içinde değişiklik gösteren, düşebilen veya yükselebilen bir değerdir. Peki kredi notu nedir ve hangi nedenlerle düşer veya yükselir? Bu yazımızda hepimizin, özelde bankalar genelde ise finans dünyasının gözündeki prestijimiz olan kredi notundan bahsedeceğiz.

  Kredi Notu Nedir?

  Tüm bankaların erişebildiği kredi siciliniz, bankalarla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri barındıran bir kişisel finans geçmişini ifade eder. Bankalar kendilerinden borç isteyen yani kredi kullanmak için başvuran müşterilerinin öncelikle kredi sicilini incelemeye alır ve geçmiş veriye bakarak kişinin kredi notunu ortaya çıkarırlar. Dolayısıyla bir yatırım veya tüketim için desteğe ihtiyaç duyduğunuzda öncelikle kredi sicilinizin uygun olduğunu ve bankaların da bu sicile göre sizi notlandırarak gereken desteği verip vermemek konusunda karar alacağını bilmelisiniz.

  Tanım olarak kredi notu; bir finansal yükümlülüğe girmeye kalktığınızda bu ödemeyi nasıl yapacağınıza dair performansınızı geçmiş dönemlerin verisiyle ortaya koyan bir gösterge olarak verilir. Bu not kişiden kişiye, 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterirken, en düşük not olan “1” kişinin en fazla risk taşıyan müşteri profiline ait olduğunu, 1900 ise borçlarına en sadık, en güvenilir kişi olduğunu anlatır. Bankadan bankaya değişse de, kurumsal bankalar kredi notu 900 veya 1000'in altındaki müşterilere kredi vermeye çok yanaşmazken, notu 1200'ün üstünde olanlar gelirlerine bağlı olarak daha kolay kredi alabilirler. Yani kredi notumuzun yüksekliği ile finans kurumlarının gözündeki prestijimiz paralellik arz etmektedir.

  Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalara olan borçlarınızın ödeme düzeni, borç miktarının durumu, kullandığınız kredilerin ne için olduğu, kredi kartınızın limiti gibi başlıklar ve risk raporu göz önünde bulundurulmaktadır. Sabit bir puan olmayan kredi notu, bankalarla olan ilişkinize göre aylık olarak değişir, düşebilir ya da yükselebilir. Düşmesi durumunda kredi alabilme ihtimaliniz de düşer. Peki düşük kredi notu nasıl yükseltilir?

  Tüm Borçlarınızı Kapatın

  Öncelikle bilinmelidir ki kredi notunun yükselmesi bugünden yarına olmaz. Tam tersine zaman gerektirir. Yani o ana kadar olan borçlarınızı kapatmış olmanız büyük önem arz etmekle beraber bu disiplinle aylarca devam etmeniz kredi notunuzun yükselmesi için gereklidir. Diğer yandan her ne sebeple olursa olsun ödenmemiş veya gecikmeye düşen borçlar kredi notunuzun düşmesine neden olur. Çoğumuz ödenmemiş borç tanımıyla ödenmemiş kredi taksitlerini veya kredi kartı borcunu anlasak da son yapılan düzenlemelerle fatura borçlarınız da ödemeniz gereken borçlar listesine alınmıştır. Bunun arkasında yatan neden borcun tipinden bağımsız olarak kişide ödeme alışkanlığının ölçülmesi gerekliliğidir.

  Düşük Limitli Bir Kredi Kartı

  Tüm borçlarınızı ödedikten ve bu süreci sürekli kıldıktan sonra yapmanız gereken ikinci hamle düşük limitli bir kredi kartı almaktır. Bu kartın da borcunu tıpkı diğer düzenli ödemeleriniz gibi zamanında ve tam bir şekilde yapmalısınız. Çok bilinmeyen ve kredi notunu yükselten bir faktör de kredi kartı borcunu her dönem tam olarak ödemek ve hatta mümkünse hesap kesim tarihinden önce kredi kartına ödeme yapmaktır.

  Kredi Çekemiyor Ya Da Kredi Kartı Alamıyorsanız Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

  Kredi notunuz geçmişte gecikmeye düşmüş ödemeleriniz yüzünden etkilenmiş ve kredi verilebilecek sınırın altına inmiş olabilir. Bu durumda yapılacak şey sıfırdan güven tahsis etmektir. Yani bankanızda bir vadesiz hesap açarak maaşınızın veya düzenli gelirlerinizin bu hesaba yatırılmasını sağlamakla işe başlayabilirsiniz. Hesabınızdan düzenli ödemelerinizi yaparken birkaç faturayı da otomatik ödemeye bağlamayı unutmayın. Tabii bu yine bir süreç gerektirecektir ve ödeme disiplinine bir süre devam etmeniz beklenecektir. En az üç veya dört aylık bir süreçten sonra düşük limitli bir kredi kartı talebiyle bankanızın kapısını çalabilirsiniz. Yanıt olumlu olursa, yukarıda değindiğimiz gibi bu düşük limitli kredi kartınız için yapacağınız düzenli ödemeler kredi notunuzun tekrar yükselmesini sağlayacaktır.

  Sonuç:

  Yukarıda saydığımız tüm finansal hareketler kredi notunun yükseltilebilmesi içinse ancak asıl önemli olan güven, tutarlılık ve sürdürülebilirliktir. Finans kurumunuza notunuzdaki yükselmenin bir sefere mahsus olmadığını, sizin zaten güvenilir bir müşteri profiline sahip olduğunuzu hissettirmelisiniz. Finans dünyasında bir rakamdan ziyade güven ve tutarlılık en çok prim yapan özelliklerdir. Dolayısıyla ancak bu donanıma sahip olduğunuza dair mali hareketler sergilerseniz finans camiasındaki prestijiniz artar ve finansal kaynak için bankaların desteğini alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.halkbank.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap