Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kyk borcu vergi dairesinde olanların faizi silinecek mi

  1 ziyaretçi

  kyk borcu vergi dairesinde olanların faizi silinecek mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Kredi ve Yurtlar Kurumu Vergi Dairesi Şikayetleri - Şikayetvar

  KYK borç yapılandırma E-Devlet kapısı! KYK borç faizleri silindi mi? Kredi borç sorgulama ekranı!

  KYK borç yapılandırma E-Devlet kapısı! KYK borç faizleri silindi mi? Kredi borç sorgulama ekranı!

  KYKkredi borcu olan ve henüz ödemeyen vatandaşlara güzel haber geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun kaldırıldığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından borçları yapılandırmak için E-Devlet ekranına giriş yapılması gerekiyor. Peki, KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? KYK borç faizleri silindi mi?

  KYK BORÇ FAİZLERİ SİLİNDİ Mİ?

  Bakan Kasapoğlu, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun silindiğini duyurdu. Böylelikle KYK borcu olanlar faiz ödemeyecek.

  Öğrenciler aldıkları kredi borcunun aynısını geri ödeyecek. Herhangi bir ilave fark ödemesi yapılmayacak. Bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, kredi alan, kredileri geri ödeme dönemine geçen herkes faydalanabilecek. 

  KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

  Öğrenim kredilerini yapılandırma işlemleri E-Devlet üzerinden bunu yapabilecek. Öğrenciler borçlarını E-Devlet kapısından sorgulamayabilir ve yapılandırma işlemlerini tamamlayabilir.

  KYK BORÇ YAPILANDIRMA İÇİN TIKLAYINIZ

  SÜREÇ UZATILDI

  2022-2023 döneminde KYK burs ve kredi başvurularını yapamayan öğrenciler için süreç uzatıldı. 26 Kasım saat 23:59’a kadar başvuru yapamayan kişiler başvurularını yapabilecek. İlk defa yükseköğrenime giren ve devam eden öğrenciler, yurt dışında öğrenim gören öğrenciler burs ve kredi başvurularından faydalanabilecek.

  BAZI VATANDAŞLARIN SİLİNMEDİ

  Ödemesini Vergi Dairesi'nden kontrol eden bazı vatandaşların borçları silinmedi. Vatandaşlar borçlarının neden silinmediğini merak ederken, bunun sistemsel bir hata olduğu düşünülüyor. Vergi Dairesi'nde borcun yüksek çıkmasının sebebi henüz güncellemelerin yapılmaması olabilir.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  KYK borç faizleri ne zaman silinecek, silinecek mi?

  KYK borç faizleri ne zaman silinecek, silinecek mi?

  KYK borç faizleri ne zaman silinecek, silinecek mi?

  KYK borcu faizlerinin silinmesini içeren 52 maddelik torba yasa teklifi kabul edildi. Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK’den teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek KYK kredi borcu hesaplanacak.

  KYK borçları için erteleme işlemi en fazla 3 yıl yapılacak. İlk defa yapılan ertelemelerde borçlar yine sabit kalacak. İkinci ve üçüncü ertelemede ise yıllık yüzde 10’u aşmayan bir endeksleme yapılacak.

  KYK BORÇ FAİZİ SİLİNECEK

  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle, öğrenim kredisi alanlar borçlarını, aldıkları miktar kadar ödeyecek.

  Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

  Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK'den teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. Ancak ilgili yılda TÜFE'nin yüzde 10'dan az olması halinde TÜFE uygulanacak. Erteleme işlemi en fazla üç defa yapılabilecek.

  Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenecek.

  Maddi veya hukuki nedenlerle takibinde yarar bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında gösterilen miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilecek.

  Katkı kredisi borcu ödemelerinde de bu esaslar uygulanacak.

  Süresinde ödenmeyen taksitlere, vadesinden itibaren gecikme zammı hesaplanacak. Taksitlerin, son taksitin vade tarihine kadar ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen taksit tutarları takip edilmek üzere ilgili vergi dairesine bildirilecek. Taksitler için zamanaşımı süresinin belirlenmesinde, son taksitin vade tarihi esas alınacak. Vergi dairelerince bu alacaklarla ilgili olarak yapılan tahsilatlar, takip eden ayın sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığına aktarılacak.

  Öğrenimi sırasında veya öğrenimden sonra ölenlerin veya yüzde 90 ve üzeri engel sahibi oldukları tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından tespit edilenlerin kalan borçları terkin edilecek.

  Kredi alan veya kredi borcunun ödeme zamanı henüz başlamamış kişilere, öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara endeks hesaplanmayacak. Kredi geri ödemesi süren veya borçları vergi dairesine takip için bildirilmiş olan kişilere, öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara ilave edilmiş endeks tutarları terkin edilecek.

  Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilen tutarlar iade edilmeyecek ve vergi dairesine takip için bildirildiği halde henüz tahsil edilmemiş kredi taksitleri içerisindeki endeks tutarları terkin edildikten sonra bakiye taksitler vadesinde ödenmediği takdirde takip edilmeye devam olunacak.

  3 MİLYON 388 BİN KİŞİ YARARLANACAK

  AKP Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, bu düzenlemeden halen öğrenim kredisi alan 566 bin 226 öğrenci, öğrenim kredisinden borçlu 1 milyon 392 bin 629 kişi, katkı kredisinden borçlu 25 bin 886 kişi ve vergi dairelerine tahkim için intikal ettirilmiş olan alacaklardan borçlu 1 milyon 403 bin 392 kişinin yararlanacağını belirterek, “Tüm öğrencilerimize ve ailelerimize sağladığımız bu önemli imkan ile bundan böyle kredi borçları artmayacak ve düzenleme çerçevesinde mevcut borçlar içinde yer alan toplam 27 milyar lira endeks tutarı terkin edilmiş olacaktır” dedi. DHA

  KYK BORÇ FAİZLERİ NE ZAMAN SİLİNECEK?

  KYK borç faizleriyle ilgili kararın, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmesi, e-Devlet üzerinden de kademeli olarak görülmesi bekleniyor.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyen öğrencilerimizin borçları, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle vergi dairelerine aktarılmaktadır. Bu tarihe kadar Ziraat Bankası üzerinden yapılan bütün ödemeler sisteme işlenmiş olup, öğrencilerimizin borçlarından düşürülerek kalan borçları vergi dairesine aktarılmaya başlanmıştır.

  Vergi dairesine devredilen bu borçların ödeme, kalan borç bilgisi ve yeniden yapılandırma gibi bütün iş ve işlemleri vergi daireleri tarafından yapılacaktır.

  Vergi dairesine devredilen borçlara ait sorgulama, ödeme gibi işlemleri devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz.

  BORCUNUZUN HANGİ VERGİ DAİRESİNE DEVREDİLDİĞİNİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  Not:  Düzenli ödeme yapıp hiç gecikme faizi işlenmemiş öğrencilerimiz ve ödeme planında en fazla bir taksit aksatması bulunan öğrencilerimiz ödemelerini aynı şekilde Ziraat Bankası üzerinden yapmaya devam edeceklerdir. Bu öğrencilerimiz için herhangi bir değişiklik yoktur.

  Yazı kaynağı : kygm.gsb.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap