Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  lisans ve önlisans mezunlarına geri ödemesiz 350 bin tl

  1 ziyaretçi

  lisans ve önlisans mezunlarına geri ödemesiz 350 bin tl Ne90'dan bulabilirsiniz

  Lisans ve Ön Lisans Mezunlarına 1 Yıl Geri Ödemesiz 350 Bin TL Verilecek: Başvuru Nasıl?

  Devletten Lise, Ön Lisans ve Lisans Mezunlarına Faizsiz ve 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Veriyor

  HALKBANK’tan üniversite mezunlarına 400 bin TL kredi imkanı! 2 yıl iş deneyimi olan 45 yaşından küçükler başvurabilir!

  HALKBANK’tan üniversite mezunlarına 400 bin TL kredi imkanı! 2 yıl iş deneyimi olan 45 yaşından küçükler başvurabilir!

  HALKBANK’tan üniversite mezunlarına 400 bin TL kredi imkanı! Üniversitelerin fakültelerinden ya da yüksekokullarından mezun olan ve en az 2 yıl iş deneyimi kazanan cesur girişimcilere Halkbank, 400 bin TL kredi veriyor. Kendi iş yerini açmak isteyenler için hayat geçirilen Cesur Girişimci Kredisi, Halkbank’ın sağladığı altı krediden sadece biri. Tıp doktoru, etüt merkezi açacak öğretmenler, veterinerler, tahlil laboratuvarı kuracak biyologlar, diş doktorları, avukatlar gibi girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için sağlanan krediden, 45 yaşını geçmemiş kişiler faydalanabiliyor. İşte, Halkbank Cesur Girişimci Kredisi başvuru şartları ve faiz tutarı gibi merak edilen tüm detaylar…

  HALKBANK’TAN ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA 400 BİN TL KREDİ İMKANI

  Halkbank, neredeyse her yaştan girişimciyi desteklemek amaçlı, 6 farklı kategoride kredi imkanı sağlıyor. Bunlardan biri olan Cesur Girişimci Kredisi ile 45 yaşını aşmamış, Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun olup iş yeri açmak isteyenlere 400 bin TL kredi imkanı sunuluyor. Bu krediden, eğitimini aldığı ve en az 2 yıl deneyim kazandığı iş kolunda kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler faydalanabiliyor. Aylık eşit taksitli işletme kredisi şeklinde azami 12 ay anapara ödemesiz dönem olmak üzere toplam azami 60 ay vade uygulanabiliyor.

  BAKAN NEBATİ DUYURMUŞTU

  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından, "Girişimcilerimize bayram müjdemiz" notuyla bir paylaşım yapmış ve Halk Bankası’nın fikirlerini hayata geçirmek isteyen tüm girişimcilere 6 farklı girişimci modeline yönelik finansman desteğini uygun koşullarda devreye aldıklarını dile getirmişti.

  HALBANK TARAFINDAN SUNULAN DİĞER GİRİŞİMCİ KREDİLERİ

  Genç Girişimci Kredisi (350 bin TL)

  35 yaşını aşmamış, üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, mezun olduğu bölümle ilgili iş tecrübesi bulunmayan girişimciler faydalanabiliyor.

  Usta Girişimci Kredisi (300 bin TL)

  45 yaşını aşmamış, mesleki kuruluşlardan eğitim sertifikası/ belgesi bulunan, ilgili iş kolunda deneyim sahibi olan girişimciler faydalanabiliyor.

  Tekno Girişimci Kredisi (500 bin TL)

  Teknokent’te faaliyet gösteren, bilişim ve yazılım alanında faaliyette bulunan, TÜBİTAK, KOSGEB vyea Bakanlık gibi kamu kurum ve kuruluşların teknoloji odaklı hibe/destek programlarından yararlanmaya hak kazanmış girişimciler faydalanabiliyor.

  Halk Girişimci Kredisi (250 bin TL)

  Bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen/kurmuş olan girişimciler faydalanabiliyor. Girişimcilerin gazi, şehit/gazi yakını veya engelli olması durumunda kredi üst limiti 300 bin TL olarak uygulanıyor.

  Girişimci Esnaf Kredisi (100 bin TL-275 bin TL)

  Bu krediden Esnaf-Sanaatkar siciline ve odalarına kayıtlı esnaf ve sanaatkar niteliğindeki usta veya 30 yaşını aşmamış genç girişimci şahıs firmaları faydalanabiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından %100 faiz desteği sağlandığı gibi teminat verme konusunda sorun yaşayanlara Esnaf ve Sanaatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullanım imkanı tanınıyor. Söz konusu kategoride genç girişimcilere 100 bin TL, usta girişimcilere ise 275 bin TL limitli kredi sağlanıyor.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Genç Girişimci Kredisi

  Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen veya kendi işini kurmuş olan 35 yaşını aşmamış girişimciler hedef kitlemizdir.

  Örneğin; eczacılık fakültesini bitiren yeni mezun bir eczacının eczane, hukuk fakültesini bitiren yeni mezun bir avukatın hukuk bürosu, diş hekimliği fakültesini bitiren yeni mezun bir diş doktorunun muayenehane, anaokulu öğretmenliği mezununun anaokulu, mimarlık fakültesi mezununun mimarlık bürosu açmak istemesi gibi.

  Kredi Limiti: 350.000 TL

  Kredi Türü ve Vadesi: Aylık eşit taksitli işletme kredisi şeklinde azami 12 ay anapara ödemesiz dönem olmak üzere toplam azami 60 ay vade uygulanabilecektir.

  Yazı kaynağı : www.halkbankkobi.com.tr

  İşyeri Açma Kredisi 375 Bin TL Hibe 300 Bin TL Yeni Kredi!

  İşyeri Açma Kredisi 375 Bin TL Hibe 300 Bin TL Yeni Kredi!

  2022 yılı Kasım ayında kendi iş yerini açmak isteyen 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları ve tüm girişimciler 60 bin lira 370 bin lira hibe kredi veren tek kurum KOSGEB’den işyeri açma hibe desteği alabilirler. Ayrıca iş kurmak isteyen girişimcilere İŞKUR tarafından 65 bin lira hibe desteği sağlanmaktadır. İşyeri açma kredisi veren bu kurumlardan alacağınız devlet destekleri ile kurmak istediğiniz işletme için ihtiyacınız olan bütün gereksinimlerinizi hibe ve faizsiz olarak tahsis edebilirsiniz. 2022 yılı Kasım ayında bankaların işyeri açma kredisi fırsatları devam ediyor.

  Devlet Destekli İşyeri Satın Alma Kredisi

  Toki tarafından başlatılan ilk işyerim projesi ile işletme sahibi esnaflara işyeri satışı yapılacak. Projeye 200 TL ücret karşılığında başvuru yapılıyor ve ihale sonrasında belirlenecek olan işyeri bedelinin yüzde 10’u peşin olarak alınacak. Kalan tutar ise 10 yıl vadeli olarak kredilendirilecek. Kredi taksitlerine memur maaşı katsayısına göre artış gelecek. Artışlar 6 aylık aylık dönemlerde uygulanacak. İşyeri satın almak isteyen esnaflardan talep edilen şartlar şunlar:

  İşyeri Sahibi Esnafa 7.5 Faizli Devlet Destekli Kredi Verilecek!

  Halkbank tarafından esnaflara 1,5 milyar lira tutarında 60 ay vadeli yıllık 7.5 faiz oranıyla kredi desteği verilecek. Krediden yararlanmak isteyenlerin esnaf olmaları ve vergi levhalarının bulunması şartı aranıyor. 2022 yılı Kasım ayında müjdelenen 7.5 faizli kredinin yeni işyeri açacaklar için olmadığı kesin. Ancak yine Halkbank tarafından yeni işyeri açmak isteyen gençlere verilen 100 bin TL girişimci kredisinin üst limiti 300 bin TL’ye yükseltildi. İşyeri açmak isteyen girişimciler Devlet destekli olarak Halkbank şubelerine 300 bin TL işyeri açma kredisi için başvuru yapabilirler.

  Dükkanı tutup vergi levhanızı aldıktan sonra vergi levham yeni ve “yeni işyeri açtım kredi çekebilir miyim?” dememek için ilk önce KOSGEB’e başvuru yaparak girişimci destekleri hakkında bilgi almak gerekir. Kosgeb iş kurmak isteyen girişimcilere geleneksel ve ileri girişimcilik destekleri kapsamında sağladığı destekler ile açılmış olan işyerinin kuruluş giderlerini destekler. İşkur engelli ve eski hükümlülerin işyeri açmak konusunda hibe destekleri sağlar. Kısacası 2 kurumun hibe destekleri sayesinde hibe destekleri ile işyeri açmak mümkündür.

  İşyeri Açma Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

  İş yeri kredisi genellikle dükkan, fabrika, büro, dershane gibi gayrimenkul ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verilen bir kredidir. Bankalar tarafından tüm taşınmazlar için gerekli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla kullandıran, teminat olarak %75 ekspertiz değerinde kullandırılan kredi ürünü olan işyeri kredileri, Bireysel işyeri ve dükkan kredisi adı altında kullandırılır. Ancak konumuz gereği işyeri satın almak amacıyla değil de işyeri açmak maksadıyla kullandırılan işyeri açma kredilerinden bahsedeceğiz. Bu nedenle öncelikle girişimciler için hibe desteği sağlayan kurumlar ve şartlarını açıklayacağız.

  Kosgeb İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

  KOSGEB işyeri açma kredisi almanın şartları aşağıdaki gibidir:

  İşyeri Açma Kredisi İçin KOSGEB Kaydı Yaptırın

  Kosgeb yeni işyeri açmak isteyenlere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği vermektedir. İşyeri açma kredisi çekmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

  Meslek lisesi mezunlarına işyeri açma kredisi

  Meslek lisesi mezunlarının yeni işyeri açmaları için Halkbank tarafından belirlenen meslek kollarında sıfır faizli kredi verilmektedir. Bunun haricinde meslek lisesi mezunlarının KOSGEB veya başka kuruluşlarca meslek lisesi mezunu olduklarından bahisle hibe veya başka bir destek almalarına imkan bulunmamaktadır. Meslek lisesi mezunları 2022 yılında KOSGEB’e başvuru yaparak 65 bin liradan 370 bin liraya kadar destek alabilirler.

  Başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

  Halkbank tarafından meslek lisesi mezunlarının da faydalanabileceği desteğe USTA GİRİŞİMCİ desteği adı verilmektedir. Bu destekten faydalanmak için şartlar aşağıdaki gibidir:

  Bu şartları taşıyan meslek lisesi mezunları Halkbank aracılığıyla usta girişimci kredisinden faydalanabilirler.

  Esnaf kefalet kredi hesaplama sayfasını ziyaret ederek 5 yıl vadeli 500.000 TL esnaf kredisi şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Faizsiz Kredi Avantajı

  Ülkemizde şuan itibariyle Halkbank tarafından faizsiz işyeri açma kredisi verilmektedir. Bu desteği sunan tek bankadır. Kurum 3 farklı destek paket programı belirlemiş ve bu paketlerde yer alan şartları taşıyan vatandaşlara sıfır faizli esnaf kredileri desteği sağlamaktadır.

  Resmi Gazete‘de yayımlanan Karar kapsamında esnaf ve sanatkarlara %50 faiz indirimli kredi ve %100 faizsiz esnaf kredisi kullandırılacaktır. Faiz yerine kar odaklı çalışan kuruluşlarda size faizsiz finansman sağlayabilirler. Ancak burada faiz yerine kâr payı ödersiniz.

  Halkbank’tan kısaca bahsetmek gerekirse destekten yararlanmak için 3 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlar:

  Bu 3 ana şart haricinde eğer elektrik ustalık belgesi ile market açmayı düşünüyor iseniz, KOSGEB’den daha önce sıfır faizli kredi çekmiş iseniz, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler dışında başka bir meslek icra ediyor iseniz maalesef alamazsınız.

  Yukarıda yer alan bu mesleklerinde kendi içlerinde şartları vardır. Ayrıntılı bilgi almak için GVK 9. maddesini inceleyebilirsiniz.

  Yeni İşyeri Açana Kredi Şartları Nelerdir?

  Yeni bir işyeri açmak isteyenler direk ticari kredi alamazlar. Eğer başlangıçta KOSGEB esnaf kredisi başvurusu yapmış iseniz, girişimci kategorisinden ilerleyebilir destek alabilirsiniz.

  Yeni İşyeri İçin Destekler Alma Yolları Nelerdir?

  Yeni iş kurmuş olanlar için kredi desteklerinin alabilmesinin her zaman daha kolay bir yolu bulunuyor. Yeni İşyeri İçin Destekler Alma Yolları aşağıdaki gibidir:

  Yeni işyeri açan vergi levhasını alan esnaflar, belirli şartları taşımaları halinde kooperatiflerden kredi alabilirler. 5 yıl vadeli 3 ayda bir ödeme olanağı sunan esnaf kefalet kredi hesaplama robotunu inceleyin!

  İşyeri Kredisi Veren Bankalar ve Kurumlar 2022 Listesi

  Yeni işyeri için kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

  Halkbank Yeni Girişimci Kredilerine Başvurun!

  Gerçekleştireceğiniz, deneyim kazanacağınız ve kar sağlayacağınız işler için, Halkbank, kuracağınız işyeri finansmanını karşılamak adına özel kredi seçeneklerini sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda birden fazla destek imkanı sunmaktadır. Size en uygun kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

  Halkbank tarafından kullandırılan en yüksek ve en düşük işyeri açma kredisi limitleri, başvuru şartları ve özelliklerini aşağıdaki gibidir:

  200.000 TL Limitli Halkbank İşyeri Girişimci Kredisi

  Mevcut iş fikriniz ile yeni bir işyeri kurmak istiyorsanız ve bu faaliyetlerinizi yürütebilmek için yeterli bilgi, beceri ve deneyiminiz varsa halk girişimci desteğine başvurabilir, ihtiyaç durumunuza göre destek alabilirsiniz.

  Halkbank İşyeri Girişimci Kredisine başvuru yapacak olan kişiler aşağıdaki kriterleri taşımalıdır:

  Halkbank 200 bin lira Genç Girişimci İşyeri Açma Kredisi Özellikleri

  Gençleri kapsayan bu destek 35 yaşını aşmamış vatandaşlar için geçerlidir. Üniversite, yüksekokul fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve bu sektörlerde herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan girişimciler desteklenmektedir.

  250 bin TL Limitli Cesur Girişimci Kredisi

  İlgili üniversitelere bağlı fakülte ve yüksekokullarından mezun olmuş olan ve hangi alanda eğitim gördüyse alanda 2 yıl deneyim kazanmış, bu deneyimi ile yeni bir işyeri kuracak olan 45 yaşını aşmayan girişimci vatandaşları kapsamaktadır.

  175 bin TL Limitli Usta Girişimcilere İşyeri Kredisi

  Bu destek daha çok mesleki yeterliliğe dayalı olarak verilmektedir. Çeşitli meslek kuruluşu ve kurumlarından belge almış ve faaliyet göstereceği iş kolunda tecrübeli olan, yeni işyeri açmak isteyen vatandaşlara verilmektedir.

  500 bin TL Limitli Tekno Girişimci Kredisi

  Yazılım, mobil teknolojiler ve uygulamalar ile donanım geliştirme faaliyetleri ile teknoloijk ürünler ile ilgili uygulama faaliyetlerini yapmak için işyeri açacak olan girişimciler başvurularını yapabilirler.

  Bu bankalar haricinde:

  Bu kurumlar da sizin dükkanınıza, projenize, yeni kurumunuza yönelik nakit para ihtiyacınızı giderebilir. Bankacılık kurumuna kayıtlı olarak yasal faaliyet gösteren finansman şirketleri de mevcuttur. Bu şirketler genel itibariyle kendi bünyesinde finansal faaliyetler yürütürler. İşletme ihtiyaçlarına yönelik olarak nakit imkanı sağlamazlar. Yine de aklınızda bulunsun diye listeyi sizler için paylaşmak istiyoruz.

  İşyeri Büyütme Devlet Destekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Güzel Haber, İş Kurduysanız 15 Bin Cepte!

  Size güzel bir haberimiz var. Eğer vergi levhasını alıp, odalara kayıt olmuş iseniz KOBİ olduğunuzu unutmadan hemen bir bankaya başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü artık siz kurumsal bir firmasınız ve KOBİ danışmanları sizin için çok şey yapabilir. Örneğin: 15 bin lira limitli bir kredi çekmeseniz de aşağıda ki 3 madde işinize yarayacaktır. Bankanın KOBİ işlemlerine işletmenizi kayıt ettirdiğiniz gibi:

  Türkiye İş Kurumu 65 bin Lira İşyeri Açma Hibesi Veriyor!

  Ceza infaz kurumlarından tahliye olan, denetimli serbestlik tedbirleri kapsamında salıverilen vatandaşlarımız ve engelli raporu olan vatandaşlarımız için İŞKUR tarafından 65 bin TL geri ödemesiz hibe veriliyor. 2022 yılının 2 döneminin başvuruları şuan alınmaya başlandı. Zaman geçirmeden projeniz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  Engelli Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

  Öncelikle işyeri açmak için hibe alacak engelli vatandaşların da İŞKUR bünyesinde kaydı olmak zorundadır. Engelli işyeri açma hibe kredi şartları aşağıdaki gibidir:

  Hükümlüler içinde engel durumu hariç aynı şartlar geçerli olup, ilaveten eski hükümlü olmak gerekmektedir. Bu durum tahliye belgesi ile ispatlanabilir.

  Esnaf Kefalet Kooperatifinden İş Kurma Desteği Alınabilir mi?

  Dükkanı açtıktan sonra kooperatife üye olursanız kredi alabilirsiniz. Ancak üye değilseniz iş kurmak için kredi alamazsınız. Vergi levhasını alıp kefil ve ipotek satışı ile başvuru yapabilirsiniz. Takdir kooperatif kurulunun elindedir. Kooperatifin güzel tarafı aylık faiz oranın %0,62 olmasıdır. Ödemeyi Halkbank yapar. Taksitler 3 ayda bir ödenir. 5 seneye kadar da vade yaparlar. Geri ödeme planında toplam ödeyeceğiniz ana para miktarı oldukça düşüktür. 

  Aşağıda Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden alabileceğiniz 60 ay vadeli, aylık %0.62 yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile 10 bin TL’den 500.000 TL’ye kadar olan kredilerinin geri ödeme planı listelenmiştir.

  Esnaf Kefalet yeni işyeri açma kredisinin bu plana göre hesaplamasını yapabilirsiniz.

  Ziraat Bankası Bireysel İşyeri Açma Kredisi

  Ziraat, İster esnaf olun ister çiftçi hepimize en çok destek veren bankadır. İş hayatına atıldığınız bu yeni dönemde de kimseden görmediğiniz kadar destek görebileceğiniz Ziraat Bankası Ofis, Dükkan, Mağaza, muayenehane açmak için yatırım amaçlı bireysel işyeri finansman destek kampanyalarına devam ediyor. Yeni girişimciler için verdiği desteklere hep beraber bir bakalım.

  Ziraat İşyeri İçin Nakdi Girişimci Kredi Çeşitleri

  Ziraat Bankası 11 farklı işyeri kredisi vermektedir. Bu krediler şunlardır:

  Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

  Ziraat bankası bireysel işyeri açma kredisi şartları aşağıdaki gibidir:

  Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

  Ziraat İşyeri Açma Kredisi çekmek için belgeler listesi aşağıdaki gibidir:

  Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi İmkanı 2022

  2022-2023-2024 yıllarında yeni iş kurmak isteyen girişimcilere özel Halkbank faizsiz işyeri açma kredisi kullandırılmaya devam ediyor. Halkbank esnaflara özel olarak oluşturulan ”ESKKK kefaletiyle” ve ”ESKK Kefaleti olmaksızın”, ”Sıfır faizli”, ”Esnaf yatırım kredileri” ve ”Esnaf destek paketi” kapsamında kredileri kapsamında işyeri sermayesinin karşılanması amacıyla 225 bin liraya kadar finansman desteğinin yanında işyeri ve taşıt alımına yönelik olarak 500 bin liraya kadar yatırım kredisi sunuyor. Başvurular doğrudan bankaya yapılabileceği gibi ESKK kooperatiflerine de yapılabiliyor.

  Esnaf Kefalet Kooperatifi desteği ile faizsiz esnaf kredilerinin yanında iş kurmak isteyen girişimcilerin almış oldukları okul eğitimi ve tecrübesine göre girişimcilik kredileri de sunan banka Cesur, Usta, Mucit, Genç girişimci kredileri ile iş kuracaklar vatandaşların yanında olmaya devam ediyor.

  Halkbank Faizsiz İşyeri Kredisi şartları ve tüm detayları öğrenerek gerekli belgeler ile Halkbank’a başvurabilirsiniz.

  Yeni İşyeri Açanlara Vergi Muafiyeti 2022

  Yeni dükkan açanlara vergi ve prim desteği veriliyor. Genç girişimciler işletmelerini kurdukları ve faaliyete geçirdikleri tarihi takiben üç vergilendirme döneminde sağladıkları gelirin 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden muaf tutulacaktır. Sağlanan vergi muafiyeti desteği kapsamında yaklaşık 22 bin TL civarında vergi desteği sağlanmış olacak.

  Vergi prim muafiyet için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

  Esnaf Kefalet Yeni İşyeri Açma Kredisi 2022 Kasım Ayı Oranları

  Yeni işyeri açmak isteyen girişimciler Esnaf kefalet kooperatiflerinin şartlarını taşımaları halinde 350.000 TL’ye kadar işyeri kredisi alarak bu krediyi işyeri açma faaliyetinde kullanabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus yeni açılacak olan işyeri için sıfırdan esnaf kefalet kredisi alınamaz. İşletmenin en az 6 ay faaliyet göstermesi ve esnaf kefalet kredi çekme şartlarını taşıyor olması gerekir. Bu kapsamda işletme sahibi başka bir işyeri nedeniyle başvuru şartlarını taşıyor ise kredi desteğinden faydalanabilir.

  BİZDEN TAVSİYE: Hesabınızı iyi yapın, gereksiz harcamalardan kaçının. İş planı olmadan yola çıkmayın. Mutlaka bir proje oluşturun. Yeni işinizin hayırlı olması dileklerimizle!

  Yazı kaynağı : www.devletdestekli.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap