Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  makam mevki rütbe ünvan bunların hepsi cekettir

  1 ziyaretçi

  makam mevki rütbe ünvan bunların hepsi cekettir Ne90'dan bulabilirsiniz

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu: Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir.

  Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu: Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir.

  Ben Amerika’da 25 yıl kalmış bir insan olarak şöyle bir gözlem yapıyorum. Amerika’da hiç eğitim görmemiş bir insanla aynı odada kalmaktan korkarım. Beş dolar için gırtlağını kesebilir. Eğitim orada gerçekten bir fark yaratıyor. Eğitim düzeyi yükseldikçe, uygar, olgun, sorumluluk sahibi, verdiği sözü tutan, kişisel bütünlüğü olan bir insan olma yolunda ilerliyor. İstisnalar kesinlikle olabilir ama genellikle böyle.

  Türkiye’ye gelip baktığımda iki faktör görüyorum. Şehirleşme ve eğitim. Türkiye’de şehirleşmiş ve eğitim görmüş insandan korkuyorum. Kesinlikle insafsız, kendinden ve kendi yakınlarının çıkarından başka bir şey düşünmüyor. Bu son derece kuvvetli bir duygu bende. İliğini sömürür bitirir, hiç acıma duygusu yoktur.

  Ama şehirleşmemiş, okumamış, saf köylü olarak kalmışsa, onda değerler bilinci çok yüksektir. Sanki eğitilmiş Amerikalı…. Burada çok önemli bir gözlem var. Bunun üzerine düşünmek lâzım.

  Benim analığım yörüktü. Annem öldükten sonra babam yeniden evlendi. Biz ona anne demedik, Ayşe teyze dedik. Ben daha on yaşındayım, sapanla vicik dediğimiz küçücük bir kuşu vurmaya çalışıyorum. ‘Vurma oğlum’ dedi. Ben, sen ne bilirsin Yörük karısı tavrı içinde, ‘Ne var parmak gibi küp küçücük kuş’ dedim.

  Analığımın cevabı:’Yavrum! Canın küçüğü büyüğü olur mu? Allah her birine bir can vermiş. Vurma yavrum günah.’ dedi.

  Şu derinliğe bakın. Okuma yazması yok bu kadının. Yıllar Sonra bunun anlamını anladım. Anladığım zaman ağlamaya başladım.

  Konferanstayım, böyle gözyaşı dökerek ağlıyorum. Yanımdaki Amerikalı kadın, ne oluyor bu adama diye meraklanmaya başladı. Ne oluyor dedi. O kadar mutluydum ki, ‘çok mutluyum’ dedim ağlayarak. Kendi kendime ‘Ya Rabbi! Çok şükür. Sağken bunun farkına vardım.

  Biz bütün insanlar kardeştir deyince sanki çok şey söylüyoruz. Kadın bunları aşmış. Canlardan oluşan bir aile, büyük küçük yok. Hepsi birbirine eşit. Onur eşitliği var. Canın büyüğü küçüğü olur mu? Allah hepsine can vermiş. Şu bilinci görüyor musunuz? Nereden geliyor bu?

  Bu, tasavvuf kültüründen geliyor. Bu yayılmış. Eğer şehirleşme ve eğitim ele geçirmemişse, hâlâ bu mayamızda var. Ben zamanım olsa, hiç şehir yüzü görmemiş hiç okumamış köylülerin, özellikle yaşlı kadınların arasında zaman geçirip, onlardan bilgelikler öğrenmek isterim.

  Bu topraklarda neler birikmiş. Ne insanlık deneyimleri var. Bir de doğadan kopmamış. Sürekli doğayla haşır-neşir içerisinde o bilgelikler. bilenmiş. Kitap bilgisi değil. Farkına varmış ve bir yere oturtmuş.”

  Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir. Ceketi asar bir yere gideriz. Arkamızda sadece insanlığımız kalır ve öldüğümüzde sadece çıplaklığımızı götürebiliriz bu dünyadan.

  Yazı kaynağı : www.adanapost.com

  Günaydınlar olsun herkeslere 😊 'Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir. Ceketi asar bir yere gideriz. Arkamızda sadec… | Floral rings, Floral, Flowers

  DOĞAN CÜCELOĞLU İLE BİRLİKTE BİR HAYALİM ÖLDÜ

  DOĞAN CÜCELOĞLU İLE BİRLİKTE BİR HAYALİM ÖLDÜ

  Gidenler kervanına bir yolcu daha eklendi hem de tam yazı yazmak için klavyenin başına geçtiğim şu dakikalarda teessürle okudum bu haberi. Psikoloji ve yazar camiasının duayen ismi Doğan Cüceloğlu, emri hak vuku bulmuş ve ebedi aleme göç etmiş. Cenabı hak rahmeti ile muamele etsin.

  Bu gök kubbede bir hoş seda bırakmanın bana göre vücut bulmuş hali sanki. ''İnsanların en hayırlısı insanlara hayırlı olandır'' hadis-i şerifini düşününce kaç yüreğe kitapları ile  dokundu kim bilir ? Hayatı anlamlandırmak üzere ne güzel bilgiler verdi bize.Hasbelkader  hayatı anlamlandıramamış , kişileri zaten ölü saydı. İtikadımız şu yöndedir ki, ''bir insana vefatından sonra iyi denirse iyilikle muamele görür'' bize ulaştığı yönü ile biz iyi bilirdik.

  Bir çok yazım da sözlerini yazdım, kitaplarını okudum, röportajlarını dinledim. Hatta bazen gülüyorum aklıma gelince, bundan on beş yıl kadar önce birisi ile tanıştığımda, Doğan Cüceloḡlunu tanıyor musun? diye sorardım. Yanıt “yok tanımıyorum” ise, “ne paylaşırız ki?” diye düşünürdüm. Sonra o kriter olmaktan çıksa da benim için çok önemli biriydi. Evet çok üzgünüm, bu üzüntümü de yazarak ifade etmek iyileştiriyor beni.

  Çabanın ve ayrılığın olduğu bir yer de, istediğimiz hayal ettiğimiz ütopik bir mutluluk değil elbet de. Herkesin bileti kesilmiş vakit saat belli ama biz gidenin arkasından yas tutuyoruz içimizde ki merhametin tesiri ile. Ertelemeden  devam edeceğiz kendi hikayemiz de, belki yarın çok geç olabilir hayaller için. Doğan hoca ile yüz yüze karşılaşmayı çok istedim. İlimize geldiğinde hiç bir söyleşisini kaçırmadım lakin hiç yüz yüze gelmedim. Telefon da bile olurdu, ''Onu ne kadar sevdiğimi anlatsam, Oda bana naif ifadesi ile ah canım dese.''

  O kadar inanıyordum ki bunun olacağını bir kaç yazardan ve şehrin büyüklerinden söz de almışlığım vardı. Ama olmadı onunla birlikde benim de bir hayalim öldü ve gerçekten bununla yüzleşmek acı verdi. Hayallerin de insanlar gibi ruhu varmış, bugün onu hissettim benden uzaklaştı bu hayalim hüzünle, onu kitaplarından söyleşilerinden hep bir şey öğrendik. Bu hayalimin olmayışı da bana bir şey öğretti çok gayret et, yoksa sadece hayal olarak kalır zaman kısa.

  Annesini altı yaşında kaybetmiş, bunu paylaşırken  ağlayan, ''Ağlayamıyorsanız anlamıyorsunuz sözünü sıkça bana hatırlatan, belliki o koca   yüreğiniz  annesizlikle baş edememiş kıymetli hocam makamınız  ali olsun.  Doğan hoca bir sözünde şöyle söylemiş; “Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir. Ceketi asar bir yere gideriz. Arkamızda sadece insanlığımız kalır ve öldüğümüzde sadece çıplaklığımızı götürebiliriz bu dünyadan.”

  Evet vefat ettiği gün akşam canlı yayını vardı. Meğerse randevu ölümleymiş kim bilir biz de ne kadar kaldı. Bundan sonra daha çok gayret edeceğim hayallerim için! Ve bir insanın artık ismi  anılmadığında ölürmüş. Belli ki hiç ölmeyeceksin, ''Ah canım'' Doğan hoca.

  Bir dahaki yazı da buluşmak üzere.

  Yazı kaynağı : www.bizimsivas.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap