Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mobil imza servis aboneliği türk telekom

  1 ziyaretçi

  mobil imza servis aboneliği türk telekom Ne90'dan bulabilirsiniz

  Türk Telekom Mobil İmza Şikayetleri - Şikayetvar

  Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır?

  Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır?

  Artık dijital bir dünyada yaşıyoruz. Bunu kabul etmeli ve kağıt kalem alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmalıyız. Öyle ki artık resmi işlemler bile dijital dünyada hazırlanan dökümanlar ve bu dökümanlara atılan dijital imzalar ile gerçekleşiyor. Söz konusu dijital imzalardan biri de mobil imzadır. Mobil imza ile ilk kez, e-Devlet Kapısı hesabınıza giriş seçeneklerinden biri olarak karşılaşmış olabilirsiniz.

  Mobil imza, GSM operatörleri tarafından kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Tıpkı aylık internet paketi alır gibi bir mobil imza paketi alıyorsunuz ve operatöre göre değişen bir süre boyunca bu servisi kullanabiliyorsunuz. Ücretler de kullanım hizmetlerine göre değişiklik gösteriyor elbette. Gelin mobil imza nedir, nasıl alınır, farklı GSM operatörlerinin sunduğu mobil imza servis hizmetleri ne kadar yakından görelim.

  Mobil imza nedir?

  Mobil imza, dijital ortamda hazırlanan dökümanların imzalanması için kullanılan bir sistemdir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliği vardır. Bir grup sayısal veriden oluşan mobil imza hem kişinin belgeyi imzaladığını gösterir hem de belge üzerinde herhangi bir değişim yapılmadığını taahhüt eder. 

  Mobil imza hizmeti, GSM operatörleri tarafından sağlanır. Bu nedenle mobil imza hizmetini kullanabilmek için mobil imza uyumlu bir SIM kart sahibi olmalısınız. Böyle bir SIM kart aldıktan sonra operatöre göre değişen aylık servis ücretini ödeyerek mobil imza kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Mobil imza nasıl alınır?

  Mobil imza hizmetini şu an için internet sitesinden alamıyorsunuz. Mutlaka nüfus cüzdanınızla beraber GSM operatörünün şubesine gitmelisiniz. Böyle olması çok daha iyi çünkü mobil imzanın hukuki geçerliliği ıslak imza ile aynı olduğu için yüz yüze görüşme yapmak çok daha güvenli olacaktır. 

  Mobil imza nasıl çalışıyor?

  Kullanılan uygulama ve GSM operatörüne göre prosedür değişse de ilk olarak mobil imza kullanacağınız uygulamayı açıyor ve bilgilerinizi girerek imzala butonuna tıklıyorsunuz. Hem uygulamada hem de cep telefonunuzda bir kod karşınıza çıkıyor. Bu kodlar birbirini tutuyorsa onaylıyor ve mobil imza şifrenizi giriyorsunuz. Bu kadar basit. 

  Mobil imza hizmeti veren GSM operatörleri ve fiyatları:

  Turkcell mobil imza hizmeti:

  Turkcell, standart bir mobil imza hizmeti için kullanıcılarından aylık ortalama 10 TL ücret alıyor. Mobil imza uyumlu bir SIM kartınız yoksa bir de kart ücreti ödüyorsununuz. Mobil imza hizmetine ek olarak aldığınız hizmetler ücreti yükseltiyor. Turkcell mobil imza detaylarını buradan görebilirsiniz.

  Türk Telekom mobil imza hizmeti:

  Türk Telekom, standart bir mobil imza hizmeti için kullanıcılarından aylık 4.95 TL ücret alıyor. Mobil imza uyumlu bir SIM kartınız yoksa kart ücreti olarak 35 TL ve tek sefere mahsus 4 TL işlem bedeli ödüyorsununuz. Mobil imza hizmetinden yalnızca Türk Telekom faturalı hat sahipleri yararlanabiliyor. Türk Telekom mobil imza detaylarını buradan görebilirsiniz.

  Vodafone mobil imza hizmeti:

  Vodafone, standart bir mobil imza hizmeti için kullanıcılarından aylık 5 TL ücret alıyor. Mobil imza uyumlu bir SIM kartınız yoksa kart ücreti olarak 31 TL ödüyorsununuz. Mobil imza hizmetinden yalnızca Vodafone faturalı hat sahipleri yararlanabiliyor. Vodafone mobil imza detaylarını buradan görebilirsiniz.

  Mobil imza nerelerde kullanılır?

  Kimler mobil imza kullanmalı?

  Mobil imza herkes tarafından kullanılabilir. Özellikle resmi kurumlar ile sık sık görüşmeler yapan ve dijital dökümanlar üzerinden işlem yapan kişilerin mutlaka mobil imza kullanması öneriliyor. Yalnızca e-Devlet Kapısı’na ve internet bankacılığına kolay giriş yapmak için de mobil imza kullanabilirsiniz. 

  Dijital ortamda hazırlanan belgeleri ıslak imza niteliğinde imzalamanızı sağlayan mobil imza nedir, nasıl alınır, servis ücretleri nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtladık ve konu hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Mobil İmza Servis Aboneliği Alma ve Başvuru Ücretleri 2022

  Mobil İmza Servis Aboneliği Alma ve Başvuru Ücretleri 2022

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının elektronik ortamda parmak izleri ile verdikleri imzaya mobil imza denilmektedir. Her geçen gün daha fazla karşımıza çıkmaya başlayan mobil imza servis abonelik ücretleri ise kurum ve kuruluşlara göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve bankalar için mobil imza servis abonelik ücretleri nedir sorusuna yanıt olarak daha detaylı bilgilendirme yapılabilir. Mobil imza başlıca kullanılan alanlar şunlardır;

  Mobil İmza Servis Abonelik Ücretleri Nedir?

  Farklı kuruluşlara göre mobil imza servisinin ücretleri farklı rakamlar üzerinden ilerlemektedir. Örneğin; E-Devlet üzerindenmobil imza kullanımı için herhangi bir ek ücret ödenmesi gerekmezken, GSM operatörlerinde belirli ücretler mevcuttur. Operatörlerin Mobil İmza bireysel abonelik ücretleri son verilere göre şu şekildedir;

  Bazı aylarda fiyatlarda en fazla 1-2₺ değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle; En güncel mobil imza servis abonelik ücretleri için ilgili kurum ve kuruluşların resmi web sitelerinde yer alan mobil imza sayfalarının ziyaret edilmesi daha doğru olabilir.

  E-Devlet Mobil İmza İşlemleri Nasıl Yapılır?

  E-Devlet mobil imza işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak E-Devlet mobil imza almak için anlaşmalı şekilde bulunan GSM operatörlerinden herhangi bir tanesine başvuruda bulunmak gereklidir.

  Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM operatörleri üzerinden başvurulabilecek olan e-Devlet mobil imzada operatörlerin talep ettiği gerekli belge ve bilgiler de onlara eksiksiz şekilde iletilmelidir.

  Tüm belge ve bilgilerin operatörlere iletilmesinin ardından e-Devlet mobil imza işlemlerine başlanabilmektedir. İşlemlerin sonuçlanmasının ardından da vatandaşların mobil imza işlemleri sonuçlandırılarak mobil imzalarının kayıt edildiği ile alakalı bilgilendirmeler onlara yapılabilmektedir.

  Turkcell Mobil İmza Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

  Turkcell mobil imza açma ve kapatma işlemi; Sms ile yapmak isteyenler TCKNO yazıp 2929’a yollayabilir. Ayrıca Turkcell mobil imza aboneliğinin Turkcell online işlemler, Dijital Operatör uygulaması ve Turkcell mağazaları üzerinden yapılabilir. Online başvuru ise buradan yapabilirsiniz. Turkcell mobil imza ön başvuru için gerekenler;

  Mobil imzada kullanılacak olan Turkcell hattının da belirtilmesi gerekmektedir. Turkcell mobil imza açma işlemleri için gereken ön başvuru aşağıdaki yöntemler ile gerçekleştirilir:

  Hali hazırda bir mobil imzası bulunan ve Turkcell mobil imza kapatma işlemlerini öğrenmek isteyenler ise Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak mobil imzalarını iptal edebilir. Ayrıca sms ile iptal için; MOBIL IMZA IPTAL TALEBI yazarak 2929’a kısa mesaj da gönderebilmektedir.

  Vodafone Mobil İmza Açma ve Kapatma

  Vodafone mobil imza açma ve kapatma işlemi; Vodafone mobil imza servisine abone olmak için noter onaylı şekilde doldurulan bazı evraklar ile doğrudan Vodafone bayilerine müracaat etmeleri gerekir.

  Vodafone bayilerine gelindiğinde ise ön başvuru formu ve Vodafone Mobil İmza Hizmet Taahhütnamesi’nin doldurulmasının ardından Vodafone’den mobil imza alma işlemleri başlatılır. Online Vodafone mobil imza başvurusunu ise buradan yapabilirsiniz.

  Mevcut bir Vodafone mobil imzası olan ve Vodafone mobil imza kapatma işlemi yapmak isteyen kullanıcılar ise bu işlem için Vodafone çağrı merkezini arayarak mobil imza servisini hızlı ve kolay bir şekilde iptal edebilir.

  Türk Telekom Mobil İmza Açma ve Kapatma

  Türk Telekom mobil imza açma ve kapatma; Servise abone olabilmek için Türk Telekom mağazalarına başvurmaları gerekir. Türk Telekom mağazasında nüfuz cüzdanı fotokopisinin yetkililere verilmesi ve servis taahhütnamelerinin imzalanmasının ardından Türk Telekom tarafından mobil imza talep eden kişilere SIM kart değişikliği yapılarak servis için kullanabilecekleri 128K SIM kart teslim edilmektedir.

  Daha sonra Türk Telekom müşteri hizmetleri tarafından aranan kişiler, kendilerine yöneltilen soruları cevaplamaları halinde onay sürecini başarı ile geçerek Türk Telekom mobil imzalarını sorunsuz şekilde kullanmaya başlayabilmektedir.

  Türk Telekom mobil imza kapatma işlemi içinse Türk Telekom müşteri hizmetleri yani 444 1 444 numarası aranarak mobil imza aboneliği hızlı bir şekilde iptal ettirilebilmektedir.

  Bimcell Mobil İmza Açma ve Kapatma

  Bimcell mobil imza açma ve kapatma işlemi; Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM operatörlerine nazaran Bimcell’in henüz mobil imza özelliğine sahip olmadığı söylenebilir. Bu nedenle Bimcell’e mobil imza açma özelliği getirilene kadar GSM kullanıcılarının mobil imza için diğer operatörleri tercih edebilecekleri dile getirilebilir.

  Pttcell Mobil İmza Açma ve Kapatma

  Pttcell mobil imza açma ve kapatma için servisten yararlanmak isteyen Pttcell kullanıcılarının üstünde TC kimlik numaralarının yazdığı nüfus cüzdanları ya da ehliyetleri ile PTT müdürlüklerine başvurmaları gerektiği söylenebilir.

  Yetkili Pttcell satış temsilcilerinde Pttcell mobil imza açma başvuruları alındıktan sonra da Pttcell mobil imzasına sahip olan SIM kart değişiklikleri yetkililer tarafından gerçekleştirilerek kullanıcılara yeni SIM kartları teslim edilmektedir.

  Pttcell mobil imza kapatma işlemi için de Pttcell müşteri hizmetleri resmi iletişim numarası olan 444 6 788 üzerinden mobil imza aboneliği kolaylıkla iptal ettirilebilmektedir.

  Mobil İmza için Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgileri

  Mobil imza almak isteyen ve mobil imza servis aboneliği veren GSM operatörlerinin müşteri hizmetleri iletişim bilgileri şu şekildedir;

  Bankacılık İşlemlerinde Mobil İmza

  Henüz her bankada yer almayan mobil imza servisleri, banka müşterilerine pek çok işlemi kolay yoldan yapabilme imkanlarını vermektedir. Buna göre hangi bankalar mobil imza kullanır diye merak edenlere en bilinen birkaç banka üzerinden örneklendirme yapılabilir. Hangi Bankalar Mobil İmza Kullanır ve Detayları Nedir;

  Akbank: Akbank Direkt’te bağışlar, kredi kartı işlemleri ve para transferleri mobil imza ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Mobil imza başvurusu için Turkcell abonesi olanlar Turkcell TİM’e, Türk Telekom kullanıcıları ise Türk Telekom mağazalarına giderek Akbank için mobil imza başvurusunda bulunabilmektedir.

  TEB: TEB müşterileri, havale, EFT gibi işlemleri mobil imza ile kolaylıkla yapabilmektedir. Bankacılık işlemlerinde mobil imza kullanmak isteyen kişilere Turkcell mobil imza ile hizmet veren TEB’de mobil imza servislerinden faydalanabilmek için TEB’in internet şubesi üzerinden ön başvuru yapılması gerekmektedir. TEB mobil imza servisinden şu an için sadece Turkcell aboneleri yararlanabilmektedir.

  Denizbank: Bankacılık işlemlerinde mobil imza kullanmayı arzu eden banka müşterileri için Denizbank da mobil imza hizmeti vermektedir. Pek çok bankacılık işleminin her yerden tek bir şifre ile yapılabilmesini mümkün kılan Denizbank mobil imza servisine Denizbank internet bankacılığı bölümünde ‘’Güvenlik Yönetimi’’ kategorisinde yer alan ‘’Mobil İmza’’ menüsü üzerinden başvurulabilmektedir.

  Garanti Bankası: Bankacılık işlemlerinde mobil imza hizmetleri, Garanti Bankası’nda da müşterilere sağlanabilmektedir. Bunun için Garanti Bankası müşterilerinin kendilerine en yakın Garanti Bankası’na nüfuz cüzdanları ile birlikte giderek mobil imza servisi için başvuruda bulunmaları yeterlidir.

  Yazı kaynağı : netkurdu.net

  Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır? Mobil İmza Ücreti Ne Kadar?

  Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır? Mobil İmza Ücreti Ne Kadar?

  Mobil imza elektronik ortamda kullanılmaktadır. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarından geçmektedir ve bu sayede kullanıcılar diledikleri yerden evrakları imzalayabilmektedir.

  Mobil İmza Nedir?

  Mobil imza gene anlamı ile vatandaşların elektronik ortamlarda parmak izlerini kullanması ile imza vermesi durumudur. Bu sayede pek çok kullanıcı diledikleri yerden evraklarını imzalama şansına sahip olurlar. Mobil imza 3 farklı Telekom şirketi üzerinden alınmaktadır.

  Mobil İmza Nasıl Alınır?

  E-devlet kapısında mobil imza kullanımı için hiçbir ücret talep edilmemektedir. Fakat GSM operatörleri tarafından ücretlendirilmektedir. Mobil imza Türk Telekom, Vodafone ve Türkcell operatörlerinden alınmaktadır.

  Türk Telekom'dan mobil imza almak için yetkili Türk Telekom mağazasına imza başvurusu yapılmalıdır. Daha sonra Türk Telekom Mobil İmzalı Sim Kart değişikliği yapılır ve gerekli belgeler sağlanmalıdır. Gerekli olan belgeler şunlardır:

   - TC Kimlik Belgesi

   - E-güven NES Taahhütnamesi

   - Türk Telekom Mobil İmza Bireysel Taahhütnamesi

   - Satış sonrası işlem formu

  Islak imzanın alınabileceği diğer bir GSM operatörü ise Vodafone olmaktadır. Bunun için noter onaylı doldurulmuş evraklar ile birlikte Vodafone Mağazasına gidilmelidir. Noter onaylı olması gereken evraklar ise TurkTrust Niteliklik Elektronik Sertifika Taahhütnamesi ve kimlik fotokopisidir. Bayide doldurulacak olan evraklar ise ön başvuru formu ve Vodafone Mobil İmza Hizmet Taahhütnamesi olmaktadır.

  Diğer bir GSM operatörü Turkcell'dir. Garanti Bankası, Turkcell online işlemler, Dijital Operatör Uygulaması veya Turkcell mağazalarından başvuru yapılabilir. Turkcell'den başvuru yapabilmek için 532 numaralı Müşteri hizmetleri aranmalı ve TC kimlik numarası ile ön başvuru yapılmalıdır.

  Türkcell ön başvurunun yapılabilmesi için vatandaşların kimlik bilgilerinin yanında olması gerekir. Ön başvuruda kullanıcıların adı, soyadı ve vatandaşlık numarası ile beraber doğum yeri, doğum tarihi ve Turkcell hattının bildirilmesi gerekir. Başvuru için ise ehliyet, pasaport veya nüfus cüzdanı ile Türkcell Mağazalarına başvurarak Turkcell Mobil Islak İmza Sertifika Sahibi Taahhütnamesi imzalanmalıdır.

  Mobil İmza Ücreti Ne Kadar?

  Mobil imza GSM operatörleri tarafından ücretlendirilmiştir. Turkcell operatörü bu hizmet için aylık 6 TL ücret talep etmektedir. Diğer bir operatör olan Türk Telekom ise bir defaya mahsus 4 TL işlem ücreti ve 8 TL sim kart ücreti talep etmektedir. Bu hizmet için ise aylık olarak 4.85 TL ücret istemektedir. Vodafone ise faturalı hatlardan aylık 5 TL, ön ödemeli hatlardan ise 1.5 TL talep etmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap