Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  motor çalıştığı halde akü şarj ikaz ışığı yanıyorsa sebebi nedir

  1 ziyaretçi

  motor çalıştığı halde akü şarj ikaz ışığı yanıyorsa sebebi nedir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Akü Lambası Kırmızı Yanıyor

  Akü Lambası Kırmızı Yanıyor

  Aracınızda oluşan bu sorunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri sıralarsak, ilk aklınıza gelmesi gereken konu, akünüzün bitmiş olabileceğidir. İkinci olarak aklınıza gelebilecek sorun ise aracınızın şarj dinamosunun arızalanması olacaktır. Kendi imkânlarınızla bu arızaları gidermeniz, oldukça zordur. Ancak, bir oto elektrik tamircisi, bu sorunun çözülmesinde, size yardımcı olabilir. Şarj dinamosunun kömürü bitmiş ve o nedenden dolayı, akünüz gerekli şarjı yapmıyordur. Şarj dinamosu içinde bulunan, bobin kablolarından biri kopmuş olabilir. Aracınız, hareket halinde iken eğer akü lambası kırmızı yanıyor ise bu akünüzün gerekli şarjı yapmadığı anlamına gelir. Bunun en büyük sebebi şarj dinamosunun, kömürünün bitmiş olması anlamına gelmektedir. Yani şarj dinamosunda arıza olduğu anlamına gelmektedir. En yakın oto elektrikçisine uğramanız gerekiyor.

  Akü Lambası Kırmızı Yanıyor, Etkileri Nelerdir?

  Kontak ilk açık olduğunda, akü ışığı yanar. Motor çalıştıktan sonra normal şartlarda tekrar yanmaya devam etmez. Eğer hareket halindeyken, akü lambası kırmızı yanıyor ise bu aracınızın gerekli şarjı yapmadığı anlamına gelir. Aracınız ihtiyacı olan elektriği, aküde bulunan elektrikten harcıyor demektir. Kırmızı akü lambası yandığında, sıkıntıya girmemek için aracınızı stop etmeden, en yakın elektrikçiye gitmeniz gerekir. Stop ettiğinizde, akünüzde gerekli enerji kalmayacağı için tekrar çalıştırmanız, mümkün olmayacaktır. Bu arıza kendisini belli edecektir zaten. Farlar zayıf yanacak, kalorifer, silecekler zorlanacaktır. Bu sorun giderildikten sonra akünüz kullanım ömrünü tamamlamamışsa, tekrar gerekli olan şarjı yapacaktır.

  Akü Lambası Kırmızı Yanıyor İse Başka Nedenleri Nelerdir?

  Aracınız çalışır vaziyette iken, akü lambası kırmızı yanıyor ise, aküden gücü alarak, motorun çalışmasına yardımcı olan, V kayışının kopması ya da gevşemesi durumu da olabilir. Akü kablo bağlantılarının, gevşek olup olmadığını, kontrol etmeniz gerekir. Şarj dinamosu kablolarının, kopuk olma ihtimali de yüksektir.  

  Yazı kaynağı : www.inciaku.com

  Sürüş Esnasında Akü Şarj Lambası Neden Yanar?

  Sürüş Esnasında Akü Şarj Lambası Neden Yanar?

  Otomobiller birçok kişinin günlük  olarak kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller komplike yapısıyla birçok sistemden oluşmuştur. Bu sistemlerin düzgün çalışıp çalışmadığının bilgisi, gösterge panelinde sürücüye bildirilir. Gösterge panelindeki hararet lambası, motorun sıcak olduğu bilgisiniz verir. Yağ lambası, yağ devrinde problem olduğunu belirtir. Akü lambası ise aracın şarj sisteminde sorun olduğunu ve şarj etmediğini gösterir. Bu yazımızda sizlere
  ; sürüş esnasında akü şarj lambası neden yanar? Sorusunun cevabını vereceğiz.

  Akü Şarj Lambası Neden Yanar?

  Sürüş sırasında arabadaki pil ışığının yanmasına neden olabilecek çeşitli etkenler vardır. Sorunu teşhis etmenize yardımcı olacak en önemli bazı nedenler aşağıdadır. Bazen bu nedenlerden birden fazlasını yaşayabilirsiniz, ancak bu liste size aracınızda nelere bakmanız gerektiği konusunda kabaca bir fikir verecektir.

  akü şarj lambası

  Akü kablolarının direklerde buluştuğu yerde beyazımsı kabuklu veya tozlu bir madde fark ederseniz, korozyon var demektir. Düzeltmek kolaydır. Akü kablolarını çıkarın ve ardından bir diş fırçası kullanarak direkleri ve uçları temizlemek için karbonat ve su karışımı kullanın.

  Alternatif olarak, korozyonu gidermek için bir akü kutup başı temizleme fırçası veya tel fırça kullanabilirsiniz.

  Aşınmış bir akü terminalinin eksik bir şarj bağlantısına neden olması gibi, yeterince sıkı bağlanmamış bir akü kablosu, sürüş sırasında akü ışığının yanmasına neden olabilir. Genellikle bu, yoldaki bir tümseğe çarptıktan hemen sonra veya yeni bir pil taktıktan sonra olur.

  Sabitlemek için, akü kablosu terminalinin akü direğine olabildiğince aşağı oturduğundan emin olun ve ardından bir anahtar alın ve kutup başlarını sıkın. Ayrıca bir miktar korozyon fark ederseniz, sıkmadan önce temizlediğinizden emin olun.

  Aracınızın aküsü ömrünü doldurduysa; gösterge panelinde akü şarj lambası yanabilir. Bu çok normal bir durumdur. Akünüzü ölçtürüp durumunu görebilirsiniz.

  Alternatörler tipik olarak bir araçta yaklaşık 5 ila 7 yıl dayanır. Bildiğiniz gibi alternatör, siz aracı sürerken aküyü tam şarjlı tutmaktan sorumludur. Ancak kötü bir alternatörünüz varsa , aküyü şarjlı tutamayacaktır.

  Bu, şarjda bir tutarsızlık olduğunda araç akü ışığının yanmasına neden olacaktır. Alternatör tamamen öldüğünde, bataryada kalan güç birkaç dakika içinde tükenecektir. Arızalı bir alternatörünüz varsa, onu değiştirmeniz veya yeniden revize ettirmeniz gerekecektir.

  Alternatör kayışı, krank milini ve alternatörü birbirine bağlayan şeydir. Kötü, gevşek veya yırtılmış bir alternatör kayışınız varsa, alternatörünüz düzgün çalışmayacaktır.

  Sonuç olarak, arabanızın aküsü, aracınızın elektrikli bileşenlerine güç sağlamak için gereken şarjı almayacaktır. Yani, arabanızın akü ışığı bundan dolayı yanacaktır.

  Alternatör kayışını yenisiyle değiştirmek tek seçenektir.

  Aracınızın topraklama kablosu, araç akünüzün eksi kutbuna bağlanır. Negatif akü kablosu aşırı derecede hasar görürse veya yıpranırsa, aracınızın elektrikli bileşenlerine giden güç akışını etkileyecektir.

  Ayrıca, kötü topraklama kablosu , sürüş sırasında pil ışığının yanmasına neden olabilir. Topraklama kablosunda herhangi bir hasar görürseniz, onu değiştirmeniz gerekecektir.

  2.El Otomobil İlanları

  Yazı kaynağı : www.arabam.com

  Akü Arıza lambası neden yanar? Akü arıza belirtileri.

  Akü Arıza lambası neden yanar? Akü arıza belirtileri.

  Akü Arıza Lambası Neden Yanar ?

  Şarj dinamosu arızası da olabilir. Şarj dinamosu (Alternatör) bozuk olabilir; alternatörün sökülüp tüm kısımları kontrol edilerek özellikle kömürler ve sargılar kontrol edilmelidir.

  Alternatör kayışı gevşemiş olabilir. Çünkü şarj dinamosu hareketi vantilatör kayışından alır. Gevşek kayış yeterli hızda dönmeyeceğinden bataryanın şarj olması için gerekli akımı veremez.

  Şarj regülatöründen kaynaklı bir arıza olabilir; devrede herhangi bir problem yoksa ve buna rağmen batarya dolmuyorsa arıza büyük ihtimalle gerilim regülatörünün ayarının az olmasından kaynaklanıyordur.

  Akü bataryası bozuk olabilir; batarya sülfatlaşmıssa yada bağlantı uçlarının birinde açıklık varsa normal çalışma durumları olsa bile batarya tam şarj edilemez.

  Biz burada, akü arıza tespiti, akünün ölüp ölmediğini anlama gibi konular üzerinde duracağız.

  Akü Arıza Belirtileri

  Şarj sisteminin çalışıp çalışmadığını veya akünün bozuk olup olmadığını voltmetre kullanarak öğrenebilirsiniz.Voltmetreyi DC ( 20 ) akıma ayarlayıp ölçüm yapıyoruz.
  Voltmetre aküye bağlanıp motor çalıştırılır.Voltmetreden Voltaj takibi yapılır. motor rölantide 1000 devir civarında çalışmalı. Değer 14 volt civarıysa şarj sistemi çalışıyor diyebiliriz.

  Arabanın farlarını açarak tekrar kontrol edin. Voltajın 13.6 civarlarından aşağı düşmemesi gerekir.

  Motor devrini yükseltin. Voltajın 14.2 den ( şarj sisteminin kapasitesine göre konjektör voltajı yüksek olabilir 14.2 -14.8 normal değerler ) fazla yükselmemesi gerekir.

  Motor çalışırken ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz zaman  far ışıkları zayıflıyorsa akü zayıflamış olabilir.

  Eğer Marş yapacak kadar elektrik gelmiyorsa, akü ömrünü tamamlamış şarj kabul etmiyor olabilir. Bunun kontrolü için Voltmetreyi DC 20 ye getiriyoruz. Motor çalışmaz durumdayken voltmetre yardımıyla akünün ölçümünü yaptığımızda Voltaj 12 – 12.6 civarında değer göstermesi gerekir.Değer daha düşükse ( 6 -7 -8 -9 -10 ) gibi değerler gösteriyorsa akü plakalarından birinin veya birkaçının bozulduğu anlaşılır.Akünün yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

  Akünün voltajı neden düşük ?

  Aküde 6 adet plaka bulunur. Her plakanın voltajı 2.1 değerindedir.Plakalardan birinin yada bir kaçının bozulması durumda voltaj değeri düşük çıkar.

  Problem aküde mi yoksa alternatörde mi ?

  Bu elektrik arızasının kaynağı akü olabileceği gibi alternatör de olabilir. Bunu anlamak için:

  Aracınızı çalıştırın ve akü kablolarını mümkün olduğu sürece hızlıca yerinden çıkarın ve bekleyin. Eğer alternatör sistemi beslemekte zorlanıyorsa araç bir süre sonra duracaktır ve sorun alternatördedir.

  Eğer aracınız çalışmaya devam ediyorsa problem aküden kaynaklanıyordur.

  Akünün sağlamlık kontrolü

  Bazı durumlarda aracınızın aküsü tamamen bitmiş olabilir. Acaba akü sağlam mı. Ölmüş mü? Akünün ömrünü tamamlayıp tamamlamadığını şu testle anlayabiliriz:

  Arabayı çalıştıracak kadar gücü olmayan ve 12 voltu gösteren aküye, voltmetreyi bağlayıp DC 20 akıma ayarladıktan sonra marş yapılır.Voltaj 9.6 nın altına düşüyorsa akü ömrünü tamamlamış demektir.Voltaj 9.6 nın üstünde değer gösteriyorsa akü sağlam fakat akünün şarj edilmeye ihtiyacı olduğu anlaşılabilir.

  Şu noktayı da hatırlatalım: akünün ölmek üzere olduğunu uzun sürede şarj olmasından anlayabiliriz. Bu durumun ardından  kısa bir süre sonra akü tamamen kullanılamaz hale gelir.

  Bu yazımızda akü arıza lambası neden yanar sorusuna cevaplar vermeye çalıştık. Akü arıza belirtileri ve akü arıza testine değindik. Akü voltaj değeri ne kadar olmalıdır. Akü voltajı neden düşük olur? Akü sağlamlık kontrolü gibi konulara değindik. Yeni yayınlarda buluşmak dileği ile.

  Yazı kaynağı : www.makinaegitimi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap