Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  motorun kondisyonu ne olursa olsun belirli periyotlarla yapılan bakım

  1 ziyaretçi

  motorun kondisyonu ne olursa olsun belirli periyotlarla yapılan bakım Ne90'dan bulabilirsiniz

  Oto Periyodik Bakımı Nedir ve Neleri Kapsar?

  Oto Periyodik Bakımı Nedir ve Neleri Kapsar?

  oto periyodik bakımı

  Trafikte sürüş güvenliğinin sağlanması ve araçtan beklenen maksimum performansın alınması, ancak araç bakımının düzenli yaptırılmasıyla mümkündür. Uzun vadede sorunsuz bir araç kullanımı için bireysel olarak dikkat edilecek unsurlardan daha önemlisi, düzenli olarak alınması gereken profesyonel destektir. Uzman teknisyenler tarafından yapılan periyodik araç bakımı, donanımların yıpranmasını önleyerek olası arızalara karşı önceden müdahale imkânı verirken, araç parçalarının işlevselliklerinin uzun yıllar boyunca korunmasını sağlar. Düzenli gerçekleştirilen periyodik bakımlar ile bütçe planlamasını bozacak ekstra masrafların da önüne geçebilirsin.

  Periyodik Bakım Nedir?

  Periyodik bakım, üretici firmaların tasarlamış oldukları araçlar için yılda bir veya aracın belirli kilometre noktalarında yapılmasını önerdikleri bakımdır. Bu bakım, aracın donanımında yer alan parçaların işlevselliklerini sürekli olarak korumak ve aracın sunduğu genel performansı maksimum düzeyde tutabilmek amacıyla yapılır. Düzenli yaptırıldığında motor ömrünü uzatarak aracın işleyişini sorunsuz sürdürmesine yardımcı olur. Periyodik bakımlarda, kontrol edilen ve olası bir arıza yaratacağı öngörülen parçalar değiştirilerek trafikte doğabilecek sorunlar önlenir ve bu sayede güvenli bir sürüş sağlanır. Diğer bir ifadeyle, periyodik bakım bir tür güvenlik sistemidir.

  Periyodik Bakım Neden Önemlidir?

  Periyodik bakım çerçevesinde, belirli periyotlar içinde parçaların yıpranma hızları ve ömürleri dikkate alınır. Bu süre zarfı aşıldığında parçaların işlevselliği hızla azalmaya başlar. Düzgün çalışmayan donanımlar, genel çalışma sisteminde de aksamalara yol açarak beklenmedik ve ani problemlerin çıkma olasılığını artırır. Tüm bu bozulmalar sürüş güvenliğini tehdit ederek kazalara yol açabilir. Trafikte yolcu güvenliğinin sağlanmasında büyük payı bulunan periyodik bakımların yaptırılmasıyla, geri dönüşü olmayan maddi ve manevi hasar ya da kayıpların önüne geçmek mümkün hale gelir. Araç periyodik bakımının aksatılması durumunda ortaya çıkabilecek arızalardan biri, EGR valfi arızasıdır. EGR valfi arızası ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

  Aksamda problem yaşanmaması adına bakımların aksatılmaması, aracın yıpranma hızını azaltarak oluşabilecek olan deformasyonların ertelenmesi veya önlenmesine fırsat verir. Periyodik bakım sayesinde önceden tespit edilebilen olası arızaların giderilir ve aracın uzun yıllar boyunca sorunsuz ve yüksek performans ile çalışması sağlanır. Güvenlik açısından kritik öneme sahip olan periyodik araç bakımı, aynı zamanda yakıt tasarrufu açısından da avantaj sunar. 

  Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

  Periyodik araç bakımı, araçta arıza yaratabilecek olan parçaların önceden tespit edilmesi için donanımların göz ve ekipmanlar aracılığıyla kontrol edilmesi sürecinden oluşur. Yapılan periyodik bakımların kapsamı, bakım çeşitlerine ve bakımın yapıldığı zaman dilimlerine göre değişkenlik gösterir. 

  Peki, standart oto periyodik araba bakımında neler yapılır?

  10 bin bakımı: Standart bakımlarda güvenliği sağlayan tüm donanımların gözden geçirilmesi esastır. 10 bin bakımı olarak da yaygın bir şekilde ifade edilen standart periyodik bakımlarda, bir listeye sadık kalınarak filtre ve yağların değişimi gerçekleştirilir. Bu kapsamda yağ, hava, polen ve yakıt filtresi ile motor yağı değişir. Aynı zamanda, araç donanımında yer alan elemanların ön-arka balata ve süspansiyon kontrolü ve silecek değişimi yapılır, bu detaylı kontrolleri sağlanarak sistemin düzgün çalıştığından emin olunur. 

  45-60 bin bakımı: Halk arasındaki tabirle 45 bin-60 bin bakımı olarak ifade edilen periyodik bakım kontrolünde ise standart bakıma ek olarak; buji değişimi, alternatör kayışının değişimi ve otomatik şanzıman yağının değişimi yapılır. Ağır bakımlarda ise triger kayışları, balata, şanzıman ve direksiyonun kontrolü sağlanır ve rot ayarı yapılır. Oto bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de aracın motorundaki soğutma suyunun durumudur. Oto soğutma suyudeğişimi hakkında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

  Günlük-Haftalık-Aylık Periyodik Bakımlar Hangileridir?

  Kilometre üzerinden olmayan araç bakımı için periyodik yapılması gereken kontroller günlük, haftalık ve aylık olarak ayrılmaktadır.

  Günlük Bakım:

  Sürücünün aracı çalıştırmadan önce yapacağı kontrollerdir. Olumsuz bir durum olduğunda aracını servise götürmen gerekir.

  Haftalık Bakım:

  Aylık Bakım:

  Periyodik Bakım Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

  Tedbir amaçlı ve bireysel olarak gerçekleştirilen normal araba bakımlarına karşın, uzman teknisyenlerce yapılan periyodik bakımların çizelgeleri araç sistemini kuran firma tarafından belirlenir. Periyodik bakım çizelgeleri üretici firma tarafından araç markası, modeli ve motor tipine bağlı olarak belirlenir ve oluşturulan plan araç sahibiyle paylaşılır. Araç servisleri tarafından da edinilebilecek olan bu çizelge sayesinde, sürücüler kendi araçlarının özelindeki bakım periyotlarını takip etme fırsatı bulur. 

  Periyodik bakım süreleri araca göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı, oluşturulan standardizasyon da araca özeldir. Her yıl gerçekleştirilen standart bakımlarda farklı değişkenler dikkate alınarak optimal süre aralıkları belirlenir. Buna bağlı olarak, şahsi araçlarda genellikle kilometre hesabı yapılarak koruyucu bakım süreleri hesaplanır. Bu süre zarfı benzinli araçlarda 10 bin km ila 15 bin km aralığında iken, dizel araçlarda 15 bin km tekrarlarında olacak şekilde belirlenmiştir.Dizel araca benzin konursa ne olur öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

  İş makinelerinde ise bakım çizelgeleri çalışma saatleri temel alınarak oluşturulur. Saati dolan araçların donanımında meydana gelebilecek sorunlar ve aksamalardan kaçınmak için firmanın önerdiği çizelgeye uyum göstermek önemlidir. Turbonun bulunduğu veya ağır koşullarda kullanılan araçlarda, motor daha çok yıpranacağı ve yağ daha hızlı bozulacağı için, hızla gelişebilen olumsuz durumlara karşı önlem alabilmek adına periyodik bakımları 6 ayda bir olacak şekilde daha sık yaptırmalısın.

  Trafikte hayatının güvencesi, aracınıza özen göstermekle başlar. Aracın ve yol güvenliğin için koruyucu bakımlara ek teminatlara sahip olmak için sigortam.net üzerinden hızlı bir şekilde kaskonu yaptırabilir, yola daha emin adımlarla çıkabilirsin. 

  Araban için Genel Kullanım Önerileri

  Arabanızın bakımını sadece periyodik bakım zamanı geldiğinde değil, her an düşünmen gerek. Her zaman bakımlı bir araca sahip olmak için dikkat edilecek noktalar şunlar:

  Periyodik Araç Bakımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Periyodik bakımda kontrol edilen parçalar nelerdir?

  Standart periyodik bakımda araç aksamı ve diğer sistemler detaylı bir kontrolden geçirilir ve gerekli görülen parçalar değiştirilir. Bakım kapsamında araç tabanı, elektronik sistemler, sıvı seviyeleri, yardımcı sistem kayışları, ön ve arka fren sistemleri, alternatör şarj akımı/voltaj/kablo bağlantıları, akü, klima sistemi, aydınlatma sistemi, silecekler, egzoz emisyonu ve lastik aşınma kontrolleri sağlanır. 

  Periyodik bakım için dikkat edilmesi gereken temel noktalar nelerdir?

  Aracın periyodik bakımının yaptırılmasında öncelikle üretici firmanın araç modeli ve motor tipine bağlı olarak sunduğu çizelgeye sadık kalmak gerekir. Zamanında yaptırılan bakımlar, güvenliğin sağlanmasında ve ekstra masraflardan kaçınmada büyük öneme sahiptir. Periyodik bakımlarda değişmesi gereken parçaların orijinal olması, aracın gelecek performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. 

  Periyodik bakım sürelerini etkileyen dış unsurlar nelerdir?

  Aracın nasıl ve hangi koşullarda kullanıldığı, yıpranma süresini etkileyerek daha sık bakım ihtiyacı doğurabilir. Aracın uzun süre boyunca hızlı kullanılması, motorun zorlanmasına ve aracın ömrünün kısalmasına yol açar. Motorun genel yapısına olumsuz yönde etki eden diğer unsurlardan biri ise sık sık durmayı ve kalkmayı gerektiren yoğun trafikte araç kullanımıdır. Aracın uzun süre boyunca engebeli arazi ve yollarda kullanılması da aksamda hızlı deformasyonlara yol açar. Bu koşullarda kullanılan araçların bakım sıklığının artırılması, araç güvenliğinin sürdürülebilirliği için son derece önemlidir. 

  Periyodik bakım dışında aracın ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

  Aracın rutin bakımlarını aksatmamak ve dikkatli bir kullanıcı olmak, araçtan alınan performansı üst düzeye taşır. Sıfır araçların özellikle ilk 1500 km’sinde, başka bir deyişle motor açılana dek, çok hız yapılmaması önerilir. Aracın ömrünü kısaltacak olan ani kalkışlar ve frenlemeler de mümkün olduğunca kaçınılması gereken eylemlerdir. Araca aşırı yük bindirmek aktarma organlarında meydana gelen aşınmaları hızlandıracağı için, araç sağlığı adına taşınan yük ağırlığına dikkat edilmelidir. Parçaların işlevini koruyan motor yağının temizliğini de sık sık kontrol etmelisin.

  Periyodik bakım yaptırılmazsa ne olur?

  Periyodik araç bakımının aksatılması, olası arızalanmalara karşı tedbir alma fırsatını engelleyerek trafikte ani sorunların oluşmasını kaçınılmaz hale getirir. Sürüş güvenliğini bozan bu durum, ilerleyen süreçte aracın genel çalışma sisteminin bozulmasına ve kazalara yol açabilir. Maddi ve manevi kayıpların yaşanmaması ve aracın sunduğu maksimum performansın uzun vadede korunması için periyodik bakımların zamanında yaptırılması önemlidir.
   

  Yazı kaynağı : www.sigortam.net

  Periyodik Bakım Nedir

  Periyodik Bakım Nedir

  Sürücülerin, yolcuların ve otomobilin sürüş güvenliği çok önemlidir. Zamanla araçlarda meydana gelebilecek ufak çaplı arızalar sürücüler fark etmeden büyük sorunlara yol açabilir. Motorlu araçlarda önemli parçaların belirli aralıklarla kontrolünün sağlanması, gerekli ayarlamaların yapılması ve arızalı yada eskiyen parçaların değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu işlemlerin tümüne periyodik bakım denilmektedir.

  Periyodik Bakım Neden Önemli?

  Periyodik bakımların amacı; araç performansını olabildiğince en iyi durumda muhafaza etmek, büyük arızalara neden olabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmak, aracın kanuni düzenlemelere uygun olarak çalışmasını ve herkes için güvenli bir yolculuk olmasını sağlamaktır. Periyodik bakımların gerçekleştirilmesi ile araçların uzun ömürlü olması, yakıt ekonomisi sağlanması ve daha güvenli çalışması ile ilgili tüm kontroller profesyonellerce yapılmaktadır.

  Periyodik Bakım Ne Sıklıkta Yapılmalı?

  Araçların bakım periyotları, üretici firmaların belirlediği zamanlarda (genelde 1 yıl) veya belirlediği periyotlarda (10.000/15.000 km, 20.000/30.000 km, 30.000/45.000km… gibi) yapılır. Bu bakım periyotlarında araçlardaki sıvıların, filtrelerin, ayarların ve mekanik parçaların bakımları, kontrolleri, ayarları ve değişimleri yapılır.

  Periyodik Bakım neleri kapsar?

  Araç motorunun çalışması sırasında kaynaklanan ısı değişimlerinden ve sürtünmeden kaynaklı aşınmalardan dolayı araç motoru bir süre sonra arızalanabilir. Periyodik bakımda motor yağı yenilenir ve yağ filtresi temizliği yapılır.

  Hava filtreleri motorun yanma odasına girer ve temizliği önemlidir. Hava filtrelerinde biriken atıkların motora ulaşmaması açısından temizlenmelidir.

  Klimaların polen filtreleri kontrol edilir ve gerekli durumlarda değişimleri yapılır. Klima polen filtresi değişimi sürücülerin ve yolcuların sağlığı açısından oldukça önemlidir.

  Yakıt içerisinde yer alan istenmeyen parçalar aracın sürüş konforunu düşürür aynı zamanda insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar içerir. Bu nedenle yakıt filtrelerinin kontrol ve değişimi periyodik bakım sırasında yapılmaktadır.

  Motor aracın en önemli parçasıdır. Aracın performansını üst düzeye taşıyacak olan motorun tüm parçalarının bakım ve kontrolü aynı zamanda sürüş güvenliği açısından da önemlidir.

  Aracın hidrolik sistemleri, antifriz ve motor yağı olmak üzere aracın performans ve güvenliğini etkileyecek tüm sıvılar detaylı olarak incelenir ve yenilenir.

  Frenler aracın güvenliğinden sorumlu en önemli parçalarıdır. Periyodik bakım sırasında fren balataları, hidrolik ve fren boruları olmak üzere tüm fren sistemi unsurlar kontrol edilir ve bakımı yapılır.

  Güvenli bir sürüş için aracın en önemli sistemlerinden bir diğeri far ve aydınlatmalardır. Sürücülerin güvenliği açısından bu sistemlerin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekir. Bu nedenle periyodik bakım sırasında tüm far ve aydınlatmanın doğru ayarlarda olup olmadığı kontrol edilerek gerekli ayarlamalar yapılır.

  Aracın sürüş kapasitesinin güvenli ve performansının yüksek olması açısından ön takımların kontrolü oldukça önemlidir. Periyodik bakım sırasında sürücü ve yolcuların güvenliği açısından ön takımlar titizlikle kontrol edilir.

  Aracın genel güvenliği ile ilgili tüm kontroller AUTO KING kalite ve güvencesi ile yapılmaktadır.

  AUTO KING Türkiye’de ve dünya çapında 20 yıllık deneyimi ile nitelikli hizmet sunmaktadır. Uzun yıllara dayanan tecrübesini kullanarak alanında üstün kalite standartları ile sürücüler için etkili çözümler sunmaktadır. Son teknolojiden faydalanılarak kullanılan teknikler sayesinde alanında fark yaratan AUTO KING, memnuniyeti ön planda tutmaktadır.

  AUTO KING Periyodik bakım hizmetlerinden yararlanmak için yapılması gereken tek şey en yakın AUTO KING noktalarından online randevu talebi oluşturmak.

  Yazı kaynağı : www.autoking.com.tr

  Periyodik Bakım Nedir, Neleri Kapsar?

  Çoğu sürücü aracının ilk günkü güzelliğini günlük ve haftalık yapılan estetik bakımlarda arıyor. Oysa ilk günkü atik ve ekonomik performansın sırrı periyodik bakımlarda gizli. Düzenli aralıklarla yapılan Araç periyodik bakımlarda değişmesi gereken parçaların kondisyonu gözden geçirilerek herhangi bir arıza meydana gelmeden önlemler alınıyor.

  Güvenli ve ekonomik sürüş için olmazsa olmaz olan periyodik bakımlar araçtan araca farklılık gösterebiliyor. Örneğin benzinli ile dizel araç periyodik bakım süreçleri birbirinden farklı olmakla birlikte aynı derecede hayati önem taşıyor.

  Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

  Periyodik bakımlar üreticilerin tavsiyelerine göre her 10 bin veya 20 bin kilometrede bir yapılıyor. Bakım sırasında aracın önemli filtre ve sıvıları kontrol edilerek gerek görülmesi halinde değiştiriliyor. Araç periyodik bakım listesi araçtan araca değişse de genel bir çerçeve çizmek mümkün.

  Araç Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

  Araç periyodik bakımları hem sürüş güvenliği hem de aracın ömrü açısından oldukça önemli. Bakımı yapılmayan araçlarda meydana gelen arızalar katlanarak artmaya devam edebiliyor. Nitekim otomobiller birbiriyle uyum içinde çalışan yüzlerce parçadan oluşuyor.

  Periyodik bakım yapılmadığında bir parçada meydana gelebilecek arıza sonucu zincirdeki uyumun bozulmasına sebep oluyor. Bu da onarılması maliyetli hasarları ve daha da kötüsü sürüş güvenliği açıklarını beraberinde getiriyor.

  Zamanı geldiğinde aracınızın periyodik bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Periyodik bakım sürelerine aracınızın kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Üreticiniz her 10 bin kilometrede bir bakım yapılmasını öneriyor olabilir. Ancak bu durum her bakımda aynı parçaların gözden geçirileceği veya değiştirileceği anlamına gelmiyor.

  Araç periyodik bakım çizelgesine göre bazı parçalar her 10 bin kilometrede bir değiştirilirken bazıları 50 bin kilometrenin ardından değiştiriliyor. Toyota periyodik bakım tablosu için aracınızın modeline ait kullanıcı el kitabının sonundaki araç bakım programını incelemeniz yeterli.

  Araç Periyodik Bakım Fiyatları

  Periyodik bakım fiyatları aracın markasına, modeline, yaşına ve kilometresine göre farklılık gösteriyor. Periyodik bakımdaki maliyeti belirleyen ana unsurların başında ise değişen parçalar ve bakımın türü geliyor. Hafif bakımlarda filtreler ve sıvıların kontrolü gibi genel kontroller yapılıyor. Nispeten daha pahalı olan ağır bakımda ise frenler, triger kayışı seti ve şanzıman sıvısı gibi bileşenlerin kontrolü yapılıyor.

  Ayrıca önceki bakımları aksatılmış bir aracın daha fazla maliyet yaratacağını da belirtmek gerekiyor. Ancak yetkili kurumların araç periyodik bakım kampanya fırsatlarından faydalanarak bakım maliyetlerini düşürebilirsiniz. Aracınızın marka ve modeline uygun olarak satın alabileceğiniz bir araç periyodik bakım seti ile toplu satışların fiyat avantajından da yararlanabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : blog.toyota.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap