Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  nafile oruçta imsaktan sonra gusül alinip oruç tutulur mu

  1 ziyaretçi

  nafile oruçta imsaktan sonra gusül alinip oruç tutulur mu Ne90'dan bulabilirsiniz

  İmsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu?

  İmsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu?

  Oruç ibadetinin herhangi bir sebebten dolayı eksik kalmasını istemeyenler çeşitli konularda araştırmalarını sürdürüyor. İbadetlerinin muhteviyatına uygun olmasına özen gösterenler, birçok sorunun cevabını arıyor. İmsanktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu? sorusu da internetten en çok soruturulan konular arasında. İşte cevabı.

  İMSAKTAN SONRA GUSÜL ALINIP ORUÇ TUTULUR MU?

  Uykuda ihtilam olmak orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Sadece ağıza suyu alıp boşaltırsınız. Bir ibadet açıklanırken, onun en mükemmeli anlatılır. Ancak başka bir ibadetle ilgisi olunca ona göre hareket etmek gerekir. Oruçlu kimsenin gusül ve abdest alması da bunlardan biridir. Yıkanmak, duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz (asm) oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır. Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağıza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği husus, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna su vermelidir. Hata ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur kaza gerekir, kefaret gerekmez. O vakit sabah ezanından sonra gusül alındığı zaman oruç olur mu? sorusuna: Guslün oruçla hiçbir ilgisi yoktur, oruca zararı da yoktur. Ancak guslü gerektirecek işi oruçlu iken yapmak orucu bozar.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Gusül abdesti almadan oruç tutulur mu? Diyanet açıkladı

  Gusül abdesti almadan oruç tutulur mu? Diyanet açıkladı

  Ramazan ayı bir yandan devam ederken, diğer yandan akıllarda soru işareti bırakan konulara açıklık getirmesi için Din İşleri Yüksek Kurulu’na vatandaşların soruları devam etmekte. Vatandaşları en çok şüphede bırakan konu ise; regl dönemleri son bulan kadınların, adet bittikten sonra gusül abdesti almadan oruç tutulur mu soruları. Diyanet, gusül abdesti almadan oruç tutmayla ilgili soruları yanıtladı. İşte detaylar…

  GUSÜL ABDESTİ ALMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre;

  Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

  ORUÇLUYKEN GUSÜL ABDESTİ ALINIR MI?

  Oruç tutmak üzere sahurunuzu yaptınız fakat boy abdesti almanız gerekiyor. Uyumadan önce orucunuz için niyet ettiniz ancak sabah kalktığınızda boy abdestinizi almanız gerekiyor. Kısacası oruca niyet ettikten sonra da gusül abdesti alınabilir. Fakat ağıza ve buruna alınan suyun genze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde fazla su çekilirse oruç tehlikeye girer ya da bozulur. Bunun dışında oruçluyken gusül abdesti almakta bir sakınca yoktur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Büyük Taklid Merci'i Sayın Seyyid Ali Hüseyni Sistani’nin Bürosunun Resmi İnternet Sitesi

  İmsak Vakti Girdikten Sonra Gusül Abdesti Alınıp Oruç Tutulur mu?

  İmsak vaktinden sonra âdet hali sona eren bir kadın oruç tutabilir mi?

  Cünüp olan kimse oruç tutabilir mi, cünüpken nasıl gusletmek gerekir?

  Cünüp olan kimse oruç tutabilir mi, cünüpken nasıl gusletmek gerekir?

  Değerli kardeşimiz,

  Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından, gusül abdesti almak gerekir.

  Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan aşağı akıtmayacak yani yutmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap