Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  nasa okyanusları keşfetmeyi neden bıraktı

  1 ziyaretçi

  nasa okyanusları keşfetmeyi neden bıraktı Ne90'dan bulabilirsiniz

  NASA neden okyanusu araştırmayı bıraktı?

  NASA neden okyanusu araştırmayı bıraktı?

  NASA neden okyanusu araştırmayı bıraktı veya daha önce böyle bir araştırmaya kalkıştı mı ya da NASA neden okyanusları araştırmıyor, bunun özel bir nedeni var mı?

  NASA'nın neden okyanusları araştırmayı bıraktığı yönündeki soru, internet dünyasında uzun zamandır cevabı aranan bir sorudur. Ancak burada sorunun soruluş şekli ya da sorunun kendisi biraz mantıksızlık barındırıyor.

  İnternette bazı platformlarda efsane sayılabilecek bilgiler kapsamında birçok insan okyanusların gizemli ve sırlı bir dünya olduğu çıkarımı yapmak durumunda kalıyor. Hal böyle olunca da NASA'nın da bu gizemli ve sırlı yolculuğun aslında bir parçası olduğu ve sonradan vazgeçtiği iddiaları ortaya atılıyor. 

  Mesela bazıları, "Okyanuslar o kadar çok derin ki NASA teknolojisi buna el vermediği için araştırmaları yarıda kesti" diyor.

  Bazıları da "Okyanus derinliklerindeki basınç o kada yüksek ki şu ana kadar o basınca dayanıklı bir teknoloji üretilemediği için NASA araştırmaktan vazgeçti" şeklinde iddialarda bulunur. 

  Dediğimiz gibi bunların hepsi birar iddia. 

  Burada konu aslında tamamen temelsiz bir tartışmayla başlıyor. Neden diyeceksiniz? Çünkü NASA'nın okyanusları araştırmak gibi bir misyonu veya derdi yok. 

  Bunu temellendirmek için NASA'nın kelime anlamına bile bakmamız yeterli olur.

  NASA Amerikan Uzay Araştırmaları Merkezi'nin İngilizce kısaltmasıdır. Burada denizleri veya okyanusları araştırma gibi bir sonucun nasıl çıkarıldığı merak ediliyor. 

  Bu konuyla ilgili Evrimagaci sitesinde son derece isabetli olabilecek bir tespit yer alıyor.

  O tespiti, yazının müellifine teşekkür ederek aşağıya aktarmak istiyorum: 

  Yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalarda okuduğum bilgilere göre NASA 'nın kuruluş amaçları arasında okyanusları keşfetmek hiç var olmamış.

  Araştırmam sırasında bulduğum yazıda şöyle bir metin geçiyor idi.'' The Office of Ocean Exploration Research (OER) is the division of NOAA that actually supports expeditions and exploration projects. So, although its funding and/or organisational clout may come through NASA, its expeditions are not actually NASA’s business. ''

  Bunun çevirisi ise şu şekilde '' Okyanus Keşif Araştırmaları Ofisi (OER) keşif gezilerini ve keşif projelerini destekleyen *NOAA 'nın bir bölümüdür. Bu nedenle, finansmanı ve/veya organizasyonel nüfuzu NASA 'dan gelse de, şirketin keşif gezileri aslında NASA'nın işi değildir. ''

  *NOAA: National Oceanic and Atmospheric Administration

  NASA OKYANUS ARAŞTIRMALARINI UZAYDA YAPIYOR

  Evet NASA'nın Yerküre'deki okyanuslarla ilgili bir araştırması yok ancak uzayda okyanus ve buzul araştırmaları devam ediyor. Zira NASA'nun bu yönde resmi açıklamalarının olduğunu biliyoruz. 

  Mars'ta su yatağının keşfedilmesinin ardından gözünü Jüpiter'in uydusu Europa'ya çeviren NASA, uzayda okyanus ve buzulları araştırabileceği robotlar üstünde çalışıyor.
  "Suyun olduğu yerde hayat vardır" diyen bilim insanlarının uzaydaki arayışında en büyük odaklarından birisi suyun uzaydaki varlığı. Jüpiter'in uydusu Europa'da buzulların tespit edilmesinin ardından, gezegende bir okyanus olabileceği ihtimali üstünde duran bilim insanları, bu koşullarda çalışabilecek robotlarla test çalışmaları yapıyor.

  Mars'ta Curiosity aracıyla çalışmalarına devam eden NASA'nın bir sonraki gezegen keşif görevi Jüpiter'in uyduları olacak. Uyduların iklim şartlarını inceleyen bilim insanları, olağanüstü koşullarda görev yapabilecek robotlar üstünde çalışıyor.

  Jüpiter'in uydusu Europa uzay çalışmalarındaki en büyük heyecan kaynaklarından birisi. Europa' nın kalın buz tabakasının altında bütün uyduyu kaplayan bir okyanus olduğu ve bu sebeple Europa'da yaşamın mümkün olabileceği düşünülüyor. Ancak bu gezegende hava sıcaklığı sıfırın altında yüzlerce dereceye kadar çıkabiliyor.

  NASA, bu gezegen için yaptığı çalışmaları "Okyanus gezegenleri keşfetmek" başlığıyla duyurdu. Kalın buz tabakasını eriterek delebilecek ve metrelerce kalınlıktaki buzlardan okyanus olduğu tahmin edilen yüzeye erişebilecek imkanlar aranıyor.

  Ayrıca NASA'nın yeni robotundaki dikkat edilen noktalardan birisi ise kolların erişim kapasitesinin daha yüksek olması. NASA robotları şu ana kadar 2-2.5 metre çevresine kadar ulaşabiliyordu. Yeni robotun uzun robotik kollarının 10 metreye çıkması planlanıyor.

  Daha uzaktaki hedefler için ise fırlatma kapsülü kullanılacak. Fırlatılan kapsül, düştüğü yerin verilerini bilgisayara aktaracak.

  Yazı kaynağı : www.sonhaberler.com

  NASA Okyanusu Keşfetmeyi Neden Durdurdu?

  NASA Okyanusu Keşfetmeyi Neden Durdurdu?

  Aranıyor ‘NASA‘ çevrimiçi, NASA’nın okyanusu keşfetmeyi neden bıraktığını soran bir grup insan da dahil olmak üzere çok sayıda sonuç veriyor. Bu kesinlikle ilginç bir soru, ancak düşündüğünüz sebepten dolayı değil. Dünya’nın son derece zengin bir tarihe sahip büyüleyici bir gezegen olduğu bir sır değil. Evrende yaşam olduğu bilinen tek gezegendir, bir zamanlar milyonlarca yıl önce yüzeyinde dolaşan devasa dinozorlara sahipti ve kıtaların kayması sayesinde arazi yerleşimi yıllar içinde önemli ölçüde değişti.

  Gezegenin neredeyse her yerinden daha fazla, Dünya’nın okyanusları tamamen baştan çıkarıcı olmaya devam ediyor. Bunun nedeni büyük ölçüde okyanusların büyük çoğunluğunun keşfedilmemiş kalmasıdır. İnanılmaz derecede derin sular, muazzam basınç ve güneş ışığı eksikliğinin bir kombinasyonu sayesinde, Dünya’daki toplam okyanusların yüzde 80’inden fazlası tamamen bir gizemdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, okyanusun etrafındaki bu ürkütücü durum bazı insanların hayal güçlerinin çılgına dönmesine neden oluyor.

  İlgili: NASA’nın Sahibi Kim? Uzay Ajansının Kısa Tarihi

  Bunun bir örneği, ‘NASA okyanusu keşfetmeyi neden bıraktı’ sorusudur. Bazı insanlar buna inanıyor NASA oluşturuldu Dünya’nın okyanuslarını keşfetmeye başladı, ancak bunu yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra odağını uzaya kaydırdı. Bu kadar dikkat çekici bir hikaye olduğu kadar, bunun hiçbir gerçekliği de yok. NASA, Sovyetler Birliği’nin Sputnik I uydusunu fırlatmasına doğrudan yanıt olarak 1958’de kuruldu. 1958’den ve burada 2022’den beri, NASA’nın tek amacı her zaman uzayı keşfetmek olmuştur. Kuruluş, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) için hava durumu uyduları oluşturmaya yardımcı olurken, NASA okyanusları araştırmak veya keşfetmek için hiçbir zaman kullanılmadı.


  İnsanlar Neden NASA’nın Okyanusları Keşfettiğini Düşünüyor?

  Bu günlerde sıklıkla olduğu gibi, ‘NASA okyanusu keşfetmeyi neden bıraktı’ sorusu şu nedenlerle ortaya çıkmaya başladı: viral bir TikTok videosu. Mart 2021’de TikTok hesabı “memes_to_click” bir video yükledi “NASA’nın asıl görevi okyanusları aramaktı.” Video neredeyse anında komplo teorisi alanına giriyor ve şöyle diyor: “Onlar [NASA] bize ne bulduklarını söylemeyecekler ama planları bir anda bizi bu gezegenden bir an önce kurtarmaya yöneldi.”

  Ve NASA’nın okyanus keşfinden bahseden tek video bu değil. Şubat 2022’den Bir TikTok iddia etti “Dünyada yalnız değilsin. Tehlike ayaklarının altında. NASA bunu biliyor.” Başka bir TikTok videosu Temmuz 2021’den itibaren NASA’nın 1980’lerde bir dizi kayıp tekneyi araştırdığını, ‘bilinmeyen devasa bir tür’ keşfettiğini ve bundan sonra okyanusları keşfetmeyi bıraktığını söylüyor.


  NASA, Dünya Okyanuslarını Keşfetmek İçin Kurulmadı

  Bunlar kuşkusuz iyi hikayeler. ABD hükümeti, okyanusun derinliklerini keşfetmek için bir organizasyon kurdu, ancak bu keşif başladıktan kısa bir süre sonra, NASA o kadar korkunç bir şey buldu ki, insanları Dünya’dan uzaklaştırmak için uzayı araştırmaya başladılar. Ancak, hepsi bu – bir hikaye. Ve bu sahte bir hikaye. NASA’nın geçmişi yıllar boyunca iyi belgelenmiştir ve hiçbir noktada organizasyonun okyanusları keşfetmek için kurulduğu belirtilmemiştir. Bugün NASA’nın web sitesini ziyaret etmek de aynı şeyi söylüyor. NASA’nın kendi sözleriyle, “NASA, hava ve uzayla ilgili bilim ve teknolojiden sorumlu bir ABD devlet kurumudur. Uzay Çağı 1957’de Sovyet uydusu Sputnik’in fırlatılmasıyla başladı.” Konuşacak okyanus yok.


  NASA okyanusları hiç keşfetmediyse, neden bu kadar çok insan bunun aksini iddia ediyor? Çevrimiçi olan her şeyde olduğu gibi, hepsi dikkat çekiyor. NASA’nın okyanus keşfini aniden durdurmasıyla ilgili ürkütücü bir komplo, TikTok, Twitter veya başka herhangi bir sosyal platformda görüş almanın kolay bir yoludur. İnsanlar bu tür videoları tıklayıp izlediği sürece, gelmeye devam edecekler.

  NASA birçok nedenden dolayı etkileyici bir organizasyondur. İlk insanı Ay’a gönderdi, ilk geziciyi Mars’a indirdi ve Hubble ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi başarılarda büyük rol oynadı. Ancak, okyanus keşfi tarihinin bir parçası değil. Bu, bazılarının inandıklarının aksine, ama gerçek bu. Varsa bu da TikTok’tan tarih dersi almamak için bir ders olsun.


  Sonraki: İşte NASA, ISS’den Nasıl Elden Çıkaracak?

  Kaynak: NASA, TikTok (1), (2), (3)

  90 Günlük Nişanlısından Sonra Karine Neler Yapıyor: 90 Gün Önce Sezon 2


  Yazar hakkında

  Yazı kaynağı : haberfilm.org

  NASA'nın ilk önce okyanusları araştırmaya başladıktan sonra neden yönünü uzaya çevirdi ?

  NASA'nın ilk önce okyanusları araştırmaya başladıktan sonra neden yönünü uzaya çevirdi ?

  Yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalarda okuduğum bilgilere göre NASA 'nın kuruluş amaçları arasında okyanusları keşfetmek hiç var olmamış.

  Araştırmam sırasında bulduğum yazıda şöyle bir metin geçiyor idi.'' The Office of Ocean Exploration Research (OER) is the division of NOAA that actually supports expeditions and exploration projects. So, although its funding and/or organisational clout may come through NASA, its expeditions are not actually NASA’s business. ''

  Bunun çevirisi ise şu şekilde '' Okyanus Keşif Araştırmaları Ofisi (OER) keşif gezilerini ve keşif projelerini destekleyen *NOAA 'nın bir bölümüdür. Bu nedenle, finansmanı ve/veya organizasyonel nüfuzu NASA 'dan gelse de, şirketin keşif gezileri aslında NASA'nın işi değildir. ''

  *NOAA: National Oceanic and Atmospheric Administration

  İstersen bu linkten benim araştırmayı yaptığım yerdeki yazıyı okuyabilirsin.

  https://www.thefocus.news/lifestyle/why-did-nasa-stop-exploring-the-ocean/

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap