Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  obezite nedir korunmak için neler yapılmalıdır

  1 ziyaretçi

  obezite nedir korunmak için neler yapılmalıdır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Obeziteden korunmak için 10 öneri

  Obeziteden korunmak için 10 öneri

  Obeziteden korunmak için 10 öneri

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan obezite, iş ve sosyal yaşama olumsuz etkilerinin yanı sıra hayati riske neden olabilen birçok hastalığa da yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 711 milyonu aşan obezite hastası nüfusu, Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Çocukluk çağından itibaren başlayan obeziteden korunmak için hem çocukların hem de erişkinlerin, yaşam ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. İdris Kuzu, obezitenin nedenleri ile alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

  Kısırlıktan depresyona, kanserden yüksek tansiyona…

  Obezite genel olarak bedenin yağ kitlesinin yağsız kitleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkmasıdır. Obezite, başta Tip 2 diyabet ve prediyabet olmak üzere kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, çeşitli kanserler, uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması, reflü, safra yolları hastalığı, polikistik over sendromu, infertilite, osteoporoz ve depresyon gibi birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

  En riskli 10 hastalık arasında

  En önemli sebepleri arasında düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam olan obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Dünya genelinde yetişkin nüfusun %39’undan fazlası kilolu, %13‘ünden fazlası ise obez yani aşırı kiloludur. Yapılan araştırmalar ülkemizde bu oranların daha da yüksek olduğunu ve hızla da arttığını ortaya çıkarmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, obezite hastalığının en riskli 10 hastalık arasında yer aldığını açıklamıştır. Günümüzde sigaradan sonra önlenebilir ölümler arasında obezite hastalığı da bulunmaktadır.

  Kiloluysanız doğacak çocuğunuz da risk altında

  Düzensiz ve dengesiz beslenmek, fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, spor yapmamak kilo almakla birlikte bazı hayati organların da yağlanmasına neden olur. Uzun açlık sonrası kontrolsüz yemek yemek, karbonhidrat içerikli yiyecekleri ve şekerli içecekleri çok tüketmek obeziteye neden olan beslenme hatalarından bazılarıdır. Anne ve babanın her ikisi birden kilolu ise çocuklarda obezite görülme ihtimali yüzde 80’dir. Şeker hastalığı, tiroit bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hormonal sebepler obezite nedenleri arasında yer alabilir.

  Obeziteden koruyan beslenme önerileri

  Obezite ile mücadele ederken ilk önce beslenme alışkanlıklarınızı ve hayat tarzını değiştirmeniz gerekir. Giderek yaygınlaşan obezite, kişilerin yaşam kalitesi ve süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ancak aldığınız şu önlemlerle obeziteden uzak durabilirsiniz:

  1-Düzenli fiziksel aktiviteye başlayarak hareketsiz yaşamdan kurtulun

  2-Uzman kontrolünde diyet yaparak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

  3-Fast food tarzı beslenmeden uzak durun

  4-Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin

  5-Hazır gıdalar yerine ev yapımı ürünler tercih edin

  6-Yemeklerinizde hayvansal yağlar yerine zeytinyağı kullanın

  7-Peynir ve yoğurdun az yağlı olanlarını tercih edin

  8-Kırmızı eti yağsız, tavuğu derisiz tüketin

  9-Düzenli olarak balık yiyin ancak yağda kızarmış olanlardan uzak durun

  10-Su ve şekeriz içecekleri tercih ederek meyve suları, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun

  Obezite tedavisinde kullanılmaya başlanan yeni ilaçlar fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte beden kitle indeksi çok yüksekse veya obeziteye eşlik eden ciddi hastalıklar varsa kişiye özel belirlenecek cerrahi yöntemler de fayda sağlamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hizmethastanesi.com

  Çağımızın Hastalığı Obezite ve Korunma Yolları

  Çağımızın Hastalığı Obezite ve Korunma Yolları

  Bağdat Caddesi No: 191/A 34730 Çiftehavuzlar - Kadıköy / İstanbul

  T : 444 54 33

  F : (0 216) 468 55 99

  [email protected]

  Yazı kaynağı : www.lifemed.com.tr

  Obeziteden Korunmak İçin 11 Öneri

  Obeziteden Korunmak İçin 11 Öneri

  Beslenme alışkanlıklarındaki düzensizlik, çeşitli hastalıklar ve hareketsiz yaşam, obeziteye neden oluyor. İnsan ömrünü kısaltan; diyabet, kalp, tansiyon, solunum yolu ve mide sorunları gibi en az 30 hastalığın nedeni olan obeziteden kurtulmak için mutlaka uzman yardımı alınması gerekiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, obeziteye karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

  Diyabetten, organ yetmezliklerine kadar pek çok ciddi tabloya neden olabiliyor

  Çağın hastalığı olarak kabul edilen obezite, sağlığı bozacak düzeyde vücuttaki yağ miktarının artmasıyla karakterize bir sağlık problemi olarak ortaya çıkar. Obezite, tüm dünyada ve ülkemizde sağlık harcamalarını artıran, bireylerin yaşam konforunu düşüren ve vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının hareketsiz yaşam tarzı ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan obezite, birçok sağlık sorununun da başlangıç noktasıdır. Uyku apnesi,  astım, polikistik over sendromu, diyabet, hipertansiyon, safra kesesi hastalıkları, gut, karaciğer yağlanması, osteoartrit, düzensiz adet görme, solunum zorluğu, migren ve çeşitli kanser türleri bu sağlık sorunları arasındadır. Ayrıca aşırı kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkan estetik yoksunluk nedeniyle psikolojik soruların da tetikleyicisidir.

  2030 yılında obezitenin yılda 500 kanser vakasına neden olacağı öngörülüyor

  İnsan vücudundaki yağ dokusu yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini oluşturmaktadır. Yağ oranının erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması, obeziteye neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda diyet ve egzersizle kilo verebilen kişi sayısının %10’u geçmediği belirlenmiştir.

  Tüm kanser türlerinin %7’sininin oluşumunda obezitenin doğrudan etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kronik hastalıkların birçoğunun ise en önemli nedeninin aşırı kilo alımı olduğu bilinmektedir. Genellikle estetik bir sorun olarak görülen obezite, aslında ciddi bir sağlık sorunudur. 2030 yılında obezitenin yılda 500 bin kanser vakasına neden olacağı öngörülmektedir.

  Sağlıklı vücut ağırlığı nedir?

  İdeal kilo beden kitle indeksine(BKİ) göre belirlenir. BKİ boyumuzun karesinin vücut ağırlığına bölünmesiyle elde edilmektedir. BKİ = [Ağırlık (kg) / Boy (m2) ]

  BKİ < 18,5 zayıf

  BKİ = 18,5 - 25 arasında ise normal kilolu

  BKİ = 25 - 30 ise fazla kilolu

  BKİ = 30 - 40 ise obez ‏

  BKİ > 40 ise morbit obez

  Değerler, boy uzunluğu ile ilişkilidir. Değerlerin bu aralıklarda olması, kilonun sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı kilo için bireyin vücut bileşeni de önemlidir. Sınırların altında veya üstünde olmak sağlık sorunları ile ilgili riskin var olduğunu göstermektedir.

  Obezite tedavisi kişiye özel olmalı

  Obezite; fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması, enerji alımı ve kullanımı arasındaki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren obezite, tedavi edilebilen kronik bir hastalıktır. Obezite tedavisinin kişiye özgü olması gerekmektedir. Obezitenin tedavisinde; tıbbi beslenme (diyet) tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Obezite tedavisi hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist işbirliği içinde olmalıdır.

  Bu önerileri dikkate alın

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Obeziteden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

  Çağımızın hastalığı obezite söz konusu olduğunda “Obeziteden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?” sorusu da beraberinde geliyor. Çünkü hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlıkları ve çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşanan obezite tedavisinde beslenme büyük önem taşıyor. Ömrü kısaltan ve diyabet başta olmak üzere mide, kalp, solunum tansiyon problemlerine ve sayısız hastalığa davetiye çıkaran obeziteden korunmak için beslenme önerileri ile tedavide ilk adım atılabiliyor. İşte sizin için derlediğimiz obeziteden korunma yolları:

  Obeziteden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  Obeziteden korunmak için neler yapmalıyız?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

  En riskli 10 hastalıktan biri olan obezitenin yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri düzensiz ve yanlış beslenme. Fast food kültürünün kazanılmasıyla da giderek yaygınlaşan bu beslenme tarzı nedeniyle dünya genelinde yetişkin nüfusun %13‘ünden fazlası obez. Bu nedenle obezite tedavisinin ilk adımında kişiye sağlıklı alışkanlıklar kazandırılıyor. İşte Gastrik By-Pass gibi obezite cerrahisinden önce obeziteden korunmak adına yapılabilecekler ve “Obeziteden korunmak için neler yapılmalıdır?” sorusunun yanıtı:

  Yazı kaynağı : www.buyukanadoluhastanesi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap