Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  omuz ve sırt ağrıları için hangi doktora gidilir

  1 ziyaretçi

  omuz ve sırt ağrıları için hangi doktora gidilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Omuz Ve Sırt Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilir? Omuz Ve Sırt Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar?

  Omuz Ve Sırt Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilir? Omuz Ve Sırt Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar?

  Omuz Ve Sırt Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilir? Omuz Ve Sırt Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar?

  Omuz ve sırt bölümlerinden meydana gelen ağrılar konusunda Fizik Tedavi bölümüne genelde gidilir. Ayrıca ortopedi bölümü üzerinden de yine doktor kontrolünde gerekli çözüm yöntemleri ele alınır. Çocuklarda yaşanacak sırt ve omuz ağrıları için Çocuk Hastalıkları Uzmanı devreye girer.

  Sinir ve kaslar ile beraber meydana gelen spazmı neticesinde yaşanan sorunlardan biridir. Özellikle yanlış oturuş ya da yatış ile hareketsiz bir yaşam buna neden olan unsurlar içerisinde gelir.

   Omuz ve Sırt Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilir?

   Fiziksel bir problem olması ile beraber omuz ve sırt ağrıları söz konusu olduğunda Fizik Tedavi bölümü buna bakar. Karşılıklı yönlendirme ile birlikte ortopedi bölümü üzerinden de gerekli tedavi yöntemleri ele alınır. Hem teknik cihazlar hem de yapılacak özel masaj ile bu ağrıları geçirmek mümkün. Ayrıca fizik tedavi uzmanı kontrolü altında farklı ilaçlar ve benzeri tedaviler ele alınır.

   Omuz ve Sırt Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar?

   Omuz ve sırt bölümlerinde yaşanabilecek olası ağrılar için Fizik Tedavi bölümü ilk sırada yer alır. Bu konuda gerçekleşecek olan Fizik Tedavi üzerinden terapi yöntemleri ağrıları önemli oranda azaltır. Genelde kas spazmı ile yaşanabilecek bu problem kaslarda ya da kemiklerde meydana gelen sorunlardan kaynaklanabilir. O yüzden ortopedi uzmanı kontrolü altında da yine ilgili tedavi yöntemleri ele alınabilir.

   Omuz ve Sırt Ağrılarına Karşı Tedavi Yöntemleri?

   Omuz ve sırt ağrılarına karşı öncelikle Fizik Tedavi ya da ortopedi bölümü üzerinden gerekli tedavi yöntemleri ele alınır. Aynı zamanda hareketli yaşam, egzersiz, masaj ve terapi yöntemleri bu konuda öne çıkar. Duruma bağlı olarak ısı tedavisi ya da buz tedavisi de yine omuz ve sırt ağrılarına karşı iyi gelebilir. Buradaki temel amaç kasların yumuşaması ve gevşemesidir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

  Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

  Sırt Ağrısı Yapan Kas İskelet Sistemi Sorunları

  Sırt ağrılarının en sık nedeni kas iskelet kaynaklı sorunlardır. Kas gerilmesi veya spazmı, halk arasında kulunç olarak bilinen miyofasiyal tetik noktalar sırt, kürek kemiği, boyun ağrılarının yaygın sebeplerindendir. Uzun süre oturma, kar küreme gibi ağır aktiviteler, alışık olunandan yoğun egzersiz yapma, psikolojik stres kas ağrılarına yol açabilir. Kas ağrılarında o kasa basınç uygulamak ile ağrı ve hassasiyet oluşur. Boyun, omuz, sırt hareketleri ile ağrı artabilir.

  Boyun fıtığı veya omurga kireçlenmesine bağlı olarak sinir köklerinin sıkışması sırt ağrısı yapabilen diğer bir sorundur. Bu durumda genelde ağrı boyundan sırta ve kola doğru yayılır, keskin, elektrik çarpması gibi his oluşabilir.

  Skolyoz genelde sırt ağrısı yapmaz, buna karşın sırtta kamburluk ya da düzleşme, bir omuzda düşüklük gibi belirtiler verebilir. İleri skolyozda kireçlenme (dejenerasyon) de eklenirse ağrı oluşabilir.

  Sırt ağrısı travma sonucu da oluşabilir. Sırt üzerine düşmeye bağlı olarak yumuşak dokularda ezilme veya sırt omurunda kırık oluşabilir. Kemik erimesi olan kişilerde herhangi bir travma olmasa da sırt omurlarında çökme kırığı (kompresyon fraktürü) oluşabilir.

  Sırt Ağrısı Yapan İç Organ Sorunları

  Zatürre (pnömoni) gibi akciğer enfeksiyonları sırt ağrısı yapabilir. Kişide halsizlik, ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı gibi enfeksiyon bulguları eşlik eder.

  Akciğer damarına pıhtı atması (pulmoner tromboemboli) sırt ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterebilen diğer bir sorundur. En sık olarak bacak damarlarında oluşan pıhtılar akciğere geldiği için bacakta şişlik, ağrı, kızarıklık gibi belirtiler olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmak, sigara içmek, doğum kontrol hapı kullanmak risk faktörüdür.

  Sırt ağrısına yol açan enfeksiyonlardan bir diğeri ise omurga kemiklerinin iltihabıdır. Bağışıklık sistemi kronik hastalıklar veya bazı ilaçlar nedeniyle zayıflamış kişilerde ya da ameliyat sonrası omurgayı tutan enfeksiyonlar görülebilir. Ateş, üşüme, titreme, halsizlik gibi belirtileri olur. Kanda iltihapla ilişkili değerler yükselir.

  Safra kesesi karında yer almasına rağmen yansıyan ağrı denilen bir mekanizma ile sırt ağrısı yapabilir. Safra taşı, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi yırtılması (rüptürü) gibi sorunlar görülebilir. Karında safra kesesinin olduğu yerde bastırmakla hassasiyet, sarılık gibi belirtiler olabilir.

  Akciğer tümörleri, omurgayı tutan kanserler sırt ağrısı yapabilir. Bu durumda ağrı genelde zaman geçtikçe gitgide artar. Gece yatınca da ağrı şiddetlidir. Uykudan uyandırabilir. Hareketle fazla ilişkisi yoktur. Kilo kaybı, halsizlik gibi ek şikayetler olabilir.

  Yazı kaynağı : www.doktorfizik.com

  Sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Sırt ağrısı dünya genelinde insanların günlük yaşamlarını etkileyen ve doktora gitmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Sırt ağrısı, farklı nedenlerden dolayı her yaştan insanı etkileyebilir. Yaralanma, günlük aktiviteler ve bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Peki, sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

  Sırt bölgesi kemik, kas ve sinirlerin kombinasyonu olduğu için sırt ağrıları buna bağlı olarak pek çok farklı nedenle oluşabilmektedir. Sırt ağrılarının çoğu birkaç günde kendiliğinden geçer. Fakat bazen ağrı çok şiddetli olabilir ya da uzun süre devam edebilir. Bu durumda doktora muayene olmanız gerekebilir. Peki, sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik…

  SIRT HAKKINDA

  Sırtınız; kemikler, eklemler, kaslar, bağlar, sinirler ve tendonlar dahil olmak üzere birçok bağlantılı parçaya sahiptir. Omurganız sırtınızı destekleyen üst üste binmiş omur denilen 24 ayrı kemikten oluşur. Bunların altında, omurganızın dibinde bulunan sakrum ve kokeksi içindeki kemikler bulunur. Omurgalar arasında amortisör görevi gören ve omurganızın bükülmesine izin veren diskler bulunur. Omuriliğiniz omur boyunca dizilir. Beyninizle vücudunuzun geri kalanı arasında sinir sinyalleri taşır. Omurilik belinizde biter ve bir demet sinir olarak devam eder. Buna, Latince cauda equina, ‘at kuyruğu’ denir.

  Genellikle sırt ağrısına neyin neden olduğunu tam olarak söylemek zordur. Bunun sebebi ise sırtınız ve onu çevreleyen dokularda çok farklı kısımların bulunmasındandır. Aslında sırt ağrılarının çoğu birkaç günde kendiliğinden geçer. Fakat bazen ağrı çok şiddetli olabilir ya da uzun süre devam edebilir.

  SIRT AĞRISI NEDENLERİ

  İnsan sırtı, vücudu desteklemek ve hareket etmemizi sağlamak için birlikte çalışan kaslardan, bağlardan, tendonlardan, disklerden ve kemiklerden oluşan karmaşık bir yapıdan oluşur.

  Omurga bölümleri, disk adı verilen kıkırdak benzeri pedlerle doludur. Bu bileşenlerin herhangi birindeki problemler sırt ağrısına yol açabilir. Bazı sırt ağrısı vakalarında nedeni belli değildir. Sırt ağrısının nedenleri arasında:

  Travmalar
  Akciğer kanseri
  Kalp krizi ve kalp hastalıkları
  Bel, boyun ve sırt fıtığı
  Aşırı yorgunluk
  Gün içerisinde çok fazla ayakta kalmak ve oturmak
  Ağır kaldırmak
  Klimaya ve cereyana maruz kalmak
  Rahat olmayan yatakta yatmak
  Ağır sırt çantası kullanmak
  Sigara kullanmak
  Kullanılan ilaçların yan etkileri
  Mide hastalıkları
  Omurga eğriliği (skolyoz)
  Zona hastalığı (sinir uçlarının iltihaplanması bulunmaktadır.

  SIRT AĞRISI İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

  Ağrılar genel olarak yaşam kalitesini düşürür, mutsuzluğa sebep olur, motivasyonu azaltır, dikkat eksikliğine ve odaklanamamaya neden olabilir. Sırt ağrısı da bu ağrılar arasındadır ve sırt ağrısı da bu belirtileri gösterir. Sırt ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Tedavi edilebilmesi için öncelikle sırt ağrısının nedeni ya da nedenleri araştırılmalıdır. Bunun için öncelikle aile hekiminize başvurabilirsiniz. Aile hekiminizin ayrıntılı fiziksel muayenesinden sonra sorununuza bağlı olarak sizi ortopedi veya fizik tedavi uzmanına yönlendirebilir. Sırt ağrısı genellikle omurilikle bağlantılı olduğu için bir nöroloğa görünmeniz de gerekebilir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap