Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  orta gelirli konut kredisi başvuru şartları

  1 ziyaretçi

  orta gelirli konut kredisi başvuru şartları Ne90'dan bulabilirsiniz

  YENİ EVİM KONUT KREDİSİ BAŞVURU | 2023 Orta gelirliye konut projesi başvuru sayfası: TOKİ Orta gelirliye konut kredisi başvuru şartları ve ödeme planı

  YENİ EVİM KONUT KREDİSİ BAŞVURU | 2023 Orta gelirliye konut projesi başvuru sayfası: TOKİ Orta gelirliye konut kredisi başvuru şartları ve ödeme planı

  Ev 5 yıl satılamayacak

  15 yıl vade olacak

  Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek

  Konut kredisinde faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacak

  15 yıl vade ile 5 milyon TL'ye kadar kredi

  Süreç 16 Ocak'ta kurulacak web sitesinden takip edilecek

  İlk etapta 100 bin aile sadece birkaç ayda ev sahibi yapılacak

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  ORTA GELİR KONUT BAŞVURU ŞARTLARI: Yeni Evim Konut Kampanyası başvurusu nasıl yapılır? İşte faiz ve faiz oranları

  ORTA GELİR KONUT BAŞVURU ŞARTLARI: Yeni Evim Konut Kampanyası başvurusu nasıl yapılır? İşte faiz ve faiz oranları

  Son bir yılda konut aldığı ilde konut satmamış olacak.

  Peşinat yüzde 10 olacak.

  Ev 5 yıl satılamayacak.

  15 yıl vade olacak.

  Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek.

  Konut kredisinde faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacak.

  15 yıl vade ile 5 milyon TL'ye kadar kredi alınabilecek.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  TOKİ orta gelirli konut projesi başvurusu başlıyor! Başvuru şartları, ödeme planı, faiz oranları…

  TOKİ orta gelirli konut projesi başvurusu başlıyor! Başvuru şartları, ödeme planı, faiz oranları…

  TOKİ orta gelirli konut projesi başvurusu başlıyor! Başvuru şartları, ödeme planı, faiz oranları…

  TOKİ orta gelir grubu için başvuru günü geldi, vatandaşlar belirlenen banka şubelerine başvuru yapabilecek ve herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak. Orta gelir konut projesinde ödeme için yüzde 0,69 faizle kredi ve 15 yıl vade imkanı sunulacak, asgari peşinat oranı yüzde 10 olacak.

  TOKİ tarafından orta gelir grubu için yapılacak olan kampanya başvurusu başlıyor. Projede kredi faizlerinin yüzde 0,69'dan başlayacağı açıklanırken, tüm kredi tutarlarına yüzde 0,69 faiz uygulandığı takdirde 2 milyon TL kredi çeken vatandaş aylık 19 bin TL taksit; 3 milyon TL'lik kredi kullanan aylık 29 bin TL, 5 milyon TL'lik kredi kullanan ise 48 bin TL taksit ödeyecek.

  TOKİ ORTA GELİR KONUT BAŞVURUSU NE ZAMAN?

  Kampanya 16 ocak itibarıyla başlayacak. Belirlenen banka şubelerine başvuru yapılacak. 16 Ocak itibariyle, kurulacak web sitesinde, vatandaşlar, “Yeni Evim Kampanyamıza” dair tüm gelişmeleri ve detayları takip edebilecekler.

  Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak.

  TOKİ ORTA GELİR KONUT PROJESİ HANGİ İLLERDE?

  Program kapsamında İstanbul 1. Bölge;

  Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge,

  diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi.

  Kampanya 81 ilde geçerli olacak, ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor.

  0,69 KREDİ ŞARTLARI

  Başvuru yapacak kişilerin evinin olmaması gerekiyor.

  Programımız kapsamında vatandaşlarımız 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir.

  Birincisi, tamamlanmış konutlar.

  İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar

  Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar

  İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, Program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır.

  Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalarımız tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır.

  Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

  1. bölgede azami geliri 80 bin olan, 2. bölgede 65 bin, 3 bölgede azami geliri 45 bin TL olanların faydalanabileceği bir kampanya. Kooperatif üyeleri hisseli tapu sahipliği, bağış yoluyla bağış sahipliği olanlar kapsam dışında.

  TOKİ ORTA GELİR KONUT BAŞVURUSU TAKSİTLERİ NASIL ÖDENECEK?

  Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30'lar seviyesine bile düşecek. Bitmiş ve bitmeye yakın konutlara başvuru yapılacak.

  * Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yönelik olacak.

  * Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak.

  * Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

  * Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

  * Vatandaşlarımızın ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

  TAKSİT 4 BİN TL’DEN BAŞLAYIP 12 BİN TL’Yİ AŞACAK

  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirlilere yüzde 0,69 faizle 15 yıl vadeyle ev sahibi olma imkânı sunan ‘Yeni Evim Kampanyası’nda örnek ödeme planını şöyle anlattı:

  “Bugün bir vatandaşımız yüzde 1,2 ile 1 milyon TL’lik kredi kullanıldığında 13 bin 587 TL aylık taksitle konut sahibi olabilir.

  Yeni sistemde ise vatandaşımız, ilk 3 yılda yüzde 0,69 ile ilk yıl aylık 4 bin 410 TL’lik taksit ödeyecek. Yani yıllık 52 bin 922 TL’lik ödeme yapacak. Hanehalkının aylık gelirini 15 bin TL olarak varsayarsak, bu miktarda geliri olan hanehalkı yüzde 30’luk ödeme payıyla konut sahibi olacak.

  İkinci yıl ise hanehalkı 5 bin 400 TL taksit ödüyor. Üçüncü yıl taksitler 6 bin 480 TL oluyor. İlk 3 yılda tüm yükü biz almış oluyoruz, vatandaş buraya kira ödüyor gibi sisteme girmiş oluyor.”

  Nebati, dördüncü taksitin yılda 10 bin 315 TL’ye çıktığını belirterek “Her geçen yıl 10 bin 315 TL sabit kalmak kaydıyla son 8 yılda 12 bin 697 TL’ye çıkarılarak tüm ödeme miktarı 1 milyon 909 bin 570 TL’ye gelmiş oluyor” diye konuştu.

  5 MİLYON TL KREDİ ÇEKENİN AYLIK TAKSİTİ NE OLACAK?

  Ancak Nebati’nin yaptığı hesap, 1 milyon TL’lik kredi çeken vatandaş içindi.

  Soru işaretlerinden biri de 5 milyon TL kredi çeken vatandaşa da 0,69 faiz uygulanıp uygulanmayacağı…

  Sozcu.com.tr’ye bilgi veren Gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman, 0,69 faiz uygulanması durumunda 2 milyon TL’lik kredi çeken vatandaşın yaklaşık 20 bin TL, 5 milyon TL kredi çekenin ise yaklaşık 50 bin TL aylık taksiti olacağını aktardı.

  Buna göre, tüm kredi tutarlarına aynı faiz oranı, yani yüzde 0,69 faiz uygulandığı takdirde 2 milyon TL kredi çeken bir vatandaş aylık 19 bin 438 TL taksit ödeyecekken; 3 milyon TL’lik kredi kullanan aylık 29 bin 157 TL, 5 milyon TL’lik kredi kullanan ise 48 bin 594 TL taksit ödeyecek.

  İlk 3 yıl için bu tutarların önemli bir kısmını Hazine üstlenmiş olacak. Vatandaş ilk 3 yılda gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek şekilde ödeme yapacak. 3 yıl bittikten sonra da Hazine desteğini faiziyle geri ödeyecek. Ödenecek bu tutarın da aylık taksit tutarlarına eklenmesi bekleniyor.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap