Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oruç hangi vakitte başlar hangi vakitte biter

  1 ziyaretçi

  oruç hangi vakitte başlar hangi vakitte biter Ne90'dan bulabilirsiniz

  Orucun zamanı hangi vakitler arasındadır?

  Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?

  Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?

  Değerli kardeşimiz,

  Gerek Ramazan Ayı'nda gerekse Ramazan dışında orucun vakti imsakla başlar. Bu bakımdan imsağa göre tuttuğunuz oruç geçerlidir.

  Şayet ezan imsak vaktinden sonra okunuyorsa, siz de ezana kadar yemeye devam etmişseniz, o orucu yeniden tutmanız gerekir. Çünkü vakit girmedi zannıyla yenilip içilmesi orucu bozar, bir gün kaza gerekir.

  Özetle, esas olan imsak vaktidir; ona göre oruca başlanır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Sahur vakti ne zaman başlar, ne zaman biter? İmsak vakti nedir?

  Sahur vakti ne zaman başlar, ne zaman biter? İmsak vakti nedir?

  Sözlükte "kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak" anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sadıktan (tan yeri ağarıncaya) iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

  Halk arasında ise "imsak" oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

  Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: "(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın." (Bakara, 2/187) Takvimlerde gösterilen "imsak", oruca başlama vaktini ifade eder.

  İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

  Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

  Ramazan Ayında Sahur Ne Zaman Yapılır?

  Ramazan, İslamiyet için sadece oruç tutulan bir dönem değil, insanları birbirine daha da yakınlaştıran, yardımlaşma duygusunu pekiştiren, tok ile açın bir olduğunu hatırlatan mübarek bir ay olarak kabul edilir. Bu inanış, atadan beri bu şekilde günümüze gelmiştir.

  Oruçlarla geçen gündüzler, davul sesi ile uyanılan sahurlar ve büyük küçük demeden özenle hazırlık yapılan Ramazan Bayramları, bu değerli dönemin birer parçasıdır. Yılın 12 ayı içinde, gelmesiyle gitmesi bir olan telaşlı ve sabırlı bu ay hemen hemen herkes için büyük önem arz eder.

  Ramazan gecelerini anlamlı kılan sahur vakti ise hep bir arada yenilen sahur yemeği ile daha lezzetli hale gelmektedir. Sabahın ilk ışıklarında kurulan sahur sofrası, oruç tutan kişiyi gün boyu dinç ve tok tutmak için hazırlanır.

  Sahura kalkmak hem bedeninizi hem de ruhunuzu oruca hazırlayan önemli bir alışkanlıktır. Bu sebeple sahur saatleri içerisinde uyanık olmak, ertesi gün tutulacak olan orucun da bilincini kuvvetlendirir. Peki, sahur ne demek, sahur ne zaman başlar ve biter, sahur bereketi bizlere ne gibi katkılar sağlar? Bu yazımızda sahura dair merak edilenleri cevaplandırmaya çalışacağız. Bu ramazan sahur vaktinde edilen dualarınız ve tutulan oruçlarınızın kabul olması dileği ile.

  Sahur Nedir?

  Sahur Ne Zaman Başlar?

  Sahur Vakti Ne Zaman Biter?

  Sahurun Oruç İçin Önemi Nedir?

  Sahurda Ne Yememeli? Diyetisyen Uyardı

  Sahur Yapmadan Oruç Tutulur Mu?

  İftar Duası Nasıl Yapılır? İftar Duası Arapçası ve Anlamı

  Sahurda Ne Yenir?

  Diyetisyenler ve diğer uzmanlar iftar ve sahur öğünlerinin sağlık açısından tehlike oluşturmaması için, farklı besinlerden oluşmasını tavsiye etmektedirler. Sahur sofrasında tercih edilen sahurluk adı verilen yiyeceklerin mideyi yormaması ve yeniden uykuya geçiş olacağı için ağır ve yağlı olmaması da vurgulanır.

  Sahur vakti sizi çok yormayacak aynı zamanda da karnınızı doyuracak sahur önerileri için bir liste hazırladık. Hazırlayacağınız sahur sofrası için fikir oluşturabilir:

  Pratik Sahur Tarifleri

  Sahurda Tok Tutan 8 Yiyecek

  Sahurda Susatmayacak Yiyecekler

  Hayırlı Sahurlar! En Güzel Sahur Mesajları Anlamlı Sahur Sözleri

  Sahur Duası Nasıl Yapılır? Sahurda Okunacak Dualar ve Anlamları

  Sahurda Ne Yemeli? Sahurda Uzak Durulması Gereken Besinler Neler?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap