Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oruç için niyet ettikten sonra su içilir mi

  1 ziyaretçi

  oruç için niyet ettikten sonra su içilir mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sahurda niyet ettikten sonra ezan okunmadan su içilir mi?

  Yatmadan önce oruç tutmaya niyet eden kişi gece uyandığında henüz imsak vakti girmeden yiyip içebilir mi?

  Geceden oruca niyet eden kişi sahurda yemek yiyebilir mi?

  Geceden oruca niyet eden kişi sahurda yemek yiyebilir mi?

  İmsak vakti, sabah namazının girişi ve orucun başlangıcının ifade edildiği andır. Oruca niyet eden kişi bu andan itibaren yemek yemeyi ve su içmeyi bırakmalıdır. Oruç tutmak için yapılacak olan niyetin oruca başlama vakti olan imsak vaktine denk getirilmesi şart olmadığından bu vakitten önce de niyet edilebilir. Bu sebeple akşamleyin yatmadan önce yemek yeyip oruç tutmaya niyet eden kişi, gece uyandığında imsak vaktine kadar yeyip içmeye devam edebilir.

  Neden oruç tutmalıyız;

  Size sabırlı ve tamahkar olmayı öğretir. Nefsinizin aşırı isteklerine ve ihtiraslarınıza engel olmayı öğrenirsiniz. Peygamberimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur. "oruç sabrın yarısıdır, sabır da imanın yarısıdır"

  Mideniz on bir ay boyunca sürekli çalışarak yorulur. Oruçla mideniz dinlenirken beslenme ve sindirim sisteminiz yeniden düzenlenir.

  Bireyler arasında yardımlaşma, şefkat, anlayış gibi duygular daha yoğun yaşanır. Maddi durumu daha iyi olan insanlar bu ayda fakirlere daha fazla yardımda bulunurlar. Sosyal dengesizlik gözden geçirilme şansını bulur.

  Kişi sabrederek ve dua ederek iç dünyasına daha da yakınlaşır. Kendine dönme, hatalarını telafi etme, tövbe etme şansını bulur.

  O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) ”

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  İmsaktan önce oruca niyet eden kimse, imsak vaktinden önce yeyip içebilir mi?

  İmsaktan önce oruca niyet eden kimse, imsak vaktinden önce yeyip içebilir mi?

  Değerli kardeşimiz,

  Oruca niyet etmiş olsanız da oruç imsakla beraber başladığından, bu vakitten önce yeyip içmeniz oruca zarar vermez; bu orucu tekrar tutmanız gerekmez.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Niyet ettikten sonra ezan okunmadan su içilir mi? Orucu bozan durumlar nelerdir?

  Diyanet'ten açıklama! Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Ezan bitene kadar su içmek serbest mi? Niyet ettikten sonra ezan okunmadan kadar su içilir mi?

  Diyanet'ten açıklama! Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Ezan bitene kadar su içmek serbest mi? Niyet ettikten sonra ezan okunmadan kadar su içilir mi?

  Birçok insan sahurunu gece uyku öncesi yapmaktadır ve uyumaktadır. Ayrıca sahur için imsak vaktinden önce uyanıp sahur yapılmaktadır. Her iki durumda da insanlar ezan bitene kadar su içilir mi? sorusunu merak ediyor. Ayrıca uyumadan önce niyet edenler ise ezan okunmadan önce niyetli haldeyken su içilir mi? sorusunu sorguluyor. İşte sahurda ezan okunurken en son kaça kadar, ne zamana kadar su içilir? Sorusunun yanıtı…

  Sahurda ezan okunurken yeme içme, su içilir mi?

  Milyonların merak ettiği soru şu şekilde yanıtlanmaktadır. Sahurda ezan okunmaya başladığı aanda yenilip içilmeye son verilmesi gerekiyor. Ezan okunurken su içmenin orucu bozduğu söylenmekle birlikte, o gün niyet ederek oruç tutacak vatandaşlara, sabah ezanından öncesinde yeme ve içmeyi kesmesi önerilir. Oruca başlama saati olan kabul edilen imsak vakti başladığı andan itibaren bir şey yenmemelidir.

  Oruçlu olmasına rağmen bu durumu unutup bir şeyler yiyen ve içen kişilerin ise (bu durum bilinçli yapılmadığı sürece) orucu bozulmaz.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap