Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  otomobil ötv matrah düzenlemesi 2022

  1 ziyaretçi

  otomobil ötv matrah düzenlemesi 2022 Ne90'dan bulabilirsiniz

  Yeni ÖTV Matrah Düzenlemesi İle Sıfır Araç Fiyatları Ne Kadar Düşer? Fatih TANRIÖVER, SMMM

  Yeni ÖTV Matrah Düzenlemesi İle Sıfır Araç Fiyatları Ne Kadar Düşer? Fatih TANRIÖVER, SMMM

  Bilindiği gibi, sıfır (kullanılmamış) araç alımlarında, en büyük vergi yükünü özel tüketim vergisi oluşturmaktadır. Zira, binek otomobillerin (bayi karı dahil) çıplak satış fiyatı üzerinden değişen oranlarda özel tüketim vergisi tahsil edilmektedir. Ayrıca Özel tüketim vergisi dahil fiyat üzerinden katma değer vergisi de hesaplanıp tahsil edilmektedir.

  ÖTV oranlarının belirlendiği 13 Ocak 2022 tarih ve 31718 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli II sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tabi araçların özel tüketim vergisi matrah, oran ve dilimleri yeniden belirlenmiş olup yapılan değişikliğe göre, özel tüketim vergisi matrah dilimleri üç dilim yerine beş dilim olarak düzenlenmiştir.

  Bu bağlamda yapılan düzenleme ile Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli II sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P numaralı kayıt ve tescile tabi araçlara ilişkin kabul edilen yeni matrah dilimleri ve ÖTV oranları aynen aşağıda gösterilmiştir;

  — Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyenler

  — Özel tüketim vergisi matrahı 120.000 TL’yi aşmayanlar %45

  — Özel tüketim vergisi matrahı 120.000 TL’yi aşıp, 150.000 TL’yi aşmayanlar %50

  — Özel tüketim vergisi matrahı 150.000 TL’yi aşıp, 175.000 TL’yi aşmayanlar %60

  — Özel tüketim vergisi matrahı 175.000 TL’yi aşıp, 200.000 TL’yi aşmayanlar %70

  — Diğerleri %80

  Buna göre, en düşük ÖTV oranı %45 olurken Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyen araçlar için en yüksek ÖTV oranı ise %80 olmuştur. Böylece, matrah dilimleri arasındaki oranlar daraltılmıştır.

  Diğer yandan, Maliye Bakanı Sayın Nureddin NEBATİ 1 Aralık 2022 tarihinde ÖTV oranlarının etkileyen matrah tutarlarının yeniden belirleneceğini açıkladı. Bu açıklamayla beraber kamuoyunda sıfır otomobil fiyatlarının ve buna bağlı olarak da ikinci el araç fiyatlarının düşeceği beklentisi oluştu. Bu nedenle bazı kişilerin sıfır araç siparişlerini iptal ettirdikleri ve hatta bazılarının verdikleri kaporaları geri aldıkları bile iddia edildi.

  Peki beklentiler karşılanıp atılan taş ürkütülen kuşa değecek mi? Yani ÖTV matrah tutarları yeniden belirlendiğinde araç fiyatları ne kadar düşecek? Bunu güncel tüm vergiler dahil liste fiyatlarını kullanarak yaklaşık rakamlarla hesaplamaya çalışacağız. Hesaplamada tüm vergiler dahil liste fiyatları dikkate alınmıştır. Yani, ÖTV oranlarının bir, iki ya da üç dilim aşağıya düştüğünde, şu anda bayide sırasıyla; 1 milyon TL’ye, 900 bin TL’ye, 800 bin TL’ye, 700 bin TL’ye, 600 bin TL’ye satılmakta olan araçların yeni fiyatlarının ne olacağı hesaplanmıştır.

  Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati tarafından yapılan son açıklamada sadece matrah tutarlarının değişeceği açıklanmıştır. Bu nedenle yukarıda yapılan hesaplamada sadece matrah tutarlarının değişeceği ve ÖTV oranlarının aynı kalacağı varsayılmıştır.

  Buna göre, bu düzenlemede matrah dilimleri iki alt dilime düşecek şekilde yapılırsa ancak o halde anlamlı tutarlarda fiyat düşüşü olacaktır. Mevcut duruma göre sadece bir alt dilimdeki orandan vergilendirme yapılırsa, bu düzenleme, otomobil fiyatlarında yüksek tutarlarda düşüşe neden olmayacaktır. Örnek tutarlar ile yapılan hesaplamalar yukarıdaki tabloda gösterilmiş olup buradan da görüleceği üzere, mevcut duruma göre sadece bir alt dilimdeki orandan vergilendirme yapılırsa, yeni düzenleme, en fazla 50-60 Bin TL kadar düşüşe neden olacaktır. Bunun ikinci araç fiyatlarına yansımasının ise çok sınırlı olacağı bu durumdan çıkartılabilir. Umarız düzenleme bu hususlar ve beklentiler dikkate alınarak yapılır ve fiyat düşüşleri ikinci el araç fiyatlarına da makul düzeyde yansır.

  Yazı kaynağı : www.alomaliye.com

  Son dakika: ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de! İşte yeni ÖTV matrah oranları

  Son dakika: ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de! İşte yeni ÖTV matrah oranları

  İTHAL OTOMOBİLLERİN MATRAHLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK

  Öte yandan, motor silindir hacmi 1600 cc üstündeki konvensiyonel otomobillerin, neredeyse tamamı ithal olan otomobillerin matrahlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

  Böylece maliye politikası değişikliğiyle; yüksek fiyatlı ithal otomobillere olan talebin düşük ÖTV oranına tabi otomobillere yönelmesi, bu kapsamda daha az yüksek fiyatlı otomobil ithal edilmesi, yerli otomobil satışının artması, buna bağlı ithalatın miktarının azalması ve kompozisyonunun değişerek cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedefleniyor.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  ÖTV matrah güncellemesi 2022: ÖTV matrah düzenlemesi nedir? ÖTV matrah düzenlemesi ne zaman? Araç matrah düzenlemesi - Otomobil matrah hesaplama

  ÖTV matrah güncellemesi 2022: ÖTV matrah düzenlemesi nedir? ÖTV matrah düzenlemesi ne zaman? Araç matrah düzenlemesi - Otomobil matrah hesaplama

  Otomobilde matrah düzenlemesinin tarihini Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. Otomotiv piyasasının merakla beklediği matrah artırımı ile beraber araç fiyatlarında büyük düşüşler bekleniyor. Peki ÖTV matrah düzenlemesi sonra otomobil fiyatları ne kadar olur, matah düzenlemesi hangi modeller için geçerli olacak? İşte tüm bu soruların cevabı...

  Matrah düzenlemesi sıfır otomobil almak isteyenlerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamayla, matrah tarafında düzenleme yapılacağı bildirdi. ÖTV matrahları en son 13 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla güncellenmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştı MATRAH HESAPLAMASI 2022: Sıfır otomobil almak isteyenleri için: Otomobilde ÖTV matrah düzenlemesi nedir, nasıl uygulanacak?

  OTOMOBİLDE MATRAH DÜZENLEMESİ NE ÇIKACAK?

  İkinci el fiyatlarının tavan yaptığı, sıfır araçların neredeyse hiç satılamadığı şu dönemde en çok merak edilen konuların başında gelen ÖTV matrah artırımının ne zaman yürürlüğe gireceği belli oldu. ÖTV matrah düzenlemesinin 1 Aralık 2022 itibariyle hayata geçirileceği öğrenildi.

  MATRAH NEDİR? ÖTV matrah düzenlemesi nedir?

  Matrah, vergilendirmeye dayalı olan gelirin tespit edilmesinde baz alınır ve bir gelirin üzerindeki giderler hesaplanarak bulunan tutar üzerinden dizayn edilir. Böylelikle matrah vergisi hesaplamasında uygulanılan gelir tutarı ortaya çıkartılır.

  MATRAH DÜZENLEMESİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

  Matrah, devlete ödenecek olan verginin miktarını belirlemek için baz alınan değere verilen isim olarak yer alıyor. Vergi matrahı artışı için vergi türlerinde başvuru yapılıyor. 1600 cm3'e kadar olan otomobillerde, matrahı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar adına ÖTV oranı yüzde 45 olarak hesaplanıyor. Matrah artırımı ile beraber buradaki 120 bin TL'lik tutar 200 bin TL'ye çıkarılırsa bu durumda şu anda yüzde 70'lik ÖTV diliminde bulunan araçlardan yüzde 45 ÖTV alınacak. Yüzde 70'lik hesaplamayla bu aracın bugünkü fiyatı 400 bin TL civarında. 200 bin TL üzerinden yüzde 45 ÖTV ve yüzde 18 KDV hesaplandığında aracın fiyatı 342 bin 200 TL oluyor.

  150 BİN TL OYNAYABİLİR
  Yüzde 45'lik dilimin matrahı 250 bin TL'ye yükseltilirse; yüzde 80'lik ÖTV dilimindeki araç yüzde 45 dilimine girecek ve 531 bin TL'lik fiyatı 427 bin 750 TL'ye düşecek.

  GÜNCEL MATRAH LİMİTLERİ

  120 bin TL’ye kadar: %45

  120-150 bin TL: %50

  150-175 bin TL: %60

  175-200 bin TL: %70

  200 bin TL üzeri: %80

  (Not: Motor hacmi 1.6 litreyi geçmeyen sıfır araçlar için geçerlidir. Vergi öncesi fiyatları ifade eder.)

  ÖTV matrah düzenlemesi hangi araçlarda geçerli?

  DETYALI ANLATIM

  HANGİ ARABA NE KADAR UCUZLAR?

  Bu gelişme sonrası hangi arabanın ne kadar ucuzlayacağı merak konusu oldu. Matrah düzenlemesiyle birlikte ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araçlardan daha az ÖTV alınacak. İndirimle birlikte ÖTV'ye esas olan rakam düşeceği için otomobil fiyatları da düşecek.

  200 BİN TL'YE ÇIKARSA YENİ FİYATLAR NASIL OLUR?

  1600 cm3'e kadar olan araçlarda, matrahı 120 bin TL'yi aşmayan araçlar için ÖTV oranı yüzde 45 olarak uygulanıyor. Düzenlemeyle birlikte buradaki 120 bin TL'lik tutar 200 bin TL'ye çıkarılırsa bu durumda şu anda yüzde 70'lik ÖTV diliminde bulunan araçlardan yüzde 45 ÖTV alınacak. Yüzde 70'lik hesaplamayla bu aracın bugünkü fiyatı 400 bin TL civarında. 200 bin TL üzerinden yüzde 45 ÖTV ve yüzde 18 KDV hesaplandığında aracın fiyatı 342 bin 200 TL oluyor

  .250 BİN TL'YE ÇIKARSA FİYATLAR 100 BİN TL İNEBİLİR

  Yüzde 45'lik dilimin matrahı 250 bin TL'ye çıkarılırsa; yüzde 80'lik ÖTV dilimindeki araç yüzde 45 dilimine girecek ve 531 bin TL'lik fiyatı 427 bin 750 TL'ye inecek.

   Matrah Arttırımı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  Matrah, vergiye konu olan ürün ya da belirli bir tutar üzerinden ürünün özelliklerine göre (spesifik matrah) farklı şekilde hesaplama yapılır. İlk matrah şeklinde malın ya da hizmetin nakdi değeri üzerinden hesaplama yapılması gerekir. İkinci türdeki matrahta ise, malın fiziksel özelliklerinin baz alınması gerekir. Mesela araçlar motor hacmine, içkiler alkol oranına göre vergilendirilir ve tüm bunların matrah hesabına göre yapılması gerekir. Matrah arttırımı sayesinde vergi incelemelerinden muaf tutulabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap