Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oturduğum evin altından fay hattı geçiyor mu

  1 ziyaretçi

  oturduğum evin altından fay hattı geçiyor mu Ne90'dan bulabilirsiniz

  MTA evimizin altından fay hattı geçiyor mu sorgulama ekranı! Fay hattı sorgulama

  MTA evimizin altından fay hattı geçiyor mu sorgulama ekranı! Fay hattı sorgulama

  Türkiye genelinde meydana gelen depremlerle beraber Türkiye fay hattı haritası çok sayıda vatandaşın gündeminde yer alamaya başladı. Olası daha büyük bir depremde meydana gelebilecek büyük çaplı zararları önlemek adına evimizin altından fay hattı geçiyor mu sorusunun yanıtını merak ediliyor. Maden Tetkik Arama (MTA) fay hattı haritası üzerinden fay hatları sorgulanabiliyor. İşte, Türkiye MTA fay hattı haritası sorgulama hakkında detaylar.

  FAY HATTI SORGULAMA

  Fay hattı evimin neresinden geçiyor ve evim fay hattında mı gibi sorularla konuya cevap arayan pek çok vatandaş için Maden Tetkik Arama (MTA) fay hattı haritasını erişime açtı. Aktif fay hatları üzerinden sorgulama ekranını erişime açan MTA, nereden fay hattı geçtiğini sistem üzerinden listeliyor.

  Fay hattı sorgulama ekranı, deprem sonrasında sarsıntı hisseden ya da deprem haberlerini okuduktan sonra muhitinde fay hattı bulunup bulunmadığını merak eden pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Fay hatları nereden geçiyor ve Türkiye fay hattı haritası sorgularına da cevap veren 2020 fay hattı sorgulama ekranı, internet üzerinden görüntülenebiliyor.

  İnsanlık tarihi boyunca çok büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal felaketlerle karşı karşıya kalındığı göz ardı edilemeyecek bir
  gerçektir. Bu doğal felaketlerin başında, ekonomik ve sosyal açıdan çok büyük kayıplara yol açan depremlerin oluşturduğu felaketler yer
  almaktadır. Türkiye ve yakın çevresi aktif tektoniği ile önemli deprem felaketlerinin yaşandığı bir bölgedir. Bu açıdan, bölgede depremselliğin izlenmesi, kayıt altına alınması ve bilimsel olarak irdelenmesi büyük önem arz etmektedir.

  Son onbeş yılda istatistiklere göre dünyada yarım milyon insan depremler ve oluşturdukları tsunamiler sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle FAY HATTI SORGULAMA ekranı, tehlikenin boyutlarını görebilmek için önemlidir.

  TÜRKİYE FAY HARİTASI SORGULAMA EKRANI 

  Türkiye fay hattı haritası sorgulama ekranı, son depremlerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir. 

  En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

  Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

  Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi² başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

  AFAD'IN E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖRÜNTÜLENEBİLEN HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

  MTA'NIN FAY HARİTASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  AFAD ve MTA fay hattı sorgulama ekranı 2020: Evimin altından, yakınından fay hattı geçiyor mu, fay hattı var mı?

  AFAD ve MTA fay hattı sorgulama ekranı 2020: Evimin altından, yakınından fay hattı geçiyor mu, fay hattı var mı?

  Geçtiğimiz haftalarda İzmir'de meydana gelen deprem, vatandaşlarda endişeye sebep oldu. Bu durumun yarattığı tedirginlik, AFAD ve MTA fay hattı sorgulama işleminin en çok araştırılan konular arasında öne çıkmasına sebep oldu. Vatandaşlar, oturduğu bölgenin, evin ve binanın depreme karşı dayanıklı olup olmadığını öğrenebilmek amacıyla deprem riski ve fay hatları haritasını sorguluyor.

  EVİMİN ALTINDAN, YAKININDAN FAY HATI GEÇİYOR MU?

  Yanıtı merak edilen sorular arasında, 'Oturduğum yer, ev güvenli mi ve deprem riski var mı?' bulunuyor. Bilindiği üzere, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bünyesinde hizmete sunulan yenilenmiş diri fay hatları haritası ile oturduğunuz yerin, binanın güvenli olup olmadığını hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebiliyorsunuz.

  E DEVLET GİRİŞ İLE AFAD FAY HATLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

  FAY HATTI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  SON DEPREMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  MTA fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu?

  MTA fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu?

  MTA fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu?

  Depremlerin sıklaşması nedeniyle ülkemizdeki fay hattı bölgeleri araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar "Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" ve "Hangi bölgeler daha fazla risk altında" gibi soruların yanıtını merak ediyor. İşte MTA fay hattı sorgulama ekranı...

  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yenilenmiş diri fay hattı haritasından hangi bölgelerden fay hattının geçtiği kolayca görülebiliyor. Son günlerde yaşanan depremler nedeniyle vatandaşlar da deprem fay hattı sorgulamasını ve “Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte MTA fay hattı sorgulama ekranı ve detaylı açıklamalar.

  MTA FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

  FAY NEDİR

  Yerkabuğundaki çeşitli ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem olan ve hareket eden iki levha yada levhacık arasındaki ara yüzey) FAY olarak adlandırılır.

  Diri Fay: Son Tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan tüm faylar diri fay olarak isimlendirilir. Bu fayların dirilikleri sadece yazılı tarihsel kataloglardan değil aynı zamanda tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir. Genç kuvaterner çökellerini (2 milyon yıldan daha yaşlı olmayan) kesen faylar, ötelenmiş genç akarsu yatakları, ötelenmiş akarsu – denizel sekiller, basınç sırtı yada çöküntü gölcükleri, uzamış sırtlar gibi genç morfolojik şekiller oluşturmuş faylar, diri faylardır.

  EVİNİZİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU? İŞTE ADIM ADIM FAY HATTI SORGULAMA

  Evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini öğrenmek için MTA resmi internet sitesi üzerinde yer alan uygulamaya aşağıda verdiğimiz link aracılığıyla giriş yapınız. Ardından faylar butonuna tıklayarak Türkiye üzerinden geçen bütün fayları görüntüleyebilirsiniz. Evinizin konumunu belirleyin, evinizin ardından fay hattı geçip geçmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

  EVİMİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU?

  AFAD fay hattı sorgulama ekranına ise e-Devlet girişi yaparak ulaşılabiliyor. E-Devlet girişi yaptıktan sonra önünüze gelen ekranın sol üst kısmında bulunan arama bölümüne adresinizi yazarak evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz.

  FAY TÜRLERİ

  Dogrultu Atımlı Fay

  Bu tür fay düzlemleri, yeryüzünde 90 dereceye yakın dik bir konumda olan ve yerin içine doğru hafifçe eğimlenen yalnızca yatay atımın oluşturduğu yanal atımlı faylardır. Bu faylar, atımlarina öre sağ ya da sol yönlü olabilirler. Kuzey Anadolu Fayı, sağ; Doğu Anadolu Fayi ise sol yönlü doğrultu atımlı faylardir.

  Normal Atımlı Fay

  Bu tür faylarda fay düzleminin bir tarafindaki blok yükselirken diger tarafındaki düşerek uzaklaşır. Burada hareket yine göreceli olarak gelişmektedir. Bir başka değişle, bir blok yükselirken diğeri yerinde durabilir yada bir taraf yerinde dururken diğer taraf düşebilir. Örneğin; 1970 Gediz ve 1995 Dinar depremi ile ilgili faylar bu türden normal atımlı faylardır.

  Ters Atımlı Fay

  Bu tür faylar da düşey atımlı faylar olup, yalnizca fay düzlemi boyunca hareket eğim yönüne göre ters yönde olmakta ve bloklar birbirine göre yaklaşmaktadır. Örneğin; 1975 Lice depremi ile ilgili faylar ters atımlı faylardır.

  Verev (Oblik) Atımlı Fay

  Fay düzlemi boyunca ortaya çıkan hareketin hem düşey hem de yatay yönde olduğu faylardır.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap