Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  panik atak yaşayanların anlattıkları

  1 ziyaretçi

  panik atak yaşayanların anlattıkları Ne90'dan bulabilirsiniz

  Panik Atak / Panik Bozukluk - 13 Başlıkta Tanıyın!

  Panik Atak / Panik Bozukluk - 13 Başlıkta Tanıyın!

  Panik Atak Nedir? Birden meydana gelen ani korku ve gerilme olayıdır. Beyin içinde bir korku kuşatması durumu da diyebiliriz. Algıladığımız bir tehlikeye karşı gösterilen bir tepkidir. Ağırlıklı olarak soğuk soğuk terleme, kalp atışları artması, ve vücutta bazı değişimler gözlemlenebilmektedir.

  Panik sorunu yaşayanlar için çok problemli bir evre olan panik bozukluk nöbetleri, içerisinde endişe, yoğun bir korku ve ağır hüzün gibi duyguları aynı anda barındırmaktadır. Bu evrede sorunu olan kişiler panik bozukluk nasıl geçer sorusunun arayışına girmektedir.

  Kişiye aniden gelen terleme çarpıntı gibi durumların sonucundaki insanlar, panik bozukluğu krizi geçirmektedir. Atak ile birlikte kişiler kontrolden çıkar ve dışarıdan bakıldığında her şeyin yolunda olmadığı gözle görülebilir. Aynı zamanda atak geçiren insanlar, nefes almakta zorlanma, bir çok korkuyu aynı anda yaşama ve saldırganlık gibi davranışlar gösterebilir.

  Panik Atak: Endişe, yoğun bir korkuyla beliren rahatsızlık geçiren kişiyi bu anlamda zor duruma sokan sorunun adı olarak tanımlayabiliriz. Psikolojik bedensel faktörü olmasıyla birlikte herhangi konuda ölümle alakalı yoğun endişeler yaşatmaktadır. Panik bozukluk danışanın diğer sağlık problemlerinin yanında geçmişte yaşanan kötü, olumsuz olaylara dayanmaktadır.

  Kriz anını bir bardağın taşma anı gibi tanımlayabiliriz çünkü geçmiş yaşantımız boyunca problemleri biriktirir ve biriktiririz en sonunda artık bünyemiz kaldıramadığında bardağın suyun dolup taşırmasına benzer bedenimiz alarm verir.

  1- Panik Atağın Bedensel Etkiler

  Panik atak geçiren insan genellikle rahatsızlığı bedensel bir şey olarak tarif eder. Nefesim daralıyor, göğsüm sıkışıyor, kalp krizi geçiriyorum sanki, ölmek üzereyim gibi benzer yakınmalarla hastaneye başvurulur. Atakların ne olduğunu bilmeyince yeni atakları beklemeye başlarsınız ve kendinizi eve kapatırsınız, hastane bahçesinde beklemeyi uygun görürsünüz.

  2- Panik Atak Belirtiler

  Panik atak yaşayanların anlattıkları yaşam hikayelerinde bayılacak gibi olma hissi, kalp krizi geçiriyorum zannetme, çarpıntı, boğazda yumru hissi oluşması, nefes darlığı yaşama, el ve ayaklarda terleme, titreme nöbeti, vücutta ve yüzde uyuşma panik atağın belirtileri ve sebepleri arasında yer almaktadır.

  Yazının sonuna doğru panik bozukluk testi hakkında sana bazı sorular soracağız bu sorulardan 4 adetine evet diyorsan vakit kaybetmeden uzmana görünmende fayda olacaktır.

  3- Panik Bozukluk Başlangıcı

  Panik atak başlangıç aşamasında bedeninde soğuk soğuk terleme olur, güm güm diye kalbinde atımlar başlar, mideniz bulanır, başınız dönüyor benzer sersemlikle ataklar başlamış olur.

  Yaşadığınız durum nedeniyle büyük korkuya kapılırsınız, kalp krizi geçiriyorum sanki öleceğim şikayetleri başlar. Yaşanılan korku 5-10 dakika içerisinde beyin içinde doruk noktaya ulaşır. Bu süreçte endişeye kapılmadan tek yapmanız gereken sakin kalmaya çalışmaktır. Bu yaşanılan olaylar vücudun yoğun bir korkuya karşılık meydana gelen tepkinin doğal parçasıdır.

  Ataklar gündüz olabiliyorken gece uyku sırasın dada olabilmektedir. Gece uykusundan uyanan kişiler telaş içerisinde evin içerisinde dolanmaya başlar. Gece nöbetleri oluştuğunda panik şiddeti belirsiz olabilir.

  Panik başlangıcında gece ataklarıyla ilk başlarda karşı karşıya kalırsanız çoğunlukla kendinizi hastanenin acil servislerinde atarsınız.

  Acil servis çalışanları test yapabilir ve bir şeyiniz yok diyerek sizi eve gönderebilir.

  Böyle durumlarda panik halinin tekrarında doktorunuzu atakların sıklığı konusunda bilgilendirip yorum alabilirsiniz.

  Bu sorun öncesinde uzman doktorlar sizi biyolojik testlerini yaptırmak için kalp grafiği, EKG, kan testleri, troidlere baktırabilir.

  Bedensel olarak herhangi hastalık tespit edilmezse psikolog, psikiyatri servisine sizi hemen yönlendirecektir.

  4- Panik Atağı Ne Tetikler?

  Panik sorununu tetikleyen yiyecek ve içecekler şu şekilde sıralanabilir gazlı kola, gazoz ve kafeinli içecekler çay, kahve vb.. içecekler bu sorunu tetiklemektedir.

  Rahatsızlıktan kurtulmak isteyen bir kişi öncelike sorunu kabul etmeli ve panik krizi anında yaptığı işe bırakmayarak paniğe kapılmamalıdır.

  Bu anlamda bu yazıyı okuyan danışan panik atağı tetikleyen yiyecek, içeceklere dikkat ederlerse her seferinde bir atak oluşmasını önleyebilirler.

  5- Panik Atak Nasıl Atlatılır?

  Brokoli, kereviz, enginar, mercimek, balık, ıspanak, pırasa, muz, nohut, fasulye, bezelye, barbunya vb.. yiyecekler ise danışan anlatımlarına göre rahatlattığını söylemektedir.

  Panik rahatsızlık bir duygu durum bozukluğudur, günün stresinden uzak kalmaya çalışarak, sorunlara takılmadan ve sağlıklı besinler tüketerek panik rahatsızlığı kendinizden bir adım daha uzakta tutmuş olursunuz.

  6- Panik Krizi Ne Kadar Sürer?

  Bir kriz Yaklaşık 15 saniye sürer fakat panik bozukluk yaşayan kişiler bundan 10 – 30 dakika aralığında etkilenmektedirler. Bazı durumlarda saatler boyunca etkisini hissedenlerde olmaktadır.

  Panik atak nöbeti erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Panik bozukluğu insan yaşamında en sıkıntılı, korkutucu ve endişe verici deneyimlerden biridir. Pek çok insan hayatı boyunca birkaç kez bu sorunla karşılaşmaktadır. Çoğu bu sorunu yaşayan insanlar kendilerini kapana kısılmış hissettiklerini belirtmektedir. Atak çoğunlukla açık bir alanda ayrıca tehlikeli olay karşısında kaçamama olduğunda meydana gelmektedir.

  Aile ilişkilerinde kadın, erkek eşler sorun yaşayan diğer tarafa bu süreçte destek olup anlayışla karşılamaları gerekmektedir.

  Panik rahatsızlık yaşayan bir kişinin uzman desteği alması konusunda önerebilir fakat ısrarcı olmaması daha sağlıklı olacaktır.

  Psikolojik sorun konusunda desteğe ihtiyacı olan kişilerde biran evvel sorunu kabul edip uzman desteği alırsa panik atak tedavi süresini kısaltıp panik halinden kurtulabilecektir.

  Bu sebeple evli çiftler psikoterapi sürecinde birlikte seanslara katılıp evlilik terapileriyle de aile danışmanlığı almak faydalı olabilecektir.

  7- Panik Atak Nasıl Yenilir?

  Panik atağı yenmek için önemli bir konu rahatsızlık hakkında eksik bilgilerin yerleşmiş olmasıdır. Öncelikle krizlerin endişeyle bedenimizin yoğun bir korku oluşturmasıyla meydana geldiğinizi bilmemiz gerekmektedir.

  Çoğu danışan 1 günde panik atak tedavisi terapisi alarak soruna veda etmeyi başarmaktadır. Bazı durumlarda kişilerin anksiyete durumu için 10-12 seans aralığında zaman alabilmektedir.

  Panik atak nasıl yenilir merak ediyorsanız odaklanma terapisi tekniğimizle rahatsızlığı bir günlük psikolog ofisi ziyaret ediyorsunuz devamında 6 hafta evinizde sürecek kendi kendine terapi teknikleriyle ilerleyen zamanlarda tekrar bir atak başlarsa hemen onu kontrol altına alabiliyor, rahatsızlığın sizi yenmesini önlüyor ona karşı zafer kazanıyorsunuz.

  8- Panik Bozukluk Bedensel Belirtileri

  Bir rahatsızlığı anlamak için öncelikle bedendeki tepkiler tespit etmek gerekir. Nefes alıp verme, kalp atışlarının hızı, kan basıncı, el ve ayaklarda uyuşma, sindirim sistemi üzerinde bazı etkileri oluşmaktadır.

  Bunları aşağıdaki açıklamalar üzerinden inceleyebiliriz.

  6 Maddedeki panik atak belirtileri testi durumlarından bir kaçı sizde varsa önce devlet, özel hastanelerden dahiliyeden randevu alınıp biyolojik kontroller tamamlandıktan sonra panik atak uzmanı ile iletişim kurmanız ilerlemeniz gereken adım olacaktır.

  Kalp ağrısı şeklinde başlayan şiddetli göğüs ağrısı şeklinde seyreden eden ve ölümcül olmayan fakat ağrılı şekilde geçen kalp rahatsızlıklarından biri olan sorunla başa çıkmanın yolları ve hangi durumlarda oluştuğunu bilmek faydalıdır.

  9- Panik Ataklardan Kurtulmanın Yolları

  Panik atak nedenleri endişe içinde korku seviyesinin artmasıyla meydana gelmektedir. Yoğun bir korku oluşmasıyla birlikte sempatik sistem devreye girer, sempatik sistem nedir merak ederseniz bedenimizin tehlikeye karşı verdiği sinyal şeklinde tarif edebiliriz. Özetle sempatik sistem korkuya karşı vücudumuzu savaşmak yada kaçmaya hazırlayan sistemdir.

  Sorunun ortalamasına bakıldığında her 75 kişiden 1’inde görülmektedir. Bu sebeple sempatik sistem hakkında bilgilendikten sonra atak anında kendini sakın tutmaya çalışmak çok önemlidir.

  10- Ölüm Korkusu

  Panik atak süresi 15 saniyeye yakın kısa süredir aslında bu durumu hissettiğinde yaptığın işe devam edip geçeceğini bilmen çok önemlidir. Panik atağı ansızın ortaya çıkar sonra krizin şiddeti giderek artar ve 10 ya da 30 dakika arasında olur sonra kendiliğinden geçer.

  Panik atak öldürür mü en sık sorulan sorulardan biridir. Yeme, içme kültürüne bağlı beslenme alışkanlıkları değiştirerek atakların sayıları azaltılabilir. Kalp çarpıntısı, terleme, tansiyon, ateş basması ve nefes darlığı, göğüs ağırısı panik bozuluk belirtileri olarak ölüm korkusu yaşayabilirsiniz.

  Panik bozukluk öldürmez aslında bunlar hormonların fizyolojik etkilerindedir ve bu belirtiler beyinde ciddi hastalık algılanır eğer siz endişenizi kontrol edebilir ve korku seviyesini yükseltmezseniz krizden 15 saniye sonunda geçirebilirsiniz.

  Bu konuda denediniz başarılı olamadıysanız 25 senelik deneyimimle 1 günlük odaklanma terapisi başlığı altında terapime katılabilirsin 3 haftalık uzman psikolog desteğiyle hayatından çıkartabilirsin. Detaylı bilgi almak istersen 0555 325 5929 nolu telefondan direk benimle iletişime geçebilirsin.

  11- Panik Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Olur?

  Kendi kendine evde tedavi etmek isteyip başarılı olamayan çoğu insan profesyonel yardım almak istediğinde panik atak forum sitelerinde araştırma yapmaktadır. Tedavi yöntemleri için iki uzmanlık dalı hizmet vermektedir. Bunlarda ilki psikologlar, ikinci psikiyatr olarak değerlendirmek istiyorum. Çükü çoğu insan ilaçları kullanmak istemez bu sebeple ilaçsız panik atak tedavisi olmak isteyen danışanlar panik bozukluk üzerine uzmanlaşmış terapi yapabilen klinik uzman psikologlar eşliğinde kalıcı olarak sorundan kurtulabilirler.

  Psikiyatri servisleri panik rahatsızlığın hastalık yönüyle ilgilenip duygu ve düşünceleri ilaçlar ile baskılamaya çalışmakta onun üzerine kimi zaman bir kaç psikoterapi desteği almasını istemektedir.

  Aşağıda maddeleri Panik atak tedavi yöntemleri şeklinde listeleyebiliriz.

  12- Krizi Anı

  Danışanı korkuya ve dehşete düşüren depresyon alt katmanıdır. Panik krizi sırasında hastanın vücudunda, soğuk soğuk terleme, göğüste baskı, kalpte çarpıntılar, ellerde titreme, nefes alıp vermekte güçlük ellerde soğukluk olması değişimleri gözlemlenir. Çoğunlukla ilk defa bu panik krizi yaşayan hastalar,  ölüm korkusuna kapılır ve bu yoğun korku krizin şiddetini iki katına çıkarır.

  Panik atak titreme nasıl geçer?

  Panik krizi anında kişinin yanında birisi varsa onu sakinleştirmesi ve ölmeyeceği konusunda telkin etmesi gerekmektedir. Eğer hasta yalnızsa kendi kendine ölmeyeceğini ve geçici durum olduğunu düşünmesi, o anda her ne yapıyorsa mevcut işini yapmalı böylece krizin daha kolay atlatmış olacaktır.

  Tedavilerde ilaç kullanımıyla da ataklar baskılanabilmektedir. İlaçları krizlerin şiddetine göre değişmektedir. Kişinin sadece psikolojik panik yerine nöroloji, endokrinoloji, akciğer hastalığıyla alakalı olduğu da başka sorunlarda olabilir. Bu noktada biyolojik rahatsızlıkları şüphesi olan kişiler ilk adım hastanelerde gerekli fizyolojik ve biyolojik muayenelerini olduktan sonra psikologların ve psikiyatriksilerin kliniklere gitmesi uygun olmaktadır.

  Zihinsel sorunlarımız, biyolojik rahatsızlıklarımız ihmal edilmemesi gereken durumdur. Psikoterapiler esnasında kesinlikle alkolden, uyuşturucudan uzak durulması gerekmektedir. Aynı zamanda hiçbir şekilde stresten ve günlük yaşamın problemlerinden dolayı üzüntüye kapılmamak, danışanın sakin kalması terapi sürecindeki en önemli faktörlerden biridir.

  Terapilerde başarı gösteren ve rahatsızlığı atlatan kişiler, tedavi sonrasında da hayatlarının geri kalanında daha dikkatli ve stresten uzak yaşam sürmeleri gerekmektedir. Bu ataklar sırasında yaşadığı travmaları ve krizleri aklından çıkarıp rahatsızlıktan doğacak yeni soruna olanak vermemeleri gerekmektedir. Bu noktada rahatsızlığı atlatamayan danışanlar, psikoterapistle görüşmeye tekrar katılmalıdırlar.

  13- Panik Atak Testi

  Panikatak testi öncesi panik ne demek, atak ne demek, panik nedir, atak nedir terimlerini açıklayalım.

  TDK türk dil kurumu sözlüğünde panik: Ani dehşet duygusu, büyük korku, ürkü halinde olmak şeklinde tarif edilmektedir. Atak ise yine TDK’ya göre tıpta aniden başlayan panik nöbeti olarak tanımlanmaktadır.

  Panikatak nedir diye baktığımızda ise aniden gelişen hastalık nöbetiyle, paniğe kapılarak kontrolü kaybetmedir.

  Panik bozukluk sebepleri içerisinde çocukluk, gençlik dönemlerimizden itibaren biriktirdiğimiz, ötelediğimiz sorunların taşma hali oluşturmaktadır.

  Panıkatak geçirenler ölmezler. Panik bozukluk nedir konusunda araştırma yapmış kişiler panik atağı nasıl yenebilirim konusunda sakin kalabilmesi halinde bunu kısa sürede kontrol altına alabileceğini bilmektedirler.

  Ön bilgi verdikten sonra aşağıdaki soruları evet, hayır şeklinde cevaplayınız.

  Eğer bu panik atak belirtisi olarak 4 ve daha fazlasını evet yazdıysanız panik atak belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi almak istersen konusunda uzmana gitmeniz gerekmektedir.

  Önemli Notlar.

  Yanlışlar – doğrular

  Panik atakta psikolog arayışınız varsa 25 yıllık deneyimimle beni 0555 325 5929 nolu telefondan arayabilirsiniz.

  Şimdiye kadar binlerce danışanı BDT – bilişsel davranışçı terapi temelinde odaklanma terapisiyle danışanlarımın rahatsızlıktan kurtulmalarını sağladım. Hadi sende şimdi kararını ver ve bana hemen ulaş.

  Bu arada iletmek isterim ki dinlenen müzikler bile rahatsızlığının evrelerinde büyük önem taşımaktadır, ataklar sonrasında kederden üzüntüden uzak durmanız faydanıza olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.panikatakdoktoru.com

  İYİ Kİ VARSIN PANİK ATAK! - Nöron PsikiyatriNöron Psikiyatri

  İYİ Kİ VARSIN PANİK ATAK! - Nöron PsikiyatriNöron Psikiyatri

  Yazar: saydam | Etiketler: Ataklar, Baş Dönmesi, Başarılı İnsanlar, Nefes Egzersizi, Panik Atak, Psikiyatrist, Psikolog, Psikolojik Destek, Ruhsal İhtiyaçlar | Yorumlar: 0 | Temmuz 2nd, 2017

  Hayır delirmedim, sadece panik atak ve diğer tüm “ruhsal meselelerin bedeni sarsma halleri” ni ayakta alkışlıyorum. Evet, ölecekmiş gibi hissetmek, boğulur gibi olmak, deliriyorum hissi, aldığım nefes ciğerlerime yetmiyor düşüncesi ve diğer tüm halleri çok korkunç yaşayan için, ama bunu yaşamasa hayatını getirdiği hali hiç göremeden gerçek ölümü bekleyecek bir sürü insanın hayatı değişti. Ne güzel ölüm kendini hatırlattı da herkes kendine geldi.

  Tabii bir de “Sadece şu ataklardan kurtarın yeter daha bir sürü iş seyahatim var yetişmem gereken, yemek yemeye vaktim yok” diyenler var ki, belli daha anlaşılmamış mesele, beden biraz daha hırpalanacak, kaçışı yok.

  Daha acısız öğrenmek isteyenlerle işimiz kolay. Bakalım ilk ne zaman başladı bu belirtiler? Akıldan sürekli hangi düşünceler geçer oldu? Fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlar ne kadar karşılanıyor? Üstü örtülü kalmış ve belki de hiç akla gelmedik anlarda tetiklenen travmalar olabilir mi?? Ailede kimsede benzer rahatsızlıklar var mı? Ve çocukluğun nasıl geçmiş olursa olsun, şimdi kendinin annesi babası olmakta nasıl bir iş çıkarıyorsun?

  Ne tesadüf ki; panik ataklardan hayatı alt üst olmuş insanlar hep başkalarına çok iyi yardım edebilen, başkalarının acil durumlarında gayet soğukkanlı olabilen, her dertle koşulan, hep bir çözüm yaratan, hem evi hem işi hem çocukları çok iyi üstlenebilen insanlar. Bir ortak özellik daha var ki bence en önemlisi. Yardım istemek dünyanın en zor işi. Bu çok başarılı insanlar nedendir bilinmez (!) kendilerinin bir ihtiyacı ya da yardım-destek gerektiren herhangi bir durum olduğunda başkasını rahatsız edeceğine ölmeyi tercih edecekler neredeyse. Psikolojik destek istemeye de ancak öleceğine inandığında gelebiliyor işte.

  Beyin her zaman iyiliğimiz için çalışıyor. Panik atak varsa ortada demek ki bugüne kadar ters giden bir şeyler olmuş ve beyin artık isyan etmekte. Bir çocuk annesine doğal bir ihtiyacı için seslendiğinde, her zaman bir şeylerle meşgul olan anne, çocuk elli kere seslenince dönüp bakıyorsa, o çocuk olur olmaz sebeplerle her an her yerde ağlama krizleriyle işini halletmeye başlar. Tabii ki her seslenmeye anında cevap verilemeyeceği hayatın gerçeği ama dönüp kısa bir açıklama ile bekleme süresi belirlenebilir. Beden de aynı şekilde çalışır. Çok düzenli çalışan sistemimizi koşturmacalar içinde bozduğumuzda bir şekilde bize kendini duyuracak bir yol bulur kendine.

  “Ölüyorum” dan dönüp gelen herkesin yapması gerekenler vardır artık, sebep kalp krizi de olsa, panik atak da olsa fark etmez. Ama önce dönebilmek lazım tabii.

  Şimdi düşün ki çocuğun ya da en sevdiğin arkadaşın ölüyorum diyor; karşısına geçip “evet galiba ölüyorsun, çünkü geçen gün bir arkadaş öldü o da senin yaşındaydı” der misin?

  İlk kural önce bedeni rahatlatmak, nefesi kolaylaştırmak. (Can başka bir yerden çıkmıyor çünkü.) İçinden kesin ölüyorum diye tekrarlamak değil. Bunu denemekte ısrarcı olanlar acil servis kapılarından geri çevrilir oldu artık. Unutmamak gereken bir şey var; özellikle bu dertten muzdarip insanın yakınlarını ilgilendiren. Panik atak sırasında kişi nefes alamadığını zannetmiyor, bedendeki ani değişimler (beynin tehlike sinyali alıp bedeni acil durum pozisyonuna alması) sonucu fiziksel olarak gerçek bir zorlanma yaşıyor. Ortada bir neden göremediği için de bunu ölüm ya da delirme olarak algılıyor. Bu yüzden her yerde önce nefes egzersizleri anlatılıyor. Nefes düzelince beden kendine gelir. Hızlı ve kesik nefeslerin, uzun ve sakin nefeslere dönmesi bedeni normale döndürür.

  Öncelikle ataklar sırasında kontrol sağlama çalışılır ki, kişinin atak korkusu aşılıp asıl meselelere geçilebilsin. Önemli olan perdenin arkasındakiler her zamanki gibi. Yani metroya binmek ya da kampa gitmek başlatmadı o atakları, metrodan kaçmak da değil çözümü. En derinde güvende hissetme hali nerede bozulduysa, orada başladı. Oraya yapılabilecek çok şey var artık. Bütün terapi yöntemleri bunun için. Yaralar onarılır hayat devam eder ama ömürlük huzur isteyenle biraz daha uğraşırız.

  Kendi kendinin elinden tutmayı, kendinle omuz omuza durmayı, olabilecek en iyi ana babalığı kendine uygulamayı keşfetmeye başlarız birlikte.

  İşte bu yüzden ellerine sağlık panik atak! Sen olmasan bu güzelim insan, herkes kadar kendisinin de insan olduğunu, ilgi, sevgi, şefkat, destek, güven gibi ihtiyaçları olduğunu fark etmeyecek. Bunları kendisine nasıl sağlayabileceğini bilemeden, başkalarının kolaylaştırıcısı olarak bitirecek hayatını. İyi ki geldin!

  Yazı kaynağı : www.noronpsikiyatri.com

  panik atak

  Panik atakla ilgili s�k sorulan sorular (r�portaj)

  Panik atak nedir?

  Panik atak, ataklarla gelen bir anksiyete (kayg�, endi�e, s�k�nt�, daralma) hissidir.

  Ata��n say�s� var m�, g�nde ka� kez atak ya�anabilir?

  Ata��n say�s� de�i�kenlik g�sterebilir. Ancak ayda 3 den fazla atak ya�an�yorsa bu bir hastal�k oldu�u anlam�na gelir.

  Panik ata��n t�rleri var m�?

  Panik ata��n t�rleri yok, ancak belirtileri farkl� olabilir. Bay�lacakm��, ��ld�racakm�� veya �lecekmi� hissi g�zlenebilir. Ellerde so�uma, yanma, �arp�nt�, terleme, titreme olabilir. Ba� d�nmesi, etraf yabanc�la��yor hissi g�r�lebilir. Bunun d���nda g�zlenebilecek belirtiler var. Panik atak belirtisi �ok oldu�u i�in farkl� t�rleri var gibi g�zlenir.

  Panik atak nas�l bir mekanizmada i�liyor?

  Asl�nda beynin yanl�� sinyaller g�ndermesi olarak yorumlanabilir. Panik atak ya�ayan ki�i bunlar� hisseder ama asl�nda bu belirtiler yoktur ilk a�amada. Daha sonra bedende bu yanl�� sinyallere inan�r ve belirtiler ger�ekten var olmaya ba�lar.

  Panik ata�a neler neden olur?Mesela hipoglisemi panik atak nedeni mi?

  Kans�zl�k, hipoglisemi, hipotansiyon gibi hastal�klar panik ata�� taklit eden belirtiler verebilir. Bu nedenle �nce t�bbi tetkiklerin yap�lmas� yararl�d�r.

  Panik atak kimlerde g�r�l�r? �ehirlilerde mi yoksa k�rsal kesimde mi daha fazla g�r�l�yor?

  Panik atak herkeste g�r�lebilir. Ancak daha �ok verici, m�kemmeliyet�i veya kontrolc� ki�ilerde daha fazlad�r.

  Kad�nlarda m� yoksa erkeklerde mi daha fazla, neden?

  Cinsiyetler aras�nda bir fark yok. Kad�nlarda biraz daha fazlad�r ama bu durum �ok belirgin de�ildir.

  Panik atak bir psikolojik rahats�zl�k m�d�r?

  Panik atak asl�nda bir belirtidir. Panik ataklar tekrarlad���nda, ki�i panik atak gelecek korkusu ya�amaya ba�lad���nda ve bu nedenle baz� �eyleri yapmaktan ka��nd���nda panik bozukluk ad� verilen bir ruhsal hastal��a d�n���r. Kad�n erkekte e�ittir.

  Panik atak hastalar�nda uyku bozuklu�u da s�k kar��la��lan bir durum mudur?

  Uyu s�ras�nda panik ata�� ge�irenler, yine uyku s�ras�nda panik atak ge�irecekleri korkusuyla uyumaktan ka��n�rlar. Ama genelde panik atakta uyku sorunu g�r�lmez. E�er uyku sorunu varsa, bu durumda panik ata�a depresyonun e�lik etti�i d���n�lebilir.

  Panik atak uyku esnas�nda da ya�anan bir durum mudur? Karabasan ile uykuda ya�anan panik atak ayn� �ey midir? Benze�en bir durum mu ya da?

  Panik atak uyku s�ras�nda da gelebilir. Bu ayr� bir tip bir panik atakt�r. Ancak bu tip panik atak karabasandan farkl�d�r. Karabasan daha �ok bir uyku bozuklu�udur. Panik atak ise kayg� bozuklu�udur.

  Panik ata��n g�r�ld��� psikiyatrik bozukluklar var m�?

  Depresyonda panik atak s�kl�kla e�lik eder (%70)

  Panik atak esnas�nda v�cutta neler olur, nas�l tepki verilir? Bunlar ya�an�yormu� gibi mi hissediliyor yoksa ger�ekten ya�an�yorlar m�?

  Ilk ba�ta bu belirtiler birer histen ibarettir. Ki�i kalbinin �arpt��� hissini ya�ar. Bu durumu ger�ek olarak alg�lar. Zaman i�inde bu belirtiler hissin �tesine ge�er ve ger�ekte de ya�anmaya ba�lan�r.

  Panik ata�a neler sebep olabilir mesela i� stresi bir iflas i� de�i�imi, bo�anma terk edilme gibi �nemli de�i�im ve travmalar m� sebep olur?

  Bu sorun kal�t�mla ge�ti�i gibi, baz� olumsuz ya�am olaylar�n� takiben de ortaya ��kabilir. �rne�in bir hipertansiyon ata�� ge�ireen ki�i bu olay�n arkas�ndan s�rekli tansiyon ata�� ge�iece�inden kormaya ba�lar ve bunlar panik ata�a d�nebilir.

  Panik atak eskiden yok muydu, bu �a��m�z�n hastal��� m�?

  Hep vard� ama insanlar bu kadar fark�nda de�ildi. Di�er bir fakt�r ise, kent ya�am� insan� daha �ok zorluyor ve insanlar buna uymak zorunda kal�yor. Kendi isteklerini bir kenara at�yor ve kendinden a��r� performans bekliyor.

  Panik ata��n sosyal durumla bir ili�kisi var m�?

  Hay�r

  Panik atak ��phesi ta��yan bir ki�i bir psikiyatriste gitti�inde nas�l bir te�his s�reci ya�an�yor?

  Genelde iyi bir �yk� yeterlidir.

  Tedavisi nas�l yap�l�yor?

  Hem ila� hem psikoterapi.

  �la� nas�l bir mekanizmada hastaya yard�mc� oluyor?

  Sakinle�tirici de�il, d�zenleyici (antidepresan gibi) ila�lar kullan�l�yor. Bu ila�lar sinir sisteminin �al��mas�n� d�zenliyor.

  �la� nas�l kullan�lmal�?

  Antidepresanlar en az 9 ay s�reyle ve d�zenli kullan�lmal�

  �la�lar�n yan etkileri var m�?

  Her ilac�n vard�r ancak bunlar�n yan etkileri �ok azd�r. �lk d�nemde panik atak benzeri etkiler yapar ama bir hafta i�inde kaybolur.

  Psikoterapinin tedavide etkisi nedir?

  Tek ba��na ila� ya da tek ba��na psikoterapi yerine her ikisinin birden uygulanmas� ba�ar�y� art�r�yor.

  Psikoterapi seanslar�nda neler yap�l�yor?

  Daha �ok davran���� y�ntemler kullan�lmas� yararl�d�r.

  Panik atakl� ki�inin bu durumdan kurtulmak i�in kendi kendine yapabilece�i �eyler var m�?

  Uyar�c� almamak gereklidir. �ay, kahve, kola gibi �eyler. Atak s�ras�nda da sakin bir yerde sakin bir �ekilde beklemek daha yararl�d�r.

  Panik atakta kal�t�m�n etkisi var m�?

  Bir etki var ancak kan�tlanmad�.

  Panik atak �n tedavi edilmezse ne olur?

  Tedavi edilmezse ki�inin ya�am kalitesi giderek d��er. �rne�in bir�ok tedavi olmayan hastam art�k panik atak daha az ge�irdi�ini s�yler ama asl�nda panik atak ge�irme ihtimali olan hi�bir yere gitmiyordur. Dolay�s�yla bu d�zelme de�ildir.

  Yazı kaynağı : www.ogelk.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap