Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  pasaport uzatmak için gerekli belgeler

  1 ziyaretçi

  pasaport uzatmak için gerekli belgeler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Pasaport Yenileme Ücreti 2022 - Pasaport Süresi Uzatma ve Yenileme Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

  Pasaport Yenileme 2022: Pasaport Süresi Uzatma, Ücreti ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Pasaport Yenileme 2022: Pasaport Süresi Uzatma, Ücreti ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Pasaport yurt dışı seyahatlerinde yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan resmi belgedir. Bu belge olmadan yurt dışına seyahat edilemez. Borda, gri ve yeşil gibi türleri bulunur. Pasaport türleri meslek ve dereceye göre verilmektedir.

  Yurt dışı evrakları arasında gerekli olan pasaportun belirli bir süresi bulunur. Belirlenen süre sonrası pasaportun yenilenmesi gerekir. Bu işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

  Pasaport Yenileme Randevusu 2022

  Pasaport yenileme işlemi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekir. Alo 199 çağrı merkezinden veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevu alınabilir.

  e-Devlet Pasaport Yenileme Randevusu

  Pasport Ücreti 2022

          Süre         Harç Ücreti        Defter Bedeli        Toplam

  Pasaport Yenileme İşlemi için Gerekli Evraklar

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  2022 pasaport uzatma işlemleri nereden ve nasıl yapılır? Güncel pasaport fiyatları nedir?

  2022 pasaport uzatma işlemleri nereden ve nasıl yapılır? Güncel pasaport fiyatları nedir?

  Yurtdışında tatil yapabilmek için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bunların başında pasaport yer alıyor. Pasaporta ne kadar süredir sahip olunduğu da oldukça önemli. Bunun sebebi bazen sahip olunan pasaportun geçerlilik süresi seyahat öncesindeki yeterli zamanı kapsamıyor olabilir. Bu yüzden de seyahat öncesi kontroller yapılırken pasaportun geçerlilik süresi güncel tutulmalıdır.

  Geçerlilik süresini doldurmuş olan eski pasaportlar ile yurtdışına çıkmak mümkün olmadığı için yeni bir pasaportun çıkarılması gerekiyor. Bunun için de pasaportun süresi uzatılmalıdır.  Pasaport süresini uzatma işlemi olarak anılmaya devam etse de artık eski tip pasaportların kullanım süresi 2011’de çipli pasaporta geçilerek sona erdi. Bu yüzden elinizdeki pasaportun süresi dolunca yeni bir pasaport çıkartmanız gerekiyor. E- pasaport da denilen çipli pasaportlara randevu için aynı işlemin takip edilmesi gerekiyor.

  2022 PASAPORT SÜRESİ UZATMA İÇİN GEREKLİ İŞLEMLER

  Pasaport süresini uzatmak için nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünden randevu alınması gerekiyor. İnternet çağında yaşadığımız için bunu online olarak halledebiliriz. İsteğe göre ALO 199’u arayarak ya da https://randevu.nvi.gov.tr/  adresinden randevu talebi oluşturarak başvuru yapılıyor.

  Site üzerinden işlem yapımı da adım adım şu şekilde işliyor;

  Bu şekilde gerekli randevuyu oluşturmuş oluyorsunuz. 

  2022 GÜNCEL PASAPORT FİYATLANDIRMASI

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde yayınlanan tabloda fiyatlar yer alıyor. Her yıl değişen pasaport süresini uzatma işleminin güncel fiyatları ise şu şekilde: 

  2022 PASAPORT SÜRESİ UZATMA İŞLEMİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  Pasaport harcınızı ise Vergi Dairesi Müdürlükleri, PTT Şubeleri, anlaşmalı bankalar veya Gelir İdaresi Başkanlığı'na ödeyebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Pasaport ve Kimlik - Almanya Dışişleri Bakanlığı

  Pasaport ve Kimlik - Almanya Dışişleri Bakanlığı

  Genel Bilgi

  Pasaport başvurusu için şahsen Almanya'nın yetkili dış temsilciliğine müracaat etmeniz ve randevu almanız gerekmektedir.

  Randevu:
  Başvuruda bulunacağınız pasaport türüne göre sizin için geçerli aşağıda sıralanan belgeleri tamamladıktan sonra lütfen bir randevu oluşturunuz. Online sayfamızda görülen randevuların mümkün olan en erken randevular olduğunu ve başka randevu imkânının olmadığını bilginize sunarız.
  Aşırı yoğunluk nedeniyle şu sıralar daha erken randevu oluşturma imkânı olmadığından, uzun bekleme sürelerini göze alarak planlama yapmanızı rica ederiz. Bu nedenle de vakitlice, hatta mümkünse pasaportunuzun geçerlilik tarihi sona ermeden 6 ay önce online randevu oluşturmanızı rica ederiz. Pasaport randevuları belirli zaman aralıkları için verilmekte olduğundan bekleme süreleri oluşabilmektedir.

  Yalnızca çok acil durumlarda erken tarihli münferit acil durum randevusu oluşturulabilmektedir.

  Randevunuzu lütfen buradan oluşturunuz: Randevu Sistemi

  Pasaport Kanununa göre başvuru sahibi, kimliğinin ve Alman vatandaşlığının ispatı için gerekli her türlü belgeyi ibraz etmek mecburiyetindedir. Bu arada başvuru sahibinin son pasaport veriliş tarihinden sonra, Alman vatandaşlığını kaybetmiş olup olmadığına ilişkin hususlar da araştırılmaktadır.

  Başkaca sorunuz mu var? Almanya´nın ilgili dış temsilciliği memnuniyetle yardımcı olmaya hazırdır:
  Ulaşabilirlik ve Çalışma Saatleri

  Pasaport için ilgili başvuru formunu lütfen buradan indirin:

  Yetişkinler İçin Başvuru Formu

  Çocuklar İçin Başvuru Formu

  ePasaport

  (veya diğer bir ifadeyle bordo renkli ePasaport)

  Geçerlilik tarihi sona eren pasaportun uzatılması mümkün değildir. Bu durumlarda mutlaka yeni pasaport başvurusunda bulunulmalıdır. Yeni pasaportlar Berlin`deki Devlet Matbaasında basılmaktadır.

  Başvurunuzun işleme alınabilmesi için aşağıda sıralanan belgeler (durumunuza uygun olanlar) ve birer adet fotokopileri gereklidir. Bazı durumlarda ilave belge talep edilmesi de mümkündür.

  Alman vatandaşı bir kadının Türkiye'de evlendikten sonra pasaport başvurusunda bulunması halinde, pasaport düzenlenmeden önce, eşlerin ikisi de hangi soyadı kullanmak istediklerine dair ortak beyanda bulunmaları gerekmektedir.

  Ancak Almanya'daki yetkili nüfus idaresince soyadı beyanıyla ilgili teyitten sonra, pasaport başvurusu Devlet Matbaasına gönderilebilecektir. Soyadı Beyanı başlıklı sayfamızı ziyaret ederek Bilgi edinebilir ve başvuru formlarını indirebilirsiniz: Soyadı Beyanı

  Kimlik Kartı

  Başvurunuzun işleme alınabilmesi için aşağıda sıralanan belgeler (durumunuza uygun olanlar) ve birer adet fotokopileri gereklidir. Bazı durumlarda ilave belge talep edilmesi de mümkündür. İşleminiz ortalama 7-8 hafta sürecektir.

  Kimlik Kartına ilişkin tüm bilmeniz gerekenlere bu linkten ulaşabilirsiniz: Federal İçişleri Dairesi - Kimlik Kartı

  Alman Kimlik Belgesi başvurusu için şahsen müracaat edilmesi gerekmektedir. İşlem süresi yaklaşık 8 haftadır. Reşit olmayanlar da şahsen müracaatta hazır bulunmalı. 16. yaşını doldurmamış olanlar ise anne babası ile birlikte başvuruda bulunabilirler. Velayet sahibi ebeveynden birinin müracaata gelememesi durumunda, noter onaylı muvafakatname ibraz edilmelidir. 16. yaşını doldurmuş gençler ise tek başına başvuruda bulunabilirler.


  Çocuklar için Pasaportu

  Bu pasaport türü 12. yaşını doldurmamış çocuklara azami 12 ay geçerli olmak üzere verilir. Geçerlilik süresinin uzatılması da 1 Ocak 2021 itibariyle en fazla 12 ay olabilmektedir.

  1 Ocak 2021 tarihe kadar verilmiş çocuk pasaportlar, içerisine basılmıs olan son geçerlilik tarihine kadar geçerlidir.

  Reşit olmayanlar için de kimlik belgesi, geçici pasaport ve Almanya`ya dönüş için geçici seyahat belgesi düzenlenebilir.

  Anne baba Türkiye'e evlendiyse ve anne Alman vatandaşı ise yeni pasaport başvurusunda velayet sahibi ebeveynin soyadı beyanı gereklidir. Ancak Almanya`daki yetkili nüfus idaresince soyadı beyanıyla ilgili işlemler tamamlandıktan sonra, pasaport başvurusu Devlet Matbaasına gönderilebilecektir. Soyadı Beyanı başlıklı sayfamızı ziyaret ederek Bilgi edinebilir ve başvuru formlarını indirebilirsiniz: Namensführung

  Kimlik Kaybı

  Tatildeyken veya ailenizi ziyarete geldiğiniz sırada Alman pasaportunuz, geçici pasaportunuz, Alman kimliğiniz veya çocuğunuzun çocuk pasaport çalındı. Ya da pasaport veya kimliğinizi kaybettiniz.

  Endişe etmeyin! Almanya`nın Türkiye`deki dış temsilcilikleri size yedek bir belge düzenleyebilirler.

  Lütfen aşağıda sıralanan beş adımı takip ediniz:

  Büyükelçiliğin/Konsolosluğun yapacağı işlemler nelerdir?

  Öncelikle kimlik tespiti yapılır ve Alman vatandaşı olup olmadığınıza bakılır. Elinizde herhangi bir kimlik belgesi yoksa, genellikle kaybolan veya çalınan pasaportu veya kimliği düzenleyen makamla temasa geçilir. Oradan sonuç alınması bir kaç gün sürebilir. Bu nedenle, geldiğinizde Almanya`daki makamdan beklenen cevabın hazır olabilmesi ve dolayısıyla iki defa gelmenize gerek kalmaması için mutlaka gelmeden önce bize telefonla ulaşmalı veya bir mesaj göndermelisiniz: Ulaşabilirlik ve Çalışma Saatleri

  Bu aşamadan sonra ve beraberinizde getirdiğiniz belgeler incelendikten sonra, size geçici bir seyahat belgesi düzenlenebilir. Normalde bu gibi durumlarda „Geri Dönüş Amacına Yönelik Seyahat Belgesi“ verilir. Azami bir ay geçerli olan bu belge ile sadece Almanya`ya dönüş yapılabilir. Başka ülkelere seyahat edilemez. Bulunduğunuz yabancı ülkede daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, geçici bir pasaport düzenlenmesi gerekir.

  İmkanlar dahilinde en kısa sürede seyahat belgesi verilir. Fakat bunun için belgelerin tamamlanmış ve kimlik tespiti işleminin sonuçlanmış olması gerekmektedir.

  Aşağıda belirtili belgelerin asılları ve birer adet fotokopileri ibraz edilmelidir. Gerekli hallerde ilave belge de talep edilebilir:

  Adres Değişikliği

  Şayet artık Almanya`da ikametiniz yoksa, yeni ikamet adresiniz ilgili dış temsilciliğimiz tarafından pasaportunuza, geçici seyahat belgenize veya çocuk pasaportuna kaydedilebilir.

  Adres değişikliği için şu belgeler gerekmekte:

  Başkaca sorularınız varsa da, Almanya´nın ilgili dış temsilciliği memnuniyetle yardımcı olmaya hazırdır. 


  Harçlar

  Kişisel Verilen Korunması

  Federal Dışişleri Bakanlığı başvurunuzu işleme alırken kişisel verilerinizi işlemekte. Kişisel veri, gerçek bir kişinin kimliğinin teşhisi için gerekli bilgilerdir. Bu verilerin işlenmesi ile ilgili sizleri bilgilendirmek ve Genel Veri Koruma Tüzüğü 13. maddesi uyarınca bilgilendirme yükümlülüğümüzü de yerine getirmek amacıyla sizi aşağıdaki şekilde bilgilendirmek isteriz:

  Ankara Büyükelçiliği

  İstanbul Başkonsolosluğu

  İzmir/Antalya Başkonsolosluğu

  Yazı kaynağı : tuerkei.diplo.de

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap