Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  pembe ten rengi olan birine en uygun fondöten seçimi nasıl olmalıdır

  1 ziyaretçi

  pembe ten rengi olan birine en uygun fondöten seçimi nasıl olmalıdır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Fondöten Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi

  Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi

  Cilt Rengine ve Alt Tonuna Göre Fondöten Seçimi 

  Cilt alt tonu sıcaksa: Sarı alt tonlu fondöten kullanılmalıdır. 

  Cilt alt tonu nötrse: Sarı ve pembe, karışık alt tonlu fondöten kullanılmalıdır. 

  Cilt alt tonu soğuksa: Pembe alt tonlu fondöten kullanmalıdır. 

  Yazı kaynağı : www.sacbakimguzellik.com

  Fondöten seçimi nasıl yapılmalı? Ten rengine göre fondöten seçimi ipuçları…

  Fondöten seçimi nasıl yapılmalı? Ten rengine göre fondöten seçimi ipuçları…

  Fondöten seçimi nasıl yapılmalı? Ten rengine göre fondöten seçimi ipuçları…

  Mükemmel bir makyajın tüm tekniklerini biliyor ve bu sayede harika işler çıkarıyor olabilirsiniz ancak makyajınızı yaparken yanlış ton ve yanlış ürünler kullanıldığında yapılan tüm emekler bir anda çöpe gidebiliyor. Bunların başında ise yanlış tercih edilen fondöten seçimi geliyor. Peki, fondöten seçimi nasıl yapılmalı? İşte ten rengine göre fondöten seçimi ipuçları…

  Satın alırken aniden karar verip alınan fondötenleri daha sonra uyguladığınızda aslında cildinize uygun olmadığını görmek hayal kırıklığına neden oluyor. Ancak cilt renginizi daha yakından tanımanıza yardımcı olacak cilt alt tonları ile artık hayalini kurduğunuz kusursuz ve pürüzsüz makyaja sahip olabilirsiniz. Peki cilt rengine uygun fondöten nasıl seçilir? İşte ten rengine uygun fondöten seçimi ipuçları…

  CİLT ALT TONU NASIL BELİRLENİR?

  Cildinizin beyaz ya da buğday tenli olduğunu konusunda emin olamıyorsanız bunun en büyük nedeni cilt alt tonunu bilmemeniz yüzünden olduğunu söyleyebiliriz. Her buğday tenli ya da beyaz tenli aynı tonlarda fondöteni kullanamaz çünkü cilt alt tonu herkeste farklıdır ve genellikle fondötenler cildin alt tonuna uygun olarak tasarlanır.

  Cilt alt tonları 3 ana kategoriye ayrılır. Bunlar soğuk, sıcak ve nötr tonlardır. Fondöten seçimi yaparken size en uygun olanı bulmak için cilt alt tonunu belirlemeniz gerekir.

  Cilt alt tonunuzu belirlemek için deneyebileceğiniz testler şunlardır:

  BİLEK TESTİ: Damarlarınızın rengini kontrol edin. Mavi veya mor renkler soğuk alt tona sahip olduğunuz anlamına gelir. Eğer cildinizde sarılık, kırmızılık bulunuyor ve damarınız yeşil renkte ise sıcak alt tona sahip olduğunuzun bir göstergesidir.

  GÜNEŞ TESTİ: Cildiniz güneşte kızarıyorsa serin alt tonlara ancak kolayca bronzlaşıyorsa sıcak alt tona sahip bir cilde sahipsinizdir.
  Cilt alt tonunu belirledikten sonra cilt rengine en uygun fondöteni artık çok daha kolay seçebilirsiniz. Bu sayede kusursuz bir makyaja sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

  BOYNUNDA TEST ET

  Cilt alt tonunu öğrendikten sonra cildine uygun fondötenleri çene ile boyu çizgisinin olduğu bölgede test etmeniz gerekir. Fondöteni cildinize uygulayın ve birkaç dakika cildinizde uyumunu daha iyi görebilmek için bekleyin. Bunun nedeni ise bazı fondötenler cilde uygulandığında okside olarak renk farklılıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu sebeple biraz beklemek işe yarayacaktır. Tüm bunların ardından boynuna uyguladığın fondöten cilt renginle uyum yakalıyor ve bütünleşiyorsa doğru fondöteni bulmuşsunuz demektir. Ayrıca daha önce kullandığınız fondöteninizi yanınıza alarak doğru bir fondöten seçimi yapabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Cilt Tipinize Uygun Fondöten Seçmeniz İçin Öneriler - Kuliss.co

  Cilt Tipinize Uygun Fondöten Seçmeniz İçin Öneriler - Kuliss.co

  Fondöten makyajın temel ürünüdür. Cilt kusurlarını kapatır, yüze pürüzsüzlük verir ve aydınlık bir görüntü sağlar. Ancak bu etkileri cilt tipine uygun fondöteni bulup doğru uyguladığınızda gösterir. Bu sebeple cilt tipine uygun fondöteni bulmak oldukça zorlu bir iş ve uzun bir süreçtir. Ürün reklamlarında, online sitelerde gördüğün ya da arkadaşlarının memnuniyetle kullanıp önerdiği fondötenler senin için uygun olmayabilir.

  Fondöten cilt ile mükemmel uyum sağladığında beklenen etkiyi sağlar. Aksi durumlarda makyajın dayanıklılığı azalır ve güzel bir görünüm elde etmen zorlaşır. Eğer ki şu an kullandığın fondötenin duruşu gün içinde bozuluyor ve uyguladıktan saatler sonra görünümünü beğenmiyorsan doğru fondöteni kullanmıyorsun demektir. Fondöten makyajın zeminidir, bu zemin ne kadar doğru olursa elde ettiğin kalıcılık ve güzel görünüm o kadar iyi ve doğru olacaktır.

  Cilt tipine uygun fondöten diye ifade ettiğimiz fondöten aslında amacına hizmet eden ürün olarak tanımlanabilir. Yani satın almadan önce fondöten kullanımı ile ne beklediğin doğru ürünü seçmek konusunda başlangıç noktası olacaktır. Fondötenden beklediğin kapatıcılık mı, pürüzsüz bir cilt mi yoksa ışıl ışıl bir ten mi? Cildini örtmek, gizlemek veya öne çıkarmak mı istiyorsun? Bu soruların cevabına göre bu beklentilerini karşılayacak bir fondöten bulmaya bir adım yaklaşmış oluyorsun.

  Bundan sonraki en önemli adım ise cilt tipine ve cilt alt tonuna uygun fondöteni seçmektir. Bunun için en önemli nokta ise cildini iyi tanımak olacaktır. En iyi fondöten cildine uyum sağlayan ve cildinde fondöten yokmuş gibi durandır.

  Kuru bir cilt tipin var ise ıslak ve parlak bitişli fondötenler kullanman ideal olacaktır. Cildinin kuru ve mat görünmemesi ve ışıltılı bir ten görünümü istiyorsan eğer ıslak bitişli fondötenler tercih etmen daha doğru olacaktır. Buna ek olarak makyaj öncesi cildini, cilt tipine uygun olarak seçtiğin nemlendirici ile nemlendirmeli ve makyaja hazırlamalısın.

  Yağlı bir cilde sahipsen eğer mat bitişli ve kendinden pudralı/nemlendiricili fondötenler tercih etmelisin. Islak bitişli olan fondötenler gün içinde yağlanma yapabilir ve makyajının bozulmasına sebep olabilir.

  Karma bir cilt tipine sahipsen eğer cildinin nasıl görünmesini istediğini belirleyip ona göre fondöten seçimi yapabilirsin. Bu cilt tipine sahipsen eğer biraz daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Hem ıslak bitişli hem de mat bitişli fondötenleri elde etmek istediğin görünümüne göre seçerek kullanabilirsin.

  Doğru fondöten için cilt tipini doğru bilmenin yanı sıra cildinin alt tonunu da keşfetmen önemlidir. Cilt alt tonu nedir dersen eğer kısaca cildinin altındaki renktir diyebiliriz.

  Cilt alt tonunu bilmiyorsan eğer bunu öğrenmenin en pratik yolu el bileklerinin içine bakmak olacaktır. Bileğin içindeki damarlar ve renkleri cilt alt tonunu seçme konusunda yol gösterici olacaktır.

  Soğuk alt tonlu bir cilde sahip olanların bileğinde bulunan damarlar mavi ve mor tonlarında olacaktır. Soğuk alt tonlu kişilerin cilt renklerinde pembelik ve mavilik mevcut olduğundan pembe alt tonlu fondötenler kullanmaları uygun olacaktır. Soğuk alt tonları genellikle beyaz tenlilerde görüldüğünden pembe alt tonlarında fondötenler ile ciltlerini ön plana çıkarmaları daha kolay olacaktır. Pembe alt tonlu fondötenlerin üzerlerinde “Rose” ve “Cool” gibi ifadeler yer alacağından seçerken bunlara dikkat edebilirsin.

  Sıcak alt tonlu cilde sahip olanların bileğinde bulunan damarlar yeşil tonlarındadır. Sıcak alt tonlu ciltte sarı ve kırmızı tonları mevcut olduğundan sarı bazlı fondöten kullanmaları idealdir. Fondöten alırken renk isimlerinde geçen “Dore”, “Warm”, “Golden” gibi kelimelere dikkat edebilirsin, bunlar o fondötenlerin sarı alt tonlu olduklarını gösterir.

  Nötr alt tonlu cilde sahip olanlarda ise bilekte bulunan damarlar hem mavi hem de yeşil görünümündedir. Bu cilt alt tonlu kişilerin cilt tonlarında pembelik veya sarılık bulunmaz, sıcak ve soğuk renkler eşit şekilde mevcuttur. Bu kişilerin fondöten tercihleri için seçenekleri sınırsızdır bu sebeple alırken doğal ve sağlıklı görünüm sağlayan fondötenleri tercih etmeleri önerilir. Nötr cilt alt tonları için uygun olan fondötenlerin üzerinde ise renk ismi olarak “Beige”, “Natural” ve “Classic” yer alır.

  Cilt tipini ve alt tonunu belirledikten sonra fondöten almadan önce geriye birde onu cildinde denemek kalıyor. Fondöten seçiminde püf nokta fondötenin boyun ile yüz rengini eşitlemesidir. Bu eşitlenme olmadığı takdirde boyun ve yüz rengi arasında fark olacak ve makyajın güzel gözükmeyecektir.

  Son olarak fondöten seçiminde mevsimler de önemli belirleyicilerdendir. Yazın ve kışın kullandığın fondötenler değişmeli ve mevsimsel değişikliklere göre farklı özelliklere sahip olmalıdırlar. Yaz mevsiminde terlemeye ve sıcağa dayanıklı, hafif ancak kalıcı ve güneş korumalı fondötenler tercih edilmelidir. Kış mevsiminde kullanılanlar ise ise kolay kuruyan, cildi nemlendiren ve bakım sağlayacak ürünler olmalıdır.

  Fondöteni denerken elde, kolda ve yüzde denemek çok verimli değildir. Genel uygulama olarak fondöten denerken elimize sürüp hızlıca yayıyoruz oysaki elimizin rengi yüzümüzdeki cilt tonundan daha koyu olduğundan bize doğru sonucu vermeme olasılığı çok yüksektir. Bu şekilde mağazalarda hızlıca deneyip satın aldığımız fondötenler daha sonra yüzümüze uyguladığımızda uygun olmaz ve renk eşitliğini sağlamaz.

  Fondöten alırken ilk test çene çizgisi ile boyun arasında kalan bölgede yapılmalıdır. Fondöten kullanmaktaki asıl amaç boynumuz ve yüzümüz arasında renk eşitsizliğini gidermektir. Bu sebeple boyun bölgesinde deneyerek boyunla aynı tonda fondöten almak ten makyajında harika sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

  Fondöteni denedikten sonra birkaç saat hatta mümkünse bir gün geçirmek gün içinde cildinde oluşabilecek değişimleri görerek karar vermek açısından oldukça verimli olacaktır. Bazı fondötenler cilt ile temas ettiklerinde bir ton koyulaşabilir, rengi şişedekinden farklı olabilir ya da ilk denediğin gibi durmayabilir. Ancak gün içinde cilt ile bütünleşiyor ve boyun ile yüz arasında ton farklı görünmüyorsa doğru fondöten rengini bulmuş olursun.

  Cilt tipine uygun fondöten seçerken her detayın düşünülmesi gerekir. Ürünün cildine uyup uymadığını denemek için ışık son derece önemlidir. Mağaza ışıkları bu durumda yanıltıcı olabilir ve alman gerekenden daha koyu bir fondöten almana sebep olabilir. Bu sebeple fondöten denemesi yapıldıktan sonra gün ışığında test edilmesi ve gün ışığında nasıl durduğuna bakılması önemlidir.

  Fondöten seçiminde önemli olan aşamaları ve dikkat etmen gereken noktaları belirttik. Cilt tipine uygun fondöteni nasıl seçeceğini, cilt alt tonunu nasıl bulabileceğini ve nasıl fondöten denemen gerektiğini yazdıktan sonra bir noktaya daha değinmek istiyoruz. Biliyorsun ki makyaj yaparken doğru ürünleri seçmenin yanı sıra bu ürünlerin doğru uygulaması da sonunda elde edeceğin görünümü etkilemesi açısından önemlidir.

  Fondöten uygulanırken yapılan en büyük hata fondöteni kalın bir tabaka şeklinde sürmektir. Cilt kusurlarını, gözeneklerini kapamak için kalın tabaka uygulanan fondötenler maalesef ki daha kötü bir görüntü oluşturacaktır. Fondötenin ince tabaka halinde uygulanması makyaj uzmanları tarafından da önerilen uygulama şeklidir. Doğal ve güzel bir görünüm için ince tabaka halinde uygulama daha verimli olacaktır.

  Uygulamayı ne ile yapacağına gelirsek eğer… Fondöteni fırçayla, parmak uçlarıyla ya da makyaj süngeri ile uygulayabilirsin. Bu seçeneklerden hangisi kullanacağın ise tamamen nasıl rahat ettiğine ve makyaj alışkanlıklarına bağlıdır. Ancak bazı makyaj uzmanları parmağın ısısı ile fondötenin cilde daha iyi nüfuz ettiğini belirterek uygulamanın parmak uçları ile yapılmasını önermektedirler.

  Kuliss.co Youtube Kanalını keşfetmiş miydin?

  Yazı kaynağı : www.kuliss.co

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap