Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  penaltıyı kullanan oyuncu direkten dönen topa vurabilir mi

  1 ziyaretçi

  penaltıyı kullanan oyuncu direkten dönen topa vurabilir mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Penaltı vuruşu

  Penaltı vuruşu

  Penaltı vuruşu (penaltı olarak kısaltılır), bir oyuncunun yalnızca rakip takımın kalecisi tarafından savunulan kaleye tek bir atış yapmasına izin verilen, federasyon futbolunda oyunu yeniden başlatma yöntemidir. Bir oyuncunun kendi ceza sahasında direkt serbest vuruşla cezalandırılabilecek bir faul yapması durumunda hakem tarafından verilir. Şut, kale çizgisine 11 m (12 yard) uzaklıkta olan ve taç çizgileri arasında ortalanmış olan penaltı noktasından yapılır.

  Uygulamada, penaltı vuruşları en iyi ve en tecrübeli kalecilere karşı bile, çoğu zaman golle sonuçlanır. Penaltı, ceza ödüllerinin oyunu değiştiren kararlar olduğu ve özellikle düşük skorlu oyunlarda genellikle belirleyici olduğu anlamına gelmektedir. Bazı turnuvalarda, berabere tamamlanan maçlardan sonra hangi takımın galip geleceğini belirlemek için farklı kurallara sahip olan penaltı vuruşları yapılmaktadır.

  Penaltı atışı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Atışın yapıldığı beyaz noktaya penaltı noktası adı verilir ve tüm penaltı atışları penaltı noktasından yapılır. Penaltı noktası kale çizgisinden 11 metre (ya da İngiliz birim sistemine göre 12 yard = 10,9728 metre) uzaklıktadır. Penaltı atışı sırasında vuruşu yapacak oyuncu ile rakip kaleci dışındaki bütün oyuncular oyun alanının içinde, ceza sahasının dışında bulunmak zorundadır. Kaleci topa vuruluncaya kadar kendi kale çizgisini terk edemez. Vuruşu yapan oyuncu topu ileri (kaleye doğru) atmak zorundadır. Kaleci atışta kale alanını olabildiğince doldurmaya çalışır. Yükseğe ve köşeye atılan toplarda gol olma olasılığı en yüksektir.

  Top kendi çevresinde 1 defa döndükten sonra oyunda kabul edilir. Atışı yapan oyuncu, başka bir oyuncu oynamadan topla ikinci defa temas edemez. Top kale direklerinin arasından geçerken kaleciye dokunsa bile gol kararı verilir. Gerektiği zaman ya da devrenin bitiminde penaltı atışı kararı verildiğinde atış yapılır. Ancak gol olmuşsa başlama vuruşu yapılmaz. Savunma hâlindeki takım, yukarıdaki kuralları ihlal ettiği takdirde gol olmamışsa atış tekrar edilir. Penaltı vuruşunu yapan oyuncu dışında, hücum eden takım oyuncularından biri kuralları çiğnediği zaman, vuruşu yapan oyuncu gol atmış ise sayı iptal edilir. Top kaleci tarafından kurtarıldığı ya da başka biçimde gol olmadığı takdirde oyun normal olarak devam eder. Kuralı bizzat atışı yapan oyuncu ihlal etmişse, o noktadan bu oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş verilir (Bu durum atışı yapan oyuncunun kaleciyi aldatması hâlinde de geçerlidir).

  Penaltı atışını yapan oyuncu bunu kaleye doğru olmak şartıyla pas olarak da kullanabilir. Takım arkadaşlarından biri, topun kendi çevresinde bir tur dönmesinden sonra cezaalanına girerek topa vurduğu ve kaleden içeri soktuğu takdirde gol kararı verilir.

  Temdit penaltısı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Temdit penaltısı; ilk yarının ya da maçın bittiği anda verilen penaltı kararlarıyla, kupa maçlarında normal ve uzatma süreleriyle denkliğin bozulmaması hâlinde başvurulan penaltı atışlarıdır. Temdit penaltısının atılışı sırasında özel kurallar uygulanır. Atışı yapan oyuncu ile kalecinin dışındaki oyuncular, atış sırasında sahanın uzak bir bölümünde (genellikle santra yuvarlağı içinde) beklerler. Atışın golle sonuçlanmaması, direkten ya da kaleciden dönmesi durumunda öteki oyuncular müdahale edemez. Top durduktan ya da oyun sahasını terk ettikten sonra atış sona ermiş sayılır. Atışı yapan oyuncu da kalecinin müdahalesiyle geri dönen topa ikinci vuruşu yapamaz. Temdit penaltısında gol olmuşsa, atışı yapan takım hesabına 1 sayı kaydedilir. Gol olmamışsa atış yapılmış ve sona ermiş sayılır. Hakem durumu bitiş düdüğü ile ilan eder.

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  FIFA'dan penaltı atışlarında devrim gibi değişiklik

  FIFA'dan penaltı atışlarında devrim gibi değişiklik

  Futbolun patronu FIFA, oyunun daha zevkli hale gelmesi adına farklı yenilikler düşünmeye devam ediyor. Bu doğrultuda gündeme gelen yeni kural değişikliklerinin, futbola nasıl bir etki yapacağı ise merakla bekleniyor.

  Hollanda’nın yüksek tirajlı gazetelerinden De Telegraaf’ta yazan habere göre FIFA Başkanı Gianni İnfantino ve kurmayları, penaltı atışları, oyuncu değişikliği ve topun oyuncunun eline değmesiyle ilgili önemli devrimlere imza atmaya hazırlanıyor. Bunlar içinde en dikkat çekeni penaltı atışları.

  Tam tersi bir uygulama...

  Düşünülen yeni kurala göre eğer penaltıyı kullanan oyuncunun vuruşunda kaleci topu kurtarır ya da top direğe çarpıp dışarı çıkarsa, pozisyonun devamı olmayacak. Yani dönen topu, hücum eden takım tamamlayıp gol yapma fırsatını elde edemeyecek. Tam tersi böyle bir durumda savunma yapan takımın lehine serbest vuruşla oyun devam edecek.

  Toplantı Mart 2019’da

  Ayrıca maçın daha hızlı şekilde devam etmesi ve süreden çalınmaması için futbolcu değişikliği sırasında çıkan oyuncunun orta çizgiye gelip, ağır adımlarla çıkması ortadan kalkacak. Çıkacak futbolcu, saha dışına çıkışı en yakın yerden oyun alanını terk edecek.

  Öte yandan ‘Topun istemeyerek ele değmesi’ kuralının yerine eğer her ne olursa olsun topa karşı bir engelleme varsa, bu el olarak sayılacak ve faul kararı verilecek.

  Muhtemel bu üç kural 22 Kasım’da FIFA’nın gündemine gelecek. Eğer onaylanırsa, Mart 2019’daki FIFA toplantısında oylamaya sunulacak ve buna göre uygulamaya sokulup, sokulmayacağına karar verilecek.

  İşte planlanan yeni kurallar...

  ■ Penaltı atışını kaleci kurtarır ya da top direkten dönerse, savunma yapan takım serbest atışla karşılaşmaya devam edecek.

  ■ Oyundan çıkan oyuncunun maçın süresinden çalmaması için sahanın dışına çıkması en yakın yerden sağlanacak.

  ■ ’Top istemeden ele dokundu’ kuralının yerine ne olursa olsun topa elle bir engelleme varsa, faul kararı verilecek.

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  direkten donen penaltiyi tamamlayip gol atmak

  penaltıda dönen topu tamamlamanın yasaklanması

  Futbolda penaltı kuralı değişiyor! Dönen toplar...

  Futbolda penaltı kuralı değişiyor! Dönen toplar...

  Skorer Dış Haberler | Futbolda oyun kurallarını belirleyen organ olan IFAB (Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu), bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda oyun kurallarına dair yapılması öngörülen değişiklikler konuşulurken, bunlara dair bazı detaylar sızdı.

  Buna göre maç sırasında kullanılan penaltılar ile ilgili değişikliğe gidilmesinin düşünüldüğü ortaya çıktı. Karşılaşma esnasında kullanılacak penaltılar bundan böyle yalnızca tek vuruş olacak, dönen vuruşu tamamlama opsiyonu kaldırılacak. Tıpkı seri penaltı atışlarında olduğu gibi, 90 dakika içerisindeki penaltı atışlarında da yalnızca tek vuruş hakkı olacak.

  Elle oynama, oyuncu değiştirmeye sınır

  Elle oynamada kasıt şartının kaldırılması da konuşulan konular arasında. Ayrıca topun oyunda olmadığı zamanların göz önünde bulundurularak 90 dakikanın sonuna eklendiği uzatmalarda, oyuncu değişikliğinin de kaldırılacağı belirtiliyor. Kural değişikliklerinin IFAB’ın önümüzdeki toplantılarında resmiyete kavuşması bekleniyor.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap