Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  petrolün keşfinden sonra gazyağı fitil ve camdan oluşan aydınlatma aracı

  1 ziyaretçi

  petrolün keşfinden sonra gazyağı fitil ve camdan oluşan aydınlatma aracı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Araçları Nelerdir? (İsimleri Ve Özellikleri)

  Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Araçları Nelerdir? (İsimleri Ve Özellikleri)

  Çağlar boyunca insanlar karanlıktan kurtulmak ve özellikle geceleri aydınlığı yakalamak için pek çok yöntem denedi. Bu yöntem şüphesiz öncelikle ateş ile başladı. Özellikle medeniyetlerin daha hızlı şekilde kurulmasına imkân veren ateş, aynı zamanda ısınma ile aydınlatma imkanı sağladı. Bu durum binlerce yıl sürdü ve insanların gelişimine önemli katkı sundu. Günümüzde ise hala aydınlatma amaçlı ateş kullanılmaya devam ediliyor. Fakat gelişen teknoloji insanları çok daha yukarıya çekti ve aydınlatma sistemleri oldukça güç bir noktaya ulaştı. 

   Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Araçları Nelerdir? (İsimleri ve Özellikleri)

   Geçmişten günümüze aydınlatma teknolojileri araçları ele alındığı zaman, bu konuda birçok değişik seçenek karşımıza çıkıyor. Her biri farklı çağlarda milyonlarca insan tarafından kullanıldı. Tabii bunların isimleri ve özelliklerine tek tek bakılmalıdır.

   Ateş: Sırası ile gidildiğinde ilk olarak aydınlatma konusunda şüphesiz ateş geliyor. Tarihte ilk ne zaman kullanıldı bilinmiyor ancak insanların hem gelişmesi hem de geceleri ısınması ve aydınlık elde etmesi noktasında ateş uzun yıllar kullanıldı. Taşları kullanarak kıvılcım çıkarmak suretiyle ateşin bulunduğu düşünülüyor. Böylece aydınlık, ısıtma ve pişirme gibi unsurlar zaman içerisinde geldi.

   Meşale: Eski çağlarda insanlar ateş ile ekleri pişirdikleri et yağlarının yandığını gördüler. Bu doğrultuda odun parçalarına et yağlarını sarmak suretiyle daha uzun süreli aydınlanma imkânını ateş ile sağlıklar. Böylece ilk meşale bulunmuş oldu. Özellikle kapalı alanlarda oduna göre daha az gaz ortaya çıkardığı için, sağlıklı şekilde aydınlanma imkanı elde edildi.

   Kandil ve yağ lambası: Aynı şekilde eski çağlarda hayvan ve bitki yağları bir kaba doldurmak suretiyle içerisine hayvan kılından yapılmış keçe eklenerek yakılmak suretiyle kandil elde edildi. Özellikle meşaleye göre daha kolay taşınması ve daha az gaz ortaya çıkarmasıyla uzun yıllar kullanıldı.

   Mum: Pamuk ya da keçeden yapılmış olan fitili, çeşitli yağlardan elde ettikleri macun ile birleştiren insanlar ilk mumu keşfetti. Özellikle mumun is çıkarmadan yanması bir avantajdı. 

   Gaz lambası: Petrolün işlenmesiyle ortaya çıkan yağ kullanılarak, bir hazneye doldurulmak suretiyle üzerine cam fanus eklendi ve bu şekilde gaz lambası elde edildi. Böylece pamuk veya keçeden yapılmış fitil rüzgarın etkilenmeden uzun bir süre aydınlanmasına olanak veriyor.

   Ampul: Elektrik akımının ince tellerden geçmesi suretiyle parlama yaratması ampulü ortaya çıkardı. Böylece cam tüpün içerisinde metal tel ile aydınlatma elde edildi.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçları

  Aydınlatmanın Tarihçesi | Ateşten Gazyağına

  Mum ile Aydınlatma

    
   

  İlk Lambalar

  Yağ lambalarının ışığı sürekli dalgalanıyor, ama mumlara göre daha fazla ışık veriyordu. Alev tabanlı ışık kaynaklarının aydınlatması, lamba içinde kullanılan yanıcının içeriği, yakıcının tipi ve şekli, yakıcıyı çevreleyen hava ve baca geometrisi gibi etkenlerle değişiyordu. Düşük kaliteli ancak pratik ve uzun süreli kullanılabilen bu ışık kaynakları, evlerde mumlar ile birlikte kullanılmıştır. Almanya’da gerçekleştirilen Hefner lambası, alev standardı lambası olarak 1948 yılına kadar bilimsel ölçümlerde kullanılmıştır. 
   


   

  18. yüzyıl sonlarında, sanayileşen birçok ülkede eldeki ışık kaynaklarının parlaklığı ve aydınlatıcılarda kullanılan yakıcıların verimliliği tartışılırken, gaz şirketlerinin baskısı altında gaz lambalarının kullanımı yaygınlaştı. Bu tip lambaların parlaklığı kontrol edilebiliyor, depolama kapasitesine göre uzun süreli çalıştırılabiliyorlar, üstelik daha az bakım gerektiriyorlardı. Gaz lambaları sayesinde akşamları da çalışmak mümkün olmuştu. Ancak o dönemde birçok tiyatro ve gösteri salonunun yanarak kül olmasının nedeninin de gaz lambaları olması dikkat çekicidir.  
   

   

    

  Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun (CIE) kurulması da 1900 Paris Uluslararası Gaz Kongresi’nde olmuştur. Ülkemizde ilk kez 1856 yılında Dolmabahçe Sarayı’nın içinde bir gazhane kurularak saray aydınlatılmasında buradan yararlanılmış, elde edilen gaz fazlası ile Sultan Abdülmecid döneminde Beyoğlu bölgesi de aydınlatılmıştır. İstanbul’da zamanla Kuzguncuk, Yedikule, Hasanpaşa gazhaneleri kurularak bu uygulama genişletilmiştir. Sultan II. Abdülhamit’in elektriğin tehlikelerinden çekinmesi, elektrik enerjisinin yerleşmesini biraz geciktirmiştir. 1913 yılında İstanbul Silahtarağa’da ilk elektrik santralinin kurulması ve 1920’lerden sonra yaygın olarak elektrik kullanılmaya başlanmasıyla birlikte aydınlatmada havagazı kullanımı önemini yitirmeye başlamıştır. 
   
   

   

  Yazı kaynağı : www.elektrikport.com

  4. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Yaprakları Cevapları Mayıs 2022 Sayfa 11

  4. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Yaprakları Cevapları Mayıs 2022 Sayfa 11

  4. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Yaprakları Mayıs 2022 Sayfa 11 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  4. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Yaprakları Cevapları Mayıs 2022 Sayfa 11

  9. Aşağıda aydınlatma araçları ile ilgili bir bulmaca verilmiştir.

  a) Verilen açıklamalara karşılık gelen kavramları bulmacadaki uygun yerlere yazın.

  1. Ampulden daha fazla ışık yayan ve büyük salonları aydınlatmak için kullanılan araç
  2. Odunun uç kısmına reçine sürülerek uzun süreli aydınlatma sağlayan araç
  3. Cam fanus içerisinde ince telden oluşan, uzun süreli aydınlatma sağlayan araç
  4. Hayvansal yağ gibi yavaş yanan maddelerin bir fitil üzerine dökülmeyesiyle elde edilen aydınlatma aracı
  5. Petrolün keşfinden sonra gaz yağı, fitil ve camdan oluşan aydınlatma aracı
  6. Eski zamanlarda kilden yapılan derin bir kabın içine hayvansal yağ ve fitil konularak elde edilen aydınlatma aracı
  7. Ampulden sonra geliştirilen, daha uzun süreli ve daha parlak ışık yayan aydınlatma aracı
  8. Aydınlatma teknolojilerinin başlangıcı olan keşif

  b) Bulmacadaki aydınlatma araçlarından ilkel olanları yazın.

  c) Bulmacadaki aydınlatma araçlarından modern olanları yazın.

  4. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Çalışma Yaprakları Mayıs 2022 Sayfa 11 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.evvelcevap.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap