Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ramazan ayı dışında oruç tutarken imsak vakti 2022

  1 ziyaretçi

  ramazan ayı dışında oruç tutarken imsak vakti 2022 Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?

  Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?

  Değerli kardeşimiz,

  Gerek Ramazan Ayı'nda gerekse Ramazan dışında orucun vakti imsakla başlar. Bu bakımdan imsağa göre tuttuğunuz oruç geçerlidir.

  Şayet ezan imsak vaktinden sonra okunuyorsa, siz de ezana kadar yemeye devam etmişseniz, o orucu yeniden tutmanız gerekir. Çünkü vakit girmedi zannıyla yenilip içilmesi orucu bozar, bir gün kaza gerekir.

  Özetle, esas olan imsak vaktidir; ona göre oruca başlanır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Ramazan dışında oruç tutarken hangi vakitte oruca başlanır? | Fetva

  SORU:

  Ramazan ayı dışında oruç tutmak istersek orucumuza takvimlerde yazan imsak vaktine göre mi yoksa sabah ezanına göre mi başlayacağız?

  Yazı kaynağı : www.fetva.net

  Yatmadan önce oruç tutmaya niyet eden kişi gece uyandığında henüz imsak vakti girmeden yiyip içebilir mi?

  İstanbul İftar Vakti (İmsakiye 2023) - İftar Saati, Diyanet Sahur Saatleri, İmsak, Teravih Saat Kaçta Başlıyor?

  Oruç, Müslümanlar için farz olan ibadetlerden bir tanesidir. Ayrıca İslam'ın beş şartından bir tanesi oruç tutmaktır. Oruç ibadetinin kısaca tanımı; Gün ağarmaya başladığı andan itibaren akşam ezanının okunduğu güneş batış zamanına kadar, hiç bir şey yemeden durmak, bir şeyler içmemek ve en önemlisi kötülüklerden uzak durmaktır. Oruç, Müslümanlar için farz olan ibadetlerden bir tanesidir. Ayrıca İslam'ın beş şartından bir tanesi oruç tutmaktır. Oruç ibadetinin kısaca tanımı; Gün ağarmaya başladığı andan itibaren akşam ezanının okunduğu güneş batış zamanına kadar, hiç bir şey yemeden durmak, bir şeyler içmemek ve en önemlisi kötülüklerden uzak durmaktır.

  Oruç tutarken dikkat edilecek şeyler için orucu bozan şeyler için sayfasına gidebilirsiniz.

  Sahur nedir?

  Sahur kelimesi zaman zaman "Seher" olarak ta kullanılmaktadır. "Seher" aslında Arapça bir kelimedir. Türkiye'de ise daha çok "Sahur" kelimesi kullanılmaktadır.

  Sahur, oruç tutan kişilerin imsak vaktine girmeden önce yediği yemeğe denmektedir. Sahur yemeği, imsak vakti ezanı okunması ile birlikte son bulmaktadır. Ramazan ayı dışında bu vakit sabah ezanı vaktidir. Bu yüzden; sahur vakti ne zaman başlıyor, sahur ne zaman bitiyor gibi ramazan ayının sahur saatleri ile ilgili sorularınız varsa sabah namazı saatleri de sizlere aynı sorunun yanıtını vermiş olacaktır.

  2023 Ramazan İmsakiyesi isimli bir önceki sayfamızdan hem sabah ezanı saati ile sahur vakitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  İftar nedir?

  Arapça bir kelime olan İftar kelimesi; "oruç açma, oruç açma vakti, oruç bozma" gibi anlamlara gelmektedir. Oruç tutan insanların saatlerce tuttuğu orucunu açacağı vakte iftar vakti ya da iftar saati denmektedir. İftar vakti, İslam dininde duaların kabul olduğu ve büyük önem arz eden önemli bir vakittir. İftar saatleri bölgeden bölgeye farklılık gösterse de bu vakitlerde her yerde benzeri duygular yaşanmaktadır.

  Ülkeden ülkeye, şehirden şehre ve ilçeden ilçeye fark eden iftar saatleri zamanlarına ramazan ayı boyunca imsakiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  İl il iftar ve sahur vakitlerini güncel olarak hemen sayfanın üstünde bulunan vakit alanından takip edebileceğiniz gibi, aylık iftar saatleri bilgisi için ise bir önceki 2023 imsakiye sayfamıza gidebilirsiniz. Ayrıca ilgili sayfadan "akşam ezanı saat kaçta okunuyor, oruç saat kaçta açılıyor, iftara ne kadar zaman kaldı, oruç ne zaman bitiyor" gibi soruların yanıtlarını alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Ramazan dışında sabah ezanı neden güneşin doğmasından bir saat önce okunuyor?

  ESKI ESERLER

  el Cevab:
  Sağlık sebebiyle orucunuzu tutmadığınızda daha sonra tutarsınız.
  Sağlık sebebiyle orucunuzu açarsanız o günü kaza edersiniz. 
  Diş ağrısına dayanamayıp orucunuzu bozup ilaç kullanmanız caizdir.

  Soru Sahibi: Züleyha Cevher
  Soru: Hocam imsak vaktınde diyanete uymak yanlış olurmu yada hangi takvim daha uygundur?

  el Cevab: Saat gece yarısı 12 de sahur yapıp uyusanız sabah namazına kalksanız nasıl caizse imsak konusunda diyanet takvimine ya da fazilet vs. takvimlere uysanız mubah olur.
  Sorun burada değil.
  Sorun imsağın son vaktinin tesbitinin astronomik tan baz alınarak (astronomik tanın karşılığı fecri kazibdir.) Vakti girmeden imsakın başlatılmasındadır. Buna paralel olarakta sabah namazının kılınabileceğinin söylenmesindedir.


  Soru Sahibi: Isa Yilmaz
  Soru: Gusül abdesti icap eden biri oruç tutabilir mi? Veya ne yapmalı? (2017)

  el Cevab:
  İmsaktan önce ya da imsak tan sonra uyuyup İhtilam olan birisi oruç tutabilir. Orucu sahihtir. Gün içerisinde uyuyup ihtilam olan birisinin orucu sahihtir.
  -Ne yapmalıdır? Bulduğu ilk fırsatta gusül abdesti almalıdır.
   

  Yazı kaynağı : www.eskieserler.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap