Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ramazan dışında oruca ne zaman niyet edilir

  1 ziyaretçi

  ramazan dışında oruca ne zaman niyet edilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Nafile oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir? Nafile orucu hakkında Diyanet bilgisi

  Nafile oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir? Nafile orucu hakkında Diyanet bilgisi

  Nafile oruç, kişiye farz veya vacip olmadığı hâlde, isteğe bağlı olarak Ramazan ayının dışında tutulan oruçtur. Oruç ibadeti; farz, vacip ve nafile olmak üzere 3'e ayrılıyor. Nafile oruç da oruç ibadetlerinden biri. Nafile oruçlar, oruç tutmanın mubah olduğu zamanlar da tutulabilmektedir. Ancak bazı özel günlerde oruç tutulması diğer günlere göre daha faziletli görülmektedir. Bu özel günlerde tutulan oruç da sünnet olarak kabul edilmektedir.

  NAFİLE ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

  Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

  NAFİLE ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

  Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

  Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Nafile oruç nedir? Nafile oruca ne zaman niyet edilir? Diyanet nafile oruç için niyet etme vaktini açıkladı

  Nafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet edilir? Kaza orucuna niyet - Masiva Haberleri

  Nafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet edilir? Kaza orucuna niyet - Masiva Haberleri

  Ramazan orucunun dışındaki nafile oruçları, mübarek kandil günlerinde tutarak faziletli ibadetler gerçekleştirebilirsiniz. Ertesi gün oruç tutmayı kalben içinizden geçirdiyseniz ama sahura da uyanamamışsanız, sabah uyandığınızda öğle vaktine kadar niyet edebilirsiniz. Peki oruca niyet nasıl edilir? Oruca en geç niyet etme zamanı...

  İslam'ın beş şartından biri olan oruç, Allah katında mertebesi en yüksek ibadetler arasında yerini alır. Kuran-ı Kerim'de Bakara Suresinde zikredilen, ''Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.'' (Bakara Sûresi 183) ayetinden anlaşılacağı üzere aklı başında olan her sağlıklı Müslümanın geçersiz mazeretlerde bulunmayıp oruçlarını tutması gerekir. Kura-ı Kerim'in indirildiği mübarek Ramazan-ı Şerif'te 30 gün aralıksız oruç tutulur. Yaşanılan birtakım sağlık problemleri ya da kadınların özel muayyen günleri gibi durumların haricinde kesinlikle bırakılmaması gereken oruç için Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) rivayetine göre Peygamberimiz (SAV) şöyle buyurdu: "Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar." (Buhârî, Cihâd 36; Müslim, Sıyâm 167-168.) Mazeretinden dolayı kazaya bırakılan orucun borcunu ecel gelmeden ödeyebilmek için olabildiğinde erken tutulmasında fayda var. Oruç ibadeti ile ilgili cevabının en çok araştırıldığı sorulardan birisi de oruca nasıl ve en geç ne zaman niyet edildiğidir. Peki sabah kalktığında oruca niyet edilir mi, oruca ne zaman niyet edilir? İşte cevabı...

  İLİŞKİLİ HABERKaza oruç borcu olan kişi nafile oruç tutabilir mi? Oruç borcu varken kandil orucu tutmak...

  ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR? SABAH NİYET EDİLEN ORUÇ KABUL OLUR MU? ORUCA ÖĞLEN NİYET ETMEK...

  Oruca ne zaman niyet edilir?

  Her amelde niyet önemli olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet şartı vardır. Asıl niyet insanın dilinde değil kalbindedir. Dolayısıyla ertesi gün oruç tutacağını bilmek ve kalben içinden geçirmek niyettir. Dil ile ikrar etmek ise şart olmamakla beraber sünnet davranışlardandır. Diyanet'in resmi sitesinde yayınlanan bilgilere göre;

  ''Kaza, kefaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmelidir. Bu tür oruçlara niyet edilirken ''falanca kaza, kefaret veya adak orucuna'' diye belirtilmelidir. Şafi mezhebine göre, nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmezse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir. (Şirazi- El Mühezzeb, 331-332) “Nafile oruç” tutan kişiler, eğer imsak vaktinden sonra orucu bozacak herhangi bir şey yapmamışlarsa öğle namazı vaktinden 5-10 dakika öncesine kadar oruca niyet edebilirler.

  oruca en geç ne zaman niyet edilir

  Mü’minlerin annesi Âişe (r.a) rivayetine göre olay şöyle geçmektedir:

  “Resûlullah bir gün yanıma geldi ve ‘yanımızda yiyecek bir şey var mı?’ Dedi. Ben de yok dedim. O da ‘O halde ben oruçluyum’ buyurdular. (Buhârî, Savm 21, 51; Müslim, Sıyâm 169 (1154)-170) 

  KUŞLUK VAKTİ ORUCU! NAFİLE ORUÇ NİYETİ NE ZAMAN YAPILIR?

  Gün ortası ve öğle zamanını ifade eden kavramlardan biri olan zeval vaktinden önce orucu bozacak şeylerde bulunmayıp bu sürenin sonuna kadar geçen zamanda niyet getirilebilir. Ancak güneş doğduktan sonra orucu bozacak iş yapılıp yine de oruca niyet edilirse bu durum caiz değildir. (Şerh-i Tahavi.)

  KAZA ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR? 

  Ramazan ayı orucu birikmiş olan bir kimse tutmakla yükümlü olduğu orucu geçerli bir mazeretten dolayı tutamadıysa tutacakları her kaza orucuna, “Üzerimde borç olan ilk orucun kazasına…” diye niyet edilmesi uygun olur. 

  Oruca nasıl niyet edilir?

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Nafile oruca ne zamana kadar niyet edilir?

  Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir?

  Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir?

  Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur.

  Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazan’ın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

  Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

  Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

  Yazı kaynağı : www.diyanethaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap