Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  recebi şerifin ilk gecesi kılınacak namaz

  1 ziyaretçi

  recebi şerifin ilk gecesi kılınacak namaz Ne90'dan bulabilirsiniz

  Recep ayı ilk akşamında kılınacak namaza nasıl niyet edilir? Recep ayı namazı kılınışı

  Recep ayı ilk akşamında kılınacak namaza nasıl niyet edilir? Recep ayı namazı kılınışı

  Müslümanlar heyecanla üç ayların başlamasını bekliyor. Üç ayların ilki, haram aylardan olan recep ayında hangi ibadetlerin yerine getirileceği araştırılıyor.

  Rasûlüllah (s.a.s) bir hadis-i şerifinde; "Recep Allah`ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur. Peki, recep ayının ilk gecesi hangi namaz kılınır, nasıl niyet edilir?

  Recep ayı ilk akşamında kılınacak namaza nasıl niyet edilir? Recep ayı namazı kılınışı

  Haram aylar; Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep olarak ifade edilir. Haram aylar, barış aylarıdır. Bu dört ayda savaşılmaz ve muhtaç durumda olan kişilere yardım edilir.

  Üç aylar recep ayıyla birlikte 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Recep ayının ilk gecesi edilen duaların kabul olduğu, din büyüklerince ifade edilir. Bu sebeple 22 Ocak ve 23 Ocak gecelerinin özellikle ibadetle geçirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

  22 Ocak Pazar, akşam namazının ardından receb ayı namazı kılınır. Bu namaz 20 rekattır ve 2 rekatta bir selam verilir. Namaza ‘Niyet ettim Allah rızası için Recep ayı namazı kılmaya’ şeklinde niyet edilir.

  Cübbeli Ahmet Hoca'nın Receb-i Şerif Risalesi'nde sahih kaynaklara dayanan namazın kılınışı şöyle:

  Enes (Radıyallanu Anh)'dan merfû'an rivayet olunan bir hadis-i şerifte Rasûlüllâh (SAV) ashâba hitaben: "Her kim, recebin ilk gecesinde akşamı kıldıktan sonra; bir Fatiha ve bir ihlas ile yirmi rekat kılar ve onlar arasında on selam verirse onun sevabının ne kadar büyük olduğunu biliyor musunuz?Şüphesiz Rûhu'l-Emîn olan Cibrîl onu bana bildirdi" bulurdu.

  Biz: "Allah-u Te'âlâ ve Rasûlü bilir" deyince Rasûlüllah (SAV): "Allâh-u Te'âlâonu, canı, malı, âilesi ve çocukları hakkında korur. Bu kişi, kabir azabından korunur, hesapsız ve azapsız bir şekilde sıratı şimşek gibi geçer" buyurdu.

  Ayrıca recep ayında oruç tutlak çok önemlidir. Receb ayında oruç tutmanın faziletleri ise şöyle:

  Recebin tamamını tutanı Allâh-u Te’âlâ çok kolay bir hesap ile muhasebe eder.”

  "Recebin ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) keffaretidir. İkinci günün orucu  iki senenin, Üçüncü günün ki ise bir senenin keffaretidir. Sonra her gün bir ay(lık bağışlanma)dır."

  "Recebin ilk günü oruç tutan kimseden günahları gökle yer arası kadar uzaklaşır."

  Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Recebin tamamını tutamayacağını söyleyen bir zâta: "Ondan ilk günü, ortasındaki günü ve son günü tut ki, o zaman muhakkak sana, tamamını tutanın sevâbı verilecektir". Buyurmuştur

  Recebin ilk perşembesini oruçla geçireni cennete sokmak, Allah'u Teala üzerine hak olur."

   Recebden bir gün oruç tutanın bu orucu, bir senenin orucu gibidir."

  Haram aydan bir gün oruç tutana, Allâh-u Teâlâ her gününe karşılık bir ay (oruç tutmuş sevabı) yazar.”

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Recep ayının ilk gecesi namazı nasıl kılınır? Recep ayının ilk günü ibadetleri

  Recep ayına özel nafile namazlar nelerdir?

  " Recep Ayı " Henüz yorum yapılmamış.

   Recep ayına özel nafile namazlar nelerdir?

  Resulullah’ın (asm) Recep ayında kılmamızı tavsiye ettiği nafile namazlar nelerdir?

  Cevap:

  Önce şunu belirtmek isteriz ki; kişinin en birinci vazifesi farz ibadetlerini noksansız bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktır. Dolayısıyla farz ibadetlerde hususen namaz ibadetinde kazası olanlar için bu mübarek üç aylarda kazalarını ikmal etmelerini tavsiye ediyoruz. Nafile namazların kılınacağı vakitlerde aynı miktarda kaza namazı kılınabilir. Üç aylar ibadetlerimizdeki noksanları tamamlamak noktasında fırsat aylarıdır…
  Receb-i Şerif’in ilk gecesi namazı
  Receb’in ilk gecesi namazı Enes’ten (ra) rivayet olunan bir hadis-i şerifte, Resulullah (asm) ashabına hitaben:
  “Her kim Recep’in ilk gecesinde akşamı kıldıktan sonra; bir Fatiha ve bir İhlâs ile 20 rekât kılar ve onlar arasında 10 selam verirse (yani iki iki kılarsa) onun sevabını ne kadar büyük olduğunu biliyor musunuz? Şüphesiz Ruhu’l Emin olan Cibril onu bana bildirdi.” buyurdu. Biz:
  “Allah-ü Teâlâ ve Resulü bilir.” deyince, Resulullah (asm):
  “Allah-ü Teâlâ, onu, canı, malı, ailesi ve çocukları hakkında korur. Bu kişi, kabir azabından korunur, hesapsız ve azapsız bir şekilde sıratı şimşek gibi geçer.” buyurdu. (Suyuti, El-Le’alî)
  Receb-i Şerif’in 15. gecesi namazı
  Resulullah (asm) buyurdu ki:
  “Her kim Recep’in 15. Gecesinde 14 rekât namaz kılar; her rekâtında bir “Fatiha”, yirmi “İhlâs”, üç kere “Felak” üç kere “Nas” surelerini okur, namazını bitirince on kere salâvat getirir, 30 kerede:

  سُبْحَانَ اللَّهِ ، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ ، وَلَا إِلَهَ إِلا اللَّهُ ، وَاللَّهُ أَکْبَرُ

  “ Allah’ı (cc) tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adır (cc). Allah’tan (cc) başka hiçbir ilah yoktur. Ve Allah (cc) en büyüktür.”derse;
  Allah-ü Teâlâ ona sevaplarını yazmak, Firdevs cennetinde kendisi için ağaçlar dikmek üzere 1000 melek yollar, o geceye kadar yapılan bütün günahlarını siler, bir dahaki seneye kadar üzerine hiçbir günah yazmaz.
  Bu namazda okuduğu her harfe karşılık, 700 sevap yazar. Her rükû ve secdesine karşılık cennette ona yeşil zebercetten köşk bina eder. Her rekata karşılık, cennette ona kırmızı yakuttan on şehir verir. Bir melek gelip, elini omuzları arasına koyarak “Muhakkak geçmiş günahların bağışlandı, ameline yeniden başla.”der.”
  (Müslim)
  Receb-i Şerif’in ilk, orta ve son 10 günü içerisinde kılınabilecek namaz
  Selman’dan (ra) rivayete göre, Recep hilali belirdiğinde Resulullah (asm) ona şöyle buyurdu:
  “Ey Selman! Herhangi bir imanlı kadın veya erkek bu ayda 30 rekât namaz kılar, her rekâtta bir Fatiha, üç İhlâs ve üç kere de Kafirun surelerini okursa, mutlaka Allah-ü Teâlâ ondan günahlarını siler, ayın tamamını oruç tutmuş gibi kendisinde ecir verir, gelecek seneye kadar (devamlı) namaz kılanlardan (sayılmış) olur.
  Kendisi için her gün, Bedir şehitlerinden bir şehit ameli yükseltilir. Her günün orucuna mukabil onun için bir senelik ibadet yazılır. Onun için 1000 derece yükseltilir. Eğer ayın tümünü tutup bu namazı da kılarsa, Allah-ü Teâlâ onu ateşten kurtarır, cenneti de kendisine vacip kılar ve Allah-ü Teâlâ’nın (manevi) civarında (kabul olunmuşlardan) olur. Cibril bana bunu bildirdi ve:
  “Ya Muhammed! Bu namaz sizinle münafıklar arasında bir alamettir. Çünkü münafıklar bunu kılamazlar.” dedi.
  Bunun üzerine Selman (ra) bu namazı nasıl ve ne zaman kılacağını sorunca, Resulullah (asm):
  “Ey Selman! (Recep) ayının başında (yani 1’i ile 10’u arasında) 10 rekât kılıp; her rekâtta bir “Fatiha”, üç kere “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince, ellerini kaldırıp:

  “Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O (cc) tektir. O’nun (cc) hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na (cc) aittir. Hamd, O’na (cc) mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun (cc) kudret elindedir. Ve O (cc), her şeye hakkıyla gücü yetendir.
  Ey Allah’ım! Senin verdiğine hiçbir engel yoktur, engellediğini de verecek biri yoktur. Zenginlik sahibine, serveti sana karşı yaramaz.” de. Sonra ellerini yüzüne sür.
  (Recep) ayının ortasında (11 ile 20’si arasında) da 10 rekât kılıp, her rekâtta bir “Fatiha”, üç “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince ellerini kaldırıp:

  “Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O (cc) tektir. O’nun (cc) hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na (cc) aittir. Hamd, O’na (cc) mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun (cc) kudret elindedir. Ve O (cc), her şeye hakkıyla gücü yetendir. O (cc) “Vahid”, “Ahad”, “Samed”, bir ve tek ilahtır. Eş ve çocuk edinmemiştir.” de. Sonrasında ellerinle yüzün üstünü mesh et.
  Ayın sonunda (21 ile 30’si arasında) da 10 rekât kılıp, her rekâtta bir “Fatiha”, üç “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince ellerini kaldırıp:

  “Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O (cc) tektir. O’nun (cc) hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na (cc) aittir. Hamd, O’na (cc) mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun (cc) kudret elindedir. Ve O (cc), her şeye hakkıyla gücü yetendir. Allah-ü Teâlâ, Efendimiz Muhammed’e (asm) ve temiz Ehl-i Beyt’ine salât etsin. O (cc) çok yüce ve pek büyük Allah-ü Teâlâ’nın yardımı olmadan (hiçbir şeye) güç ve kuvvet yoktur.” de. Ve dilediğini iste, duan kabul edilir.
  “Allah-ü Teâlâ seninle cehennem arasında, her birinin mesafesi gökle ve yer arası kadar geniş olan 70 hendek koyar ve her rekâta karşılık sana bir milyon rekât sevabı yazar. Ayrıca sana ateşten beraat ve sırattan geçiş izni verir.” (Abdülkadir Geylani, Gunyet’üt Talibin) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Recep ayına özel nafile namazlar nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.sorusorcevapbul.com

  Recep Ayı Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Recep Ayı Namazı Kaç Rekattır? Recep ayı ilk gece namazı nasıl niyet edilir?

  Recep ayının ilk gecesi kılınacak namaz hangisi nasıl niyet edilir?

  Recep ayının ilk gecesi kılınacak namaz hangisi nasıl niyet edilir?

  Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içine alan mübarek 3 aylar 2 Şubat'ta Recep ayı ile başlıyor. Bu arınma aylarını ibadetle geçirmek isteyenler ise 3 aylar orucu nasıl tutulur ve nasıl niyet edilir araştırması yapıyor. Hadise göre Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik günahlara kefaret olur. Peki Recep ayının ilk günü yapılacak ibadetler neler, kılınacak namaz hangisi?

  Milyonlarca müslümanın heyecanla beklediği maneviyatı, fazileti bol 3 aylar yarın, yani 2 Şubat'ta başlıyor. Mübarek Ramazan ayının habercisi olan bu arınma aylarını hakkıyla, ibadetle geçirmek isteyen müslümanlar  3 ayları nasıl karşılamak gerekir, 3 aylarda girerken oruç tutulmalı mı, 3 aylar karşılama orucu kaç gün tutulur ve nasıl niyet edilir sorularının yanıtını araştırıyor. Peki Recep ayının ilk günü hangi ibadetler yapılır, Recep ayı ilk gecesinde kılınacak namaz hangisidir?

  Bu konuda İbn Abbas der ki; "Efendimiz, Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki hiç iftar etmeyecek sanırdık. Recep Ayı'nın ilk gününde tutulacak oruç için şöyle bir hadis mevcuttur; Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. 

  Peki 3 aylar orucu kaç gün tutulur, nasıl tutulur? 

  3 aylar orucu nedir:  Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, Hz. Muhammed üç aylarda bol bol nafile orucu tutardı. Ancak 3 aylarda kaç gün oruç tutulur sorusunun kesin bir yanıtı yok.  Hz. Peygamber  bu ayda bol bol nafile oruç tutardı.

  İbn Abbas der ki; "Efendimiz, Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki hiç iftar etmeyecek sanırdık. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak sanırdık." Peygamberimiz, bu ayda sık sık oruç tutarak nafile oruca teşvik ederdi. Bazen de tutmayarak bu ayın Ramazan orucuna benzetilmesine engel olurdu. Fakat üç aylar içinde Recep Ayı'nda tutulacak oruç son derece kıymetlidir.

  Recep Ayı'nın ilk gününde tutulacak oruç için şöyle bir hadis mevcuttur; Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur 

  Üç aylarda tutulan oruca nasıl niyet edilir?
  İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır. Müslüman, Recep ve Şaban aylarında çok oruç tut-malıdır ama onları tamamen oruçlu geçirmek diye bir husus kitaplarda bulunmamaktadır. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.(Müslim, Sıyam 175, 176).

  Recep ayında oruca nasıl niyet edilir?
  Mübarek geceler denince, ülkemizde “Kandiller” veya “Kandil Geceleri” tabir edilen (takvimdeki sırasına göre) Regaib, Mirâc, Berat ve Kadir geceleri kastedilir.

  Bu aylarda kişi oruç tutmak istediğinde öncelikle kaza orucu olan kişi, önce kaza orucunu tutar, daha sonra da nafile oruç tutmak isterse onları tutabilir. Önce kaza oruçlarını tutması daha doğru olur. Böyle bir orucu tutacak kimsenin durumu ve niyeti de önemlidir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet şarttır. Orucun sahih olması İçin niyet şarttır. Kalben niyet kâfidir. Oruç için sahura kalkmak da niyet sayılır.

  Dört geceye rahmet yağar: Rabbimizin rahmeti her zaman vardır. Ama nasıl ki her gece güzel olmakla beraber Kadir gecesi bin geceye denktir. (Kadir Suresi) ve nasıl ki Kudüs'teki Mescidi Aksa diğer mekânlardan farklıysa Recep ayının ilk perşembesi ve belli zamanlarda öyle özeldir. 

  Dört geceye özel rahmet yağar:

  - Kurban Bayramı'nın gecesi

  - Ramazan Bayramı'nın gecesi

  - Şaban ayının 15. gecesi (Beraat gecesi)

  - Recep ayının ilk perşembe gecesi (Regaip gecesi)

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap