Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  recep ayında akşam namazından sonra kılınan namaz

  1 ziyaretçi

  recep ayında akşam namazından sonra kılınan namaz Ne90'dan bulabilirsiniz

  Recep ayı ilk akşamında kılınacak namaza nasıl niyet edilir? Recep ayı namazı kılınışı

  Recep ayı ilk akşamında kılınacak namaza nasıl niyet edilir? Recep ayı namazı kılınışı

  Müslümanlar heyecanla üç ayların başlamasını bekliyor. Üç ayların ilki, haram aylardan olan recep ayında hangi ibadetlerin yerine getirileceği araştırılıyor.

  Rasûlüllah (s.a.s) bir hadis-i şerifinde; "Recep Allah`ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur. Peki, recep ayının ilk gecesi hangi namaz kılınır, nasıl niyet edilir?

  Recep ayı ilk akşamında kılınacak namaza nasıl niyet edilir? Recep ayı namazı kılınışı

  Haram aylar; Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep olarak ifade edilir. Haram aylar, barış aylarıdır. Bu dört ayda savaşılmaz ve muhtaç durumda olan kişilere yardım edilir.

  Üç aylar recep ayıyla birlikte 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Recep ayının ilk gecesi edilen duaların kabul olduğu, din büyüklerince ifade edilir. Bu sebeple 22 Ocak ve 23 Ocak gecelerinin özellikle ibadetle geçirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

  22 Ocak Pazar, akşam namazının ardından receb ayı namazı kılınır. Bu namaz 20 rekattır ve 2 rekatta bir selam verilir. Namaza ‘Niyet ettim Allah rızası için Recep ayı namazı kılmaya’ şeklinde niyet edilir.

  Cübbeli Ahmet Hoca'nın Receb-i Şerif Risalesi'nde sahih kaynaklara dayanan namazın kılınışı şöyle:

  Enes (Radıyallanu Anh)'dan merfû'an rivayet olunan bir hadis-i şerifte Rasûlüllâh (SAV) ashâba hitaben: "Her kim, recebin ilk gecesinde akşamı kıldıktan sonra; bir Fatiha ve bir ihlas ile yirmi rekat kılar ve onlar arasında on selam verirse onun sevabının ne kadar büyük olduğunu biliyor musunuz?Şüphesiz Rûhu'l-Emîn olan Cibrîl onu bana bildirdi" bulurdu.

  Biz: "Allah-u Te'âlâ ve Rasûlü bilir" deyince Rasûlüllah (SAV): "Allâh-u Te'âlâonu, canı, malı, âilesi ve çocukları hakkında korur. Bu kişi, kabir azabından korunur, hesapsız ve azapsız bir şekilde sıratı şimşek gibi geçer" buyurdu.

  Ayrıca recep ayında oruç tutlak çok önemlidir. Receb ayında oruç tutmanın faziletleri ise şöyle:

  Recebin tamamını tutanı Allâh-u Te’âlâ çok kolay bir hesap ile muhasebe eder.”

  "Recebin ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) keffaretidir. İkinci günün orucu  iki senenin, Üçüncü günün ki ise bir senenin keffaretidir. Sonra her gün bir ay(lık bağışlanma)dır."

  "Recebin ilk günü oruç tutan kimseden günahları gökle yer arası kadar uzaklaşır."

  Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Recebin tamamını tutamayacağını söyleyen bir zâta: "Ondan ilk günü, ortasındaki günü ve son günü tut ki, o zaman muhakkak sana, tamamını tutanın sevâbı verilecektir". Buyurmuştur

  Recebin ilk perşembesini oruçla geçireni cennete sokmak, Allah'u Teala üzerine hak olur."

   Recebden bir gün oruç tutanın bu orucu, bir senenin orucu gibidir."

  Haram aydan bir gün oruç tutana, Allâh-u Teâlâ her gününe karşılık bir ay (oruç tutmuş sevabı) yazar.”

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Recep Ayı Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Recep Ayı Namazı Kaç Rekattır? Recep ayı ilk gece namazı nasıl niyet edilir?

  Recep ayının ilk gecesi namazı nasıl kılınır? Recep ayının ilk günü ibadetleri

  Recep ayına özel nafile namazlar nelerdir?

  " Recep Ayı " Henüz yorum yapılmamış.

   Recep ayına özel nafile namazlar nelerdir?

  Resulullah’ın (asm) Recep ayında kılmamızı tavsiye ettiği nafile namazlar nelerdir?

  Cevap:

  Önce şunu belirtmek isteriz ki; kişinin en birinci vazifesi farz ibadetlerini noksansız bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktır. Dolayısıyla farz ibadetlerde hususen namaz ibadetinde kazası olanlar için bu mübarek üç aylarda kazalarını ikmal etmelerini tavsiye ediyoruz. Nafile namazların kılınacağı vakitlerde aynı miktarda kaza namazı kılınabilir. Üç aylar ibadetlerimizdeki noksanları tamamlamak noktasında fırsat aylarıdır…
  Receb-i Şerif’in ilk gecesi namazı
  Receb’in ilk gecesi namazı Enes’ten (ra) rivayet olunan bir hadis-i şerifte, Resulullah (asm) ashabına hitaben:
  “Her kim Recep’in ilk gecesinde akşamı kıldıktan sonra; bir Fatiha ve bir İhlâs ile 20 rekât kılar ve onlar arasında 10 selam verirse (yani iki iki kılarsa) onun sevabını ne kadar büyük olduğunu biliyor musunuz? Şüphesiz Ruhu’l Emin olan Cibril onu bana bildirdi.” buyurdu. Biz:
  “Allah-ü Teâlâ ve Resulü bilir.” deyince, Resulullah (asm):
  “Allah-ü Teâlâ, onu, canı, malı, ailesi ve çocukları hakkında korur. Bu kişi, kabir azabından korunur, hesapsız ve azapsız bir şekilde sıratı şimşek gibi geçer.” buyurdu. (Suyuti, El-Le’alî)
  Receb-i Şerif’in 15. gecesi namazı
  Resulullah (asm) buyurdu ki:
  “Her kim Recep’in 15. Gecesinde 14 rekât namaz kılar; her rekâtında bir “Fatiha”, yirmi “İhlâs”, üç kere “Felak” üç kere “Nas” surelerini okur, namazını bitirince on kere salâvat getirir, 30 kerede:

  سُبْحَانَ اللَّهِ ، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ ، وَلَا إِلَهَ إِلا اللَّهُ ، وَاللَّهُ أَکْبَرُ

  “ Allah’ı (cc) tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adır (cc). Allah’tan (cc) başka hiçbir ilah yoktur. Ve Allah (cc) en büyüktür.”derse;
  Allah-ü Teâlâ ona sevaplarını yazmak, Firdevs cennetinde kendisi için ağaçlar dikmek üzere 1000 melek yollar, o geceye kadar yapılan bütün günahlarını siler, bir dahaki seneye kadar üzerine hiçbir günah yazmaz.
  Bu namazda okuduğu her harfe karşılık, 700 sevap yazar. Her rükû ve secdesine karşılık cennette ona yeşil zebercetten köşk bina eder. Her rekata karşılık, cennette ona kırmızı yakuttan on şehir verir. Bir melek gelip, elini omuzları arasına koyarak “Muhakkak geçmiş günahların bağışlandı, ameline yeniden başla.”der.”
  (Müslim)
  Receb-i Şerif’in ilk, orta ve son 10 günü içerisinde kılınabilecek namaz
  Selman’dan (ra) rivayete göre, Recep hilali belirdiğinde Resulullah (asm) ona şöyle buyurdu:
  “Ey Selman! Herhangi bir imanlı kadın veya erkek bu ayda 30 rekât namaz kılar, her rekâtta bir Fatiha, üç İhlâs ve üç kere de Kafirun surelerini okursa, mutlaka Allah-ü Teâlâ ondan günahlarını siler, ayın tamamını oruç tutmuş gibi kendisinde ecir verir, gelecek seneye kadar (devamlı) namaz kılanlardan (sayılmış) olur.
  Kendisi için her gün, Bedir şehitlerinden bir şehit ameli yükseltilir. Her günün orucuna mukabil onun için bir senelik ibadet yazılır. Onun için 1000 derece yükseltilir. Eğer ayın tümünü tutup bu namazı da kılarsa, Allah-ü Teâlâ onu ateşten kurtarır, cenneti de kendisine vacip kılar ve Allah-ü Teâlâ’nın (manevi) civarında (kabul olunmuşlardan) olur. Cibril bana bunu bildirdi ve:
  “Ya Muhammed! Bu namaz sizinle münafıklar arasında bir alamettir. Çünkü münafıklar bunu kılamazlar.” dedi.
  Bunun üzerine Selman (ra) bu namazı nasıl ve ne zaman kılacağını sorunca, Resulullah (asm):
  “Ey Selman! (Recep) ayının başında (yani 1’i ile 10’u arasında) 10 rekât kılıp; her rekâtta bir “Fatiha”, üç kere “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince, ellerini kaldırıp:

  “Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O (cc) tektir. O’nun (cc) hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na (cc) aittir. Hamd, O’na (cc) mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun (cc) kudret elindedir. Ve O (cc), her şeye hakkıyla gücü yetendir.
  Ey Allah’ım! Senin verdiğine hiçbir engel yoktur, engellediğini de verecek biri yoktur. Zenginlik sahibine, serveti sana karşı yaramaz.” de. Sonra ellerini yüzüne sür.
  (Recep) ayının ortasında (11 ile 20’si arasında) da 10 rekât kılıp, her rekâtta bir “Fatiha”, üç “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince ellerini kaldırıp:

  “Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O (cc) tektir. O’nun (cc) hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na (cc) aittir. Hamd, O’na (cc) mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun (cc) kudret elindedir. Ve O (cc), her şeye hakkıyla gücü yetendir. O (cc) “Vahid”, “Ahad”, “Samed”, bir ve tek ilahtır. Eş ve çocuk edinmemiştir.” de. Sonrasında ellerinle yüzün üstünü mesh et.
  Ayın sonunda (21 ile 30’si arasında) da 10 rekât kılıp, her rekâtta bir “Fatiha”, üç “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince ellerini kaldırıp:

  “Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O (cc) tektir. O’nun (cc) hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na (cc) aittir. Hamd, O’na (cc) mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun (cc) kudret elindedir. Ve O (cc), her şeye hakkıyla gücü yetendir. Allah-ü Teâlâ, Efendimiz Muhammed’e (asm) ve temiz Ehl-i Beyt’ine salât etsin. O (cc) çok yüce ve pek büyük Allah-ü Teâlâ’nın yardımı olmadan (hiçbir şeye) güç ve kuvvet yoktur.” de. Ve dilediğini iste, duan kabul edilir.
  “Allah-ü Teâlâ seninle cehennem arasında, her birinin mesafesi gökle ve yer arası kadar geniş olan 70 hendek koyar ve her rekâta karşılık sana bir milyon rekât sevabı yazar. Ayrıca sana ateşten beraat ve sırattan geçiş izni verir.” (Abdülkadir Geylani, Gunyet’üt Talibin) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Recep ayına özel nafile namazlar nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.sorusorcevapbul.com

  Recep ayında kılınacak 30 ve 50 rekat namaz nedir, nasıl kılınır ve niyet edilir?

  Recep ayında kılınacak 30 ve 50 rekat namaz nedir, nasıl kılınır ve niyet edilir?

  İbadetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışan Müslümanlar üç ayları mutlaka bilmektedir. Hatta bu üç aylarda özel ibadetlerini de yerine getirmektedir. Namaz kılmak ya da oruç tutmak üç ayların özel ibadetleri arasındadır. Müslüman halk nasıl ki üç aylarla ilgili bilgi sahibiyse üç ayların başlangıcının da Recep ayı olduğunu bilmektedir.

  Recep Ayında Kılınacak 30 ve 50 Rekat Namaz Nedir?

  Recep ayında kılınan 30 ve 50 rekat namazlar Recep ayı namazları olarak isimlendirilmektedir. Recep ayı da üç ayların başlangıcı olarak bilinen bir aylık süredir. Bu sürenin başında yani Recep ayının 1 ve 10'u arasında toplam 10 rekat namaz kılınabilir. Diğer rekatlarda Recep ayı süresi boyunca her gün olacak şekilde gerçekleştirilerek 30 rekat ve 50 rekat bu namazın tamamlanması gerçekleşir.

  Recep Ayında Kılınacak 30 ve 50 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

  Recep ayında kılınacak bu 30 rekat ve 50 rekat Namaz Recep ayının ilk 10 günü, ikinci 10 günü, üçüncü 10 günü, dördüncü 10 günü şeklinde kılınmaktadır.

  Recep ayının bu günlerinde sadece birer defa kılınacak 10 rekat hacet namazı vardır. Hacet namazı Recep ayının 1 ve 10 arasında, 11 ile 20 arasında ve 21 ile 30 arasında kılınır. Bu üç dönemde de hacet namazının kılınışı aynıdır. Burada farklı olan namazların sonlarında okunan dualardır. Aynı zamanda bu namazları akşamdan sonra ya da yatsıdan sonra da kılabilirsiniz. Sadece cuma ve pazartesi gecelerinde bu namazlar özellikle teheccüd vaktinde kılınması uygun görülür.

  Recep Ayında Kılınacak 30 ve 50 Rekat Namaza Nasıl Niyet Edilir?

  Recep ayında kılınacak 30 ve 50 Rekat namaza şöyle niyet edilir:

  Ya Rabbi, beni, teşrifleriyle dünyayı nura gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerif hürmetine, feyz-i ilahine, afv-ı ilahine, rıza-i ilahine nail eyle. abid, zahid kulların arasına kayıt eyle.

  Recep ayı ile ilgili Diyanet Kurulu Sitesinde şöyle bir bilgi yer almaktadır:

  Ülkemizde de yukarıdaki beyanlar ışığında, asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; "Ramazana hazırlık” Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

  Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfireti, bu gecelerde mü’min- ler üzerine yağmur gibi yağar. Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib Kandili, Allah Te- âlâ’nın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok sevap verdiği bir rağbet gecesidir.

  Kaynak: https://dergi.diyanet.gov.tr/

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap