Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  recep tayyip erdoğan serveti

  1 ziyaretçi

  recep tayyip erdoğan serveti Ne90'dan bulabilirsiniz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İşte Bütün Servetim Bu Yüzük" İfadesini Kullandığı İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf - Malumatfuruş

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yerel seçimleri döneminde kürsüden gösterdiği alyans, ülkemiz yakın siyasî tarihinin sembol figürlerinden biri.

  Mal varlığı hakkında “Nereden nereye… Bir yüzük ile yola çıkmıştı…” ifadeleriyle yöneltilen eleştirilere sıklıkla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde bir alyansı tuttuğu fotoğrafın eşlik ettiği görülüyor.

  erdogan yuzuk

  1994 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın Refah Partisi’nden İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olduğu günlerde bir resim sergisinde yaptığı konuşmada yüzüğünü göstererek “İşte bütün servetim bu yüzük, İstanbul’a hizmet etmeye hazırım” dediği yaygın şekilde ileri sürülmektedir.

  Ancak, seçim sürecinde Erdoğan’ın sağ elinde evlilik alyansı dururken sol elinde tuttuğu alyansının dışında bir serveti olmadığını söylediği teyit edilemiyor. İleri sürülen iddianın mizahî bir aktarımın yaygınlaşmasıyla gündeme geldiği anlaşılıyor.

  İşte bütün servetim bu yüzük. İstanbul’a hizmete hazırım. ( RP adayı Recep Tayyip Erdoğan, resim sergisi açılışında)” yazısının bulunduğu fotoğraf aslında üst bölümündeki “foto-şaka” kısmı kırpılarak paylaşılmış (1970’li yıllardan bu yana gazetelerde yer verilen foto-şaka bölümü siyasi hiciv amaçlı mizahî göndermelere yer veriyordu).

  iste butun servetim bu yuzuk

  Fotoğrafın kaynağına dair taramada bir sonuca henüz ulaşamadık.

  Ancak, 11 Şubat 1994 tarihinde Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bağlı Ulaşlı beldesinde Refah Partisi teşkilâtı tarafından düzenlenen toplantıda Erdoğan’ın seçim kampanyasına bir kadının alyansını bağışladığını belirttiği notunu içeren, kaynağını henüz teyit edemediğimiz bir küpüre rastladık:

  erdogan yuzuk haber

  Milliyet gazetesi arşivinde yapılan tarama, Erdoğan’ın 10 Şubat 1994 tarihinde Kocaeli’yi ziyaret ettiğini teyit ediyor. Bu durum da bize, paylaşılan fotoğrafın gerçek bağlamı hakkında fikir sunuyor.

  “‘Cardin’e çarşaf defilesi yaptıracağız'” başlıklı 11 Şubat 1994 tarihli haberde Erdoğan’ın yukarıda alıntılanan sözlerine yer verildiği görülüyor.

  erdogan yuzuk bagis

  erdogan kocaeli ziyareti 1994

  27 Mart 1994 tarihinde gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında kullanılan oyların % 25,19’unu alan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmişti.

  Erdoğan, ilgili dönemde seçim kampanyasına destek olmak adına bir kadının alyansını bağışladığını farklı ortamlarda da dile getirmişti.

  recep tayyip erdogan yuzuk

  Bir toplantıda yaptığı konuşmada Erdoğan, kampanya finansmanı için bir kadının yüzük bağışında bulunduğunu şöyle aktarmıştı:

  Erdoğan, 1994 yılı seçimlerine yönelik farklı konuşmalarında da yapılan bağışlara değinmişti:

  Öte yandan, 1994 yılında Erdoğan’ın servetinin sadece 1 (yazı ile bir) alyans olmadığı kamuoyunun bilgisi dahilindeydi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde Erdoğan mal varlığını açıklamıştı.

  Milliyet gazetesinin 20 Şubat 1994 tarihli “Erdoğan’ın mal varlığı” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verilmişti:

  erdogan mal varligi

  erdogan mal varligi 1994

  Yazı kaynağı : www.malumatfurus.org

  Erdoğan’ın serveti ve maaşı

  Erdoğan’ın serveti ve maaşı

  “Erdoğan ailesi memleketi seviyorsa yurt dışındaki servetini Türkiye’ye getirsin. Milyarlarca paraları var“ diyordu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e verdiği söyleşide.

  İşte bu sözleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’na yeni bir tazminat davası açtı Erdoğan. Hem de tam 2 Milyon TL’lik.

  Erdoğan’ın avukatı, bunun iftira ve yalan olduğunu Erdoğan ve ailesinin yurt dışında parası olmadığını söylüyordu. 

  Oysa bu iddia ilk kez Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilmiyordu. 

  Daha birkaç hafta önce Alman Focus dergisinde bir haber yayınlanmıştı “Erdoğan’ın serveti: Türk cumhurbaşkanı ne kadar zengin“ başlığıyla.

  Haberin spotunda “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkel ve Trump gibi politikacılardan çok daha düşük gelir etmesine rağmen iyi bir servete sahip olduğu“ yazıyordu.

  Habere göre Erdoğan’ın varlıkları Temmuz 2020 itibarıyla yaklaşık 2,5 milyon Euro tahmin ediliyordu. Ve servetinin hepsinin de bu olmadığı iddia ediliyordu. Haberin dayanağı ise Vermöegensmagazin’de yer alan başka bir haberdi.

  Peki ne deniyordu o haberde:

  “ Erdoğan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yıllık geliri 108 bin Euro, yani ayda 9 bin Euro. Bu rakam Donald Trump’ın maaşıyla karşılaştırıldığında neredeyse dörtte biri, Vladimir Putin’i ise sadece gülümsetecek seviyede.

  Diğer yandan Erdoğan’ın milyonlarca Euro‘sunun İsviçre banka hesaplarında olduğundan şüpheleniliyor. Vermögensmagazin.de’nin iddiasına göre Erdoğan’ın serveti düşük üç haneli milyon aralığında olabilir.

  Daha önce devlete ait şirketlerin devralınması da para kazanmanın yaygın bir yöntemi. Bu da Erdoğan’ın izinleri ile yönetilmekte.“

  Focus’a göre “Erdoğan’ın 2,5 milyon Euro’luk tahmini servetine ek olarak ailede daha fazla servet olabilir“di. İşte burada da devreye oğulları giriyordu: 

  “Ahmet Burak Erdoğan, MB nakliye şirketinin sahibi, varlığının 80 milyon Euro ciarında olduğu tahmin ediliyor. 41 yaşındaki çocuğun bugüne kadar nakliye şirketini nasıl karşılayabildiği netleştirilmedi.

  En küçük oğlu Necmettin Bilal Erdoğan’ın işi de şüpheli. Ve 2013’te telefon dinleme skandalına karışmıştı. Bilal Erdoğan’ın milyonlarca Euro petrol satın alarak IŞİD’i finansal olarak desteklediği söylentileri var.“

  Vermöegenmagazin’deki haber Ocak 2020 tarihini taşıyordu. “Recep Tayyip Erdoğan-Servet ve Maaş” başlıklı haber Erdoğan’ın siyasi kariyeriyle birlikte servetini de mercek altına alıyordu.

  Focus ve Vermöegenmagazin’in sayfalarına taşıdığı servet şüphesi malumunuz üzerine 2019’un son aylarında ABD’de de gündeme gelmişti. ABD Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği Türkiye’ye yaptırım içeren tasarısındaki maddelerden biri Erdoğan ve ailesinin mal varlığı, yatırımları, iş ilişkileri ve ilgili diğer gelir kaynaklarına ilişkin bir rapor hazırlanmasını içeriyordu.

  Dahası da var. 2018 yılında Alman Bild gazetesi web sitesinde “IŞİD ile işbirliği ve yolsuzluk… Erdoğan’ın yanardöner kabilesi” başlıklı bir haber yayınlamıştı:

  “Üsküdar’da yüksek duvarlar arkasında kendilerini korumaya alıyorlar. Erdoğan ailesi orada 5 villada oturuyor. Mal sahibi olarak oğulları Ahmet ve Bilal gözüküyor. Değeri ise yaklaşık 6 milyon Euro. Kayıtlarda Erdoğan’ın burada kiracı olduğu yazıyor. Babaları yılda 50 bin Euro’luk maaş alırken, çocukları parada yüzüyor.”

  “Bu para nereden geliyor?” diye soran Bild yanıtı da kendisi veriyordu: Resmi kayıt bulunmuyor.

  Bild’e göre de Ahmet Burak Erdoğan’ın 80 milyon dolarlık serveti vardı. Bilal Erdoğan’ın ise çok değerli devlet arazilerini hiç para ödemeden TÜRGEV vakfına geçirdiğini, 17-25 Aralık’ta ortalığa saçılan “paraları sıfırlama” tapeleriyle birlikte anımsatıyordu.

  2015 yılında Rusya Savunma Bakanlığı’nın “Erdoğan ailesinin Suriye ve Irak’taki IŞİD bölgesinden yasadışı petrol kaçakçılığı yaptığına dair kanıtları olduğu” açıklaması, The Guardian gazetesinin “IŞİD’in yılda 500 milyon dolar kazandığı petrol satışlarını yaptığı işadamlarından birinin Bilal Erdoğan olduğu”na ilişkin haberlerini de unutmamak gerekiyor.

  Bizzat Erdoğan ve Bilal Erdoğan tarafından yalanlanmıştı bu haberler. Hatta Bilal Erdoğan, o dönem bir İtalyan gazetesine demeç vererek “gemi tankları üretiyoruz ama biz yönetmiyoruz” demişti. “Zenginliğinizin kaynağı nedir” sorusuna ise “İki dayımın da ortak olduğu BMZ şirketini dışında İstanbul’da 5 restoranım var” yanıtını vermişti.

  Ve dün öğrendik ki Burak Erdoğan’ın ortağı olduğu MB Denizcilik 2 milyon 650 bin liralık sermaye artırımına giderek sermayesini 5 milyon 300 bin liraya çıkarmış. 2007’de 50 bin lira sermayeyle kurulan şirketin gemi sayısı ise bugün 10’a çıkmış.

  Elbette “gemicik” ile başlayan macerada bu kadar hızlı yükseliş sadece Türkiye’deki muhalefetin değil dünyadaki pek çok ülkenin ve gazetesinin de dikkatini üzerine çekecektir.

  Kılıçdaroğlu her “servet” dediğinde Erdoğan mahkemeye koşsa da kendisinin ve ailesinin serveti sorgulanmaya muhtaçtır.

  Çünkü kendisi bir zamanlar nikah yüzüğünü göstererek “Benim bütün servetim bu yüzük. Eğer bir gün duyarsanız ki Tayyip Erdoğan çok zengin olmuş, bilin ki haram yemiştir” diyen kendisiydi.

  Yazı kaynağı : www.artigercek.com

  Herkes fakirleşirken Erdoğan'ın servetinin sırrı ne

  Herkes fakirleşirken Erdoğan'ın servetinin sırrı ne

  Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı...

  Şimdilik Cumhurbaşkanı seçilecek, sonra Devlet Başkanı olacak. Hedefini açıklıyor, "2023" diyor.

  Dualarla başlayan, dualarla biten bir konuşmanın ardından yapılan yorumlar ve bazı gerçekleri anımsatarak yazımı sürdürmek istiyorum.

  Açıklamanın ardından merkezi, yandaşı tüm kanallarda tırnak içinde "gazeteciler"i dinledim. Soru, Başbakan kucaklayıcı mı idi...

  Yanıt; kucaklamaz mı tüm toplumu kucakladı.

  Gülerken ağlarsın... Ağlarken kahkaha atasın gelir.

  Recep Tayyip Erdoğan bizi, toplumu sükunete çağırmış.

  Ramazan olmasa insanın ağzını bozması işten değil... Geçiniz...

  Gelelim kucaklamaya. Vatandaşı yeni kucaklamıyor ki! 12 yıldır başbakan bizi kucaklayıp duruyor.

  Yetmiş yıllık insan ömrünün yüzde 20'sini Recep Tayyip Erdoğan'a teslim etmiş bir millet olarak nasıl kucaklandık, bir anımsayalım.

  ***

  Recep Tayyip Erdoğan iktidar olduğunda... Yani 2002 yılında…

  Bir litre benzin 1 lira 62 kuruştu... Şimdi 5 lira 12 kuruş... Neredeyse 5 katı...

  Ekmek 15 kuruş... Gramajı düştü, buna rağmen bir lira. Dokuz kat artmış.

  Tüp 14 liraydı, şimdi 74 lira...

  Patatesten soğana... Fasulyeden bulgura... Domatesten pirince... Ortalama yüzde 450-500 civarında bir artış söz konusu.

  Et? 2012 yılında etin kilosu 7 liraydı... Bugün 32 ila 40 lira arasında...

  2002 yılında asgari ücret 184 liraydı... Şimdi 846 lira.

  2002'de 300 bin yeşil kartlı vardı, şimdi 11 milyon civarında...

  2002’de dış borcumuz 130 milyar dolardı. Şimdi ise 388 milyar dolar.

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DİSK-AR, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istatistikleri üzerinden bir hesaplama yaptı. Eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli Temmuz 2014 tarihinde elde edeceği geliri ile gıdaya ancak 9 lira ayırabilecek.

  Buna göre asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 2.25 TL olurken, öğün başına bu tutar sadece 75 kuruş düzeyinde kalıyor. Bu miktar Ocak ayında 71 kuruştu. Dolayısıyla 2014 yılı Temmuz zammı öğün başına sadece 4 kuruşa denk geliyor.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün mal varlıkları satıldı.

  Kısacası yoksullaştık...

  Kucaklamış mı? Kucaklanmış mıyız?

  Rakamlara göre istenildiğinden fazla kucaklanmış durumdayız!.

  ***

  Recep Tayyip Erdoğan’ın 1999 yılında bir konuşma yapmıştı, demişti ki:

  "Eğer bir gün duyarsanız Tayyip Erdoğan çok zengin olmuş, bilin ki haram yemiştir."

  Halkımızın giderek yoksullaştığı ülkenin istatistik kurumlarınca açıkça ortaya konuluyor. Bilemediğimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın ve evlatlarının serveti...

  Yapılan haberlerde dünyanın en zengin 10 siyaset adamı arasında gösteriliyor.

  Servetini bilemeyiz. Bildiğimiz ülkenin genel gidişatı ile Erdoğan ailesinin servetinin yükselişi arasındaki ters orantıdır.

  İki borç bilezikle girdiği siyasetten nasıl çıkacağını da toplum görüyor.

  Kararı verecek olan halkımızdır. Elbette vereceği karara boynumuz kıldan incedir.

  Demokrasi konusundaki düşüncelerimizi de sonraya bırakalım. Görüşürüz…

  Atilla Sertel

  Odatv.com

  Yazı kaynağı : www.odatv4.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap