Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  regaip kandilinde cinsel ilişkiye girebilir mi diyanet

  1 ziyaretçi

  regaip kandilinde cinsel ilişkiye girebilir mi diyanet Ne90'dan bulabilirsiniz

  Kandil gecesi ilişkiye girmek günah mı? Çocuk sakat doğar mı?

  Kandil gecelerinde karı-koca ilişkisi yasak mıdır? | Fetva

  CEVAP:

  Kandil gecelerinde cinsel ilişki yasak değildir. Bununla ilgili daha geniş bir cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

  Dini bayramlarda eşler arasında cinsel ilişki yasak mıdır?

  Ayrıca aşağıdaki linkte bulunan Kandil Geceleri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:

  www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/kandil-geceleri.html

  Yazı kaynağı : www.fetva.net

  Kandil gecelerinde ilişkiye girmek günah mı

  Kandil ve Mübarek günlerde cinsel ilişkiye girmek günah mı?

  Kandil gecelerinde cinsel ilişkide bulunmak edebe aykırı mıdır?

  Kandil gecelerinde cinsel ilişkide bulunmak edebe aykırı mıdır?

  Değerli kardeşimiz,

  Uygun bir vakit ayrılır ve o geceyi değerlendirmeye engel olmazsa sakıncası yoktur, edebe aykırı da değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi? Kandil gecesi cinsel ilişki günah mı? Diyanet Fetva ne diyor?

  Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi? Kandil gecesi cinsel ilişki günah mı? Diyanet Fetva ne diyor?

  Kandilde cinsel ilişkiye girmek günah mı ya da Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi, kandil gecesi cinsel ilişki günah mı soruları eşler tarafından merakla soruluyor. Peki, nedir işin aslı kandil gecelerinde ya da diğer mübarek günlerde eşler arasında cinsel ilişki caiz mi ya da ilişki yaşanabilir mi? Kandil akşamı ilişkiye girmek günah mı? İşte cevap: 

  Her mübarek gün ve gecelerde Müslüman eşlerin en büyük soruları arasında genellikle,  Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi, girmek günah mı Diyanet ne diyor sorusu da yer alıyor. Özellikle de Türkiye'de daha büyük bir önemle kutlanan ve ifa edilen mübarek kandil geceleri, dini bayramlar ve benzeri günlerde eşler cinsel ilişki konusunu merak ederler. Oysa İslam din bu konuda hayli kolaylık sağlayıcı hükümlere sahiptir.

  KANDİLDE CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

  Berat “kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması” anlamına gelen Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Şaban ayının on beşinci gecesinde Müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı ümit edilerek bu geceye Berat gecesi denilmiştir.

  Berat gecesinin fazileti ile ilgili olarak Hz. Peygamber’den nakledildiği bildirilen birkaç rivayet bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesinde Allah’ın bu gecede dünya semasına tecelli edeceği, Kelb kabilesinin koyunlarının kılları adedince insanı bağışlayacağı ve kendisine edilen tüm duaları kabul edeceği anlatılmaktadır.

  Kandil geceleri veya başka dini gün veya gecelerde eşler arasında cinsel ilişki yasak değildir. Eşlerin cinsel ilişkiye girmesini yasaklayan tek bir konu var o da oruçlu olma halidir. Oruçlu insanlar dünyevi bütün zevk ve sefalardan uzak durmak zorundalar. Bunlara cinsel ilişki de dahildir. 

  Özetlersek, berat gecesi bir tür arınma ve kendisine taksim edilen payı alma gecesi olduğu için bu geceyi dua etmekle, ibadet etmekle geçirmek elbette bir Müslüman için daha kârlı bir eylem olacaktır. Ancak tabii ki eşler arasındaki cinsel münabeset de önemlidir ve yeri zamanı gelmişse ertelenmemesi gereken bir durumdur. 

  Regaip Kandilinin gelmesiyle birlikte bu soru bir kez daha gündem oldu. Kandil gecelerinde ilişkiye girmenin günah olup olmadığı konusu kiminle ilişkiye gireceğinizle alakalı bir durumdur. 

  Müslüman kendi helalinden başkasıyla ilişkiye giremez; dolayısıyla kandil gecelerinde de helaliyle yani eşiyle ilişkiye girmesi gayet normal bir durumdur.

  Kandil akşamı ilişkiye girmek günah mı sorusunun cevabı özetle; ilişkiye gireceğiniz kişi helaliniz ise hiçbir günahı yok. 

  Yazı kaynağı : www.sonhaberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap