Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  söz gümüşse sükut altındır atasözünün anlamı nedir

  1 ziyaretçi

  söz gümüşse sükut altındır atasözünün anlamı nedir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Günlük konuşma dili içerisinde birçok atasözü ve deyim kullanılmaktadır. En fazla kullanılan atasözlerinden birisi de söz gümüşse sükut altındır olarak bilinmektedir. Söz gümüşse sükut altındır atasözü, cümle içerisinde oldukça fazla kullanılmakta olan bir atasözü olarak bilinmektedir. 

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir?

  Söz gümüşse sükut altındır sözü, konuşulan söz ne kadar değerli olsa bile sessizlik daha değerlidir anlamına gelmektedir. Söylenen sözün değeri yüksek bile olsa sessizlik ondan daha değerlidir. Söylenenler ve konuşulanlar insanın başına çoğu zaman sorun açabilir. Bu durumda ise kişinin söylediklerine dikkat etmesi daha doğru olacaktır. 

  Söz gümüşse sükut altındır sözü, insanların konuşmalarına dikkat etmeleri gerektiğine dair söylenmekte olan bir söz olarak bilinmektedir. Konuşulan söz her ne kadar değerli olsa bile söylenmeyen söz daha büyük bir değere sahip olarak ifade edilebilir. 

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

  Söz gümüşse sükut altındır atasözü, sessizliğin konuşmaktan daha değerli olduğu anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda insanların söylediği sözler önemli gibi görünse bile aslında bir şey söylememeleri daha da büyük bir önem taşımaktadır.

  Söz gümüşse sükut altındır atasözü cümlelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Susmanın anlamının büyük ve değerli olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. 

  Söyleyeceklerini kendine saklamalısın. Söz gümüşse sükut altındır. Bunu unutmamalısın. Cümlesi ise söz gümüşse sükut altındır sözünün cümle içerisinde nasıl kullanıldığına örnek olarak verilebilir. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Söz Gümüşse Sükut Altındır

  Söz Gümüşse Sükut Altındır

   Söz gümüşse sükut altındır atasözü, konuşmak her ne kadar güzel olsa da, bazen doğru zamanda susmasını bilmek daha önemlidir anlamına gelmektedir.

   Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Ne Demek?

   Bazı insanlar çok güzel konuşmalarına rağmen, bazen ne zaman susmaları gerektiğini bilmezler. Fakat doğru yerde ve doğru zamanda susmayı bilmek, güzel ve doğru konuşmaktan daha önemli olabilir. Bu yüzden her insanın güzel konuşmayı öğrendiği kadar, susmayı da öğrenmesi gerekir. Aynı zamanda çok konuşan insanlar için bu durum bazen kötü sonuçlar doğurabilir. İnsanlar çok konuşarak mutsuz olmaktansa, bazen susmayı bilerek mutlu olmayı tercih etmelidirler.

   Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Kısaca Açıklaması

   Güzel konuşuyor olabilirsin ama susmasını da bilmelisin, söz gümüşse sükut altındır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Nesiller boyu aktarılan, büyüklerin deneyimleriyle ve doğadan gözlemleriyle oluşturduğu atasözleri kültürümüzde geniş bir yer tutar. Sözlü kültür hazinemizin en büyük parçalarından biri olan atasözleri arasında "Söz gümüşse sükut altındır" atasözü de yer almaktadır. Bu atasözünü ilk kez duyanlar, bu atasözünün TDK açıklaması ve cümle içinde örneklerini merak ediyor. İşte "Söz gümüşse sükut altındır" atasözünün anlamı, uzun ve kısa açıklaması.

  SÖZ GÜMÜŞSE SÜKUT ALTINDIR TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "Söz gümüşse sükut altındır" atasözü; "Konuşmak, kimi zaman insanın başına iş açabilir, onun için insan konuşmasına dikkat etmelidir" anlamında kullanılır. Bu atasözüne göre, kişi konuşmanın zarara yol açacağı yerde susmayı bilmelidir. Söz kıymetlidir ancak yerine göre susmak konuşmaktan daha değerli ve kıymetlidir. Çünkü kişinin edeceği yanlış bir söz onu içinden çıkamayacağı durumlara düşürebilir. Susmak da böyle durumlardan kaçınmasını sağlayacaktır.

  SÖZ GÜMÜŞSE SÜKUT ALTINDIR NE DEMEK?

  İnsan sosyal bir varlıktır ve konuşup sohbet etmeye ihtiyaç duyar. Ancak bazen konuşmak kişinin başına umulmadık işler açabilir. Bu sebeple bazı yerlerde ve bazı zamanlarda susmak kişinin lehine olacaktır. Bazı olaylara yorum yapmamak, bazı konularda sessiz kalmak bir erdemdir ve zararın önlenmesini sağlar. Bu durumda "söz gümüşse sükut altındır" atasözü kullanılır. Bu atasözü, kişinin nerede konuşup nerede susacağını öğrenmesi için söylenmektedir.

  SÖZ GÜMÜŞSE SÜKUT ALTINDIR ÖRNEKLERİ

  Güzel konuşuyor olabilirsin ama susmasını da bilmelisin, söz gümüşse sükut altındır.

  Ben bu olaya yorum yapmayacağım. Söz gümüşse sükut altındır.

  SÖZ GÜMÜŞSE SÜKUT ALTINDIR BENZERİ ATASÖZLERİ

  Laf torbaya girmez.

  Laf lafı açar laf da kutuyu açar.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap