Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sürücü belgesi yenileme ücreti ne kadar

  1 ziyaretçi

  sürücü belgesi yenileme ücreti ne kadar Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ehliyet Yenileme Ücreti ve Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

  Ehliyet Yenileme Ücreti ve Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

  ehliyet yenileme

  Karayolları Trafik Kanunu gereğince ehliyet yenileme son tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlenmiştir. Eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2024 olduğu için hâlâ eski tip sürücü belgesine sahipsen bu tarihe kadar ehliyetini yenilemelisin. 

  Sürücü belgesi yenilemesi nasıl yapılır? sorusunu adım adım cevaplamaya başlayalım. 

  Ehliyet Yenileme Ücreti 2022

  “Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?” sorusu ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Eğer eski tip ehliyete sahipse ve ehliyetini yenilemek istiyorsan ehliyet yenileme harcı ödemesi olarak toplam 15 TL yatırman gerekir. Ehliyet değiştirme ücreti olarak ifade edilen bu tutar, 13 TL değerindeki kâğıt bedeli ve 2 TL değerindeki Polis Vakfı hizmet bedelinden oluşur. Yeni tip ehliyete sahipsen ve ehliyetinin süresi dolduysa ödemen gereken tutar değişir. Yeni ehliyet ücreti, 280 TL değerli kâğıt bedeli ve 65 TL polis vakfı hizmet bedeli olarak 345 TL’ye çıkar. Yani sürücü belgesi yenileme harcı + vakıf bedeli 345 TL’dir. 

  Peki, ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır? Ehliyet yenileme harç ücretini, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM kanalları veya internet bankacılığı üzerinden ödeyebilirsin.

  Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?  

  Gel, “Süresi biten ehliyet nasıl yenilenir?” sorusuna cevap verelim. Ehliyet yenileme başvurusu yapmak ve ehliyetini yenilemek için atman gereken ilk adım; “Sürücü olur” sağlık raporu almaktır. Ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden online olarak ya da ALO 199 hattını arayarak yeni sürücü belgesi için randevu alabilirsin.

  Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

  Nüfus müdürlüğü üzerinden ehliyet randevunu aldın. Şimdi, yapman gereken işlem ise başvuruda senden istenecek ehliyet yenileme belgelerini hazırlamak. Ehliyet yenilemede gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toplayarak başvuru esnasında teslim etmelisin. Bu açıdan ehliyet yenileme belgeleri nelerdir sorusuna yanıt vermek başvuru yapmadan önce belgeleri toparlama aşamasında sana yardımcı olacaktır.

  Sürücü belgesi yenileme için başvuru yapmadan önce sağlık raporu almak ya da fotoğraf çektirmek gibi gereklilikleri başvuru randevusundan önce tamamlaman gerekir. Şimdi madde madde ehliyet yenileme belgelerini sıralayalım.  

  Ehliyet yenileme için gerekli evraklar:

  Yeni ehliyet için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

  Geçici Sürücü Belgesini Alın

  Geçici sürücü belgesi nereden alınır? Bu soruya şu şekilde yanıt verebiliriz: Ehliyet yenileme işlemlerini tamamladıktan sonra ehliyet yenileme başvurun yetkili birimler tarafından onaylanırsa 15 gün geçerli olan geçici ehliyet belgesini e-Devlet Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama sayfasından çıktı olarak kolayca alabilirsin. Peki, geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkılır mı? Ehliyetin sana ulaşana kadar geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkmaya devam edebilirsin.

  Yeni ehliyetin teslim süresinin uzaması durumunda, sürücünün talebi ile geçici sürücü belgesinin süresi uzatılabilir veya yeni bir belge oluşturulabilir.

  Sürücü belgenin kaybolması veya çalınması durumunda yapılacak işlemler için bilgi edinmek istersen de “Ehliyetin Çalınması veya Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler” başlıklı yazımıza göz atabilirsin. Arabanı güvence altına almak için kasko yaptırmak gerektiğini unutma!

  Yazı kaynağı : www.sigortam.net

  Ehliyet yenileme işlemi 2022 nasıl yapılır, gerekli evraklar neler? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

  Ehliyet yenileme işlemi 2022 nasıl yapılır, gerekli evraklar neler? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

  Ehliyet yenileme işlemi 2022 nasıl yapılır, gerekli evraklar neler? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

  Eski tip ehliyetlerin değiştirilmesiyle ilgili detaylar gündemde yer alıyor. Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar konuyla alakalı araştırmalarını sürdürüyor. Peki, ehliyet yenileme işlemi 2022 nasıl yapılır? İşte ehliyet yenileme gerekli evraklar ve ücreti ile ilgili detaylar...

  Ehliyet sahiplerinin 2022-2023 yıllarında ehliyet yenileme işlemleri, nasıl yapılır sorusu araç sahibi vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, eski sürücü belgelerinin kullanım süresi 2 yıl daha uzatıldı. Yeni kararla birlikte eski ehliyetler iki yıl daha kullanılabilecek. Ehliyet yenileme işlemleri, bu zamana dek emniyetin genel müdürlüklerinde yapılırken ehliyet yenileme işlemleri, 2 Nisan 2018'den itibaren 'nüfus müdürlüklerinde yapılıyor. 

  SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞİŞİM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, "ALO 199 Mobil Uygulama" veya "nvi.gov.tr" adresinden randevu alınabilecek. Ehliyet değişimi için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan randevuyla beraber gerekli belgeler ile başvurular alınacak. Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Müracaat sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce basılan sürücü belgeleri, PTT'ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

  EHLİYET YENİLEME RANDEVU SAYFASI

  EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  Aşağıda belirtilmiş olan ve ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ayrıca eski tip sürücü belgesini yenisi ile değiştirmek isteyenler, kimlik bilgilerinde değişim nedeniyle değiştirmek isteyenler, yıpranma nedeniyle değiştirmek isteyenler ve kayıp çalıntı nedeniyle değiştirmek isteyenler için de geçerlidir.

  İLK KAYIT NEDENİYLE SÜRÜCÜ BELGESİ BAŞVURUSU
   Nüfus cüzdanı veya kimlik Kartı
   Sürücü sağlık raporu
   Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
   Kan grubu kartı (Sağlık Raporunda yer almıyorsa)
   Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli ile vakıf payının yatırılması
   Ücretler ile ilgili ayrıntılı bilgi “randevu.nvi.gov.tr” adresinden
  öğrenilebilmektedir.

  YENİLEME/ SINIF EKLEME NEDENİYLE SÜRÜCÜ BELGESİ
  BAŞVURUSU
   Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
   Eski sürücü belgesi
   Sürücü sağlık raporu
   Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
   Kan grubu kartı (sağlık raporunda yer almıyorsa)
   13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payının yatırılması
   Ücretler ile ilgili ayrıntılı bilgi “randevu.nvi.gov.tr” adresinden
  öğrenilebilmektedir.

  KAYIP NEDENİYLE SÜRÜCÜ BELGESİ BAŞVURUSU
   Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
   Sürücü sağlık raporu
   Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
   Kan grubu kartı (sağlık raporunda yer almıyorsa)
   Eski tip sürücü belgesi kaybında 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf
  payının yatırılması, yeni tip sürücü belgesi kaybında ise 280 TL değerli
  kağıt bedeli ve 65 TL vakıf payının yatırılması
   Ücretler ile ilgili ayrıntılı bilgi “randevu.nvi.gov.tr” adresinden
  öğrenilebilmektedir.
   Kayıp sürücü belgesi başvurusunda başvuru yapılan ilçe nüfus müdürlüğü,
  sürücü belgesinin ilk alındığı yer ilçe nüfus müdürlüğüne görüş sorar.
  Gelen cevaba istinaden başvuru alınır. Cevaplama süreci ise ilçe nüfus
  müdürlüğünün yoğunluk durumuna göre değişmektedir.

  EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ 2022 NE KADAR?

  Eski tip sürücü belgesi olanlar, 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ödeyecek. 31 Aralık 2022'den sonra eski tip sürücü belgesini yenilemek için başvuranlar, 2023 yılı için belirlenen gerekli harçlar (sürücü belgesi harcı), değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesi için başvurabilecek.

  Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

  Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280 + 65 TL'dir. Toplamda 345 TL'ye denk gelmektedir. 

  01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

  Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 345 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

  EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILIR?

  Ehliyet Yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabilir. Ayrıca ehliyet yenileme ücreti internet üzerinden de yapılabilir.

  Akbank
  Aktif Bank
  ING Bank
  Şekerbank
  Türkiye Vakıflar Bankası
  Kuveyt Türk Katılım Bankası
  Albaraka Türk Katılım Bankası
  T.C. Ziraat Bankası
  Türk Ekonomi Bankası
  Garanti Bankası
  Denizbank
  PTT Bank

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Ehliyet Yenileme 2022 İşlemleri Nasıl Yapılır? Ehliyet Yenileme Randevusu, Tarihi, Gerekli Evraklar ve Değiştirme Ücreti

  Ehliyet Yenileme 2022 İşlemleri Nasıl Yapılır? Ehliyet Yenileme Randevusu, Tarihi, Gerekli Evraklar ve Değiştirme Ücreti

  İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatmıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve dünyada etkili olan salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri için nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı belirtildi.

  Ehliyet Yenileme 2022

  Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor.

  Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

  Ehliyetini yenilemek isteyenlerin için son başvuru tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar eski ehliyet kullanabilir. Ancak söz konusu tarihten sonra geçerli olmayacak. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alınabilir.

  Ehliyet yenileme son tarih ne zaman?

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve dünyada etkili olan salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri için nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı belirtildi.

  Ehliyet Yenileme Evrakları Nelerdir?

  Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

  Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

  Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280 + 65 TL'dir. Toplamda 345 TL'ye denk gelmektedir. 

  01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

  Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 345 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

  2022 Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

  Ehliyet Yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabilir. Ayrıca ehliyet yenileme ücreti internet üzerinden de yapılabilir.

  Eski Ehliyet Geçerlilik Süresi

  İçişler Bakanlığı 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için verilen sürenin 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığını açıklamıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve dünyada etkili olan salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri için nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı belirtildi.

  Söz konusu tarihten itibaren geçerli sayılmayacak.

  Ehliyet Yenileme Cezası

  Kanuni süre içerisinde eski tip sürücü belgesini yenilemeyen kişilerin sürücü belgeleri geçerliliğini yitiyor.

  Ehliyet Yenileme İçin Nereye Başvurmalı?

  Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca randevular hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

  Sürücü Belgeleri Kaç Günde Gelir?

  Yeni sürücü belgeleri hemen verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. Bu işlem için gerek nüfus müdürlüğünde işlem yaparken gerek teslim anında herhangi bir ücret ödenmemektedir.

  Geçici Sürücü Belgesi Veriliyor Mu?

  Sürücü belgesi kişiye ulaşana kadar geçici olarak kullanılabilen geçici ehliye belgesi talep etmeniz halinde Nüfus müdürlüğü tarafından verilir. Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür. Ortalama 1 hafta içesinde sürücü belgenizin adresinize elden teslim edildiğini üste yazmıştık. Ola ki bu süre uzadı geçici ehliyet belgenizi tekrardan nüfüs müdürlüğüne başvuru yaparak uzatabiliyorsunuz.

  Geçici ehliyet belgesi ile aracınızı kullanabilirsiniz fakat resmi işlemlerde kullanılması noktasında kurumlar bazında sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer araç kullanacaksanız geçici sürücü belgesini almayı unutmayınız.

  Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? 

  Ehliyetini yenilemek isteyen sürücü adaylarının, sağlık raporu alması zorunlu bir hale gelmiştir. Ehliyeti değiştirmek isteyen kişiler; aile sağlığı merkezlerinden, üniversitelere ve bakanlıklara bağlı sağlık tesislerinden, özel hastanelerden, özel polikliniklerden, tıp merkezlerinden ve özel muayenehanelerden sağlık raporu alabilirler.

  Yeni Ehliyetlerin Özellikleri Nelerdir?

  Yeni sürücü belgesi, lazer baskı ile üretilmiştir. Fotoğraflar üzerinde kopyalama risklerine karşı özel bir hologram bulunur. Fotoğrafın arka kısmında ayrı bir güvenlik tasarımı yer almıştır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap