Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer ne anlama gelir

  1 ziyaretçi

  sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer ne anlama gelir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer

  Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer

  Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözünün TDK'ya göre anlamı, ‘Bir olaydan gerekli dersi alan ve zarar gören kişinin bunu bir daha yapmayacağı’ biçiminde ifade bulmaktadır.

   Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Atasözünün Anlamı Nedir?

   İnsanlar yaşadıkları bazı olaylardan dolayı önemli zararlar alırlar ve bundan ders çıkarırlar. Böylece ona benzer olaylar ile karşılaştığı zaman tedbirli davranır ve uyanık olurlar. Yapılan bir hataya yeniden düşmemek olarak da sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü kullanılır.

   Kısaca Atasözü Açıklaması

   Atasözleri insanlara bazı durumları anlatmak için kullanılan kısa deyimlerdir. Bu atasözleri arasında ise sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer çok sık kullanılır. Pek çok kişinin hayatındaki hatalardan ders çıkararak bir daha bunları yapmaması şeklinde bu atasözünü anlatmak mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  İnsanların yaşamında yer alan duygular evrenseldir. Bu sebepledir ki atasözleri de evrensel kabul edilmektedir. Atasözleri geçmişte yaşamış olan insanların tecrübeleriyle oluşmuştur.

   Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözünün anlamına bakıldığı zaman şöyle bir anlam çıkmaktadır; İnsanlar yaşamış oldukları bazı durumlardan dolayı önemli kötülükler alırlar ve bundan bir ders çıkarırlar. Böylelikle ona benzer durumlar ile karşılaştığı zaman önlem alarak davranır ve uyanık olurlar. Yapılan bir yanlışa yeniden düşmüş olan bir kişinin diğer olayda nasıl tedbirli davrandığı görülmektedir.

   Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Atasözünün Örnek Cümle İçinde Kullanımı

   Örnek cümle ise şu şekildedir; Geçenlerde yapmış olduğu hatayı şimdi yapmamış demek ki Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  İnsan ömrü her konuda tecrübe kazanmaya yetecek kadar uzun değildir. Bu nedenle bir kişinin ya da topluluğun yaşadığı acı ya da tatlı tecrübeler başkalarına da yol gösterir. Atasözleri yardımıyla nesiller ve milletler arası tecrübe aktarımı kolaylaşır. Bu atasözleri arasında, "Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" vecizesi de insanların hayat yolunda daha sağlam adımlar atmasını sağlamaktadır. Bu atasözü "Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözünün anlamı nedir?" sorusuyla inceleniyor. İşte bu atasözünün TDK açıklaması, uzun ve kısa anlamı, örneklerle cümle içinde kullanımı.

  SÜTTEN AĞZI YANAN YOĞURDU ÜFLEYEREK YER TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" atasözü; "Bir olaydan gerekli dersi alan, zarar gören kimse; ona benzer bir işle karşılaştığında uyanık davranır; tedbirli olur" anlamında kullanılır.

  SÜTTEN AĞZI YANAN YOĞURDU ÜFLEYEREK YER NE DEMEK?

  İnsan bazı reflekslerle dünyaya gelir, geri kalanı ise yaşantı ve deneyimleri aracılığıyla öğrenir. Sıcak, soğuk, acı, tatlı gibi duyu organlarıyla hissedilen şeyleri yine kendi deneyimleri sonucunda tanır. Başkasının onu uyarması çok bir anlam ifade etmez. Bu deneyimler sonunda sütün sıcak olduğunu canı yanarak fark eden kişi, bu olaydan etkilenerek süte benzerliği dolayısıyla yoğurdu da sıcak sanarak üfler. Gerçek hayatta da insan bu örnekte olduğu gibi, acı bir deneyim yaşadığı olaya benzer durumlara tereddütle yaklaşır. Bu nedenle, böyle durumları özetlemek adına "sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" atasözü kullanılır.

  SÜTTEN AĞZI YANAN YOĞURDU ÜFLEYEREK YER ÖRNEKLERİ

  Daha önce arkadaşından kötülük gördüğü için artık insanlarla arkadaş olmaya çekiniyor. Sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyor.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap