Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  saçı gözüktü diye öldürülen kadın

  1 ziyaretçi

  saçı gözüktü diye öldürülen kadın Ne90'dan bulabilirsiniz

  İnsanlık, saçı göründü diye polisin öldürdüğü kadına ağlıyor - KAZETE - Bağımsız Kadın Gazetesi

  İnsanlık, saçı göründü diye polisin öldürdüğü kadına ağlıyor - KAZETE - Bağımsız Kadın Gazetesi

  İran’da, 'örtünme kurallarına uymadığı' gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınan kadının işkence altında ölümü ülkenin çeşitli kentlerinde 'diktatöre ölüm' sloganlarıyla protesto edildi. Tahran yönetimi sosyal medyada ortaya atılan işkence sonucu ölümle ilgili iddiaları yalanlayarak, kadının kalp krizi geçirdiğini öne sürdü.

  İran'da örtünme kurallarına uymadığı öne sürülen 22 yaşındaki #MahsaAmini ahlak polisi tarafından gözaltına alındı. Ancak gözaltında fenalaştığı belirtilen Amini, kaldırıldığı hastanede komaya girdikten sonra yaşamını yitirdi. 

  Sosyal medyada 'Amini'nin işkencede öldüğü' iddialarının ortaya atılmasının ardından İran halkında büyük tepki oluştu. Polis bir açıklama yayınlayarak Amini'ye fiziksel müdahalede bulunulmadığını genç kadının kalp krizi nedeniyle öldüğünü öne sürdü. 

  Protestoların sürmesi sonrası devlet televizyonunda karakolda Amini'ye ait olduğu öne sürülen görüntüler yayınlandı. Görüntülerde Amini olduğu belirtilen kadının, konuşmak üzere yerinden kalktıktan sonra düştüğü görülüyor. 

  Ancak karakola ait görüntülerde görülen kadının kimliği bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı. Genç kadının akrabaları ise #MahsaAmini 'in herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmadığını söyledi. Tahran'da Amini'nin yaşamını yitirdiği hastane etrafından toplanan göstericiler 'diktatöre ölüm' diye slogan atarken, yoldan geçen araçlar da korna çalarak protestoculara destek verdi. 

  Ülkenin önde gelen sanatçı ve sporcuları da sosyal medya hesaplarından olayı kınarken, İranlı yetkilileri harekete geçmelerini istedi. Bazı sanatçılar, ABD'de polis şiddetinde yaşamını yitirenlere gösterilen resmi tepkinin burada gösterilmediğinden şikayet etti.    

  Uluslararası Af Örgütü, gözaltında kötü muamele ve işkence iddialarının araştırılması gerektiğini belirtirken, "Sorumlu bütün yetkililer adaletle yüzleşmeli" dedi.

  ( AFP/EuroNews)

  Yazı kaynağı : www.kazete.com.tr

  İran’da kadınlar saçlarını kazıtıyor: Saç yoksa günah da yok!

  İran’da kadınlar saçlarını kazıtıyor: Saç yoksa günah da yok!

  Tahran’da “İslam kurallarına uygun hicap takmadığı” gerekçesiyle ‘ahlak polisi’lerince gözaltına alınan ve işkence sonucu hayatını kaybeden 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini’nin ölümünün yankıları sürüyor.

  Mahsa Amini için İran’ın bir çok kentinde protesto eylemleri yapıldı.

  Protestolar gece boyu sürdü. Protestolarda İran rejim güçleri ateş açtı, çok sayıda Kürt gözaltına alındı. İnsan hakları aktivistleri gösterilerde başından yaralanan Kiyan Drakşani isimli Kürt gencinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Ayrıca ağır yaralı 3 kişinin ise Tebriz’dek hastanelerde tedavi altına alındığı bilgisi de verildi.

  Genel grev çağrısı

  PJAK ve KODAR tarafından genel grev çağrısı yapılmıştı. Hassan Radi Al-Ahwaz, Al Hurra’ya verdiği demeçte, bölgedeki Kürt partilerin Pazartesi’den itibaren çeşitli protesto eylemleri ve oturma eylemleri düzenleme kararı aldığını, eylemlerin ardından da devam edeceğini söyledi. Bugün de Meclis önünde eylemler devam ederken, halk yarın da aynı yerde olacağını deklare etti.

  Kadınlar saçlarını kazıttı  

  Hükümete muhalefet eden kanat, ahlak polisinin lağvedilmesi için kampanya başlatırken, bu kampanya sokağa dökülen İranlı kadınlar tarafından destek görmedi. Bunun sokaktaki tansiyonu düşürmek için kurgulanmış bir proje olduğunu ifade eden kadınlar, “Saç yoksa günah da yok” diyerek saçlarını kazıttı ve İranlı kadınları kampanyaya katılmaya çağırdı. İranlı pek çok ünlü kadın oyuncu da başörtüsüz ekran karşısına çıkarak, hükümete meydan okudu.

  Sosyal medyadan destek eylemi

  Twitter’da Amini cinayetini protesto etmek için 600 bine yakın tweet atılırken, Kian Sharifi ve Masih Alinejad gibi pek çok aktivist, gazeteci, sporcu ve entelektüelin yanı sıra batılı pek çok aktivist de kampanyaya destek verdi. İran eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohammad Ali Abtahi, Twitter’da “Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürüldüğü iddiası bile İranlıların nesiller boyu dinden ve din öğretilerinden nefret etmesi için yeterlidir” dedi.

  İranlı ünlü futbolcu ve eski Milli Takım kaptanı Ali Daei ise, Instagram sayfasında Amini’nin bir fotoğrafını paylaşarak, “Amini ne hata yaptı? Kızım Amini’nin neden öldürüldüğünü soruyor, kızıma ne cevap verebilirim?” diye sordu. ABD Başkanı Joe Biden’ın güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Amini’nin polis tarafından öldürülmesinden derin endişe duyduklarını belirterek, “Amini’nin ölümü affedilmeyecek. İran’ı bu insan hakları ihlallerinden dolayı sorumlu tutmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  İnternet kesintisi

  İran Hükümeti, Saqız, Marivan ve Sanandaj kentleri başta olmak üzere pek çok kentte interneti kesti ya da kısıtladı. Twitter’da #KeepitOn #InternetShutdown hashtagleri üzerinden internet kesintisi de protesto ediliyor.

  TJA: İran’ın kadın düşmanı politikalarını kınıyoruz

  İran’da kadınların tesettüre uygun giyinerek başörtüsü [hicab] takıp takmadıklarını denetleyen “ahlak polisi”nce gözaltına alındıktan sonra komaya giren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin öldürülmesine Tevgera Jinên Azad’dan (TJA) tepki geldi.

  TJA açıklamasına şunları belirtti:

  Ne olmuştu?

  Saqız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen genç kadın erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlak polisince göz altına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, göz altına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

  Devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olduğunu yalanladı.

  Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

  Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

  Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Mahsa Amini’nin ahlak polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

  VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

  Amini İran’da gözaltında şüpheli şekilde yaşamını yitiren ilk kişi değil. 2012’de işçi aktivist Sattar Beheshti, 2003 yılında Kanadalı-İranlı foto muhabiri Zahra Kazemi gibi pek çok muhalif isim, İran’da gözaltındayken şüpheli biçimde yaşamını yitirdi.

  Yazı kaynağı : gazetekarinca.com

  İran'da Ahlak Polisi Tarafından Saçı Gözüktü Diye Öldürülen Mahsa Amini'nin Cenazesinde Olay Çıktı

  İran'da Ahlak Polisi Tarafından Saçı Gözüktü Diye Öldürülen Mahsa Amini'nin Cenazesinde Olay Çıktı

  İran'da başörtüsünü tam takmadığı gerekçesiyle polis tarafından dövülen Mehsa Emini (Mahsa Amini), hayatını kaybetti. Emini'nin cenazesine katılan yüzlerce kadın ise İran polisini protesto etmek amacıyla zorunlu olan başörtülerini çıkardı.

  İran'da geçtiğimiz gün korkunç bir olay meydana geldi. İran'da ahlak polisleri başörtüsünü düzgün takmadı iddiasıyla 22 yaşındaki Mehsa Emini'yi acımasızca dövdü. Şeriat polisleri tarafından vahşice darp edilen genç kadın komaya girdi.

  YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

  Hastaneye kaldırılan Mehsa Emini derhal yoğun bakıma alındı. Acı haber ise ilerleyen saatlerde geldi. Başörtüsünü düzgün takmadığı iddiasıyla dövülen kadın 22 yaşında hayatını kaybetti.

  CENAZEDE PROTESTO ETTİLER

  Mehsa'nın ölümü, ülke ve dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Mehsa'nın memleketi olan Saghez'daki cenazeye katılan yüzlerce kadın, takmakta zorunlu oldukları başörtülerini çıkararak yaşananları protesto etti.

  Yazı kaynağı : www.medyafaresi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap