Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah namazından sonra hangi dua okunur

  1 ziyaretçi

  sabah namazından sonra hangi dua okunur Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar ve Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar ve Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

  İslam alemi açısından diğer tüm vakit namazlarında olduğu gibi, sabah namazının da önemli bir yeri bulunur. Dolayısıyla hem namaz sırasında, hem namaz sonrasında okunması gereken belirli dualar vardır.

  Öneri:
  Ayetel Kürsi

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar

  Günün ilk vakit namazı olan sabah namazı tamamlandıktan sonra, "La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh(i)." duası 7 kere okunmalıdır. 7 kere okunan bu dua, insana Allah'a sarılmaktan başka kuvvet verecek bir şeyin olmadığı, bu sebeple de yalnızca Allah'a sığınılması gerektiği anlamına gelir.  Sabah Okunacak Dualar

  Kişi sabah uyandığında namazdan evvel 3 kere “Bismillahillezî lâ yedurru mea’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fi’s-semâ’ ve hüve’s-semîu’l-alîm.” (İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O herşeyi işitir ve bilir) duasını okumalıdır. Bu dua, Allah'ın ismini zikreden kişinin başına hiçbir kötülük ve bela gelmeyeceği, o kişinin Allah tarafından korunacağı manasına gelir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar - Sabah Namazından Sonra Hangi Dualar Ve Sureler Okunur?

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar - Sabah Namazından Sonra Hangi Dualar Ve Sureler Okunur?

  İslam'ın ikinci şartı olan namaz en önemli ibadetlerin başında yer alır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günlük kılınan beş vakit namaz bulunur. Bunlardan en faziletlisi ise sabah ve yatsı namazı olduğu belirtilmektedir. Sabah namazında edilen duaların maneviyatı da bir başkadır. Bazı kaynaklarda da sabah namazında okunacak dualar ve bu duaların faziletleri hakkında çeşitli ifadeler yer almıştır. Sabah namazından sonra okunacak dualar ve okunması tavsiye edilen dualara haberimizde yer verdik. Peki, sabah namazından sonra hangi dualar okunur?

  SABAH NAMAZINDAN SONRA OKUNACAK DUALAR?

  Sabah namazının ardından okunması gereken bazı dualar vardır. Hadis kaynaklarında sabah namazının ardından bazı duaların fazileti ile ilgili bilgiler yer almıştır. Günün en faziletli namazı olan sabah namazından sonra aşağıdaki duaları okuyabilirsiniz.

  Malik b. Yesâr`dan rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim sabahleyin üç defa "euzubillahis-Semî`il-Alîmi mines-şeytanirracım" der, sonra Haşr suresi`nin sonundaki üç ayeti okursa Allah kendisine yetmiş bin melek vekil kılar, bunlar akşama kadar o kişiye dua ve istiğfar ederler. Eğer o gün vefat ederse şehid olarak ölür. Bunu akşamleyin okuyan da aynı derecededir." (Tirmizî, Müsned, Beyhakî, Taberani, Ibn Kesîr).

  SABAH NAMAZINDAN SONRA HANGİ DUALAR OKUNUR?

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) kızı Hz. Fâtıma'ya -radıyallahu anh- sabah akşam okumasını tavsiye ettiği şu dua, ebedî hayat kaygısı taşıyan insanların Allah'a -celle celalühu- nasıl sığınmaları gerektiğini ifade etmektedir.

  "Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah'ım! Sen'in rahmetine iltica ediyor ve Sen'den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma!" (Hâkim, I, 730)

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Her sabah okunması faziletli olan dualar! Sabah namazından sonra okunacak dualar

  Her sabah okunması faziletli olan dualar! Sabah namazından sonra okunacak dualar

  Sabah namazıyla nurlandırdığımız evlerimizde günümüzün hayırla geçmesi için okunması tavsiye edilen bazı duaları sizlere derledik. Sabah uyanınca okunması önerilen faziletli dualar haberimizde...

  Sabah namazını kılan bir kimsenin Allah (c.c)'un himayesi altında olduğunu müjdeleyen Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), bu namazı hayırlı bir güne başlangıcın ilk ibadetleri olarak bizlere tanımlamaktadır. Allah (c.c)'ûn rızasını hoşnut ederek geçireceğimiz bir gün bizleri ahirette cennete bir adım daha yaklaştırırken fani dünya hayatının da daha da huzurlu geçmesini sağlar. Çünkü Dünyada iken Allah'ı unutmayıp (haşa) Onun yolunda giden Mümin kimselere Allah da hem dünyasını hem ahirette cennete girmesini kolaylaştırır. ''Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir”(Müslim, Mesâcid 260) buyuran Peygamber Efendimiz (SAV) sabah namazını cemaatle kılmanın faziletine değinmiştir. Peki sabah  duası nedir, sabah namazından sonra hangi dualar okunabilir?

  İLİŞKİLİ HABERSabah okunacak en faziletli dua! Sabah namazı saat kaça kadar kılınır? Sabah namazı kılınışı

  SABAH DUASI NEDİR? SABAHLEYİN YAPILACAK İBADETLER

  sabah namazı duası

  Sabahleyin uyandığımızda yapacağımız ilk dua, elbette ki Allah'ın adını anarak söyleyebileceğimiz söz yani Besmeledir. Her işe başlarken söylememiz gereken besmele olduğu gibi sabahları okunacak ilk dua da Bismillahirrahmanirrahim’dir. Kelime anlamı; 'Allah'ım senin isminle uyanıyorum' diyerek Allah'a sığınmış ve himayesi altına girmiş oluruz. Her hayırlı işin başında olan Besmele için Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmaktadır: “Besmeleyle başlanmayan her mühim işin sonu eksiktir.” (Ali el-Müttekî, Kenzu’l-ummâl, I, 555, No: 2491)

  Besmelenin dışında Müslüman bir kimsenin sabahleyin güne tefekkür ile başlaması önerilebilir. Günün başlangıcında ömründen yeni bir sayfa açıldığı düşünülmeli ve bu sayfayı hayırla doldurmak için tefekküre dalınabilir. Güne bu tefekkür ile giriş yapmak, günü şuur ve vecd ile tamamlamaya yardımcı olabilir.

  GÜNE BAŞLAMA DUASI! SABAH UYANINCA OKUNACAK DUA

  Peygamber Efendimiz (SAV) uyanınca okunulmasını önerdiği duada şöyle buyurmaktadır: “Sizden biriniz uykudan uyandığı zaman şöyle desin: “Bana ruhumu geri veren, vücûdumu afiyette kılan ve kendisini zikretmeye müsaade eden, Allah’a hamd olsun.” (Nevevî, el-Ezkâr, 21)

  PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)'İN KIZINA ÖĞRETTİĞİ DUA...

  Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), kızı Hz. Fâtıma (r.a)'a sabah-akşam okumasını tavsiye ettiği duada Allah'a nasıl sığınmamız gerektiği üzerinde durulmaktadır: “Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım! Sen’in rahmetine iltica ediyor ve Sen’den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma!” (Hâkim, I, 730)

  SABAH VE AKŞAM KAZALARDAN KORUNMAK İÇİN OKUNAN DUA

  Türkçesi: “Bismillahillezî lâ yedurru mea’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fi’s-semâ’ ve hüve’s-semîu’l-alîm.”

  Manası: İsmini zikredince yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın isminden yardım talep eder, onunla korunurum. O her şeyi işitir ve bilir derse, sabaha kadar ona ânî bir belâ isâbet etmez. Kim de bunu sabah üç kere okursa, akşama kadar ona ânî bir belâ isâbet etmez.” (Ebû Dâvûd Edeb 101/5088; Tirmizî, Deavât 13)

  SABAH NAMAZI VAKTİNDE OKUNACAK DUA VE ZİKİRLER

  Ebu Zerr'in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV),sabah namazını kıldıktan sonra şu duanın okunabileceğini şöyle beyan etmektedir: Kim sabah namazından sonra diz çökmüş durumunda hiçbir şey konuşmadan 10 kere, "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." derse kendisine 10 sevap yazılır 10 günahı silinir. 10 derece yükseltilir. O gün boyunca her türlü kötülüklerden korunur. Şeytandan korunur. Allah'a şirk koşmaz ise işleyeceği hiçbir günah ona zarar vermez; günahları silinmiş olur.''

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap