Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah namazının sünneti ile farzı arasında okunacak zikir

  1 ziyaretçi

  sabah namazının sünneti ile farzı arasında okunacak zikir Ne90'dan bulabilirsiniz

  MUHTASAR İLMİHAL

  Sabah namazının sünneti ile farzı arasında hangi dua okunur?

  Sabah namazının sünneti ile farzı arasında hangi dua okunur?

  Değerli kardeşimiz,

  Kaynaklarda, sabah namazının sünneti ile farzı arasında okunacak özel bir duaya rastlayamadık. Ancak, gece veya sabah namazına kalkıldığı zamandan itibaren farzın kılınmasından sonrasında da devam eden zaman dilimi içerisinde okunacak değişik duaların bulunduğunu gösteren hadisler vardır.(bk. Nevevî, el-Ezkar).

  Bu hadis rivayetlerinden “sabah sünnetlerinden önce, sabah sünneti ile farzı arasında, sabah namazının farzından sonra, Güneş doğuncaya kadar dua etmenin sünnet olduğunu” anlamak mümkündür.

  Bezzar’ın sahih bir senetle rivayet ettiğine göre, bu dualardan biri şöyledir: Hz. Enes anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) kızı Fıtıma’ya sabah-akşam şu duayı okumasını tavsiye etmiştir:

  Ahmed b. Hanbel’in Hz. Enes’den naklen bildirdiğine göre, Peygamberimiz (a.s.m) sahabilerden birinin “(…) ya Bedia’s-semavati ve’l-ard, ya ze’l-celali ve’l-ikram” duasını yaptığını işittiğinde “Bu adam, kendisiyle dua edildiği zaman icabet edilen, bir şey istendiği zaman verilen ism-i azamla dua etmiştir.” diye buyurdu (Mecmau’z-zevaid, 10/156). 

  Ebu Yala’nın sahih bir senetle, Tay kabilesinden salih bir kimseye dayandırdığı habere göre, bu kişi bir çok zaman “Allah’ın kendisine -onunla dua edildiğinde duanın kabul olduğu- ism-i şerifini göstermesini istemiştir. Bir gün bir yıldızda “Ya Hayyu ya Kayyum, ya Bedia’s-semavati ve’l-ard, ya ze’l-celali ve’l-ikram” yazılı olduğunu görmüştür.(bk. Mecmau’z-zevaid, 10/158).

  Bu ve benzeri rivayetlerden anlaşılıyor ki, söz konusu isimlerle yapılan dua -makbul olmak açısından- çok önemlidir. Duanın şeklini belirleyen unsurlardan biri de öncelikli ihtiyaçtır. Bu asırda insanların en çok muhtaç olduğu husus imanın korunmasıdır, özellikle de içten ve gönülden Allah’ı tanımaktır. İşte Bediüzzaman’ın sabah sünneti ile farzı arasında okunmasını tavsiye ettiği şu dua sünnete uygun, en öncelikli ihtiyaca yönelik, iki namaz arası ve sabah vakti gibi makbul bir zaman dilimine muvafık bir dua olarak değerlendirilmelidir:

  İlgili Dua:

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap