Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  selam ingilizcede ne demek

  1 ziyaretçi

  selam ingilizcede ne demek Ne90'dan bulabilirsiniz

  İngilizce selam ne demek? Selam kelimesinin İngilizce yazılışı, okunuşu ve söylenişi

  İngilizce selam ne demek? Selam kelimesinin İngilizce yazılışı, okunuşu ve söylenişi

  İngilizce kelimelerin günümüzde ki kullanım oranları giderek artmaktadır. Hayatın her alanında kullanılan İngilizce kelimelerin ne anlama geldiğini bilmek ve hatta kullanabilmek oldukça büyük kolaylık sağlayacaktır. Konuşma dili içerisinde en fazla kullanılan kelimelerden birisi de selam olmaktadır.

   İngilizce Selam Ne Demek?

   İngilizce kelimeler içerisinde en fazla kullanılan sözcüklerden birisi de elbette selam olarak ifade edilebilir. İngilizce olarak selam farklı şekillerde söylenebilmektedir. İngilizcede selam kelimesi '' hi '' şeklinde söylenebileceği gibi '' hello '' şeklinde de kullanılabilir. İngilizcede genel olarak selam anlamına gelmekte olan hi konuşma dilinde kullanılır iken hello ise genellikle yazı dilinde kullanılmaktadır. Siz de istediğiniz birini seçerek selamlaşma esnasında kullanabilirsiniz.

   Selam Kelimesinin İngilizce Yazılışı

   Selam kelimesinin İngilizce olarak yazılış şekli de hello olarak söylenebilir. Hello şeklinde yazılmakta olan kelimenin anlamı Türkçe de selam anlamına gelmektedir. Hi şeklinde yazılan kelime ise yine Türkçe de selam manasına gelmektedir.

  Selam Kelimesinin İngilizce Okunuşu

   Selam manasında kullanılan İngilizce kelimeler farklılık gösterebilmektedir. En fazla kullanılmakta olan selam anlamına gelen kelimelerden birisi olan Hi kelimesi hay olarak okunmaktadır. Hello kelimesi ise helo şeklinde okunmaktadır. Kelimelerin söylenişlerini ve okunuşlarını dinlediğiniz takdir de daha kolay ve akılda kalıcı bir şekilde kelimenin telaffuz edilişini öğrenebilirsiniz.

   Selam Kelimesinin İngilizce Söylenişi

   Selam kelimesinin İngilizce olarak söylenişi genel olarak Hi şeklinde yazılan ve hay biçiminde okunan biçimi ile bilinmektedir. Aslında hangisinin kullanılacağına dair kesin bir seçim yapmanız gerekmemektedir. Siz de istediğiniz selam verme kelimesini seçerek kullanabilirsiniz. Selam kelimesi için tercih edebileceğiniz İngilizce kelime Hi olabileceği gibi Hello şeklinde de olabilir. İstediğiniz kelimeyi seçerek kullanmanız da uygun olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  selam - İngilizce çeviri - örnekler Türkçe | Reverso Context

  Sözcük dizini: 1-300, 301-600, 601-900

  İfade dizini: 1-400, 401-800, 801-1200

  Sözcük öbeği dizini: 1-400, 401-800, 801-1200

  Yazı kaynağı : context.reverso.net

  selam - WordReference.com Türkçe-İngilizce Sözlük

  Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Selamlaşma

  Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Selamlaşma

  Yeni bir yabancı dil öğrenmek demek, baştan sona birçok yenilik demek. Yeni kelimeler, kalıplar, deyimler, kurallar, bu liste böyle uzar da gider. Ancak her dilde olduğu gibi İngilizce için de geçerli olan bir şey var ki, o da iletişimin gereği olarak biriyle konuşmaya başlamadan önce selamlaşmak. Sonuçta sohbete damdan düşer gibi başlayamazsınız. İlk iş olarak karşınızdaki kişiye bir selam vermeniz, hâl ve hatırını sormanız icap eder. Bu sebeple, İngilizcede selamlaşmalar başlığı oldukça önemli bir nokta.

  ‘Hello’ diyoruz, ‘Hi’ diyoruz, o kadar da kaba değiliz zaten biliyoruz selam vermeyi diye düşünmeyin. İngilizcede selamlaşma sadece ‘Hello!’ ve ‘Hi!’ gibi kalıplarla sınırlı değil. Gündelik konuşmalarda, iş hayatında veya resmi bir ortam içerisinde kullanabileceğiniz daha pek çok kalıp bulunuyor. Peki bunlar neler, gelin birlikte inceleyelim.

  Kaç Çeşit Merhaba Olabilir ki?

  Aslında oldukça fazla. İngilizceyi hiç bilmeyen birisine bile sorsanız büyük ihtimalle size en az 2-3 farklı kalıp söyleyebilir. Bu durumda ‘Bu kalıplar yeterli değil mi, herkese ‘Hello!’ desek olmuyor mu?’ diye sorabilirsiniz. Maalesef olmuyor. Çünkü denebilecek yer var, denilemeyecek yer var. Örneğin; hem en yakın arkadaşınıza hem de iş yemeğinde ilk defa karşılaştığınız bir yabancıya “Naber?” diye selam vermek doğru olur mu? Kesinlikle olmaz. Sıradan bir ‘Naber!’ kelimesi iş yemeğindeki yabancı kişi için fazla laubalice kaçarken ‘Görüşmeyeli nasılsınız beyefendi?’ gibi bir cümle de yakın arkadaşınıza aşırı resmi gelebilir. Kısacası her merhaba her yere uygun düşmez. Üstelik bu tekdüzelik, yabancı dilinizi kullanım şekliniz açısından da yetersiz bir görüntü oluşturacak, orası kesin.

  İngilizce öğrenmeye ve pratik yapmaya yeni yeni başlayan biriyseniz, belli formları nasıl ve nerelerde tercih edebileceğinizi öğrenmek, sohbetin  girişi ve devamı için faydalı bir rehber olabilir. Böylece İngilizce konuşma pratiği yaparken sıkıntı yaşamaz ve sohbet esnasındaki heyecanınızın kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

  Merhaba Derken En Sık Kullanılan Kalıplar

  Yolda, evde, iş yerinde, ofiste, okulda, çarşıda kankanız, biraz tanıdığınız veya hiç tanımadığınız herhangi birine selam verecekseniz nezaket kuralları gereği hangi cümleleri kullanmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. İngilizceye yeni başlayanlarailk olarak bunların  öğrenmesi de bu sebepten . Böylelikle henüz acemi olduğunuzu karşı tarafa hissettirmez ve diyaloğun devamını stres yapmadan sürdürebilirsiniz.

  Gündelik Selamlamalar

  Selamlaşma sözleri içinde en fazla başvurulanlar, muhtemelen gündelik olanlardır. Ne fazla ciddi bir havada, ne de gereğinden daha basit görünecek bu kalıpları gün içinde hemen herkes bol bol kullanır. Gündelik hayatta en sık tercih edilen İngilizce selamlaşma kalıpları, şu şekilde sıralanabilir:

  İş Hayatında veya Resmi Ortamlarda Selamlamalar

  Ast-üst ilişkilerinin cirit attığı, hiyerarşinin buram buram yayıldığı iş yerleri ve ofis ortamları, kişilerin bir selam vermek için bazen dakikalarca düşünmesine sebep olan yerlerin en başında. Belki gününüzün büyük bir çoğunluğunu bir arada ve birlikte çalışarak geçiriyorsunuz, ama ofis kuralları der ki, ‘Önce saygı, seviye!’. Yani resmiyeti elden bırakmayalım.

  Bu tarz ortamlarda ya da ilk defa bulunduğunuz, pek kimseyi tanımadığınız mekanlarda selamlaşmak için tercih edebileceğiniz sözler de şu şekilde:

  Resmi Olmayan, En Yakınlarla Yapılan Selamlamalar

  Seviyeli kalmanız ve mesafeyi korumanız gereken bir ortam değilse ve dostlarınız, kankalarınız, sıkı arkadaşlarınız ve çok sevdiklerinize selam vermek için ne söyleyebileceğinizi düşünüyorsanız bunları kullanabilirsiniz:

  Selamlaşmanın Binbir Yolu ve Daha Fazlası için Cambly!

  İngilizceye yeni giriş yapan, bol bol pratik yapmak için alternatif yollar arayan, gündelik hayatta sıklıkla kullanılan selamlaşma ve sohbet kalıpları ile çok daha fazlasını uygulamalı öğrenmek isteyen herkes için Cambly en doğru tercih! Neden mi? Çünkü Cambly uzman eğitmen kadrosu ile İngilizceyi kaynağından öğrenebilmenize olanak tanıyor. Anadili İngilizce olan eğitmenler, sizin belirlediğiniz gün ve saatteki online videolu derslerinize girerek dilediğiniz her konu üzerine alıştırma yapma imkânı sağlıyor. Kısacası kişisel programınıza en uygun zamanı kendiniz belirleyerek ev rahatlığında birebir ders alabiliyorsunuz. Eğitmeninizi uzmanlık alanlarına göre kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken ise, Cambly’e kaydolmak ve hemen kendinize bir program oluşturmak! Üstelik İngilizcede selamlaşmalar ve çok daha fazlası için ücretsiz deneme dersimize girebilirsiniz. Siz de zaman kaybetmeden ‘blog100’ kodunu kullanın ve 10 dakikalık deneme dersimiz ile Cambly dünyasını keşfedin!

  Yazı kaynağı : blog.cambly.com

  İngilizce Selamlaşma Kelimeleri ve Kalıpları: Merhaba Demenin 17 Farklı Yolu

  İngilizce Selamlaşma Kelimeleri ve Kalıpları: Merhaba Demenin 17 Farklı Yolu

  Büyük olasılıkla “hello” ve “how are you?” ifadelerini zaten biliyorsundur.

  Ancak İngilizce konuşanlar daima “hello” ve “how are you?” demezler.

  Birbirinden farklı şekillerde İngilizce greeting expressions kullanırlar.

  Kendini daha net ve düzgün ifade etmek, hem de daha doğal konuşmak için “greeting people” yani insanlara selam verirken bu ifadeleri kullanabilirsin. Greetings ne demek sorunun da cevabını almış oldun.

  İngilizce öğreniyorum, İngilizcede merhaba nasıl denir diye saatlerce arama yapmana gerek yok. Bu yazı sorularına fazlasıyla cevap verecek.

  İnsanların birbirlerine selam vermek için kullandıkları hem resmi hem de günlük İngilizce selamlaşmaları ve hatta çok sık kullanılan argo ifadeler nasıl kullanılır öğrenelim. İster bir ESL öğrencisi ol ister iş İngilizcesi bilen bir meslek sahibi ol, senin de ilgini çekecek, İngilizce karşılıklı konuşma cümlelerini ela alacağız.

  Download: This blog post is available as a convenient and portable PDF that you can take anywhere. Click here to get a copy. (Download)

  En Çok Kullanılan İngilizce Selamlaşma Kelimeleri ve Kalıpları

  İngilizce konuşan insanlar genellikle birbirlerine selam vermek için gündelik bir dili tercih ederler, bu yüzden en çok kullanılan İngilizce karşılıklı konuşma ifadelerini veya cümlelerini arkadaşlarına, ailene, gündelik bir ortamda tanıştığın insanlara selam verirken kullanabilirsin.

  İngilizce konuşanlar ile sık sık bir araya gelmiyorsan ne olur? Greeting exercises nereden bulup nasıl pratik yapabilirsin?

  FluentU, günümüzün otantik İngilizcesini öğrenmek için harika bir araçtır. FluentU, kişiselleştirilmiş bir dil öğrenme deneyimine dönüşen, film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi daha fazlasının yer aldığı gerçek dünyadan İngilizce videolar sunuyor.

  Her bir video etkileşimli alt yazılar ile sunuluyor. Hemen tanımını, telaffuzunu ve resmini görmek için bilmediğin herhangi bir kelimeye tıkla! Ayrıca kelimeleri aklında tutmanı sağlayacak flaş kartlar ve alıştırmalar da var.

  Native speakers yani ana dilini konuşanların kullandığı şekliyle İngilizce öğrenmek için süper eğlenceli bir yoldur. FluentU ücretsiz denemesine göz at ve aşağıdaki (ve çok daha fazlasını) ifadeleri gerçek hayattan durumlarla öğrenmeye başla. Artık FluentU, iOS ve Android cihazlarda.

  1. Hey, Hey man, veya Hi (Selam)

  “Hello” merhaba demek yerine birine selam vermek için “Hey” ve “hi” kullanabilirsin. Her ikisi de özellikle gençler arasında popülerdir. Herhangi bir gündelik ortamda “hi” kullanmak uygun iken “hey” daha ziyade daha önceden tanışmış olduğun kişilere söylenir. Eğer bir yabancıya “hey” dersen karşındaki kişi için biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü seninle daha önce tanışıp tanışmadığını hatırlamaya çalışacaktır.

  Erkekleri selamlarken “hey”den sonra “man”  de ekleyebilirsin. Bazı insanlar “hey man”’i rahat bir şekilde daha genç kadınları selamlarken de kullanıyorlar fakat eğer selam vereceğin kadını çok iyi tanıyorsan bunu yapabilirsin.

  Unutma ki “hey” daima “hello” demek değildir. “Hey” ayrıca birinin dikkatini çekmek için de kullanılabilir.

  2. How’s it going? veya How are you doing? (Nasıl Gidiyor?)

  Bunlar, İngilizce günlük konuşma cümleleri arasında yer alır ve “How are you?” İngilizce nasılsın yerine kullanılır. Eğer özellikle nazik olmaya çalışıyorsan “how are you?” demeyi bırakma aksi takdirde neredeyse herkese selam vermek için bu ifadeleri kullanabilirsin.

  “Going” kelimesi genellikle kısaltılır bu yüzden “go-in” gibi daha çok söylenir.  Soruya bağlı olarak “it’s going well” (iyi gidiyor) veya “I’m doing well” (iyiyim) diye bu tür sorulara cevap verebilirsin.

  İngilizce gramer bakımından doğru olmasa da pek çok insan bu sorulara “good” diye cevap veriyor – sen de böyle diyebilirsin. “How are you?” sorusuna cevap verdiğin gibi cevabının ardından “and you?” (ya sen) diye sorarak devam edebilirsin.

  3. What’s up?, What’s new? veya What’s going on? (Naber)

  Bunlar yine İngilizce nasılsın “how are you?” diye sormanın gayri resmi soruş şekilleridir. Özellikle daha önce tanıdığın birisi ile selamlaşırken kullanılır.

  Pek çok insan “nothing” (yok bir şey) veya “not much” diye cevap verir. Eğer kısa bir sohbet yapabileceğini hissedersen, “what about you?” (Ya sen?) diye sorarak konuşmaya devam etmeden önce, hayatında devam eden ilginç veya yeni herhangi bir şeyi kısaca açıklayabilirsin.

  4. How’s everything ?, How are things?, veya How’s life? (Ne var ne yok, ne alemdesin, hayat nasıl gidiyor?)

  Yine bunlarda günlük konuşmalarda İngilizce nasılsın demenin başka yolları. Dilediğin herkesi bunlarla selamlaya bilirsin fakat daha ziyade daha önce tanıdığın kişilerle diyalog kurarken tercih etmelisin.

  Bunlara “good” veya “not bad” (fena değil), şeklinde cevap verebilirsin. Yine kısa bir sohbet için uygun olduğunu hissedersen hayatınla ilgili ilginç bir haberi kısaca paylaşabilirsin ve daha sonra karşındaki kişiye “what about you?” (ya sen) diye sorabilir veya başka bir selamlama sorusuyla devam edebilirsin.

  5. How’s your day? (Günün nasıldı?) veya How’s your day going? (Günün nasıl gidiyor?)

  Bu sorular şu anda “how are you?” olduğunla ilgili değil bütün gün boyunca kendini nasıl hissettiğine dair sorulardır. Bu soruları günün ilerleyen zamanlarında ve düzenli olarak gördüğün birini selamlarken kullanabilirsin. Örneğin, öğleden sonra bu sorunları bir iş arkadaşına veya her akşam markette gördüğün kasiyere sorabilirsin.

  “It’s going well” (iyi gidiyor) İngilizce gramer bakımından doğru bir cevap fakat pek çok insan yalnızca “fine”, “good” veya “alright” (iyi) şeklinde cevap veriyor. Bu arada dikkat ettin mi, “good”, “fine” veya “not bad” hemen hemen her selamlaşma sorusuna mükemmel birer cevap.

  6. Good to see you veya Nice to see you (Seni görmek güzel)

  Bir süredir görmediğin arkadaşlarını, iş arkadaşlarını veya aile fertlerini selamlamak istediğinde kullanabileceğin gündelik selamlaşmalardır. Birbirlerine selam verirken yakın arkadaşların kucaklaşması oldukça yaygındır, özellikle bir süredir birbirlerini görmemişlerse gayet doğaldır bu yüzden bu selamı, muhatabınla olan ilişkine bağlı olarak bir kucaklaşma veya tokalaşmayla birlikte kullanabilirsin.

  7. Long time no see veya It’s been a while (Görüşmeyeli uzun zaman oldu)

  Bu İngilizce selamlaşma kalıpları, birini uzun zamandır görmediğin özellikle tesadüfen karşılaştığın birine selam verirken kullanılır.

  Uzun bir süre ne kadardır? Bu, bu kişiyi normalde görme sıklığına bağlıdır. Örneğin, normalde bu kişiyi her hafta gördüğün halde daha sonra birkaç aydan daha fazla bir süredir göremediysen bu selamlamalardan birini kullanabilirsin. Genellikle bu ifadelerden sonra “how are you”, “how have you been?” (görüşmeyeli nasılsın) veya “what’s new?” (yeni bir şeyler var mı?) soruları kullanılır.

  İş Selamlaşmaları ve Resmi Selamlamalar

  Çoğu iş ortamında, formal yani resmi selamları kullanarak başlamak ve iş arkadaşının veya iş ortaklarının seni nasıl selamladığını görmen en iyisidir. Biriyle gündelik bir dille konuşmadan önce onun senle gündelik bir dil kullanarak konuşmaya başlamasını beklemek daha iyi bir fikirdir. Birbirinizi daha iyi tanıdıkça zamanla insanların daha samimi selamlaşma kalıplarını  kullanmaya başladıklarını görebilirsin. Resmi selamlaşmalar daha yaşlı insanlarla karşılaştığında da kullanılır.

  8. Good morning (Günaydın), Good afternoon (Tünaydın), veya Good evening (İyi akşamlar)

  Bunlar günün saatine bağlı olarak değişebilen İngilizce merhaba demenin daha formal yollarıdır. Unutma ki “good night” sadece “good bye” demek için kullanılır. Bu yüzden biriyle günün geç bir saatinde karşılaştığında “good night” yerine “good evening” ile selamlamayı unutma.

  Good morning, sadece “morning” diyerek daha gündelik bir kullanım elde edilir. Ayrıca resmi olmayan selamlama şekli olarak “afternoon” veya “evening” kullanabilirsin fakat bu şekilde çok sık kullanılmazlar.

  9. It’s nice to meet you veya Pleased to meet you (Sizinle tanıştığıma memnum oldum)

  Bu selamlamalar formal ve kibardır. İlk defa tanıştığında birine bunu söylersen kibar biri olarak görünmeni sağlar. Bunları yalnızca ilk defa tanıştığın birine söyleyeceğini unutma. İngilizce tanışma diyalogları çalışırken bunları kullanmaya özen göster. Bir dahaki sefere bu kişiyi gördüğünde “it’s nice to see you again” (sizi yeninden görmek güzel) diyerek onu hatırladığını gösterebilirsin.

  10. How have you been? (Görüşmeyeli nasılsınız?)

  Bu selamlama sorusu sadece daha önce tanışmış insanlar tarafından kullanılır. Eğer biri sana “how have you been?” diye sorarsa en son görüştüğünüzden beri iyi olup olmadığını öğrenmek istiyordur.

  11. How do you do? (Nasılsınız?)

  Bu selamla ÇOK resmidir ve oldukça nadir kullanılır fakat daha yaşlı olan insanlar tarafından hala kullanılıyor. Doğru cevap “I’m doing well” ama her ne kadar garip görünse de bazı insanlar cevaben “how do you do?” diye tekrar soruyorlar.

  İngilizce Merhaba Argoda Nasıl Denir?

  Argo selamlar oldukça gayri resmi bir üsluba sahip ve sadece çok yakından tanıdığın ve onlarlayken kendini rahat hissettiğin insanlara selam verirken kullanabilirsin. Bir çeşit sokak İngilizcesi de sayılır. Unutma ki pek çok argo tabir bölgeseldir ve mesela, Avustralya argosu kullanmak, Amerika’da tuhaf kaçabilir. Her nerede isen oranın yerel argo ifadelerini öğrenmelisin fakat bir yerden başlaman için bu genel örnekler sana yardımcı olacak.

  12. Yo! (Hey)

  Bu son derece gayri resmi selamlama Amerika’da yaygındır. 1990’ların hip-hop argosundan geliyor ve bugünlerde şaka yollu çok kullanılıyor. Bu selamı çok yakın arkadaşlarına kullanmalısın ve asla bir iş ortamında dile getirmemelisin.

  13. Are you OK?, You alright?, veya Alright mate? (İyi misin?)

  İngilizce merhaba ve “how are you” demenin oldukça gündelik bir yolu İngiltere’de çok yaygındır. “Yeah, fine”, veya sadece “alright” şeklinde cevap verebilirsin.

  14. Howdy! (Naber/Selam)

  Kanada ve Amerika’nın belli bölgelerinde çok yaygın olan “how do you do?”nun çok informal bir kısaltmasıdır. Bu bölgelerin dışında “howdy” dersen bir kovboy olarak görülebileceğini ve diğer insanları kendine güldürebileceğini unutma.

  15. Sup? veya Whazzup? (Naber?)

  Bu selamlar, gençler arasında yaygın olan “what’s up?”ın kısaltmalarıdır. “What’s up?”ta olduğu gibi “nothing” veya “not much” şeklinde cevap verebilirsin.

  16. G’day mate! (İyi günler)

  Bu gündelik selam, “Good day”in Avustralya’da kullanılan kısaltılmış halidir.  Avustralya’da selamlaşmalarda “you” yerine sıklıkla “ya” kullanıldığını unutma. Yani “how are ya?” ile “how are you?” aynıdır ve  “how are ya going?” esasen “how’s it going?” veya “how are you doing?” ile de aynıdır.

  17. Hiya! (Naber/Selam)

  İngilizce nasılsın “how are you?”nun kısası olan bu selamlama İngiltere’nin belli bölgelerinde yaygın olarak kullanılır. Ancak bu soruya gerçekten cevap vermene gerek yok – yalnızca “hey!” diyebilirsin.

  Umarız bu yeni İngilizce selamlaşma kelimelerini ve kalıplarını denemekten keyif alırsın. Farklı şekillerde insanlara selam vermek senin daha doğal bir biçimde İngilizce konuşmana katkı sağlayacak ve belki de İngilizce selamlar sana daha eğlenceli ve ilginç hale gelecek.

  Yazı kaynağı : www.fluentu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap