Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sigara ve alkolün kişide sürekli bu maddeleri kullanma isteği oluşturmasıdır

  1 ziyaretçi

  sigara ve alkolün kişide sürekli bu maddeleri kullanma isteği oluşturmasıdır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sigara ve alkol bağımlılığı ile madde bağımlılığı arasında nasıl bir bağ vardır?

  Yeşilay, Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal
  Konsey Özel Danışmanlık Statüsüne sahiptir.

  Yeşilay, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı tarafından verilen
  “Türkiye Mükemmellik Ödülü” sahibidir.

  Yeşilay TS EN ISO 9001:2015
  Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.yesilay.org.tr

  Sigara, Alkol, Madde Kullanımı

  1.Bağımlılık Nedir?

  Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır. Bağımlılık bir kez geliştikten sonra, bir daha iyileşmez ve kişinin yaşamı boyunca onunla beraber gelir.

  2. İradesiz Kişiler mi Bağımlı Olur? 

  Herkes bağımlı olabilir. Madde kullanımı kişinin biyolojik yapısında zamanla değişikliklere yol açar ve ara sıra da olsa kullanan kişinin bundan kaçınması mümkün değildir. Madde kullanımının irade ile bir ilişkisi yoktur. Zaten kişiler “Ben kontrol edebilirim” düşüncesiyle başlar, daha sonra bağımlı hale gelir. Onlar da “Benim iradem güçlüdür” gibi bir yanlış inançla yola çıkmışlardır. Kişi maddeyi kontrol altında tuttuğunu, hiç dozu aşmadığını iddia etse de aslında bedeninde farkında olmadığı bir süreç devam etmektedir. Bu yüzden bireysel özellikler ile madde kullanımı arasında bir sebep sonuç ilişkisi kurmak yanlıştır.

  3. Ne Kadar Alkol İçmek Risklidir? 

  Kullanılan alkol miktarını değerlendirmek için “standart içki” tanımını kullanıyoruz. Yarım duble rakı, cin, viski ya da bir kadeh şarap ya da bir bardak bira bir standart içkiye eşittir (şekle bakınız). ” Bir standart içki”  Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımladığı miktar olan 10-15 gram alkol içeren miktardaki içkidir. Alkolün yan etkilerinin ortaya  çıkışı ve kandaki kabul edilebilir düzeyleri standart içki oranları baz alınarak hesaplanmaktadır. Yaşa, cinsiyete ve vücut ağırlığına göre haftalık ve günlük alkol tüketimi sınırları değişmektedir.

  4. Esrar, Bağımlılık Yapar mı? 

  Esrar  hem bağımlılık yapıcı, hem de sigaraya oranla daha fazla kanser yapıcı madde içermektedir ve bireyin yaşam kalitesini düşürür.  Esrar, bedende yağ dokusunda biriktiğinden hafıza kaybına, öğrenme ve solunum bozukluklarına neden olabilmektedir.

  Esrar ile ilgili bilinmeyen gerçekler:

  5. Ecstasy Bağımlılık Yapar mı? 

  Ecstasy’de bağımlılık yapar. Kişi bir süre sonra bu madde olmadan yaşamdan keyif alamaz hale gelir. Ayrıca bilinmeyen bir nedenden dolayı ölüme de neden olmaktadır. Ülkemizde satılan ecstasy’lerin içinde farklı kimyasallar olduğu saptanmıştır

  6. Uyuşturucular Bazı Ülkelerde Serbest mi?

  Sadece Hollanda’da esrar kullanımı serbest bırakılmıştır.  Ancak bunun nedeni esrarın zararsız olması değildir. Hollanda’da esrar kullanımı çok yaygın ve genellikle de diğer uyuşturucu maddelerle birlikte satılmaktaydı. Ülke politikası, bunun önüne geçmek ve kişilerin diğer uyuşturucu maddeleri kullanmalarını engellemek amacıyla böyle bir girişimde bulunmuştur.

  7. Ara Sıra Kullanmak Zararlı mıdır? 

  İnsanlar genelde ara sıra kullanarak başlarlar. İlerleyen dönemlerde  daha önceki yaşadıkları etkiyi elde etmek için her seferinde kullandıkları miktarı arttırmak durumunda kalırlar. Bu durum madde talebinin artması anlamına da gelir ki bu da bağımlılığa götüren yoldur.  Aralıklı da olsa uzun süre kullanım mutlaka bireyin ruhsal ve kimyasal yapısında değişikliklere yol açar.

  8. Herkes Uyuşturucu Kullanıyor ve Onlara Bir Şey Olmuyor!  (mu?) 

  Gerçekte yetişkinlerin ve gençliğin büyük bir çoğunluğu madde kullanmamaktadır. Böyle bir söylemi dile getirmenin amacı genellikle kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynaklanmaktadır. Uyuşturucu kullanan bir kişinin, maddenin kendisine ve çevresine verdiği zararları görmesi zaman alabilir. Maddelerin verdiği zararlar arasında okul başarısında düşme, aile ilişkilerinde kopukluk,  arkadaş çevresinin daralması, bedensel ve ruhsal değişiklikler, zamanla üretkenliğin azalması sayılabilir.

  9. Arkadaşımın Uyuşturucu Kullanması Beni Etkiler mi? 

  Eğer kişinin madde alan bir arkadaşı varsa bir süre sonra bundan etkilenmesi olasılığı büyüktür. “Nerden bileceksin yaşadıklarımı, sen hiç kullanmadın ki!” gibilerinden bilinçli ya da bilinçsiz sözlerle yardım etme isteği içindeki kişiyi kullanmaya itebilir. Bu durumu bir girdaba benzetebiliriz.

  10. Uyuşturucu Sadece Kullanan Kişiye mi Zarar Verir? 

  Uyuşturucu kullanımı tüm topluma zarar verir. Bulaşıcı bir şekilde yaygınlaşır. Kara para ve mafya uyuşturucudan beslenir. İnsanlar sömürülür.

  AMATEM Danışma Hattı: (212) 660 0026 

  Kaynak: Adolesan Sağlığı ve Gelişimi. T.C. Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürlüğü, UNICEF, Aydoğdu Ofset.

  Yazı kaynağı : w3.bilkent.edu.tr

  Sigara Ve Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir? Alkol Ve Sigara Neden İçilmemelidir?

  Sigara Ve Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir? Alkol Ve Sigara Neden İçilmemelidir?

  Sigara Ve Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir? Alkol Ve Sigara Neden İçilmemelidir?

  Günümüzde birçok kötü alışkanlık bulunmaktadır. Bu kötü alışkanlıkların başlıcaları ise sigara ve alkoldür. Sigara ve alkol kullanan kişilerde çok sayıda hastalık görülmektedir. Bu hastalıklar sonucunda ise ölümler meydana gelebilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı her yaşta ortaya çıkan bir durumdur. Sadece yetişkinler değil küçük yaştaki kişiler bile bu kötü alışkanlıklara başlayabilmektedir.

  Sigara ve Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir?

  Sigara ve alkol kullanan kişiler zaman içerisinde birçok hastalığa yakalanabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve geri dönüşü olmayan bu hastalıklar ölüme bile yol açabilmektedir. Bu yüzdem sigara ve alkol kullanan kişiler bu hastalıklara hazırlıklı olmalıdır. Erken yaşlarda alkol ve sigara kullanmaya başlayanların zamanla vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişiklikler ortaya çıkmaya başlayınca durumun kötü olduğu anlaşılmaktadır.

  Alkolün Zararları

  Alkol kullanmak sigara gibi alışkanlık yaratan bir durumdur. Alkol kullanan kişiler kolay kolay bu durumdan kurtulamaz.

   - Geçici hafıza kaybına yol açar.

   - Beyin ve sinir hücrelerini olumsuz etkiler.

   - Görme yeteneğini azaltır.

   - Damarların tıkanmasına neden olur.

   - Bilinç kaybına yol açar.

   - Kalp rahatsızlıklarına yol açar.

   - Beklenmeyen ve istenmeyen davranışlar sergilemenize yol açar.

   - Mide hastalıklarına yol açar ve kusmaya neden olur.

   - Göğüs kafesinin sıkışmasına neden olur.

   - Ciltte lekeler oluşmasına neden olur.

   - Deri hastalıklarının artmasına yol açar.

  Sigaranın Zararları

  Sigara içmek küçük yaşlarda başlayan ve hayat boyu devam eden bir durumdur. Kötü alışkanlıkların başında gelen sigara birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

   - Göğüs hastalıklarına neden olur.

   - Damarların tıkanmasına yol açar.

   - Cildin rengini değiştirir.

   - Kemik erimesine yol açar.

   - Ağız kokusuna yol açar.

   - Diş ve diş eti hastalıklarına neden olur.

   - Tat alma duygusunu değiştirir.

   - Göz kusurlarına yol açar.

   - Hafıza kaybı ve erken bunamaya neden olur.

   - Yorgunluk ve uykusuzluğa neden olur.

   - Kanser türü hastalıkları tetikler.

   - Hamile bayanlarda çeşitli doğum risklerine neden olur.

   - Cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler.

   - Tırnaklarda sararmaya neden olur.

   - Öksürük ve balgam oluşmasına neden olur.

   - Deride dökülmelere yol açar.

  Sigara ve alkol kullanan kişilerin maddi durumu da kötü şekilde etkilenmektedir. Sigara ve alkol almak için çok fazla para harcayan kişilerin bütçesi zaman içerisinde olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu yüzden birçok huzursuzluk yaşandığı görülmüştür.

  Alkol ve Sigara Neden İçilmemelidir?

  Alkol ve sigara birçok hastalığa neden olduğu için içilmemelidir. Bu hastalıklar ölümcül sonuçlara yol açabilir. Alkol ve sigara basit bir alışkanlık değildir. Kullanan kişilerin bırakması ise oldukça zordur. Bu yüzden alkol ve sigaradan uzak durmakta fayda vardır. 

  Küçük yaşlardan başlanan alkol ve sigara genellikle arkadaş ortamında kullanılmaya başlanmaktadır. Bu tarz ortamlarda bir seferlik denenen alkol ve sigara vazgeçilmez alışkanlıklar olabiliyor. Sonuçları ise hiçte iyi olmamaktadır. Hem sağlık açısından hem de maddi açıdan sizi olumsuz yönde etkileyen sigara ve alkolü kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

  Alkol ve sigara içen kişilerin hayatı her yönden olumsuz olmaktadır. Sigara ve alkol kullanan kişilerin maddi ve manevi yönden birçok olumsuzluğu yaşadığı görülmüştür. Ayrıca çevreleri tarafından kötü alışkanlığı olan kişiler olarak tanınacakları için hayatları olumsuz şekilde geçebilir. Bu gibi sıkıntıları yaşamamak için sigara ve alkolden uzak durmakta fayda vardır. Başlanıldığı zaman zor bırakılan alışkanlıklar olduğu için hiç başlamamak en iyisidir.

   Daha iyi ve daha sağlıklı bir hayat yaşamak için sigara ve alkolden mutlaka uzak durmalısınız.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap