Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim

  1 ziyaretçi

  sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sigorta Bilgilerim

  Sigortamın yatırılıp yatırılmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Sigortamın yatırılıp yatırılmadığını nasıl öğrenebilirim?

   Bir işe başladığınızda işveren istisnalar hariç işe başlamadan önce sizin işe giriş bildirgenizi vermek zorundadır. Sigorta primlerinizi de çalıştığınız ayı takip eden ayda aylık prim hizmet belgesi ile yatırmak zorundadır. Sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için aşağıdaki yöntemlerden biri ile internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

  SGK sitesi üzerinden TC Kimlik No ve kimlik bilgileri ile şifresiz olarak buradan giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bu uygulamada gelen sayfada bilgileri doldurup butona basın. Yeni bir sayfa açılacak buradan da "hizmet bilgisi" ve ardından 4a´yı seçin. Ayrıntılı olarak sigorta dökümünüz çıkacaktır.

  Sadece TC Kimlik No veya SGK numarası ile sorgulama yaparak daha kısıtlı bir bilgiye de erişebilirsiniz. Bunun içinburayı tıklayın. Bu sayfada SGK primlerinizi bir ay gecikmeli görebilirsiniz. Örneğin Ocak ayı SGK primlerinizin yatıp yatmadığını Şubat ayı sonunda görebilirsiniz.


  E-devlet şifresi ile tüm SGK primlerinizi görebilir, sigortanızın yatıp yatmadığı sorgulamasını yapabilirsiniz. E-Devlet sayfasına giriş için burayı tıklayın. Burada da yukardaki şeklide bir önceki ayı 23 üne kadar göremeyebilirsinz. Fakat tüm yatan sigortanıza buradan ulaşabilirsiniz. 

  Bir işe başladığınızda işveren istisnalar hariç işe başlamadan önce sizin işe giriş bildirgenizi vermek zorundadır. Sigorta primlerinizi de çalıştığınız ayı takip eden ayda aylık prim hizmet belgesi ile yatırmak zorundadır. 

  Yazı kaynağı : www.maashesapla.com

  SGK’nın Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

  SGK Nedir?

  SGK ya da eski adıyla SSK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sağlık hizmetlerinden yararlanma ve emekli olma başta olmak üzere çeşitli sosyal haklarından faydalanmasını sağlayan kurumun adıdır.

  SGK’nın Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

  SGK primleri yatırılmadığı için mağdur olan, sigortalı çalıştıklarını sanmalarına rağmen sigortasız ve sosyal güvencesiz çalışmaya devam eden çok sayıda çalışan vardır. Sigortasız işçi çalıştırmak çok ciddi bir suçtur ve mevzuatta ağır cezası vardır. Bu nedenle kendinizi garantiye almanız ve SGK’nızın yatıp yatmadığını öğrenmeniz kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmamanızı sağlar.

  Peki sigorta sorgulaması nasıl yapılır? Aktif sigorta nasıl öğrenilir? Bu sorulara yanıt verelim.

  SGK yatıp yatmadığını öğrenmenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki E-Devletten sorgulama yapmaktır. Bunu yapmanız için E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden E-Devlet şifresi almalısınız. Ardından sisteme giriş yapıp SGK Hizmet Dökümü şeklinde arama yapmalısınız. Aramada karşınıza çıkan sayfadan sigortanızın yatıp yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

  Bir diğer yöntemse ALO 170 SGK hattını aramaktır. Bu numarayı aramanızın ardından sizden istenen bilgileri verin. Bilgilerinizi verdikten sonra sigorta durumunuz hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi ilgiliye sorabilirsiniz.

  Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız!

  Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!

  Yazı kaynağı : ekohesap.com

  SSK BAĞKUR Sigortamın Yatırılıp Yatırılmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

  SSK BAĞKUR Sigortamın Yatırılıp Yatırılmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

  Lokanta, inşaat, sanayi alanları gibi küçük işletmelerde çalışanlar, mevsimlik olarak tarım işçisi olanlar peki prim ödemlerinin yatıp yatmadığını nasıl öğrene bilirler. Bunun en basit yollar ile sizler için anlatacağım. Tabi bununla birlikte kaç TL olarak iş vereniniz tarafından sigortanızın ödemediğinin de nasıl öğrenebileceğinizden de bahsedeceğim. Son olarak da konumuzla örtüşen, e-Devlette SGK aktif ne demek? Sigortanın asgari ücret üzerinden gösterilmesi nasıl anlaşılır? Bu iki merak edilen soruları cevaplayacağım.

  Sigortanız Yatmazsa Neler Olur? Aman Dikkat!

  Sigortanızın yattığını takip etmeniz çok önemlidir. Sigortanızın yatıp yatmadığınızı şayet takip etmezseniz gün gelir bunun bedeli çok ciddi kayıplarla ödeyebilirsiniz. En basit bir örnek kendimden verebilirim. 8 Eylül 1999 tarihinde 5510 sayılı kanun ile bir çoğumuzun bildiği gibi sigortalık kanununda ciddi bir değişiklik oldu. Bu değişikliğin en önde geleni ise 3600 gün prim ödemesiyle erken yaşta emekli oluna biliniyordu.

  Ben 1997 tarihinde bir lokanta çalışma hayatıma başlamıştım. Ne yazık ki çalıştığım yemek işletmeleri eski adı ile SGK yeni adıyla 4/A primimi ödememiş. Bu nedenle en az 5 yıl daha geç emekli olacağım. Sigortanızın yatıp yatmadığınızın takibini yapmazsanız başınıza gelecek olan muhtemelen şeyler ise şunlar olacaktır.

  Bu nedenlerden dolayı sigortanızın yatıp yatmadığını bence takip ediniz.

  Hem çalışan için hem ise iş veren için asgari ücretin yatıp/yatırılıp yatmadığı/yatırılmadığı bu nedenler ile çok önemlidir.

  İş verenler yatırıp yatırmadığını kendileri zaten bal gibi bilirler. Bu nedenle işçi kardeşlerimiz iş verenler sigorta priminizi yatırıp yatırmadığını nasıl öğrene bilmektedir.

  Sigortamın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? (Telefon Numarası, İnternet Adresi)

  Sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim? Öğrenebilmeniz için size Çalışma Hayatı İletişim Merkezi 7/24 destek telefon numarasını ilk olarak paylaşacağım. Sonrasında ise destek hattında sıra beklemek istemeyenler için e-Devlet üzerinden basitçe nasıl sorgulaması yapılacağından değineceğim. Bu her iki sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim yolunu da tercih etmeyenler için en klasik olan öğrenme yolunun ne olduğuna değineceğim. Şimdi hazırsak bu bahsettiğim sırasıyla sigortamın yattığını nasıl öğrenebilirim yollarına başlıyorum.

  Ben sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim diyenler için ALO 170 ile e-devlet üzerinden olan yolları tercih etmelerini önermekteyim. ALO 170 üzerinden kısa yol tuşu ile nasıl öğrenebileceğinizi yukarıda 1. maddede bahsettim, şimdi e-devlet üzerinden sigortanızın yatıp yatmadığının sorgulamasını nasıl yapacağınıza değineceğim.

  e-Devletten Sigortanın Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

  SSK 4/A yada BAĞKUR 4/B hizmet dökümlerinizi e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Buda aslına bakılırsa şu demek oluyor ki, e-Devlet üzerinden sigortanızın yatıp yada yatmadığını öğrenebilmektesiniz. e-Devlet üzerinden sigorta prim ödemenizin yatıp yatmadığını nasıl öğrenebiliriz diyorsanız da, ilk olarak işlemleri sağlayabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerektiğini bilmenizi isterim.

  4/A yada 4/B sigortanızın yatıp yatmadığını öğrenmek için peki nasıl bir yol izlemelisiniz.

  Sizin de görmüş olduğun gibi benim en son 2016 tarihinde sigorta prim ödemem yapılmış Aylık olarak kaç lira yapıldığını dahi sizler de bu şekilde görebilirsiniz.

  BAĞKUR ödemenizi görmek içinde yine hiç çıkmadan aynı ekranın sol menüsünde yer alan 4B Hizmet Bilgisi butonuna basınız. blank

  Burada BAĞKUR olarak ne zaman prim ödemesi yapıldığını görebilirsiniz. blank

  Yan menüde yer alan 4B ÖDEME DÖKÜMÜ diyerek te yine detaylı olarak kaç lira BAĞ-KUR ödemesi almış olduğunuzu görebilirsiniz. blank

  BAĞKUR ve SSK prim ödemelerini bu şekilde e-Devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebiliriz. Şimdi sıra geldi konumuzla örtüşen 2 soruyu cevaplamaya.

  e-Devlette SGK Aktif Ne Demek? Sağlık Sigortam Var Mı?

  e-Devlet üzerinden SGK (4A) prim ödemelerinizi sorgulama yapabileceğinizi yukarıda açıkladık. Burada dikkatinizi eminim ki DURUMU: AKTİF ibaresi dikkatini çekmiş olacaktır. Bu nedenle e-Devlet SGK aktif ne demek onu yanıtlayacağım. Sonrasında da sağlık sigortam var mı? yok mu? Bunu nasıl öğrene bileceğinizden bahsedeceğim.

  SGK Aktif Ne Demek: Ölüm aylığı dahil olmak üzere, eş yada iş vereniz tarafından 4A primlerinizin halen ödendiği anlamına gelir.

  Sağlık Sigortam Var mı?: Bunu GSS yani Genel Sağlık Sigortası olarak kendiniz yatırıyorsanız var mı? Diye soracağınızı düşünmüyorum. Diğer SGK prim ödemelerine göre var olup olmadığını ise https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama adresinden öğrenebilirsiniz. Bu sayfada Durum: Müstehaktır, provizyon alabilir, diyorsa Genel Sağlık Hizmetleri alabilirsiniz anlamına gelir. blank

  e-Devlette SGK Aktif Ne Demek? Sağlık Sigortam Var Mı? Soruların yanıtlarını da verdik. Şimdi en son ve en çok merak edilen sigortanın asgari ücret üzerinden gösterilip, gösterilmediğinin nasıl anlarız cevabını vermeye geldi.

  Sigortanın Asgari Ücret Üzerinden Gösterilmesi Nasıl Anlaşılır?

  Sigortanızın asgari ücret üzerinden mi yada daha fazla mı olarak ödendiğini öğrenmenizin 3 yolu vardır. Bunlar neler olduğuna geçmeden bu yıl için asgari ücret sigorta primi ne kadar bilmeniz gerekir. Bu miktar ise İşveren SGK Primi (%20.5) olarak en az 1025 TL üzeri olmaktadır. Buna göre sigortanızın asgari ücret üzerinden yatırıldığını öğrenmek için yapacağınız sorgulamalarda prim ödemesi olarak en az 1025 TL üzerinde bir rakam gözükmesi gerekir. Bunu sorgulayarak öğreneceğiniz 3 yol ise şunlardır.

  e-Devlet üzerinden sigorta hizmet dökümünüzü sorgulama için gireceğiniz adres ise https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu burasıdır. Bu adrese giriş yaparak A4 DETAYLI HİZMET DÖKÜMÜ bölümünden P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg den yatan miktarı görebilirsiniz. blank

  Yazı kaynağı : www.kosgebkrediler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap