Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  soluk borusu akciğerlere girmeden önce ikiye ayrılarak neyi oluşturur

  1 ziyaretçi

  soluk borusu akciğerlere girmeden önce ikiye ayrılarak neyi oluşturur Ne90'dan bulabilirsiniz

  Soluk borusu

  Solunum sistemi

  Solunum sistemi

  Solunum sistemi, kandaki karbondioksit (CO2) gazının oksijen gazı (O2) ile yer değiştirmesini sağlayan sistemdir.

  Solunumun temel organı akciğerlerdir. Göğüs boşluğunda asılı olarak bulunan akciğerler pembemsi renkte süngersi yapıdadır. Bu pembemsi görünüm sigara içenlerde veya pasif içicilerde siyahlaşmış bir hal alır. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlarda da sigara içilmese bile siyahlaşmış görüntü olabilir.

  Solunum sisteminde burun ve ağız yardımıyla dışarıdan alınan havanın içindeki oksijen sırayla yutak, gırtlak ve soluk borusundan geçtikten sonra akciğerlere gelir. Akciğerlerde bronş ve bronşcuklardan geçerek alveollere gelir. Alveollerin iç kısmının nemli tutulması solunumu kolaylaştırmaktadır. Alveollerden kana geçer. Kan, hücrelere oksijeni taşır. Hücreler bu oksijeni kullanarak enerji elde ederler. Kan yardımıyla karbondioksit, tekrar alveollere gelir. Alveollerin içindeki kılcal damarlarda bulunan karbondioksit bronşçuk, bronş, soluk borusu, gırtlak ve yutaktan geçtikten sonra bu sefer ağız ve burundan çıkar.

  Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Solunum sistemindeki yapı organlar şu organlardan oluşur.

  Burun, solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalarda, havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

  Yutak, ağız ve burun boşluğunu, soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

  Soluk borusu, yutak ile akciğer arasında kalan borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağ, diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

  Akciğerler, göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbe, basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üç, sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

  Solunumun değerlendirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Solunum kendiliğinden, sessiz, ağrısız, kolaylıkla gerçekleşir. Solunum sayısı yetişkinlerde 10-15 kez/dk, çocukta 20-30 kez/dk, bebekte 30-40 kez/dk arasındadır.

  American Heart Association23 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Amerikan Kalp Derneği) tarafından 2010 yılında alınan kararla solunum kontrolü için

  "Bak-Dinle-Hisset" yöntemi kaldırılmıştır.[1]

  Bu soruların yanıtları olumsuzsa ya da ağza - burna ayna veya cam tutulduğunda buharlaşma olmuyorsa solunum yok demektir. Solunum durduğunda dokular oksijenlenemeyeceği için dudaklar ve tırnaklar siyanotiktir (morarmıştır).

  Oksijen yokluğunda görülebilecek sorunlar şunlardır.

  Suni Solunum

  Bir kazazedenin yanına varıldığında ilk önce CAB kontrol edilerek sürekliliği sağlanmalıdır.[1]

  C (Circulation)[değiştir | kaynağı değiştir]

  Nabza bakılmadan hemen göğse bası ve suni solunum şeklinde TYD uygulanır (2005 kurallarından önce nabza bakılırken sağlık personeli dışındaki kişilerin bakması artık önerilmiyor).

  A (Airway)[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bu basamakta solunum yolunun açıklığının saptanması ve sürdürülmesi yapılır. Bilinçsiz ya da yerde yatan bir kişiye rastlandığında, öncelikle kişi omuzlarından hafifçe sarsılarak "iyi misiniz ?" sorusu sorulmalıdır. Yanıt alınamıyorsa, hemen baş-çene yöntemiyle baş geriye yatırılır. Eğer travma şüphesi varsa, boyun travmasına sebebiyet vermemek için "çene itme manevrası" (Jaw-thrust maneuver) uygulanır.[1].

  B (Breathing)[değiştir | kaynağı değiştir]

  Soluk yolunun açıklığı sağlandıktan sonra solunum kontrol edilir. Kişinin solunumu yoksa, hemen suni solunuma başlanılmalıdır. Önce, her biri bir saniye sürecek şekilde, iki kurtarıcı soluk verilir. Her soluk verildiğinde göğüs kafesinin yükselişi[1]; soluğun ardından ise, soluk veren başını kaldırır, solunumun geri çıkışını ve bu arada göğüs kafesinin inişini izler. Verilecek soluk miktarı, göğüs kafesini yükseltecek kadar olmalıdır. Çok fazla ve güçlü soluk vermenin yararlı olmadığı tespit edilmiştir. O nedenle, bir saniye sürecek şekilde aldığınız nefesi (balon üfler gibi) verilmelidir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Soluk borusunun akciğere giren yapıları hangisidir

  Soluk borusunun akciğere giren yapıları hangisidir

  Solunum sistemi, çeşitli doku ve organların bir araya gelmesiyle çalışmaktadır. Solunum sistemi doku ve organları, burun, soluk borusu, akciğerlerden oluşan bir yapıdır.

  Soluk borusunun ardından yoluna devam eden hava akciğerlere doğru iner. Havanın soluk borusunu geçtikten sonra akciğerlere giriş yaptığı noktalar bronşlar olarak bilinmektedir.

  Solunum sistemini oluşturan organlara solunum sistemi organları denir. İnsanlarda solunum sistemi organları sırayla; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, bronş, bronşçuk ve akciğerlerdir. Soluk borusunun akciğere giren yapıları bronşlardır. Soluk borusu akciğerlere girmeden iki kola ayrılır. Bu kollardan her birine bronş adı verilir.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Sesli Sözlük - soluk borusunun akciğerlere giden iki kolundan her biri ve bunların dalları

  Solunum sistemi nedir? Solunum sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

  Solunum sistemi nedir? Solunum sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

  Solunum sisteminin vücuttaki görevi, kandaki karbondioksit ile oksijenin yer değiştirerek doku ve organlara gerekli enerjinin iletilmesi sağlamaktadır. Sistemin bir döngüsü nefes almayla başlayıp, nefes verme ile sonlanmaktadır. Bu sistem oldukça karışık bir yapıya sahiptir ve düzgün çalışmadığında çok ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

  Solunum Sistemi Nedir?

  Solunum sistemi, hücrelere enerji yıkımı için gerekli oksijenin taşınmasıyla görevli bir döngüdür. Burada dışarıdan alınan hava, sindirim sistemi organlarından geçerek en son akciğerlerde toplanmaktadır. Akciğer ulaşan hava içerisindeki oksijen sırasıyla; alveollere, kana ve en son da hücrelere taşınmaktadır. Solunum sistemi döngüsü tersinir bir yapıda çalışmaktadır. Yani hücrelerde biriken karbondioksit de hava kanalları ile yapılan bir yolculuktan sonra vücuttan dışarıya atılmaktadır.

  Solunum Sistemi Organları

  İnsandaki Solunum Sistemi Organları; ağız, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerden meydana gelmektedir. Tüm organlar, sistemin doğru çalışması konusunda hayati bir önem taşımaktadır. Buna göre; ağız ve burun solunum sisteminin başlangıç seviyesini oluşturmaktadır. Bu boşluklarda bulunan mukoza hücreleri; mukus salgılamakta, solunan havayı nemlendirmekte ve hava içerisindeki yabancı maddeleri filtrelemektedir. Yutak ise soluk borusu ve yemek borusu arasında bulunan bir kastır. Bu kasın görevi, yutkunma sırasında soluk borusuna yemek kaçmasını önlemektir.

  Kıkırdak yapıdaki gırtlak sayesinde alınan hava titreşerek konuşma yeteneği kazanmaktadır. Yutak ile akciğerler arasında kalan bölüme ise soluk borusu adı verilmektedir. Soluk borusunun başlangıç noktası gırtlaktır. Buradan tek bir parça ve kıkırdak parçalar halinde gelen soluk borusu, akciğerlere girişte iki eşit kola ayrılmaktadır. Bu kollara bronş adı verilmektedir. Soluk borusu, sisteme giren yabancı maddelerin; öksürük, balgam, vb. yollarla dışarıya atılmasını sağlamaktadır.

  Akciğerler, solunum sisteminin en sonunda yer alan ve en gelişmiş organıdır. Akciğerlerin çevresinde plevra adı verilen sağlam bir zar tabakası yer almaktadır. Vücutta sağ ve sol olmak üzere iki tane bulunan akciğerler, bu zar sayesinde dış etkilerden korunmaktadır. Akciğerlerin sistemi; bronş, bronşçuk ve alveollerden oluşmaktadır. Yetişkinlerde bulunan alveol sayısı 300 milyona yakındır ve solunum yüzeyini genişletmeye yaramaktadır.

  Solunum Sistemi Hastalıkları

  Solunum Sistemi Hastalıkları, bu sistem ve bağlantılı organlarda meydana gelen rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar genelde iltihabi hastalıklar sınıfına dahil edilmektedir. Tıp literatüründe tanımı ve açıklaması geçen solunum sistemi hastalıkları aşağıda listelenmiştir.

  - Nezle ve Grip: Benzer iki hastalık olup, burun mukozasındaki iltihaplanma sonucunda oluşmaktadır.

  - Verem: Tüberküloz olarak da bilinen bu hastalık, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla başlamaktadır.

  - Kabakulak: Bir tür kulak hastalığı olup, tükürük bezlerinin iltihabı sebebiyle meydana gelmektedir.

  - Kuş Palazı: Yutak iltihabı sonucunda oluşmaktadır.

  - Bronşit: Ciddi bir solunum sistemi hastalığıdır ve akciğerdeki broşların iltihaplanmasıyla meydana gelmektedir.

  - Menenjit: Nezle ve grip virüsünün vücutta uzun süre kalmasıyla oluşmaktadır. Virüs zamanla beyin zarını tutmakta ve burada iltihap oluşturmaktadır.

  - Zatürre: Bronşiyollerin iltihaplanmasıdır, kişide kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

  - Astım: Kronik bir hastalık olup, ataklar halinde kendini belli etmektedir.

  - Plörezi: Akciğer zarının iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

  Solunum Sistemi Görevleri

  Solunum sistemi birlikte çalışan çok sayıda; organ, kemik ve kas hücrelerinden oluşmaktadır. Solunum sistemi, insan hayatının sürekliliği için hayati bir öneme sahiptir ve birçok sorumluluğu da yerine getirmektedir. Nefes alıp verme ve kan dolaşımı sırasında karbondioksit ile oksijeni değiştirme, sistemin en önemli görevidir. Bunun yanı sıra; koklama hissi ve ses tellerinin titreşimi de solunum sistemi sayesinde oluşmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap