Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sonbahar ve kış mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler

  1 ziyaretçi

  sonbahar ve kış mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sonbahar ve Kış Mevsiminin Lezzetli Sebze ve Meyveleri - Jr. Sous Chef

  Doğa bizlere her mevsimde farklı güzellikleriyle birçok meyve ve sebze getiriyor. Bu meyve ve sebzelerden ihtiyacımız kadarını kullanıyoruz ve sonrasında yeni bir mevsimle yeni güzellikler bizleri karşılıyor. Yaz aylarında çilek, karpuz, kavun, patlıcan ve kabak gibi meyve ve sebzelerden faydalanıyoruz. Peki ya sonbahar ve kış meyve sebzeleri neler? Kış meyve ve sebzelerinin bizlere faydaları neler?

  Kışın Meyve ve Sebzeleri Nelerdir?

  Kış yetişen meyve ve sebzeleri ile bize çok bonkör davranıyor. Özellikle, besleyici maddeleri bol miktarda içeren lif yönünden zengin fosfor, magnezyum ve demir içerikleri ile oldukça besleyici kök bitkiler bu mevsim en yakın dostumuz. Yine bu soğuklarda bizi koruyup kollayan C vitamini zengini turunçgiller ise gözdemiz... Peki neler kış meyve ve sebzeleri, hadi biraz daha yakından göz atalım…

  Ayva: A ve B vitaminleri açısından zengin olan meyve potasyum içeriği ile zindelik verir.

   Elma: A ve C vitamini içeriği oldukça fazladır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur.

   Greyfurt: C vitamini açısından çok zengindir. Kış meyve sebzeleri arasında yer alan bu turunçgil, bağışıklığınızı da olumlu yönde etkiler.

   Kivi: C vitamini deposu olan kivi cildinizi de güzelleştirmeye yardımcı olacaktır.

   Mandalina: Kış meyve sebzeleri arasında C vitamini içeriği ile gözde mandalina kış aylarında soğuk algınlığına ve gribe karşı savunma mekanizmasını güçlendirir.

   Nar: Folik asit A ve C vitaminlerini içermesinin yanı sıra magnezyum ve fosfor gibi mineralleri içermesi sebebiyle yorgunlukların çaresi olabilecek bir meyvedir.

   Portakal: Folik asit ve C vitamini deposu olmasıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı bir meyvedir.

   Bal Kabağı: Yüksek A vitamini, fosfor ve kalsiyum içermesi sebebiyle tatlı, çorba ve çeşitli yemeklerde kullanılmalı.

   Brokoli: A vitamini ve potasyum zengini olan brokolinin oldukça dikkatli pişirilerek tüketilmesi gerekir. Kış meyve ve sebzeleri içinde sindirime yardımcı olan brokolinin haşlama suyunu; çorbalarda değerlendirebilirsiniz.

   Brüksel Lahanası: Kükürtlü sebzeler grubuna ismini yazdıran Brüksel lahanasının kış meyve ve sebzeleri arasındadır. Az pişirilmesi veya çiğ tüketilmesi önerilir.

   Kereviz: Kükürtlü bir başka sebze olan kereviz kesildikten kısa bir süre sonra tüketilmelidir.

   Marul: Su içeriği %90'ın üzerinde ve A vitamini deposudur.

   Turp: Kış meyve ve sebzeleri arasında yer alan ve böbrekler için oldukça faydalı bir sebze olan turp, potasyum açısından zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım etmesinin yanı sıra solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılabilecek bir yardımcıdır.

  Püf Noktası: Kışın Hangi Meyve ve Sebzeler Yenir, Nasıl Yenir?

  Her mevsim iklimin değişmesi ile birlikte vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple değişen mevsime en uygun şekilde adapte olabilmek için mevsimin doğru meyve ve sebzelerinden faydalanmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Kışın artan gribal enfeksiyonlar bünyemizi oldukça yorabiliyor. Bu yüzden C vitamini bakımından zengin olan kış meyve sebzelerine yönelmekte fayda var.

   Küçük ama önemli bir ipucu olabilecek bir bilgi ise kışın yapılan sebze yemeklerinde sebzeleri çok küçük doğramamak ve çok uzun süre pişirmemek gerekir. Bu sayede kış meyve ve sebzeleri içerisindeki vitamin ile mineraller çok fazla ölmez. Bu vitamin ve mineraller kış ayı boyunca bizim bağışıklık sistemimizin daha güçlü kalmasını sağlar. Unutmadan yine sebze yemeklerinin ikinci kez ısıtılması bu vitamin ve minerallerin kaybolmaması için önerilmez.

   Meyve suları yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih etmeniz kış aylarında önem kazanır. Meyveler, vitamin ve lif bakımından oldukça zengin yiyecekler grubunda yer almaktadır. Ancak meyvelerin suyunun sıkılması yerine direkt olarak tüketilmesi önerilmektedir. Meyve suyu hazırlanırken meyvenin lezzetli kısmı bardağımıza gelirken, bağırsaklarınız açısından oldukça önemli olan lifleri yeteri kadar alamayabilirsiniz.

  Yazın olduğu gibi kış meyve ve sebzelerinin de tazesini tüketmeye özen gösterin. Besin değerleri bakımından zamanında tüketilen kış sebze ve meyveleri daha yararlıdır. Kış meyve sebzelerini tüketirken iyi bir şekilde muhafaza ederek fazla pişirmeden tüketmeye özen göstermeliyiz. Doğallığından emin olduğunuz kış meyve ve sebzelerini tüketmeniz oldukça önem teşkil ediyor. Size her zaman doğalı sunan Jr. Sous Chef, iyi tarım uygulamaları ile yaz mevsimini en doğal haliyle sofralarınıza taşırken nar ekşisi gibi kışın da en çok aranan besinlerini de organik olarak öğünlerinize getiriyor. Kışın vücut direncinizi artıracak nar ekşisi ve daha pek çok doğal ürüne hemen şimdi Jr. Sous Chef'ten ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.jrsouschef.com

  Sonbahar ve kış aylarında tüketilmesi gereken sebze ve meyveler

  Sonbahar ve kış aylarında tüketilmesi gereken sebze ve meyveler

  Sonbahar ve kış aylarında tüketilmesi gereken sebze ve meyveler

  Eğer sizler de yediğiniz besinlerden tam anlamıyla verim almak istiyorsanız, özellikle bu konuya değinmek adına yazılmış olan bu yazı, oldukça işinize yarayacaktır. Pazarlara veya manavlara sürekli uğramamız halinde patatesin ve soğanın dışında kalan tüm meyve ve sebzelerin daima değişikliğe uğradıklarını gözlemlemiz mümkündür. Mevsimine veya ayına göre tüketilen sebze ve meyveler, hormonların sizi en düşük seviyede etkileyeceği bir beslenme biçimi yakalayabilmenize yardımcı olmaktadırlar.

  Zamanında tüketilen meyveler veya sebzeler, diğer zamanlarda tüketildiklerine oranla vücuttaki vitamin oranını arttırmaktadırlar. Önümüzde soğuk günlerin olması ve birçok mahsulün yeni yeni toplanmaya başlanmış olması ile beraber, sonbahar ve kış aylarında tezgâhlarda karşınıza çıkacak olan meyve ve sebzeleri sizler için derledik.

  Sonbaharda sıklıkla tüketilen meyve ve sebzeler

  Özellikle bu dönemde tezgâhlarda yeni meyveler ve sebzeler görmeniz olasıdır. Eylül ayı itibarıyla, verim alabilmek adına tüketilmesi gereken meyve sebzeler;

  Eylül ayı sebzeleri: Mantar, pazı, mısır, patlıcan, kabak, kırmızıbiber, dolmalık biber, barbunya

  Eylül ayı meyveleri: Mürdüm eriği, kavun, incir, üzüm, fındık, karpuz

  Henüz yaz mevsiminden yeni çıkılmış olduğu için ve gelecek soğuk aylara kendinizi hazırlamanız gerektiği için, ay boyunca sebze ve meyve tüketiminize önem vermeyi ihmal etmeyin ve enerji veren karbonhidratları da bünyenize almayı unutmayın.

  Ekim ayı sebzeleri: Mantar, ceviz, fındık, pırasa, ıspanak, turp, havuç, karnabahar

  Ekim ayı meyveleri: Üzüm, elma, armut, greyfurt, muz, mandalina

  Beyninizin gelişimine katkıda bulunmak ve vücut sağlığını korumak adına tüketmekte olduğunuz cevizin tam zamanı olan bu ayda, yiyeceğiniz sebze ve meyve ağırlıklı besinler de kış aylarında hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

  Kasım ayı sebzeleri: Kabak, lahana, bal kabağı, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar, pırasa ve pazı.

  Kasım ayı meyveleri: Ceviz, Kestane, Elma, Üzüm, Mandalina, Nar, Kivi, Armut, Greyfurt

  Bu dönemde tezgâhlarda yerini almış olan, kansere karşı etkili olan ve beta-karoten oranı yüksek olan balkabağını tüketerek de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

  Kışın tüketilecek meyve ve sebzeler

  Soğukların gelip çatmasıyla beraber hastalıklar, özellikle de grip, insanlar arasında yayılmaktadır. Kendilerini hastalıklara karşı korumak isteyen şahıslar, bu mevsimde tüketecekleri meyve ve sebzelere özenle seçmelidirler.

  Aralık ayı sebzeleri: Karalahana, Pazı, Havuç, Balkabağı, Lahana, Yer elması, Ispanak, Kereviz, Karnabahar, Brüksel Lahanası

  Aralık ayı meyveleri: Ayva, Greyfurt, Kestane, Muz, Elma, Portakal, Mandalina, Nar

  Soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmak isteyen insanlar, bu aylarda C vitamini ağırlıklı beslenmek durumundadırlar. Özellikle portakalın ve mandalinanın tam zamanı olduğundan, bu meyveler insanları, her gün bir porsiyon yenilmeleri halinde, soğuk algınlığından korurlar. Bunun yanı sıra ıspanak ve baklagillerde vücut direncini arttırıcı sebzeler arasında yer almaktadırlar.

  Ocak ayı sebzeleri: Lahana, kereviz, Brokoli, havuç, pırasa, kırmızıturp, karaturp, ıspanak

  Ocak ayı meyveleri: Nar, Elma, Portakal, Armut, Greyfurt

  Bu dönemde soğuklar sebebiyle dışarıya çıkmamanız, bağırsak sisteminizin güçsüzleşmesine yol açar. Bunun önüne geçmek isteyen kişiler ise bu dönemlerde meyve tüketimine özellikle dikkat etmelidirler. Lifli gıdaların yanı sıra tüketilmesi gereken en önemli besinlerin baklagiller olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

  Şubat ayı sebzeleri: Brokoli, Brüksel Lahanası, Karnabahar, Havuç, Turp, Pırasa, Ispanak

  Şubat ayı meyveleri: Ayva, Portakal, Muz, Armut, Elma

  Bu ayda tezgâhlarda karşınıza çıkan lahanagillerin kanser önleyici özelliğe sahip beta-karoteni içerdiklerini de unutmamalı; öğünlerinize her daim önem vermelisiniz. Çünkü besinler, ancak önem vermeniz halinde sağlıklı ve uzun bir ömrün habercisi niteliğini taşıyabilirler.

  Gaia Dergi

  Yazı kaynağı : www.birgun.net

  Mevsim Meyveleri, Mevsim Sebzeleri

  Mevsim Meyveleri, Mevsim Sebzeleri

  Enginar

  Semizotu

  Barbunya

  Domates

  Taze fasulye

  Patates

  Marul

  Kabak

  Bamya

  Dolmalık biber

  Taze sarımsak

  Mısır

  İç bakla

  Börülce

  Salatalık

  Brokoli

  Yazı kaynağı : www.rafinera.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap