Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkçesi varken yabancısı kullanılan kelimeler

  1 ziyaretçi

  türkçesi varken yabancısı kullanılan kelimeler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Türkçesi Varken

  Türkçesi Varken

  Türkçesi Varken – Yabancı Sözcüklere Türkçe Karşılıklar

  Türk Dil Kurumu’nun Yabancı Sözcüklere Karşılık Bulma Komisyonu’nun yabancı sözcüklere Türkçe karşılık olarak önerdiği kelimelerin listesi.

  Aşağıda yer alan ilk listede Türkçe sözcüklerin yabancı dillerdeki karşılığı, ikinci listede ise yabancı sözcüklerin Türkçe karşılığı alfabetik sıra ile verilmiştir.

  Türkçe -> Yabancı Kelime

  – A –

  – B –

  -C-

  -Ç-

  -D-

  -E-

  -F-

  -G-

  -H-

  -I-

  -İ-

  -K-

  -M-

  -N-

  -O-

  -Ö-

  -P-

  -R-

  -S-

  -Ş-

  -T-

  -U-

  -Ü-

  -V-

  -Y-

  -Z-

  Diğer Liste: Yabancı Kelime -> Türkçe

  Yazı kaynağı : www.turkedebiyati.org

  Türkçesi Varken Kullanılan Yabancı Kelimeler — Somut.NET

  Türkçesi Varken Kullanılan Yabancı Kelimeler — Somut.NET

  Türkçesi varken popüler kültürün etkisiyle daha fiyakalı görülen yabancı kelimeler günden güne artıyor. Öyle ki yeni nesil o kelimenin orijinalini kullanmayı banal bulabiliyor. Bu yazı içeriğinde sık kullanılan yabancı kelimeler ve Türkçesi, yanlış kullanılan Türkçe kelimeler bulunmaktadır.

  Bir yazı ile okuyucuya mesajı doğru iletmede kaynağın önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden mesajı ileten kişi mesajını yazılı olarak iletirken bir takım yazım kurallarına uyması gereklidir. Özellikle öğrencilerin yazı yazarken yaptıkları en önemli hata, noktalama işaretlerine uymamalarıdır. * Yazılarda noktalama işaretleri bazen hiç kullanılmamakta bazen de yerinde kullanılmamaktadır. İfadelerin doğru anlaşılması için bu kurallara özenle uyulmalıdır.

  * Bir bilgisayar programı kullanılarak yazılan yazılarda ise boşluk konusuna dikkat edilmelidir. Örneğin, noktadan ve virgülden önce boşluk bırakılmamalıdır.

  Noktadan ve virgülden sonra boşluk bırakılmalıdır. Boşluk bırakılması unutulduğunda noktanın öncesinde ve sonrasındaki sözcükler tek bir sözcük olarak algılanmaktadır. Bu da yazıların kağıt üzerindeki düzenlemesini olumsuz etkilemektedir.

  Parantezler açılırken parantez öncesinde boşluk bırakılmalı, açılan parantezle metin arasında boşluk olmamalıdır. Parantezler kapatılırken parantez öncesinde boşluk olmamalı, sonrasında ise olmalıdır.

  Diğer bir hata türü yazım yanlışlarıdır. Sözcükler Türk Dil Kurumu’nun belirlediği kurallar göz önünde bulundurularak yazılmalıdır.

  Yaygın olarak yapılan bir başka hata da sözcüklerin yanlış kullanımlarıdır. Örneğin “neden olmak”, “yol açmak” ve “sağlamak” gibi sözcükler çok farklı anlamları verebiliyorken aynı anlamda kullanılmaktadırlar.

  Ayrıca bazı sözcüklerin Türkçe karşılıkları varken (genelde) farkında olunmadan yabancı karşılığı kullanılmaktadır.

  Türkçesi Varken Yabancı Karşılığı Kullanılan Kelimeler 1

  Türkçe Karşılığı Varken Kullanılan Sözcükler ve Yanlış Kullanımlar (2)

  Yanlış Yazılan Türkçe Kelime ve Sözcükler

  Yazı kaynağı : www.somut.net

  Günümüzde Türkçesi varken sıkça kullanılan yabancı sözcükler

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap