Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tebdili mekanda ferahlık vardır kimin sözü

  1 ziyaretçi

  tebdili mekanda ferahlık vardır kimin sözü Ne90'dan bulabilirsiniz

  Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır

  Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır

  Tebdili mekanda ferahlık vardır atasözü Türk Dil Kurumu'na göre, ‘insanlar aynı yerde kalmak yerine farklı yerlere gittiği zaman, bir ferahlık ve rahatlık hissederek sıkıntılarından kurtulur’ anlamına sahiptir.

   Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır Atasözünün Anlamı Nedir?

   İnsanlar uzun süre aynı yerde kalmaktan sıkılabilir. Bazı zamanlar kişinin bulunduğu yeri değiştirmesi ve başka bir yere gitmesi huzur ve ferahlık ve rahatlık getirebilmektedir. Özellikle değişik yerler gezip görmek, yeni insanlarla tanışmak ve bunu belirli aralıklarda gerçekleştirmek kişiyi mutlu edebilmektedir. Bunu anlatan atasözü ise tebdili mekanda ferahlık vardır şeklinde öne çıkıyor.

   Kısaca Atasözü Açıklaması

   Kısa deyimler olarak bazı durumları anlatmak için atasözleri kullanılır. Tebdili mekanda ferahlık vardır ise özellikle eskilerin kullandığı önemli bir atasözüdür. Yer değiştirmek her zaman ferahlık ve rahatlık getirirken, insanı mutlu edebilir. Bu sadece yer ile ilgili değil aynı zamanda yeni insanlar için de kullanılabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Peygamberimiz, sürekli sabit bir yerde kalmayın, hicret edin demiş midir?

  Peygamberimiz, sürekli sabit bir yerde kalmayın, hicret edin demiş midir?

  Değerli kardeşimiz,

  "Tebdîl-i mekânda ferahlık vardır." sözü, bir atasözüdür.

  Hadis kaynaklarında, "Sürekli sabit bir yerde kalmayın, hicret edin." anlamında bir bilgiye rastlayamadık.

  Kelime olarak, “Terketmek, ayrılmak, ilgisini kesmek” anlamına gelen hecr (hicrân) masdarından isim olan hicret “kişinin herhangi bir şeyden bedenen, lisânen veya kalben ayrılıp uzaklaşması” demektir. Ancak kelime daha çok “bir yerin terkedilerek başka bir yere göç edilmesi” anlamında kullanılır.

  Terim olarak genelde gayri müslim ülkeden (dârülharp) İslâm ülkesine göç etmeyi, özelde ise Hz. Peygamber (asm)’in ve Mekkeli Müslümanların Medine’ye göçünü ifade eder.

  Medine’ye göç eden Müslümanlara muhâcir, Resûl-i Ekrem’e ve muhâcirlere yardım eden Medineli Müslümanlara da ensâr unvanı verilmiştir. Bir hadiste,

  denilmekte , başka bir hadiste de hicretin “kötü şeyleri terketmek” anlamına geldiği belirtilmektedir. (Müsned, IV, 114)

  Hicretin ahlâk ve zühd ile ilgisine işaret eden âyet ve hadisleri dikkate alan bazı alimler, bu kavramı;

  - "Haramları terkedip kötülüklerden uzaklaşmak”,

  - “Nefsi terbiye etmek maksadıyla yolculuğa çıkmak”

  - “Kalben ve zihnen halkı terketmek” anlamında kullanmıştır. (bk. Reşîdüddîn-i Meybüdî, Keşfü’l-esrâr, Tahran 1344 hş., I, 58)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Bazen yaşamdan sıkılmak, bunalmak sürekli bulunulan ortamla da ilgili olabilir. Değişiklik insana yeniden güç verir, yaşama sevinci verir.

   Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Tebdili mekanda ferahlık vardır sözü kişilerin çoğu zaman aynı yerde vakit geçirmesinden kaynaklanan bir buhran için söylenmiştir. Böyle durumlarda ortam değiştirmek insana iyi gelir. İnsanın içi açılır. Aynı söz sadece mekan için değil sürekli yapılan işler içinde kullanılır. Tekdüzelikten bıkkınlık içinde uyumlu bir atasözüdür. Yani o an mekanı değiştirmek, işi değiştirmek, konumunu farklı bir yere taşımak insana iyi gelir, ferahlık veriri anlamlarının tamamını kapsamaktadır.

   Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Bir arkadaşınızı bunalmış olarak görüyorsanız şu cümleyi kurabilirsiniz; gel dostum seni başka yere götüreyim tebdili mekanda ferahlık vardır derler, biraz kendine gelirsin.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap