Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  teknede denize adam düştü alarmı verilir verilmez ilk olarak ne yapılmalıdır

  1 ziyaretçi

  teknede denize adam düştü alarmı verilir verilmez ilk olarak ne yapılmalıdır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Denize adam düştü manevrası MOB (Man over board)

  Denize adam düştü manevrası MOB (Man over board)

  Ofis Adresi: Abide-i Hürriyet Cad Hasat sok No:2/6 Şişli İstanbul

  Phone: 0212-234 38 38

  Mobile: 0533 630 99 63

  Email: [email protected]

  Web: alfasail.com

  Yazı kaynağı : alfasail.com

  Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler

  Teknede denize adam dustu alarmi verilir verilmez ilk olarak ne yapil?

  Yönergeler Teknede denize adam dustu alarmi verilir verilmez ilk olarak ne yapil? by Admin Ağustos 20, 2020

  İçindekiler

  Denize adam düştü manevrası MOB

  Teknede adam düşünce ilk ne yapılır?

  “Denize adam düştü” diye bağırarak teknedeki herkes ikaz edilmeli, hemen Can Kurtarma simidi atılmalıdır. Dümencinin durumdan haberdar edilmelidir.

  Denize düşen kişi görülmektedir ve en uygun kurtarma manevrası için dümen uygun tarafa alabanda basılır. Böyle bir durumda geminin kıç tarafını denize düşen kişiden uzaklaştırmak için dümen denize düşen kişinin düştüğü tarafa basılmalıdır.

  Denize düşen adama ilk ne yapılır?

  Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler

  Dümen kazazedenin düştüğü tarafa doğru alabanda basılır, ilk rotadan 60 derece sapınca dümen diğer tarafa doğru alabanda basılır. İlk rotanın 180 derece aksine gelmesine 20 derece kala dümen ortalanır ve kazazedeyi kurtarmak için geminin geri dönmesi sağlanır.

  Scharnow dönüşü nedir?

  Scharnow Dönüşü, kayıp şahıs durumunda kullanılan bir tekniktir. Köprü üstüne gemide bir kişinin kayıp olduğunun bildirildiği durumlardır. Hem Williamson Dönüşü hem de Scharnow Dönüşü gemiyi kendi dümen suyuna getirecektir. Scharnow Dönüşü kullanıldığında daha az zaman harcanır ve daha az yol alınır.

  Denize adam düştüğünde yapılması gerekenler ayrıca şu şekildedir; Yakınınızda olan teknelere 6 defa kısa düdük çalabilirsiniz. OSCAR sancağını göndere toka ediniz. Telsiz ile yetkili kişileri durumdan haberdar edin.

  Kişinin denize düştüğü köprü üstüne bildirilmiş ve gecikmeli harekete başlanılmış ise hangi dönüş yapılır?

  Scharnow Dönüşü bu durum için uygun değildir. Kaza köprüüstüne, denize düşeni gören bir kişi tarafından bildirilmiş ve kurtarma operasyonu gecikmeli olarak başlatılmıştır. Bu durumda, olayı gören kişi veya kişiler öncelikle denize düşen kişi için ışıklı ve duman kandilli bir can simidi atmalıdır.

  Anderson dönüşü (tek dönüş), Dümen kazazedenin düştüğü tarafa doğru alabanda basılır. İlk rotadan 250 derece sapınca dümen ortalanır ve durma manevrasına başlanır. ANDERSON DÖNÜŞÜ NEDİR? Acil bir hareket durumunda, sadece kazazedenin tarafına olmak üzere dümen alabandaya basılır.

  Rüzgaraltı hangi taraftadır?

  8. Teknenin kumanda edildiği kısmı “Köprüüstü”, köprüüstünden ileri doğru bakıldığında teknenin sol tarafında kalan bölümü “İskele”, sağ tarafı ise “Sancak” olarak adlandırılır. 9. Teknenin rüzgârın estiği tarafta olan bölümü “Rüzgâr Üstü” diğer tarafı ise “Rüzgâr Altı” olarak adlandırılır.

  Deniz araçlarında rüzgarüstü ve rüzgaraltı kavramları vardır. Tekneyi omurga hattından ikiye böldüğümüz zaman rüzgarın geldiği taraf rüzgarüstü, rüzgarın gittiği taraf ise rüzgaraltı olarak adlandırılır. Aynı şekilde yelkenlerin rüzgârın geliş yönüne bakan tarafı rüzgâr üstü, diğer tarafı rüzgâr altı tarafıdır.

  Okunma: 1

  Yazı kaynağı : segirt.com

  DENİZE ADAM DÜŞTÜĞÜNDE YAPILACAKLAR

  DENİZE ADAM DÜŞTÜĞÜNDE YAPILACAKLAR

  Denize adam düştüğünde ne yapılacağını bilmek hayati bir önem taşımaktadır, pek çok kişi yüzme bilmeme veya soğuk şoku gibi nedenlerle denizde can vermiştir. Öncelikli olarak denize düşmemek için teknede gerekli tüm önlemler alınmalı, güvertede boşta duran malzemeler emniyetle istiflenmeli veya deniz bağına vurulmalıdır. İkinci olarak suya düştüğünüzde sizi kurtaracak güvenlik önlemlerini almanız gerekir: Su geçirmez bir dış ceket altına birkaç kat ince giysi giyerek hipotermi riskini azaltabilirsiniz, zira çok katlı ince giysiler tek katlı kalın bir giysiye göre daha koruyucudur. Uygun bir yüzdürücü veya can yeleği de denize düştüğünüzde su üzerinde kalmanıza yardım edecektir, üzerinize daima tekne içerisinde çalışmaya uygun bir can yeleği giyiniz.

  Güvertede şartların uygun olmaması halinde kurtarıcılar için de denize düşme tehlikesi bulunduğu unutulmamalı, kurtarma işlemleri daima bir can halatı kullanılarak yapılmalıdır. Güvertede halat doblini içerisine girmemeye dikkat edilmelidir.

  Denize düşen bir adam gördüğünüzde aşağıdaki işlemleri uygulayın:

  İyi görüş şartlarında denize birinin düştüğünü gördüğünüzde;

  Elverişsiz görüş şartlarında;

  Kötü hava şartlarında bu manevra dalgaları pupadan veya kıç omuzluklardan almanıza neden olabilir, böyle bir durumda yakın ve uygun başka bir rota tutun.

  Gece seyrinde denize adam düştüğünde paraşütlü aydınlatma fişeği (fleyri), can yeleği üzerindeki yansıtıcı bantları aydınlatacağı için çok faydalıdır. Fişeğe uzun süre bakılırsa görüş imkanının azalacağı unutulmamalıdır.

  Denize adam düştüğünde koşullara bağlı olarak aşağıdaki işlemlerin yapılması da tavsiye edilir:

  Yazı kaynağı : www.taussmarine.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap