Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ulş. per.okl. ve eğt.mrk.k.liği eğt.a.k.liği 2 nci ulş.er eğt.tb. kh. ve kh.tk./alaşehir/manisa

  1 ziyaretçi

  ulş. per.okl. ve eğt.mrk.k.liği eğt.a.k.liği 2 nci ulş.er eğt.tb. kh. ve kh.tk./alaşehir/manisa Ne90'dan bulabilirsiniz

  alaşehir ulaştırma eğitim alay komutanlığı

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu

  Manisa Türk Silahlı Kuvvetlerine personel yetiştirme konusunda çok ama çok hayati bir öneme sahip bir kışladır. Manisa Kırkağaç ilçesinde bulunan 6. Jandarma Komando Alayında Komando yetiştirilmektedir. Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde bulunan Eğitim Alay Komutanlığında ise acemi erler eğitim görmektedir. Her iki merkezde de çok ama çok tecrübeli komutanlar tarafından yüksek bir disiplin içerisinde askerler yetiştirilmekte ve yetişen askerler yurt savunmasında başarıyla görev almaktadır. Özellikle Alaşehir ilçesinin 5,5 km kuzey tarafında yer alan Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu er yetiştirme konusunda ülkemizin en önemli merkezlerinin başında gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bu merkeze ayrı bir önem vermektedir

  Askerliğiniz Manisa’ya çıktı ve siz askeri birliğinize nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır. Manisa ege bölgesinde yer alan ve sıcaklık ortalaması ülkemiz sıcaklık ortalamasının çok üzerinde olan sanayisi ve sosyal yapısı gelişmiş illerimizden biridir. Bu ile ulaşım diğer illerimize oranla nispeten daha kolaydır. Manisa 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburunun bulunduğu Manisa Alaşehir ilçesine ulaşmak için özel aracınızı kullanabilir, otobüsle veya tren kullanarak bu ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım olanakları bakımında hem trenle hem de kara yoluyla ilçeye ulaşım mümkün.

  Özel Aracınızla Alaşehir’e Ulaşım: Manisa bölgenin en büyük şehirlerinden biridir ve yolları gayet düzgün ve bakımlıdır. Manisa Alaşehir’e özel aracınızla ulaşmak isterseniz bu sizi çok yormayacaktır. Manisa Alaşehir ilçesi İzmir’e 153 km, Ankaraya 470 km, İstanbul’a 480 km’dir. Yolların düzgün olması nedeniyle özel araçla ulaşım gayet kolaydır.

  Otobüs ile Alaşehir’e Ulaşım: Manisa gelişmiş bir şehir olduğu için ülkenin hemen hemen her bölgesinden buraya doğrudan otobüs seferi bulunmaktadır. En kötü ihtimalle tek aktarma yapılarak Manisa’ya ulaşılabilir. Fakat Manisa’nın Alaşehir ilçesine ulaşmak nispeten daha zordur çünkü bu ilçeye diğer illerden doğrudan sefer yoktur. Alaşehir’e ulaşmak isteyen kişilerin önce Manisa otogara gelmeleri buradan ilçelere yolcu taşıyan ve her yarım yada bir saatte kalkan transit otobüslere binerek bir buçuk saat daha yolculuk yapmaları gerekmektedir. Otobüsle gelenlerin Manisa otogardan ilçe otobüslerine aktarma yapmaları gerekmektedir. Manisa otogara kadar ulaştıktan sonra İlçe otobüslerini bulmanız zor olmayacaktır.

  Tren ile Ulaşım: Manisa’nın Alaşehir ilçesine sadece Uşak ve İzmir illerimizden tren kalkmaktadır. Uşak yada İzmir’den gelecek kişilerin trenle ilgili birimlere ulaşmaları mümkündür.

  Manisa Alaşehir’e ulaştıktan sonra birliğinize ulaşmanız kolaydır. Genellikle askere alım dönemlerinde tren ve otobüs garı çevresinde askeri İnzibatlarlar görevlendirilir ve bu kişiler devriye gezerler. Bu kişilerin yanına giderek birliğe teslim olmak istediğinizi söylerseniz yada bu kişiler size kimlik sorduğunda durumu açıklarsanız sizi alıp birliğinize götürürler ve birliğinize ulaşmış olursunuz.

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu İletişim Bilgileri

  Açık Adres: Eğitim Alay Komutanlığı Alaşehir/Manisa

  Telefon Numaraları: 0236 653 00 11 / 0236 653 00 13

  Ulaşımda herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda bu numaralardan birini arayarak birliğinize bilgi verebilir, kışlaya teslim olma konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki hangi kışlada olursa olsun kışlaya yasak maddeler sokmanıza izin verilmez. Bu nedenle bavulunuzu hazırlarken askeri birliklerde izin verilmeyen alet, edevat, yada yasak maddeleri bavulunuza koymayınız. Birliğe teslim olduğunuz anda ilk olarak yasak maddeler taşıyıp taşımadığınız incelenir, arama yapılır ve herhangi bir yasak maddeye rastlanmaması durumunda kışlaya alınırsınız. Birliğe teslim olurken yanınıza askere teslim olmak için gerekli olan teslim evraklarınız ve sizi tanımlayan nüfus cüzdanı benzeri bir kimlik belgesi olması zorunludur.  İlgi belgeleri ilgili kişilere vermeniz için yönlendirilirsiniz. Kışlaya ulaştıktan sonra endişe edilecek bir durum yoktur. Kışlada sizin hangi birime gideceğiniz, ne zaman ne yapacağınız düzenlenmiştir ve size tecrübeli askerler refakat eder. Sizi ilgili yerlere götürüp malzeme almanızı, karnınızın doymasını, gerekli işlemleri yaptırmanızı sağlarlar. Bu kışlada askere kabul işlemleri Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri dahil faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Kışlaya kesinlikle cep telefonu, fotoğraf makinesi, radyo, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici maddeler, yiyecek veya içecek getirmeyiniz. Bu tür malzemelerin hiç biri kışlaya alınmamaktadır. Boş yere bu cihazları yanınızda taşımış ve durduk yere uğraşmış olursunuz. Diyelim ki bu cihazlardan birini yanlışlıkla getirdiniz. Birliğe teslim olurken bu cihaza birliğiniz tarafından el konulur ve tutanak tutulur. Bu eşyaları siz terhis olana yada başka birliğe sevk edilene kadar alamazsınız. O nedenle yanınızda bu cihazlarla kışlaya gelmeyiniz. Telefon vb. malzemelerinizi çarşıda emanetçi dükkanlarına çok uygun fiyatlar karşılığında emanet edebilirsiniz. Bu sayede çarşıya çıktığınızda her daim telefonunuza kavuşabilirsiniz.

  Manisa’da birliğine teslim olan tüm askerler için bot, askeri kamuflaj, çorap, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, kirli ve temiz kıyafet torbası olmak üzere bütün gereksinimleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanır. Size verilen eşyalarınızı teslim alırken zaman kısıtlı olsa ve arkada yüzlerce kişi bekliyor olsa da mutlaka botlarınızı deneyin ve eğer ayağınıza uygun değilse değiştirilmesini talep edin. Çünkü bot dar olduğu zaman yada bot geniş olduğu zaman ayağınız rahat etmez ve ayağınızda yara oluşur. Oluşan yaralar da sürekli hareket etmek zorunda olduğunuz için size rahat vermez ve kolay kolay iyileşmez. O nedenle bot seçerken dikkatli olunuz.

  Kışlaya girdim fakat yanıma hiç para almadım. Ne yapacağım diye düşünüyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey şu ki bütün er ve erbaşların ihtiyaçlarının giderilmesi için kışla içerisinde bankamatikler ve PTT şubesi bulunmaktadır. Ayrıca askerlerin aileleri ile rahat irtibat kurabilmeleri için bütün bölüklerde ankesörlü telefon mevcuttur. Ankesörlü telefon kartlarını yine bütün bölüklerde bulunan kantinlerden satın alabilirsiniz. Er ve erbaşların yemeklerini yedikleri ve dinlenebildikleri er ve erbaş gazinoları ve yatakhaneler, tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Kışla içerisinde askerin tüm ihtiyaçları düşünülmüştür ve kışla askerlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir.

  Birliğinize gittiniz ve resmi işleri yaptırdınız, fotoğraf çektirdiniz.Peki sonrasında ne oluyor. Kayıt ve kabul işleminin ardından teslim olan bütün askerler sağlık kontrolünden geçer. Sağlık kontrolünün amacı askerlerin sağlam şekilde birliğe teslim olmalarından emin olmaktır. Birliğe teslim olurken ve terhis olup birlikten ayrılırken askerler sağlık kontrolünden geçerler. Türk Silahlı Kuvvetleri için askerin sağlıklı bir şekilde teslim alınması ve askerin sağlıklı bir şekilde terhis edilmesi büyük önem taşır. Sağlığınızla ilgili her türlü işlem, operasyon, ameliyat gerek görülmesi halinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılır yada diğer hastanelere sevk edilerek yaptırılır. Askerlikte hem beden sağlığınız hem de ruh sağlığınız için gerekli çalışmalara yapılır. Kışlada Rehberlik ve danışma merkezi vardır ve psikolojik sorun yada uyum sorunu yaşayan askerlere danışmanlık yapar, tedavi olmalarını sağlar. Eğer bedensel yada ruhsal bir sorununuz var ise bölük komutanına söylemeniz hastaneye gitmeniz için yeterlidir.

  Kışlada spor yapmak ve bedenini çalıştırıp stres atmak isteyen er ve erbaşlar için birlik içerisinde basketbol ve futbol sahaları mevcuttur. Eğitim zamanları haricinde ve Cumartesi, Pazar günleri bu alanlarda spor yapılması teşvik edilmektedir. Gazinoda masa tenisi de mevcuttur.

  Birliğinizin organize edeceği yemin töreninin tarihi ve zamanı ailelerinize de haber vereceğiniz düşünülerek sizlere en geç bir hafta önceden bildirilir. Yemin törenine aileler de alınmaktadır. Eğer yemin törenini ailenizin de izlemesini istiyorsanız bu tarihi onlara bildirebilirsiniz.

  Not: Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.askerlik.org

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

  Ülkemizde ulaştırma personeli olarak görev yapmaları amacıyla asker yetiştiren iki birlik bulunuyor. Bunlardan biri Gaziemir Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi iken diğeri ise Manisa Alaşehir 2. Ulaştırma Eğitim Taburudur.

  Manisa’nın Alaşehir ilçesinin 5,5 km kuzey tarafında yer alan Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Komutanlığında eğitim gören acemi erler, tecrübeli komutanlar tarafından yüksek bir disiplin çerçevesinde çeşitli eğitimlere tabi tutulurlar.

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu Usta Birliğine Nereye Gönderir?

  Acemi eğitimini burada tamamlayan askerler usta birliği eğitimi için genel olarak Kıbrıs’a gönderiliyorlar. Bununla birlikte acemi erlerin ülkenin herhangi bir bölgesine de dağıtımı gerçekleşebilir. Önceki dönemde gerçekleşen dağıtımlar doğrultusunda askerlerin çoğunlukla Balıkesir, İzmir, İstanbul, Ankara, Van ve Hakkari’ye gönderildiğini söylemek mümkünken bazı askerler ise usta birliği eğitimi için Alaşehir’de kalırlar.

  Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Birliğe geldikleri ilk gün askerlere bot, askeri kamuflaj, çorap, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, kirli ve temiz kıyafet torbası gibi tüm ihtiyaçları veriliyor. 

  Askerlerin nakit ihtiyaçlarını gidermesi için kışla içerisinde bankamatikler bulunuyor. Askerlerin aileleri ve yakınları ile iletişim kurabilmeleri için bütün bölüklerde yeterli sayıda ankesörlü telefon mevcut. Ankesörlü telefon kartları bütün bölüklerde bulunan kantinlerden satın alınabiliyor.

  Askerlerin zamanının çoğu eğitim alanında geçiyor. Sabah 7.30’da eğitim başlıyor. Askerler bu eğitimde uygun adım yürüyüş ve tören yürüyüşü öğreniyorlar. En zorlayan ve önemli olanı ise tören yürüyüşü, çünkü bu eğitimi başarıyla tamamlayamayan askerler acemi birliği bittiğinde geçit töreninde yürüyemiyorlar ve yemin edemiyorlar.

  Ayrıca askerler buradaki acemi birliği eğitiminde tüfekli eğitimler de alıyorlar. Piyade tüfeği G3’ü söküp parçalara ayırıp takmayı ve bakımını yapmayı öğreniyorlar. Acemiliğin son haftasında da atış eğitimi oluyor ve askerler 9 tane atış yapıyorlar.

  Askerler saat 16.30’a kadar eğitim alanında kalıyorlar. Eğitimler sırasında 10 dakikalık aralar oluyor. Bu verilen aralarda askerler, eğitim alanının arkasında bulunan kantinden; tatlı, poğaça ve meyve suyu gibi atıştırmalıklar alabiliyorlar.

  Ayrıca birlik içerisinde birçok yerde çay, kahve, kola ve meyve suyu veren otomatlar bulunuyor. Askerler kendilerine verilen Ziraat Asker Kartı ile bu otomatlardan faydalanabiliyor. Ayrıca asker maaşları da bu karta yatıyor.

  Birlik içerisinde ziyaretçi parkı bulunuyor. Hafta sonu 9:00 – 16:00 arasında askerlerin aileleri, akrabaları ya da arkadaşları ziyarete gelebiliyor. 

  Pazartesi günleri ise genel banyo günü ve banyoya 50 kişilik gruplar halinde gidiliyor. Her asker için banyo süresi 15 dakika ve 15 dakika içinde soyunup duş almak gerekiyor. Çünkü 15 dakika sonra sıcak su otomatik kesilip sadece soğuk su akıyor. Ayrıca hafta içi sabah 05:00 – 07:00 arasında askerler, isterlerse ihtiyaç banyosu yapabiliyor.

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburuna Nasıl Gidilir?

  Manisa Alaşehir ilçesine ulaşmak isteyen askerler özel araç, otobüs ya da tren seçeneklerinden birini tercih edebilirler.

  Özel araç ile ulaşım: Manisa Alaşehir ilçesine özel araç ile ulaşmak isteyen askerlerin;

  Otobüs ile ulaşım: Alaşehir’e ulaşmak isteyen askerlerin önce Manisa Otogarı’na gelmeleri gerekiyor. Manisa’ya hemen hemen her ilden direkt otobüs seferi bulunuyor. Askerlerin otogardan Alaşehir’e ilçe otobüsleri ile yaklaşık 1,5 saat daha yolculuk yapmaları gerekiyor. Ulaşım yaklaşık olarak;

  Alaşehir Otogar iletişim numarası: 0 236 653 19 47

  Demir yolu ile ulaşım: Manisa’nın Alaşehir ilçesine sadece Uşak ve İzmir illerinden gelecek olan askerler tren ile ulaşım sağlayabilir.

  Alaşehir Tren İstasyonu iletişim numarası: 0 236 653 11 14

  Uçak ile ulaşım: Manisa’ya direkt uçak seferi bulunmuyor ama askerler uçakla İzmir’e ulaşabilir, İzmir’den de Manisa’ya otobüsle geçiş yapabilirler. İzmir’den Manisa’ya sürekli otobüs seferi bulunuyor.

  Alaşehir’e ulaşan askerlerin 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburuna ulaşması oldukça kolay. Birlik Alaşehir’in merkezi konumunda yer alıyor. Genellikle asker kabul zamanlarında otogar ve tren garı çevresinde askeri inzibatlar görevli oluyor ve devriye geziyorlar. Askeri inzibatlara birliğe teslim olmak istediğini söyleyen askerler birliğine götürülüyorlar.

  Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu İletişim Bilgileri:

  Adres: Eğitim Alay Komutanlığı Alaşehir/Manisa

  Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.askernoktasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap