Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uluslar liginden avrupa şampiyonasına nasıl gidilir

  1 ziyaretçi

  uluslar liginden avrupa şampiyonasına nasıl gidilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye, Uluslar Ligi'nden EURO 2024'e nasıl gider?

  Türkiye, Uluslar Ligi'nden EURO 2024'e nasıl gider?

  UEFA Uluslar Ligi'nde Lüksemburg ile sahasında 3-3 berabere kalan A Milli Takım 13 puana ulaştı ve bitime bir hafta kala B Ligi'ne yükselmeyi garantiledi.

  A Milliler bir sezonluk aranın ardından yeniden B Ligi'ne dönerken gruptaki zafer, Ay-Yıldızlılar için EURO 2024 yolunu da açtı.

  Türkiye, Uluslar Ligi'nden EURO 2024'e nasıl gider?

  Avrupa Şampiyonası'nın formatına göre turnuvaya katılacak 3 takım, Uluslar Ligi kontenjanıyla turnuvaya dahil oluyor. Türkiye, Uluslar Ligi'nde topladığı puanlarla bu kontenjandan şampiyonaya katılma hakkına sahip.

  Uluslar Ligi'nde A, B ve C Ligi'nde en çok puan toplayan ve Avrupa Şampiyonası bileti alamayan takımlar play-off oynayacak. Play-off sonunda her ligin kazananı EURO 2024'e gidecek.

  Örneğin A Milli Takım, EURO 2024 Elemeleri'nde turnuvaya katılım sağlayamazsa, C Ligi'nde en çok puan toplayan diğer üç takımla yarışacak. Play-off'ta yarı final maçları çift ayaklı, final maçı ise tek ayaklı oynanacak. Finali kazanan takım Avrupa Şampiyonası'na gidecek.

  Türkiye'nin play-off oynaması durumunda muhtemel rakipleri

  Avrupa Şampiyonası Elemeleri başlamadığı için henüz play-off turunda mücadele edecek ülkeler kesin değil.

  Ancak şu ana kadar C Ligi'nde en fazla puan toplayan 4 takım şu şekilde:

  Yazı kaynağı : www.ntvspor.net

  EURO 2020'ye nasıl gidilir? Avrupa Şampiyonasına katılacak ülkeler nasıl belirlenecek?

  EURO 2020'ye nasıl gidilir? Avrupa Şampiyonasına katılacak ülkeler nasıl belirlenecek?

  2020 Avrupa Futbol Şampiyonası tam 13 ev sahibinin katılımıyla oynanacak. Yani maçlar 13 farklı ülkede gerçekleştirilecek. Peki bu 13 ülke Euro 2020'ye doğrudan mı katılacak? Bu sorunun yanıtı hayır. Hiçbir ev sahibi turnuvaya direkt katılamayacak. Euro 2020'ye katılacak takım sayısı 24. Avrupa'daki 55 ülke de eleme maçları oynayarak bu 24 ülkenin içinde olmaya çalışacak.

  20 takım elemelerden gelecek!

  UEFA üyesi 55 ülke 10 gruba bölünecek. 5 grup 6 takımlı, 5 grup ise 5 takımlı olacak. Grup maçları Mart 2019'dan itibaren oynanmaya başlayacak. 10 grupta ilk iki sıraya alan takımlar (toplam 20) Euro 2020'ye katılım hakkını elde edecek.

  Geriye 4 takım kalacak. İşte UEFA Uluslar Ligi'nin Euro 2020'yle olan ilişkisi de bu noktada başlıyor. Son 4 takım belirlenirken UEFA Uluslar Ligi'nde A, B, C ve D Ligleri'nde gruplarını lider olarak tamamlayan toplam 16 ülke play-off oynayacak. Her ligin grup liderleri kendi aralarında play-off oynayacak. Yani A Liginde 4 grubun liderleri birbirleriyle eşleşecek. Eğer grup liderleri arasında zaten Euro 2020'ye gitme hakkı elde etmiş takımlar varsa bunların yerine A Ligi'nde geriye kalan takımların arasında en çok puan alan takım ya da takımlar play-off'a dahil edilecek.

  4 takım Play-Off ile belirlenecek

  Örneğin A Ligi'nde gruplarından lider olan takımlardan Euro 2020 hakkını elde etmiş takımlar çıkarılacak. Bunların yerine A Ligi'nde gruplarında ikinci olmuş takımlardan en yüksek puana sahip takım ya da takımlar ilk 4'ü tamamlayacak. Bu takımlar mini bir turnuva oynayacak ve finalde kazanan takım Euro 2020'ye gitme hakkını elde edecek. Aynı şekilde B, C ve D liglerinde de aynı statü uygulanacak ve her ligden kazanan 1'er takım Euro 2020'nin yolunu tutacak. Yani A, B, C ve D Ligleri'nden birer olmak üzere toplam 4 takım daha Euro 2020'ye katılım hakkı elde edecek.

  Euro 2020 maçları hangi şehirlerde oynanacak?

  Grup maçları, son 16, yarı final ve final: Londra (İngiltere)

  Grup maçları ve çeyrek final: Münih (Almanya), Bakü (Azerbaycan), Sankt-Peterburg (Rusya), Roma (İtalya)

  Grup maçları ve son 16: Kopenhag (Danimarka), Bükreş (Romanya), Amsterdam (Hollanda), Dublin (İrlanda), Bilbao (İspanya), Budapeşte (Macaristan), Glasgow (İskoçya)

  A Grubu: Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan)

  B Grubu: Sankt-Peterburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka)

  C Grubu: Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş (Romanya)

  D Grubu: Londra (İngiltere) ve Glasgow (İskoçya)

  E Grubu: Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda)

  F Grubu: Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan)

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri

  UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi şampiyonu ne kazanacak?

  UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi şampiyonu ne kazanacak?

  Hollanda

  Fransa

  İsviçre

  Belçika

  Portekiz

  İtalya

  İngiltere

  İspanya

  Ukrayna

  İsveç

  Bosna-Hersek

  Danimarka

  Yazı kaynağı : www.goal.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap