Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uzay araştırmaları ve incelemelerinin yapıldığı yerdir

  1 ziyaretçi

  uzay araştırmaları ve incelemelerinin yapıldığı yerdir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Uzay Araştırmaları Ve İncelemelerinin Yapıldığı Yer Neresidir? - Eğitim Platformu

  Bu yazımızda uzay araştırmaları ve incelemelerinin yapıldığı yer neresidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

  Uzay araştırmaları geçmişten günümüze gelişerek devam etmektedir. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olağan olarak gelişen ve çeşitli gözlemler vasıtasıyla bilim ve teknik aracıyla önemli bir yer edinen uzay araştırmaları, teknolojinin gelişmesi, buluşların yaşanmasıyla birlikte 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar büyük bir ilerleme kat etmiştir.

  Uzay araştırmaları kurumları, dünyanın çeşitli ülkelerinde spesifik ve devlet kurumları olarak görev yapmaktadır. Bazı uzay araştırmaları ve incelemeleri merkezleri ulusal ve uluslararası hizmetler yapmaktadır.

  Günümüzde en radikal uzay araştırmaları ve incelemeleri yapan kurumlar NASA ve ESA olarak bilinmektedir.

  NASA, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak hizmet etmektedir.

  ESA, Avrupa Uzay Ajansı olarak hizmet etmektedir.

  JAXA, Japonya Uzay Araştırmaları Ajansı olarak hizmet etmektedir.

  RKA, Rusya Federal Uzay Ajansı olarak hizmet etmektedir.

  Yazı kaynağı : www.derszamani.net

  Uzay araştırmaları incelemelerinin yapıldığı yer

  Uzay araştırmaları

  Uzay araştırmaları

  Uzay araştırmaları, uzay teknolojisi[1] kullanılarak uzayın keşfi ve incelenmesidir. Uzayın fiziksel keşfi hem insanlı uzay araçları ile hem de uzaktan yönetilen robot uzay gemileriyle yapılmaktadır.

  20. yüzyılda geliştirilen roket ve mekikler sayesinde uzayın fiziksel olarak incelenmesi mümkün hale gelmiştir. Ülkelerin uzay araştırmaları yapmalarındaki ortak gerekçeleri: bilimsel araştırmalarda ilerleme kaydetmek, farklı ulusları birleştirmek, insanlığın gelecekte hayatta kalma mücadelesini garantiye almak ve diğer ülkelere karşı askeri ve stratejik üstünlük sağlamaktır. Uzay araştırmalarıyla ilgili zamanla çeşitli eleştiriler de yapıla gelmiştir.

  Uzay araştırmaları Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi sık sık jeopolitik rekabette bir yarış olarak kullanılır. Uzay araştırmalarının erken dönemleri, Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir "Uzay Yarışı" şeklinde başladı. 4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sputnik 1 yapay uydusunu dünya yörüngesine fırlatması ve ardından 20 Temmuz 1969'da Amerika Birleşik Devletleri'nin Apollo 11 uzay gemisi ile aya iniş yapması bu uzay yarışının başlangıcı olarak bilinir. Sovyet uzay programı 1957'de yörüngeye ilk canlıyı gönderme, 1961'de uzaya ilk insanı gönderme (Yuri Gagarin'in Vostok 1 ile uçuşu), 1965'te ilk uzay yürüyüşü (Aleksei Leonov), 1966'da farklı bir gezegene otomatik iniş yapma ve 1971'de ilk uzay istasyonunu (Salyut 1) kurma gibi pek çok ilk uzay başarısının sahibi olmuştur.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Türkiye’nin Uzay Çalışmaları

  Türkiye, uzay araştırmaları faaliyetlerinde dünyadaki birçok ülkeden geri kalmış olsa da uzay ajansları ve çalışmaları kapsamında belirli yeteneklere göre kategorilere ayrılmış ülkeler arasında bulunuyor. Bu kategoriler; Ay’a İnsan Uçuşu + Uzay İstasyonu + İnsanlı Uzay Uçuşu + Fırlatma Yeteneği + Dünya Dışı Yönetimler + Yapay Uydular olarak belirlenmiştir. Türkiye bu noktada “Yapay Uydular” kategorisinde yer alıyor.

  İlk olarak Soğuk Savaş Dönemi’nde başlayan uzay araştırmaları, günümüzde haberleşme ve internet kullanımının artmasıyla her geçen gün ekonomik, politik ve küresel önemini artırmaya devam ediyor. Günümüzde yapılan uzay araştırmaları sadece bilimsel araştırmalar için değil, haberleşme, görüntü alma, izleme, takip ve konum gibi birçok alanda katkı sağlıyor. Türkiye’de ise ilk olarak faaliyete geçen Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY), uzay alanında altyapı ve bilgi birikimi oluşturma amacıyla 1985’de kuruluyor. Sonrasında ise belirli bir bütçe ayrılması planlanarak uzay bilimleri, uzay araştırmaları ve uzayın kullanım alanlarında araştırmalar ve faaliyetler yapılması üzere 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor.

  Türkiye ve Yapay Uydular

  Türkiye’nin uzay çalışmalarına yönelik projeleri daha çok uydu alanına yönelik olarak ilerlemeye devam ediyor. Türkiye uzay yetenekleri kapsamında “Yapay Uydular” kategorisinde yer alıyor.  Bu kategori uzayda uydusu bulunan ülkeleri oluşturuyor. Uydular, iletişimi sağlamadan görüntü yollamaya, navigasyon sistemlerinden teleskop amaçlı kullanıma kadar birçok amaçla kullanılıyor. Türkiye ilk uzay faaliyetlerine, haberleşme sahasına 1994 yılında yolladığı Türksat 1B uydusunun fırlatılmasıyla başlamış oldu. Daha sonra fırlatılan uydular ise; 1996 yılında Avrupa ile Orta Asya arasında doğrudan bağlantı amacıyla Türksat 1C, 2001 yılında TV amaçlı olarak Rusya’yı da kapsayan Türksat 2A, 2008 yılında yüksek kullanım kapasiteli haberleşme ve TV amaçlı Türksat 3A, 2014 yılında Çin-İngiltere-Afrika’yı kapsayan TV amaçlı Türksat 4A ve 2015 yılında hızlı internet amacıyla gönderilen Türksat 4B bulunuyor. Türkiye’nin geleceğe yönelik fırlatılması amaçlanan projeleri ise; 2020 yılında 3 kıtada yayın ve veri iletimi yapacak olan Türksat 5A, 2021 yılında yerli imkânlarla üretilmiş kapsamlı yayın için kullanılacak Türksat 5B ve 2022 yılında ilk milli haberleşme uydusu olacak olan Türksat 6A bulunuyor.

  Türkiye ve Yer Gözlem Uyduları

  Yer Gözlem Uydusu, Dünya yörüngesinden gözlem yapmak için kullanılan, çevresel izleme, meteoroloji, harita hazırlama gibi askeri olmayan kullanımlar için tasarlanmış bir uydu türü. Türkiye’nin 2003 yılında ilk yer gözlem ve uzaktan algılama uydusu olan BİLSAT, haritacılık, afet izleme, çevre izleme ve şehircilik planlaması amaçlarıyla görev yapmıştır. Daha sonra ise 2011 yılında Türkiye’de tasarlanan ilk yer gözlem uydusu RASAT, daha yüksek çözünürlüklü bilgi toplamak amacıyla göreve başlamıştır.

  Türkiye ve Keşif Uyduları

  Keşif uydusu, yer gözlem uydusu ya da iletişim uydusu gibi geliştirilmiş askeri ve istihbarat donanımı ve uygulamaları içeren yapay bir uydu türüdür. Keşif uydularının görüş alanı, uzaya doğru değil, yeryüzüne doğru yöneliktir. Daha çok bilgi alma, haritalama ve istihbarat gibi birçok alanda keşif amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye ilk olarak, 2012 yılında uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknolojik gözlem ve araştırmalar amacıyla Göktürk-2 ve 2016 yılında Dünya üzerinden herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmek amacıyla Göktürk-1 keşif uydularını fırlatmıştır. Geleceğe yönelik fırlatılması planlanan keşif uyduları arasında ise, 2020 yılında ultra yüksek çözünürlüklü ve geliştirilmiş donanım içeren Göktürk-3 projesi bulunuyor.

  Türkiye ve Uzay Çalışmaları

  Türkiye son zamanlarda uzay çalışmaları konusunda adım atmaya başlasa da yüksek teknoloji eksikliğinden ve şimdiye kadarki yatırımlarını uzaya yapmamasından dolayı, uzay alanında lider ülkeler arasında yer alması zor görülüyor. Uzay çalışmalarına yeni başlayan Türkiye, son zamanlarda uydu ve uzay çalışmalarında dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla uzaya gönderilecek uyduların bileşenlerini, uydu uzaya gönderilmeden radyasyona karşı dayanıklılığı test etmek için ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı’nı kuruyor. Uyduların uzay radyasyonundan etkilenip çalışmaması ya da ömürlerinin kısalmaması amacıyla yürütülecek proje kapsamında, uyduların güneş hücreleri, lityum iyon pilleri ve çok katmanlı yalıtım battaniyelerinin dayanıklılığı Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) standartlarına göre test edilecek. Ayrıca yürütülen proje kapsamında, uydularda kullanılmak üzere Yerli Radyasyon Monitörü’nün geliştirilmesi hedefleniyor. Geliştirilecek bu monitör, uydulardaki radyasyon etkilerinin raporlanmasını sağlayacak.

  Yazı kaynağı : www.istanbultto.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap