Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uzman öğretmenlik sınavı iptal edilir mi

  1 ziyaretçi

  uzman öğretmenlik sınavı iptal edilir mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı kaldırılmalıdır

  Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı kaldırılmalıdır

  Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı kaldırılmalıdır. Bilindiği üzere Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte öğretmenlik kariyerine uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanları getirildi. Peki uzman öğretmen ve başöğretmen nedir?

  Uzman öğretmenlik kariyer basamaklarından birisidir. Öğretmenlerden adaylık dönemi hariç 10 yılını dolduranlar Öğretmenlik Mesleği Kariyer Basamakları sınavından geçerler.

  Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı'nı tamamlayan, başöğretmenlik için öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenler başvurabilecek.

  Yüksek lisansını tamamlamış öğretmenler eğitimleri tamamladıktan sonra uzman öğretmen, Doktora yapmış olanlar ise eğitimlerini tamamladıktan sonra sınav şartı aramadan başöğretmen olabilecek.

  SINAV ŞARTI KALDIRILSIN

  Sosyal medya üzerinden öğretmenlerimiz uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer basamakları için sınav şartının kaldırılması adına talepte bulundular. Öğretmenliğin zaten kariyer mesleği olduğunu vurgulayan öğretmenlerimiz sınavın iptal edilmesi, yılını dolduran öğretmenlerin uzman, 20 yılını dolduran öğretmenlerimizin ise başöğretmen olarak yerini alması talebinde.

  Yazı kaynağı : www.mebpersonel.com

  Uzman öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı iptali için Twitter etkinliği devam ediyor

  Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı iptal yada değişiklik durumu var mı?

  Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı iptal yada değişiklik durumu var mı?

  1 Ağustos 2022 tarihi itibariyle, MEB'in 19 Kasım'da yapılacak Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı iptali konusunda yada değişiklik konusunda herhangi bir kararı yok. Zaten henüz açılan davalarla ilgili bir gelişme yok

  Google'de şu ifadelerin çok arandığını rahatlıkla görebilirsiniz:"uzman öğretmenlik sınavı iptal edilebilir mi", "uzman öğretmenlik sınavı iptal olur mu","uzman öğretmenlik sınavı kaldırılacak mı"

  Başta twitter olmak üzere bir çok sosyal medyada öğretmenlerin, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının iptal edilmesiyle ilgili yoğun paylaşım üzerine MEB'in bu konuda bir adım atmadığını merak ettiğimiz için MEB'e CİMER'den sorduk.Cevabı bir kaç gün sonra geldi.

  CİMER'e 2022 Kariyer Basamakları, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı iptal Olup olmaması ile ilgili sorumuz:

  "19 Kasım da yapılacak ökbs de sosyal medyadan dile getirilen tepki dikkate alınarak bir takım değişikler yada iptal olma durumu var mı?
  Bu konuda en kisa sürede açıklama yapılması gerekiyor diye düşünüyorum."

  Cevap: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) > ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (1 Ağustos 2022 tarihli cevap)

  "Sayın Başvuru Sahibi;

  Öğretmenlik kariyer basamakları iş ve işlemleri 12.05.2022 tarihli ve 31833 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

  18.05.2022 tarihinde Bakanlığımız https://oygm.meb.gov.tr/www/uzman-ogretmenlik-ve-basogretmenlik-egitim-programi-ile-ogretmenlik-kariyer-basamaklari-yazili-sinav-duyurusu/icerik/988 adresinde yayınlanan duyuru ve eki takvim doğrultusunda yürütülmektedir.

  Bilgilerinize rica ederiz."

  WWW.ZEKİHABER.COM

  Yazı kaynağı : www.zekihaber.com

  Uzman/Başöğretmenlik Yazılı Sınavı Kaldırılacak mı?

  Uzman/Başöğretmenlik Yazılı Sınavı Kaldırılacak mı?

    Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği'ni yayımlamış, 2022 yılı için uzman öğretmen ve başöğretmenlik eğitim programları ve yazılı sınav tarihi kamuoyunda paylaşılmıştı.

   Bilindiği üzere uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimlerinin oldukça uzun olması, yaz tatiline denk gelmesi, yazılı sınavda başarılı sayılabilmek için 70 baraj puanının olması gibi hususlar öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanmış, hem eğitim süreci hem de yazılı sınav süreciyle birlikte 10 yıllık hizmet şartı ve hizmet şartında değerlendirilecek sürelerle ilgili olarak bakanlığa oldukça yoğun bir olumsuz eleştiri gelmişti.

   Geçtiğimiz gün de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yazılı sınavlarının öğretmenleri rencide edeceğini savunmasıyla birlikte yazılı sınavın iptal edilme durumu bir kez daha gündeme geldi. 

   Kariyer basamaklarının ''Eşit işe eşit ücret'' ilkesine aykırı olması, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimlerinin pratikte öğretmenlik mesleğine bir katkısının olmayacağı görüşünün hakim olması, yazılı sınav baraj puanının oldukça yüksek olması, özellikle yaş ve kıdem itibariyla bazı öğretmenlerin uzman öğretmen veya başöğretmen olamadan emekli olacak olmaları gerçeği, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarıyla emekli olmuş olmanın emekli maaş ve ikramiyesine hiç bir katkısının bulunmaması, yüksek lisans ve doktora eğitimini eğitim bilimleri dışında başka bir alanda tamamlamış öğretmenlerin uzman/başöğretmenlik sınavından muaf olacak olması, tezli ve tezsiz yüksek lisans eğitimlerinin aynı kefeye konulması gibi önemli hususların sürdürülebilir olmadığı ve şu an olmasa bile gelecekte muhakkak değiştirilerek ıslah edileceği, 2005'te yapılan uzman/başöğretmenlik sınavı sonrasında on yıllardır mağdur olan öğretmen kitlesine benzer bir mağduriyet yaşanacağı, unvanların çalışma barışını bozacağı öngörülmektedir.

   2023 seçimlerine de yaklaşık 9 aylık bir süre kalmışken hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığının yeni küskünler yaratmayacağı ve kariyer basamaklarında önemli değişiklikler yapılacağı değerlendirilmektedir.

   Buna göre:

   1- Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yazılı sınavlarının kaldırılması,

   2- Yaş ve kıdemden dolayı mağdur olacak öğretmenlere çözüm bulunması,

   3- Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin 10 yıllık hizmet süresi şartını 7 veya 8 yıla indirmesi,

   4- Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimlerinin kaldırılması veya sadeleştirilmesi,

   5- Çeşitli süre hesabı formülleriyle kalkınmada öncelikli veya kırsal bölgelerde görev yapan öğretmenlere pozitif ayrımcılık yapılması,

   Veya benzeri kararlar isabetli olacaktır.

   Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili herhangi bir karar alacaksa veya iyileştirme yapacaksa öğretmenlere uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim süreci sıkıntısını daha fazla yaşatmamalı, öğretmenlerin menfaatine alınacak kararları hızlandırmalı ve bir an önce maarif ailesiyle ve kamuoyuyla paylaşmalıdır.

   OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

  Yazı kaynağı : www.ogretmenmeb.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap