Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yüzüklerin efendisi güç yüzükleri sauron

  1 ziyaretçi

  yüzüklerin efendisi güç yüzükleri sauron Ne90'dan bulabilirsiniz

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri — Dizideki tüm önemli karakterler

  Güç yüzükleri

  Güç yüzükleri, J.R.R. Tolkien evreninde yer alan kurgusal büyülü nesneler.

  Kurgusal tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Noldor ırkı tarafından ikinci çağda kurulmuş Eregion'da bulunan ve başını Celebrimbor'un çektiği elfler tarafından dövülmüşlerdir.[T 1] Celebrimbor, Feanor'un torunuydu ve bu soyun demircilik yeteneği tüm Orta Dünya'da ünlüdür. İkinci çağın 1200 yılında, kendisine Annatar diyen bir adamdan hediyeler almaya başladılar. Annatar onlara demircilik hakkında yeni yetenekler vermeyi önerdi. Elrond ve Gil-Galad'ın uyarılarına rağmen bunu kabul ettiler ve Annatar, Eregion'a geldi. 300 yıl boyunca Annatar'ın yanında kaldılar ve ondan büyülü yüzükler yapmayı öğrendiler. 1500 yılında ilk güç yüzüğü yapıldı ve bunu takip eden yüzyıllarda tam 16 tane güç yüzüğü dövüldü. Her yüzüğün kendine ait değerli bir taşı vardı. Daha sonra Elfler kendilerine üç güç yüzüğü dövdü; Nenya, Narya ve Vilya.

  Ama Eregion elflerinin bilmediği bir şey vardı o da aslında Annatar sandıkları adamın gerçekte karanlıklar efendisi Sauron olduğuydu. Mordor'un Hüküm Dağı'nda diğer yüzükleri kendine bağlayabilecek Tek Yüzük'ü dövdü. Onun sayesinde bu güç yüzüklerinin efendisi olacaktı. Yüzüğü bitirdiğinde Elfler onun Sauron olduğunu anladılar ve kendilerine ait olan üç yüzüğü çıkardılar. Sauron öfkelendi ve Mordordan büyük bir orduyla çıkarak Eregiona saldırdı bu saldırı sırasında Celebrimbor öldürüldü ve Eregion yağmalandı. Fakat üç güç yüzüğünü Elfler saklamıştı. 7 yüzük cücelere verildi fakat cüceler de yaratılıştan büyüye karşı dayanıklıydılar, güç yüzükleri onları etkilemedi. Sauron cücelerin üstüne yürüyerek bu yüzükleri geri aldı. İnsanlara verilen dokuz güç yüzüğü amacına ulaştı ve kullanıcılarını Sauron'un hizmetine soktu. Bu dokuz köle Nazgul ya da yüzük tayfları olarak adlandırıldılar.[T 2]

  Sauron Elfler ve insanların Son İttifak Savaşı'nda yenik düştü. İsildur Tek Yüzük'ü yok etmedi ve Tek Yüzük ona ihanet ederek onun ölümüne yol açtı. Tek Yüzük, Anduin'de kayboldu. Böylece bu üç güç yüzüğü kullanılabilir duruma geldi. Tek Yüzük tekrar ortaya çıktığında bir Hobbit olan Frodo Baggins tarafından, Sauron'un ~5000 (4860) yıl önce dövdüğü yer olan Hüküm Dağı'nda ateşe atılarak yok edildi. Böylece üç güç yüzüğü de dahil tüm güç yüzükleri gücünü kaybetti.[1][T 3][T 4]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


  Kaynak hatası: <ref> "T" adında grup ana etiketi bulunuyor, ancak <references group="T"/> etiketinin karşılığı bulunamadı (Bkz: Kaynak gösterme)

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  LOTR: 20 GÜÇ YÜZÜĞÜ'NÜN TÜMÜ AÇIKLANDI (YARATILIŞ, SAHIPLER VE NELER OLDU) - SR ORIJINALLERI

  LOTR: 20 GÜÇ YÜZÜĞÜ'NÜN TÜMÜ AÇIKLANDI (YARATILIŞ, SAHIPLER VE NELER OLDU) - SR ORIJINALLERI

  Amazon'un LOTR serisinin resmi adı Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri. İşte bu isim altındaki 20 parça hakkında bildiğimiz her şey.

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2022'de Prime Video'ya geliyor - peki Tolkien'in yazısı bu 20 sihirli aksesuar hakkında ne gösteriyor? Bir Orta Dünya TV şovu, Amazon'un demirhanesinde 4 yıldan daha uzun bir süredir yanıyor ve yine de projeyi çevreleyen birçok gizem var. Şimdi, nihayet, resmi bir unvan açıklandı - Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri . Tolkien'in İkinci Çağı sırasında geçen seri, gözünü Doom Dağı'nın ateşlerine atılan altın MacGuffin Frodo'nun (istemeyerek) ötesine çevirecek.

  Güç Yüzüklerinin arkasındaki kısa bir tarih, Yüzük kardeşliği - Peter Jackson'ın 2001 film uyarlaması tarafından canlı aksiyonda işlendi. Gibi birçok Yüzüklerin Efendisi hayranları bilecek, Sauron, Orta Dünya'nın çeşitli ırklarına soğuk, kara kalbinin nezaketinden değil, onlara hükmetmek ve kontrol etmek için hediye ettiği 20 Güç Yüzüğü'nün yapılmasına yardım etti. Sauron dokuzunu insanlara, yedisini cücelere verdi, Elflerde üç tane vardı ve Karanlık Lord, hepsine hükmedecek tek bir yüzük tuttu (bizimle söyleyin).

  İlgili: Yüzüklerin Efendisi Şovu: Onaylanan Her Olay ve Öykü Tease

  Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu 20 biblo, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri . Bazıları Orta Dünya'nın görkemli duvar halısında diğerlerinden daha önemlidir, ancak hepsinin tarihi önemli şahsiyetlerin parmaklarındadır. Hatta birkaçı daha ünlü olaylarda oynuyor. Hobi T ve Yüzüklerin Efendisi .

  Hepsine Hükmeden Tek Yüzük

  En ünlü, en güçlü, en değerli Güç Yüzüğü, elbette, Sauron'un Tek Yüzüğü'dür ve diğer 19'un ana denetleyicisi olarak Doom Dağı'nın ateşlerinde dövüldü. eşya ve sahibi arasında simbiyotik bir bağ oluşturarak, kendi gücünü eritme potasına verir. Sauron asla tamamen Yüzük hala bütünken öldürüldü, ancak Sauron da Yüzük parmağında olmadan tam Maia gücünü kullanamazdı.

  anlatıldığı gibi Yüzüklerin Efendisi , Sauron, Elfler ve İnsanların Son İttifakı sırasında silah Isildur tarafından elinden kesilene kadar Orta Dünya'yı dizlerine getirmek için Tek Yüzük'ü kullandı. Isildur, Yüzük'ü elinde tutmaya karar vermeden önce, Yüzük'ün cazibesine karşı en zayıf savaşları verdi, ancak Yüzük'ün hikayesinin sonraki kısmı daha az biliniyor. Uzun yıllar süren trajedi ve mücadeleden sonra Isildur, Hugo Weaving'den Elrond'un Yüzük'ün kötü haber olduğu konusunda muhtemelen haklı olduğunu fark etti ve onu elf hükümdarının kendisinin güvenli gözetimine teslim etmek için yola çıktı. Isildur'un bölüğü yolculuk sırasında orklar tarafından kuşatılmıştı ve Kral, Yüzüğün görünmezliğini kullanarak kaçmayı başarsa da, Yüzük, sahibinin parmağından Anduin Nehri'ne düşerek Isildur'u ork oklarına maruz bırakarak ona ihanet etti.

  2000 yılı aşkın bir süredir Yüzük, aşağıda gösterildiği gibi, sulu dinlenme yerinde kaldı. Kralın Dönüşü 'nin film uyarlaması, balıkçı Sméagol onu balık tutarken buldu. Yüzük, Sméagol'dan Bilbo Baggins'e, Bilbo'dan Frodo Baggins'e ve Samwise Gamgee ile kısa bir süre sonra, geldiği ateşe geçti.

  İlgili: Her Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Filmi En Kötüden En İyiye Sıralandı

  Elflerin Üç Güç Yüzüğü

  Sauron, Tek Yüzüğü Mordor kalesinden gizlice yaparken, diğer 19'u elfler tarafından açıkça yapıldı - karanlık bir kılavuz eli olmasa da. Birinci Çağ'ın sonunda Morgoth'un (Orta Dünya'nın orijinal kötü adamı) düşüşünden sonra, Morgoth'un en büyük teğmeni Sauron 1500 yılını büyülü gücünü ve askeri gücünü geri kazanarak Mordor'u bir kötülük kalesine dönüştürerek geçirdi. Tüm türlere hükmetme konusundaki büyük planının bir parçası olarak Sauron, Eregion Elflerine sızdı ve bir ' adil ' kılık değiştirip kendini Annatar olarak yeniden adlandırıyor. Gölgelerde faaliyet gösteren ve zaten parçalanmış elf evlerinin arasına muhalefet eken Sauron, Eregion'a büyülü bilgiler sundu ve onları Güç Yüzüklerini yapmaya itti.

  Demircilerin en büyüğü olan Celebrimbor, gerektiği gibi yükümlü ve kişisel olarak üç güçlü yüzük - Narya, Nenya ve Vilya. Onları yalnızca Celebrimbor yaptığından, Elflerin Güç Yüzükleri doğrudan Sauron'un egemenliğine girmedi ve diğer Güç Yüzüklerinin şanssız sahiplerine aşıladığı aynı yozlaştırıcı niteliklerden yoksundu. Yine de, üçü de Karanlık Lord'un Tek Yüzüğü'nün etkisi altına girdi. Tolkien yeteneklerini açıklamakta belirsiz olsa da, her bir elf Güç Yüzüğü benzersiz faydalar sağlar. Narya alev büyüsünde uzmanlaşmıştır ve aynı zamanda taşıyıcıya başkalarına ilham verme ve yorgunluğa direnme gücü verir. Nenya, kötü güçlere karşı bir kalkan ve koruma olarak kullanılabilir. Üçünün en güçlüsü olan Vilya'nın aynı yeteneğe sahip olduğundan, ancak suyu kontrol etmek için ek bir yakınlığa sahip olduğundan şüpheleniliyor.

  Narya ve Vilya, başlangıçta Elflerin Yüce Hükümdarı Gil-Galad tarafından tutuldular. Yüzük kardeşliği flashback savaşı. Gil-Galad, Narya'yı Orta Dünya'nın en eski elflerinden biri olan gemi yapımcısı Círdan'a verdi, ancak Círdan Gandalf'ın gelişine tanık olduğunda, büyücünün bundan daha iyi bir şey bulacağını düşündü. Gandalf, Narya'yı tüm yol boyunca taşır. Yüzüklerin Efendisi üçleme. Bu arada Vilya, Gil-Galad olaylarından çok önce Elrond'a verdi. Hobbit ve efendisi Yüzükler , ve üçüncü Yüzük, Nenya, sürekli Galadriel tarafından tutulur. İktidar Yüzüğü Frodo tarafından yok edildikten sonra, üçü de hareketsiz hale gelir - bakmak güzel ama savaşta Sam Gamgee'nin değerli iliği kadar kullanışlıdır.

  Cücelerin Yedi Güç Yüzüğü

  Yüzüklerin Efendisi ' ünlü kafiye, Sauron'un her zaman Güç Yüzüklerini Orta Dünya'nın çeşitli ırkları arasında yaymayı amaçladığını ima ediyor, ancak güzel ayet tüm hikayeyi anlatmıyor. Sauron başlangıçta 19 Güç Yüzüğü'nün hepsinin Elfleri yozlaştırmak için kullanılacağını ummuştu, ancak Tek Yüzüğü dövdükten ve kötü planını harekete geçirdikten sonra, hedefleri çabucak akıllandı ve Yüzüklerini çıkardı. Sauron daha sonra onları geri almak için savaştı ve Elfler en güçlü üç kişiyi (Narya, Nenya ve Vilya) saklamayı başarsa da, diğerleri çoğunlukla geri alındı. Ancak bu noktada, çiçekli orman halkı tarafından engellenen Karanlık Lord, Cücelere yedi Güç Yüzüğü ve İnsanların krallarına dokuz Güç Yüzüğü verdi.

  İlgili: Amazon'un Yüzüklerin Efendisi Orijinal Üçlemedeki Bir Önemli Hatayı Düzeltebilir

  Cücelerin yedi Güç Yüzüğü, Tolkien'in hakkında en az yazdığı şeylerdir. Elflerde olduğu gibi, Sauron da Cüce lordlarının hediyelerini giymesine izin verdi, sonra Tek Yüzük aracılığıyla onları yozlaştırmaya çalıştı. Yine başarısız oldu, çünkü bu sefer Cüceler kontrol edilemeyecek kadar dayanıklı ve azimliydi. Cüce yüzük taşıyıcıları, Sauron'un büyüsüne kapılmak yerine, büyük bir servet biriktirdiler, ancak açgözlülükleri tarafından daha da tüketildiler ve olayları harekete geçirdiler. Hobbit . Tolkien'in bilgisinde Yedi'den yalnızca biri belirtilir - Sauron tarafından değil Celebrimbor tarafından hediye edilen Thrór Yüzüğü.

  Cücelerin Güç Yüzükleri ejderhalardan büyük sıkıntı çektiğinden, Yedi'den dördünün canavarların alevli nefesi altında erimesi şaşırtıcı değil. Sauron, şöhrete geri döndükten sonra kalan üçünü geri almayı başardı, ardından Cücelerle cesurca pazarlık yapmaya çalıştı ve üçlüye bağlılıkları karşılığında teklifte bulundu. Caradhras'ını teklif edenlere sadık kalma talimatlarıyla cevap verdiler.

  Ölümlü Erkeklerin Dokuz Güç Yüzüğü

  Sauron sonunda Güç Yüzükleri bahşettiği dokuz insan kralla başarıyı tattı. Elflerden daha az büyülü ve cücelerden daha az dirençli olan Sauron'un seçilmiş İnsanları, Tek Yüzük'ün görünmez dallarına tamamen yenik olarak baştan çıkarıcı armağanlarını kucakladılar. Karanlık Lord'un söz verdiği gibi, dokuz kral güç, yaşlanmazlık ve zenginlik elde etti... ama önce sadece küçük yazıları okusalardı, Dokuzlar, Sauron'un bedelinin ölümlüler diyarına bağları olduğunu bilirdi. Krallar yavaş yavaş, Sauron'un iradesine tabi olan ve güçleri için ona bağımlı olan hayalet hayaletler olarak var olan bir yeraltı düzlemine geçtiler. Bu hayalet köleler, Nazgûl veya Yüzük Tayfları olarak tanındı ve temelli yenilene kadar efendilerine itaat etmeye devam ettiler.

  Nazgûl'ün kimlikleri hakkında çok az şey biliniyor, yalnızca Angmar'ın Cadı Kralı ve Tolkien tarafından adlandırılan Doğulu Khamûl ile. Erkekler için ayrılmış dokuz Güç Yüzüğü'nün kaderi de biraz gizemli. Parçaların kendileri asla bulunamadı, bu yüzden ya Mordor'da Sauron'la birlikte kaldılar ya da krallarının fiziksel bedenleriyle kaldılar - nerede tutulurlarsa oradalar. Sauron'un Güç Yüzüklerinin çoğunu çevreleyen gizem örtüsü, konuyu şu anda keşfedilmeye hazır hale getiriyor. Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri .

  Devamını oku: LOTR Başlığı Göster: Güç Halkaları Anlamı ve Hikaye İpuçları Açıklandı

  Yazı kaynağı : ikincieltanoto.com

  yüzüklerin efendisi güç yüzükleri

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap