Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yüzde çıkan sivilceler neyin habercisi

  1 ziyaretçi

  yüzde çıkan sivilceler neyin habercisi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Akneli Yüz Haritası: Çenede, alında, burunda, yanaklarda, kulaklarda, saç çizgisinde ve kaşta sivilce neden çıkar?

  Akneli Yüz Haritası: Çenede, alında, burunda, yanaklarda, kulaklarda, saç çizgisinde ve kaşta sivilce neden çıkar?

  Yüzünüzdeki sivilceler sadece tıkanmış gözeneklerden, hormonlardan ve bakterilerden kaynaklı çıkmıyor. Sivilcelerin çıktığı bölge genel sağlığınız hakkında çok şey söylüyor.

  1. Alın ve burnunuzdaki sivilce (T Bölgesi)

  T bölgesinde tekrarlayan sivilceler temel olarak aşırı sebum, yağ üretimi veya stres nedeniyle oluşur. Stres ve yağ üretimi ilişkili olmamakla birlikte, stres sivilcenizi kesinlikle kötüleştirebilir.

  215 tıp öğrencisinin katılımıyla yapılan bir araştırmada, katılımcıların yaklaşık % 67'sinde stres ile tetiklenen akne olduğu tespit edildi. Ayrıca alnınızdaki sivilceler, kötü beslenme ve saç ürünlerinde yer alan gözenek tıkayıcı bileşenlerden kaynaklı da olabilir.

  2. Saç çizgisinde sivilce

  Bazı saç bakım ürünleri, yağlı ve su bazlı kimyasallar içerir. Saç derinize bakım ürününü uyguladığınızda, alnınızı, özellikle de saç çizginize yakın kısmı tahriş eder. Eğer saç çizginizin yakınında tekrarlayan sivilceleriniz varsa, sebebi kullandığınız saç bakım ürünleridir.

  Akneli Yüz Haritası: Çenede, alında, burunda, yanaklarda, kulaklarda, saç çizgisinde ve kaşta sivilce neden çıkar

  3. Kaş çevresinde sivilce

  Kaşlarınızda akne varsa, tahriş olmuş bir saç folikülünden (kaş veya yüz makyajından veya saç bakım ürünlerinden) kaynaklanır. Kaş şekillendirme ürünleri kullanıyorsanız, gözenekleri tıkayan içerikli olmadıklarından ve aplikatörü sık sık temizlediğinizden emin olun. Tıraş, iple kaş alımı ve kaşların yol açtığı batık kıllar da sivilceye neden olabilir.

  4. Yanaklarda sivilce

  Kirli yastık kılıflarından makyaj fırçalarına, cep telefonlarından strese kadar, yanaklarınızda tekrarlayan sivilcelerin birçok nedeni vardır. Konuşurken, telefonu kulaklarımıza tutuyoruz ve ekran yanaklarımıza dokunuyor. Bir araştırma, cep telefonu ekran yüzeylerinin çoğunun mikrop ve bakteri barındırdığını ortaya koydu.

  5. Çene ve çene hattında sivilce

  Hormonlarınız çoğunlukla çene ve çene hattında akneye neden olur. Bir araştırma, hormonal aknenin esas olarak yüzün alt kısmında, yani çene ve çene hattınız yoğunlaştığını söylüyor. Başka bir deyişle, yüzünüzün bu kısmındaki sivilce, hormon üretimini düzenleyen endokrin sisteminizle ilgilidir. Genellikle, vücudunuzda aşırı androjen olduğunda yağ bezleriniz aşırı aktif hale gelir.

  Ayrıca, adet döngüsü boyunca ve yalnızca progestin içeren doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız hormon üretimi artar. Hormonlarınız beslenmenizden de etkilenir. Çok sayıda süt ürünü içeren yüksek karbonhidratlı bir beslenme düzenine sahipseniz, hormon seviyeleriniz artacaktır.

  Akneli Yüz Haritası: Çenede, alında, burunda, yanaklarda, kulaklarda, saç çizgisinde ve kaşta sivilce neden çıkar

  6. Kulaklarda sivilce

  Bakteri birikmesi (temiz olmayan kulaklıklar kullanmak veya parmaklarınızı kulağınıza sık sık sokmak nedeniyle), stres, hormonal dengesizlik, gözenek tıkayan saç bakım ve kozmetik ürünleri gibi etkenler kulaklarda da sivilceye neden olabilir.

  Akne oluşumunu önlemek için ipuçları

  MAHMURE ÖZEL

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yüzünüzde çıkan sivilceler hangi hastalığın belirtisi?

  Yüzünüzde çıkan sivilceler hangi hastalığın belirtisi?

  Yüzünüzde çıkan sivilceler hangi hastalığın belirtisi?

  Yüzünüzde çıkan sivilceler genel sağlık sorunlarınızla ilgili bilgi veriyor...

  İnsan derisi organizmanın çalışmasında her türlü değişikliğe hassasiyetle yaklaşır. Ve alında, burnunda oluşan akneler, sivilceler içimizde giden belirli sorunlar hakkında haber verir.

  İşte yüzünüzde çıkan sivilcilerin verdiği belirtiler…

  Ağız çevresinde, burnun kenarlarında akneler varsa, bu bağırsağın sindirim sisteminin şlaklarla dolu olmasına işarettir. Bu sorunun üstesinden gelmek için kendi menüsünde yeniden göz atın. Tatlı gazlı su, kek, fast-fod gıdalardan vazgeçin. İçeriğinde selüloz olan (yulaf gevreği veya kepek yemeklere dâhil edilebilir) besinlere ağırlık verin. İyi olurdu ki, üç gün bu besinlerle diyet geçiniz. Yemekten sonra havlu veya ıslak mendil ile dudaklarınızı silmeyi unutmayın.

  Burundaki ve alındaki akneler stresin göstergesidir. Sinirli olduğunda organizma aktif olarak adrenalin hormonu üretir. Bunun üstesinden nasıl gelinebilir? Birincisi, her boş şeye göre endişelenmeyin. Geceler sakinleştirici olan bitkisel yatıştırıcı çaylar için. İkincisi, yağlı cilt için losyonlardan veya toniklerden kullanın. Kozmetik araç yağ bezlerinin çalışmasını düzenler.

  Çenedeki, boyunun ve çenenin alt kısmındaki sivilce ve akneler hormonal düzensizlikler haber verir. Eğer böyle “sinyaller” aybaşının ilk gününde meydana gelirse, endişelenecek bir şey yoktur. Onu tonikle kurutmamız yeterlidir. Ama eğer onlar uzun süre geçmiyorsa, jinekolog veya endokrinoloğa başvurmak gerekir. Bu, hem idrar-cinsiyet sisteminde hastalıkların izi olabilir.

  Saç çizgisi üzerinde oluşan sivilceler doğru seçilmemiş araçlar kullandığınızı gösteriyor. Cilde düşen mumlar, ruj, gel gözenekleri tıkıyor. Bu durumda söz konusu araçtan vazgeçin veya çalışın ki, onlar alnına düşmediler. Saç dizginini sonra alnınızı temizleyin.

  Gözaltı akneler yorgunluğun veya böbreklerin çalışmasında düzensizlik belirtisidir. Sebep ne olursa olsun iyi dinlenin, Mersin çayı için.

  Çinli doktorlara göre ise; yanaklardaki sivilce, akne ve akne akciğerde oksijen yetersizliğine işarettir. Sigaradan vazgeçmek, temiz havada çok yürüyüş ve dinlenme günleri şehir dışına gitmek mükemmel olurdu. Ayrıca, yanaklardaki sorunlara cep telefonların teması da neden olabilir. Telefonun ekranını temiz mendille ile sık sık silin.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Bilime göre yüz haritasında sivilcenin yeri hangi hastalığa işaret ediyor?

  Bilime göre yüz haritasında sivilcenin yeri hangi hastalığa işaret ediyor?

  Günümüzde en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alan, hemen her insanın hayatının bir döneminde şikayetçi olduğu yüzümüzün davetsiz misafiri sivilceler, çoğu zaman ‘nasılsa geçer' düşüncesiyle ihmal ediliyor ve kolayca tedavi edilebilecekken yüzde kalıcı iz bırakmaya kadar ilerleyebiliyor.

  Bilime göre yüzde çıkan sivilcelerin yerleri, bazı hastalıklara da işaret edebiliyor. İşte yüz haritasında sivilcelerin yerlerine göre anlamları ve tedavi yöntemleri…

  AKNE (SİVİLCE) NEDİR?

  Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt durumudur. Eğer vücut çok miktarda sebum üretiyorsa (cildi nemli tutan yağ), ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve beyaz ya da siyah noktalara neden olabilir. Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışıp kalır, iltihaplı sivilcelerin çıkmasına neden olur. Akne her yaştan insanı etkilemekle birlikte, gençler arasında en yaygın olanıdır.

  Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 85’inde görülmekle birlikte 30’lu 40’lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir deri hastalığıdır. Tipik bir sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir. Akne hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tarafından tetiklenebilir veya ağırlaşabilir.

  SAÇ İÇİNDE ÇIKAN SİVİLCELER

  Kafa derisindeki akne veya kafa derisi foliküliti, en yaygın olan akne türlerinin başında gelir. Bazen bu sivilceler de ağrır ve kabuklanır. Sivilce, gözenekler veya kıl folikülleri tıkandığında ortaya çıkar. Bu, ölü cilt hücreleri, cildi nemlendiren (sebum) doğal olarak oluşan yağ ve bakterilerin gözeneklere girmesi durumunda ortaya çıkabilir. Hücreler gözenekten çıkamaz, bu da çeşitli formlarda akne ile sonuçlanır. Daha şiddetli akne formları daha fazla bakteri içerir. Saç çizgisi boyunca düzenli olarak sivilceler kendini tekrarlıyorsa yüz iyi bir temizleyici ile yıkanmalı ayrıca ayrıca yağ içeren şampuanlardan da uzak durulmalıdır. 

  YANAKLARDA ÇIKAN SİVİLCELER

  Yanaklarda çıkan sivilcelerin en büyük sebebi günlük alınması gereken şeker miktarından daha fazla alınmasıdır. Bunun yanı sıra akciğer ve solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklardan da kaynaklanmaktadır. Kaşların arasında çıkan sivilceler yüksek ihtimalle karaciğer de meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Yanaklarda sıklıkla sivilce problemi yaşıyorsanız bu telefon ya da yastık kılıfları nedeniyle de olabilir. Yastık kılıflarınızı en az haftada bir kez değiştirmek ve telefon kullanımından sonra telefonu düzenli olarak silmek tercih edilebilir.

  ÇENEDE ÇIKAN SİVİLCELER

  Çenede çıkan sivilceler genelde hormonal sebeplidir. Uzmanlara göre bu endokrin sisteminizde bir bozulma olduğu anlamına gelir. Genellikle yağ bezlerini aşırı uyaran ve gözenekleri tıkayan aşırı androjen seviyelerinin bir sonucudur. Hormon seviyeleri adet döngüsü sırasında değişkenlik gösterebilir. Bu değişime bağlı olarak çene ve çevresinde sivilce yani akne oluşumu görülür. Hormon dengesizliğinin bir başka sebebi de beslenme alışkanlıklarıdır. Böyle bir durumda beslenme düzenini değiştirmek önemli bir adım olsa da, mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

  ALINDA VE BURUNDA ÇIKAN SİVİLCELER

  T bölgesinde tekrarlayan sivilceler temel olarak aşırı sebum, yağ üretimi veya stres nedeniyle oluşur. Stres ve yağ üretimi ilişkili olmamakla birlikte, stres sivilcenizi kesinlikle kötüleştirebilir. Alın ve burunda sivilce fark ederseniz, uyumadan önce cildinizi temizlemeyi ve diğer hijyenik uygulamaları denemeyi tercih edebilirsiniz. Müzik dinlemek veya egzersiz yapmak (bir dakika bile olsa) stresi azaltmak için uygulanan doğal yollardandır. Her ne olursa olsun alındaki sivilcelerle oynanmamalıdır. Böyle bir durumda da en etkili yöntem biz uzmana danışmak olacaktır.

  Genel olarak akne oluşumuna yol açan sebepler ise 9 maddede şu şekilde sıralabilir:

  - Ergenlik

  - Kozmetik Ürünler

  - Sinir ve stres

  - İlaç ve vitaminler

  - Sağlıksız beslenme

  - Cildin yapısı

  - Sigara

  - Erken ergenlik

  - Polikistik Over Sendromu

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap