Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yüzeyi girintili çıkıntılı olan maddelerin özelliğidir

  1 ziyaretçi

  yüzeyi girintili çıkıntılı olan maddelerin özelliğidir Ne90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf fen bilgisi konuları içerisinde maddenin halleri ve maddeyi niteleyen özellikler ile ilgili konular bulunmaktadır. Doğada maddeler farklı şekilde bulunması maddenin hallerini ifade eder. Maddeler katı, sıvı, gaz olmak üzere üç halde doğada bulunur. Maddenin halleri duyu organlarıyla ayırt edilmektedir.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

   Maddeler doğada katı, sıvı, gaz olmak üzere üç farklı şekilde bulunur. Çevremize de baktığımızda farklı şekillerde ve renklerde birçok madde görülür. Çevrede gördüğümüz her şey bir madde olarak isimlendirilir. Maddeler belli bir yer kaplar ve kendine ait özellikleri mevcuttur. Maddelerin özelliklerini duyu organlarımızla ayırt edebiliriz. Örneğin; limonun rengini gözümüzle, kokusunu burnumuzla, tadını dilimizle, yumuşaklığını derimizle algılarız. Beş duyu organımızla algılayabildiğimiz bu özellikler maddeyi nitelendiren özellikler olarak tanımlanmaktadır. Maddeler farklı özelliklere göre sınıflandırılır.

   Sertlik- Yumuşaklık

   Sert maddeler; Maddenin özelliklerden bir tanesi sertlik yumuşaklıktır. Çizilebilen, kırılabilen, katı maddelere sert maddeler denir. Sert maddelere örnek olarak; taş, mermer, çelik gibi sert maddeler verilebilir. Sert maddelere elle şekil vermek pek mümkün değildir. Bir maddenin şeklinin kolayca de değişememesi o maddenin sert bir özelliğe sahip olduğu anlamına gelir. Sert maddeler kolaylıkla eğilemez, çizilemez ya da bükülemez.

   Sağlam olması gereken birçok eşya sert maddeden yapılmak zorundadır. Örneğin; buzdolabı, çamaşır makinesi, tencere, çivi gibi ürünler sert maddelerden üretilir.

   Yumuşak maddeler; kolaylıkla şekil değiştiren maddeler yumuşak maddeler olarak tanımlanır. Oyun hamuru, yastık, pamuk gibi maddeler yumuşaktır. Yumuşak maddelere kuvvet uygulandığında şekli çabuk değişir. Bazı maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında eski şekillerine dönme özelliğine sahiptir.

   Esneklik

   Şekli kolay değişebilen maddelere esnek maddeler denir. Özellikle sünger, lastik gibi birçok madde esnek özelliğe sahiptir. Bu maddeler eğilebilir, bükülebilir özelliktedir. Bu şekilde maddenin değişmesi mümkün olmaktadır. Esnek maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski haline dönme özelliğine sahiptir.

   Kırılganlık

   Cam, porselen gibi sert maddelerin esneklik özelliği bulunmaz. Bu maddeler kırılgan özelliğe sahip maddelerdir. Bazı maddeler çabucak kırılabilen bir özelliğe sahip iken, bazı maddeler biraz fazla kuvvet uygulandığında kırılabilir özelliktedir

   Pürüzlülük Ve Pürüzsüzlük

   Pürüzlülük; dokunulduğunda kendini hissettiren, girinti ve çıkıntıları olan maddeler pürüzlü maddeler olarak tanımlanır. Araç lastikleri, ağaç gövdeleri gibi maddeler pürüzlü alanlara örnektir.

   Pürüzsüzlük; yüzeyi düz olan dokunulduğunda kayma hissi yaşatan maddeler ise pürüzsüz maddeler olarak tanımlanır. Ayna, kağıt, cam gibi maddeler yüzeyleri pürüzsüz olan maddelerdir.

   Renk

   Renk, koku, tat gibi farklı özelliklere sahip maddeler bulunur. Çevremizde birçok farklı renkte madde bulunmaktadır. Aynı renklerden oluşan birçok üründe mevcuttur. Bazen aynı renkte ürünler tatlarıyla ya da kokularıyla ayırt edilebilir.

   Koku

   Her maddenin maddelerin kendine özgü bir kokusu vardır. Bazı maddeler koku duyusuyla ayırt edilebilir özelliğe sahiptir. Keskin kokulu maddeler; sirke, sarımsak, soğan gibi maddeler olabilmektedir.

   Tat

   Maddelerin farklı tatları bulunur. Örneğin; şeker tatlı iken, limon ekşi, biber ise acı bir tada sahiptir. Tatma duyusu dinimizle gerçekleştirilen bir duyudur. Şeker ve tuz renkleri benzer olduğu halde tatlarıyla ayırt edilebilen maddelerdir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  MADDENİN ÖZELLİKLERİ.

  ... konulu sunumlar: "MADDENİN ÖZELLİKLERİ."— Sunum transkripti:

  1 MADDENİN ÖZELLİKLERİ

  2 Maddeyi Tanıyalım Boşlukta yer kaplayan ve duyularımızla
  algılayabildiğimiz varlıklara madde denir. Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularımız maddelerin özelliklerini algılamamızı sağlar. Ağaç, masa, taş birer maddedir.

  3 Maddenin Özellikleri Maddeler bazı özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Saydamlık ve Opaklık Parlaklık ve Matlık Pürüzlü ve Pürüzsüz Esneklik ve Berklik

  4 Saydamlık - Opaklık Işığı geçiren maddelere saydam madde denir. Pencere, bardak gibi maddeler saydamdır. Buzlu cam, kağıt gibi maddeler ışığın bir kısmını geçirir. Bu maddelere ise yarı saydam madde denir. Işığı geçirmeyen maddeler ise opaktır. Demir ve duvarlar bu maddelere örnektir.

  5 Parlaklık - Matlık Çelik tencere, altın ve gümüşten yapılmış maddeler, teneke kutular parlaktır. Üzerine ışık düştüğünde parlar. Odun, toprak, kum gibi maddeler üzerine ışık düştüğünde parlamaz. Bu tür maddeler mattır.

  6 Pürüzlü - Pürüzsüz Yüzeyinde girinti-çıkıntı olmayan, düz olan maddeler pürüzsüzdür. Örneğin ayna ve televizyonun ekranı pürüzsüzdür. Yüzeyinde girinti ya da çıkıntı olan maddeler ise pürüzlüdür. Örneğin halı ve bazı duvarların yüzeyi pürüzlüdür.

  7 Esneklik - Berklik Uzayıp kısalabilen, bükülebilen ve tekrar eski haline dönebilen maddeler esnektir. Yataklarda ve oyuncaklarda kullanılan yaylar da esnektir. Esnemeyen maddelere berk maddeler denir. Berk maddeler sağlam ve serttir. Kurşun kalem, masa, taş berk maddeye örnektir.

  8 Alet Maddelere şekil vermek ya da onlar üzerinde bir iş yapmak için özel olarak yapılmış nesnelere alet denir. Marangozluk da kullanılan çekiç bir alettir. Aletler daha çok marangozluk, heykeltıraşlık gibi işlerde uğraşanlar tarafından kullanılır.

  9 Malzeme Maddeler tüketim amacıyla kullanıldığında malzeme adını alır.
  Malzemeler kullanıldıkça biter. Yemek yaparken kullandığımız baharatlar, yağ ve yumurta malzemedir. Malzeme; katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilir.

  10 Eşya Hayatımızı kolaylaştırdığı için evimizde, okulumuzda veya yanımızda bulundurduğumuz nesnelere eşya denir. Eşyalar uzun süre dayanır fakat zaman içerisinde eskimektedir. Kanepe, halı, ayakkabı gibi nesneler birer eşyadır.

  Yazı kaynağı : slideplayer.biz.tr

  Cevap-Bul.com

  Girintili çıkıntılı ne demek?

  girintili çıkıntılı kıyı Dışgüçlerle yeterince işlenmemiş, asal durumu bozulmamış genç bir kıyı türü.

  Yüzeyi girintili ve çıkıntılı olan madde nedir?

  Pürüzlülük; dokunulduğunda kendini hissettiren, girinti ve çıkıntıları olan maddeler pürüzlü maddeler olarak tanımlanır.

  Girinti nasıl arttırılır?

  Paragraf girintilerini ve satır aralığını değiştirme

  Pürüzlü olan maddeler nelerdir?

  Pürüzlü maddelere örnekler:

  Maddenin duyu organlarımızla algıladığımız özellikleri nelerdir?

  Maddelerin özelliklerini duyu organlarımızla ayırt edebiliriz. Örneğin; limonun rengini gözümüzle, kokusunu burnumuzla, tadını dilimizle, yumuşaklığını derimizle algılarız. Beş duyu organımızla algılayabildiğimiz bu özellikler maddeyi nitelendiren özellikler olarak tanımlanmaktadır.

  Pürüzlü ve pürüzsüz maddeler nelerdir?

  Pürüzlü madde, elimizi sürttüğümüzde engelleyici ve evlimize gelen çıkıntılara denir. Pürüzlü maddelere örnek ayakkabını altı, fermuar, halı, alçı duvar, toprak, dökme beton, dişlerimiz, ekmeğin üstü. Pürüzsüz madde, elimizi sürtünce adeta kayma hissi yaratan maddelere denir.

  Pürüzlü ve pürüzsüz maddeler nelerdir nedir?

  Pürüzlülük; dokunulduğunda kendini hissettiren, girinti ve çıkıntıları olan maddeler pürüzlü maddeler olarak tanımlanır. Araç lastikleri, ağaç gövdeleri gibi maddeler pürüzlü alanlara örnektir. Pürüzsüzlük; yüzeyi düz olan dokunulduğunda kayma hissi yaşatan maddeler ise pürüzsüz maddeler olarak tanımlanır.

  Maddeyi niteleyen özellikler su nedir?

  Maddeleri saydam-opak, sert-yumuşak, parlak-mat, esnek-berk, suyu çeken-suyu çekmeyen, suda batan-suda yüzen, pürüzlü-pürüzsüz, renk ve koku gibi özelliklerine göre niteleriz.

  Maddeyi niteleyen özellikler Berk ne demek?

  Esnek olmayan sert ve sağlam maddelere ise berk madde (taş, çivi, kurşun kalem gibi) denir. Kırılgan maddeler yumuşak esnek olmaz, sert ve ince olur.

  Yazı kaynağı : cevap-bul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap